Polecane posty

komodo    277

ja bym wydajnosci naprawde nie sprowadzał do wielkosci sztuki bo mamy jerseyke taka niewielka z 550 kg i simentalke okolo 800 i jerseyka ja dystansuje w mleku a zjada napewno mniej jesli jest dobra genetyka to w niej juz wielkosc krowy roli tak duzej nie odgrywa ale masz racje bez wejscia do stada i zobaczenia z bliska naprawde trudno cokolwiek powiedzie to sa tylko przypuszczenia moze mogłbys jakies fotki wrzucic sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

550 kg to spora sztuka, mówię Ci, te krowy sąsiadów są po prostu karłowate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Błogosławieni ci co nie widzieli a uwierzyli;) Naprawdę, miniaturowe krowy sobie hodują. Jałówki wielkości większych cieląt, krowy wielkości jałówek. Wydajność do 20l na dzień. Cud ekonomiczny- renta strukturalna+ praca poza gospodarstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampio8002    0

zmieniłem im skład i zobaczymy co teraz bedzie sprawdzimy narazie na 10 szt

 

dzienny skład na krowę

 

- 3kg pełnoporcjowej

- 1kg śruty rzepakowej

- 250g camisanu

- 1,5kg śruty własnej ( pszenżyto + owies )

- 21kg kiszonki z kukurydzy

- sianokiszonka , siano i słoma ile chcą

 

 

i teraz to chyba tylko czekać zostało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

jaka dawke na dzien ustalic krowa 3 m-ce po ocieleniu majac do dyspozycji kuku, sianokiszonka sloma siano wlasna sruta koncentrat rzepakowy, sojowy krede i witaminy z drozdzami i buforem i pasza tresciwa rukor z de haus obecnie daja 35-40 litrow na dzien ? tl 4.3 bialka nie badaja??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

to macie fajnie jak wam krowy po 30 i wiecej dają mleka, bo u mnie w grudniu było 2880l od 8 szt i tłuszcz 4.3 i krowy są średnio w 230 dniu laktacji, nie są małe ok 700-800kg a mam do dyspozycji sianokiszonkę, siano, słoma, śrutę z własnych zbóż + 3% witaminy dolfos + 1% kwaśny weglan sodu + 1% kreda pastewna, jak mogę osiągną średnią wydajność ok 20 l/ dzień, prosze o poważne podejście i pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zmieniłem im skład i zobaczymy co teraz bedzie sprawdzimy narazie na 10 szt

 

dzienny skład na krowę

 

- 3kg pełnoporcjowej

- 1kg śruty rzepakowej

- 250g camisanu

- 1,5kg śruty własnej ( pszenżyto + owies )

- 21kg kiszonki z kukurydzy

- sianokiszonka , siano i słoma ile chcą

 

 

i teraz to chyba tylko czekać zostało ;)

no ale mogłes tak stopniowo te 3 kg osiagnac a nie odrazu a zreszta dawałes ta pelnoporcjowa wiec w sumie znaja te pasze ale zacznij od 0,5 i zwiekszaj co dzien o 0,2kg rzepakowa tez zaczbij stopniowo od np 250g i co dzien dokładaj 100g i dawaj tresciwe na kukurydze lub za jakis czas jak zjedza troche tej kukurydzy zeby nie szło to na pusty zoladek i napisz jak z efektami ;) jesli zobaczysz efekty to najlepszym sztuka dodaj tak zeby te 5kg pelnoporcjowki dostawały a jak zobaczysz efekty to sam bedziesz podsypywał jeszcze wiecej :P pozdrawiam

 

janek82 my tu pomagamy ludzia z problemami :lol: kazdy by chciał miec twoj problem 35-40l no jesli tyle daja to raczej nie masz co zmieniac chyba ze masz z czyms problem np zacielenia czy cos innego ale jak juz sie pytałes to mogłes napisac jak dajesz i ilei mysle ze skoro bierzesz z de heusa ten rukor to podjedzie to ciebie zywieniowiec i dokładnie ci to zbilansuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@marcin2057 To są hf'y? Spore sztuki, tylko pytanie, czy są zatuczone, czy duże i dobrze zbudowane? Przy tej wadze, krowa powinna mieć około 1,4-1,5m wzrostu. Jeśli są niższe, to znak, że są za tłuste (jeśli to hf)

 

Nie masz kiszonki z kukurydzy-ciężko to zastąpić (wysłodki prasowane, dodatek melasy). Sianokiszonka jako podstawowa pasz objętościowa musi być zrobiona z dość młodych traw, szybko podsuszona i dobrze zebrana (wtedy ma wyższą zawartość energii- a u Ciebie, bez kukurydzy będzie jej za mało).

 

20l na dzień od krowy to powinno być z sianokiszonki z niewielkim dodatkiem treściwego.(myślę, że około 4, max 5 kg treściwego, z kukurydzą to i 2kg by styknęło).

 

Jakie masz te zboża? Dobrze by było jakbyś zaopatrzył się w ziarno kukurydzy- jest bardzo dobre w żywieniu bydła. Dodatkowo śruta poekstrakcyjna by się przydała (u Ciebie w niewielkiej ilości- myślę, że 1kg np rzepakowej +3 kg śrut zbożowych- najlepiej z dodatkiem ziarna kukurydzy). Jeśli sianokisszonka, którą dysponujesz nie jest najlepsza (nie chodzi o pleśń- chodzi o to z jakiego materiału, w jakiej fazie rozwoju i jak zakiszone) dodatek paszy treściwej musi być większy- co podnosi koszty i nie jest do końca zdrowe dla krów. Kwaśny węglan sodu jest zbędny- podaje się go w sytuacji gdy skarmia się duże ilości paszy treściwej- np 8-10kg.

 

 

230 dzień laktacji to już ich raczej nie rozdoisz...trudno jest w tej fazie laktacji podnosić wydajność. Takie zabiegi to raczej na początku laktacji a nie pod koniec...Średnio wychodzi Ci 12l na sztukę na dzień- to bardzo mało- tyle to w momencie zasuszenia- ale mówię o hf, nie wiem jakie masz krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Marcin 2057 ja w grudniu od 16 sztuk przy standardowych 15 odbiorach miałem 12699 litrow patrzac na to co napisałes to srednia na sztuke niewiele przekracza 10l takze jest nie ciekawie ale patrze w twoja dawke i nie widze tam energi poza tymi zbozami musisz miec albo kiszonke z QQ albo wysłodki melasowane no musisz dostarczyc im energi samo białko z sianokiszonki nie wystarczy do produkcji.A nie masz problemow z zacieleniami przy takim niskim poziomie energi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

komodo nie masz problemów ze zdrowotnością? Ile laktacji wytrzymują ci krowy? Wystarcza ci swoich jałówek czy dokupujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

komodo tak ale to tylko od 3 sztuk bo dopiero reszta ma sie cielic na wiosne i latem a problemy z zacielaniem sie zdarzaja co moze byc tego przyczyna wystepuja tzw. ciche ruje ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

U nas od 14 krów (2 przed zasuszeniem, 1 świeża pierwiastka) było 10300l- czyli około 24,5l średnio od krowy. Dobrze żywione hf'y żyją długo, są zdrowe i płodne. Jeszcze kilka lat temu weterynarz był w oborze co 2 tyg. Teraz raz na kilka miesięcy- w skrajnych przypadkach. A wydajność w tym czasie wzrosła i to sporo bo o jakieś 2-2,5tys l. Teraz mamy około 7,5tys ale są sztuki dające 10 i więcej w laktacji (3-4 laktacje za sobą- wszystkie o podobnej wydajności) Średnio 1,5- 1,6 porcji na zapłodnienie. ŻYWIENIE I GENETYKA- i problemów, paradoksalnie jest mniej.

 

 

Mamy też sztukę w 7 laktacji- średnio dawała około 8tys na laktację. Nadal zdrowa, 3 miesiąc laktacji- 35l dziennie, bez większych problemów z zapłodnieniem.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

damian 40000 powiem tak zdrowotnosc roznie bto bywa ale ogolnie drugi rok gdybym chciał to nie mam konkretnego powodu zeby sprzedac krowe ale cos trzeba sprzedac bo mlodziez jest lub rozwijac produkcje ;) laktacji to srednio jak liczyłem mam chyba 4,5 chodz najstarsza krowa mam w galeri w listopadzie 12 lat skonczy kolejna ma 9 kolejne 2 sztuki 8 ze 2 sztuki 7 a reszta mlode 1.2i 3laktacja takze nie jest najgorzej a jalowki wszystko z wlasnej chodowli i moge powiedziec ze nawet lekka nadprodukcja ale lepiej miec jak nie miec bo dobra jałowka dzisiaj kosztuje

Janek82 glownymi przyczynami cichych riu moze byc:

 

deficyt energetyczny

niedobor betakarotenu i wit A

niedostateczne zaopatrzenie krow w pozostałe zwiazki mineralne lub ich złe zbilansowanie

nadmiar białka surowego w dawce lub mala ilosc wlokna strukturalnego w dawce

oraz bledy w utrzymaniu czyli mało ruchu ,mala ilosc swiatła oraz nie wlasciwa temp w polaczeniu z zbyt duza wilgotnoascia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

to pogratulować tylko koledze ja w swoim czasie wykończyłem 5szt w jednym roku i powiedziałem sobie koniec z windowaniem produkcji. Teraz drugi rok jest już dobrze stado się odbudowało wydajność nie za dużą bo około 6tys ale mi to wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zgadzam sie @ppp ze jak sie dba to wieksza wydajnosc naprawde problemu nie sprawi tylko trzeba juz wieksza uwage przykładac do zywienia bo glownie złym zywieniem skracamy uzytkowania krow .A lekarz u mnie akurat jest dosc czesto bada wszystkie na cielnosc po 6 tyg czy jakas plukanke i wszystkie krowy przed kryciem sa badane bo po co kryc gdy bedzie np torbiel lub okreslic na ktorym jajniku jest pecherzyk takze dobry kinekolog mile widziany w oborze :lol:

 

damian 40000 ale te 5 sztuk to przy jakiej wielkosci stada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@damian40000 6tys jeśli to są hf'y to podniesienie wydajności do 8-9 tys nie powinno przynieść większych problemów ze zdrowiem...takie jest moje zdanie i sam to zaobserwowałem. Powiem więcej- mamy sztukę dającą już 4 laktacje daje ponad 11tys litrów- nie ma problemów ze zdrowiem czy z zapłodnieniami. Innym przykładem jest pierwiastka, która w 1 laktacji dała nam ponad 9tys l (zaczęła z 35l dziennie i tak prawie całą laktację przejechała) też bez większych problemów zdrowotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

19 sztuk wtedy było. Rok wcześniej dawałem sporo śruty rzepakowej i sojowej i wykończyłem im wątroby a druga rzecz to całe lato bardzo mało wychodziły na pastwisko. Czystych hfów nie mam większość to 50% są też 75% ale jak dla mnie są za delikatne. Teraz tylko jedną jest zacielona hfem. Pozostaje zacieliem innymi rasami.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie ile mam dawać siana do wozy, żeby zastąpić sianokiszonkę.A najlepiej, żeby mi ktoś dobrą dawkę TMR ustawił :P .Średnia z udojów to około 16l na krowę(średnia z 25 krów, nie podam dokładnie bo mam dojarkę przewodową)przy dawce:

2 kg słomy (drobno pociątą)

6 kg sianokiszonki (jak jeszcze miałem)

4 kg śruty (owies, przenica, jęczmień, żyto)

ok 1,3 - 1,5 kg protamilku (z ręki)

30 kg kiszonki z kukurydzy

ok 0,180 kg witamin (JOSERA MIRAMIN [KERAGEN])

Edytowano przez DOMINIK19995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@Damian40000 To że dawałeś dużo śrut i nie znasz poziomu mocznika w mleku już na starcie robi z Ciebie "mordercę" ;) Poza tym jeśli dostawały jej za dużo to marnowałeś kasę no i zmarnowałeś krowy... Wiedza to podstawa z tymi zwierzętami i to dość szeroka- inaczej lepiej simentale lub inne podobne hodować. Pastwisko nie jest niezbędne(nawet lepiej ograniczyć jak dawałeś dużo śrut poestrakcyjnych- poziom białka (!!!) ), ale za to ruch jest jak najbardziej wskazany- wręcz niezbędny. Pastwisko powinno być niewielkim dodatkiem- nigdy nie masz pewności ile krowa zje suchej masy, etc.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to w sumie 25% brakowanie to nie jest najgorzej bo wszedzie podaja ze brakowanie jest okolo 30 na rok ale wiadomo im mnie sztuk wypada tym lepiej bo koszt wychowania jałowki rozkłada sie na wiecej laktacji ja jesli miałbym jałowek dosyc to z tych 5 sztuk problemu bym nie robił my w 2010 r sprzedalismy chyba 6 krow bo mielismy 9 jalowek zacielonych takze wtedy przy 18 sztukach to sporo było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

mocznik teraz mam od 150 do 250 czyli raczej w normie wtedy nie wiem jaki był bo nie było oceny. Z simentalami się zgodzę mam dwie 50% w 3 i 4 laktacji i nie ma z nimi problemu oprócz tego że przed ocieleniem trzeba uważać żeby nie zatuczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

DOMINIK19995'

 

nie zastapisz sianokiszonki sianem mozesz go dodac i na ta ilosc kiszonki z QQ masz stanowczo za mało białka w dawce

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@ppp krowy nie są hf-ami, i krowy są dobrze zbudowane mają tak ok 1,5m i wydaje mi się, że nie są zatłuczone, wczesniej sprzedałem krowę to miała 840kg i miała ok 150cm wzrostu, a wysłotki prasowane zwykłe czy te toffi z melasą bo mam możliwość kupna ? Sianokiszonka była zrobiona z I pokosu i trawa była w początkowej fazie kwitnienia i sianokiszonka wyszła ładna ma ładny zapach i kolor oraz jest lekko wilgotna a z II pokosu miała ok 20cm lecz z II pokosu krowy nie chetnie ją zjadają, jest wilgotna i ma ciemniejszy kolor. Kukurydze bym zasiał lecz obawiam się dzików i problem ze sprzętem aby dobrze zebrać i myślałem nad sianokiszonką z mieszanki owsa,łubinu i jęczmienia.Ze zbóż mam owies, żyto, pszenżyto, pszenica i trochę jęczmienia a zirno kupurydzy to w całosci czy mielone, mam tylko śrutownik walcowy.Kwaśny węglan sodu mogę wykluczyc z paszy tresciwej, a w jakich prporcjach mam zrobić paszę treściwą? Rok temu dawałem śrutę sojową i rzepakową po 50 kg na 600kg zboża, lecz koszty rosły a mleko nie i zrezygnowałem. Mam jeszcze 2 szt. co mają się cielić na początku lutego więc na nich mogę stosować próbę zwiększenia wydajności, jedna będzie w 2 laktacji a druga w 5.

@komodo Jają ilość prasowanych wysłodków melasowych dawać na szt. na dzień, wcześniej miałem problemy z zacieleniami lecz odstawiłem srute sojową i rzepakową oraz zmieniłem inseminatora i już jest dobrze, 60% za pierwszym razem a ruje wykazują regularnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj