Polecane posty

Kamis2010    5

jaki antybiotyk?? do strzyków ? czy do mięśniowo ??nie jestem zwolennikiem antybiotyków i wolałbym dać w ostateczności.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli jest sama krew nie dawaj zadnego antybiotyku bo to nic nie pommorze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

u mnie jest taki przypadek na 3 tygodnie przed zasuszeniem krówce w jednej ćwiartce pojawiła się krew , no i dostała antybiotyk synolux i domięśniowy ( 120 złotych ) smarowałem wymię maścią kamforową niby było już lepiej i tej krwi już i nie było ale złapała zapalenie i kolejny antybiotyk może pomoże , a i tak trzeba już ją zasuszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

jezeli jest sama krew nie dawaj zadnego antybiotyku bo to nic nie pommorze

nie sama krew tylko w trzech leci mleko a w jednym krew, ale powoli jest coraz mniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

jezeli jest sama krew nie dawaj zadnego antybiotyku bo to nic nie pommorze

 

 

To dziwne. Ja w takich przypadkach podaje antybiotyk i krew znika jakby ręką odjął.

Edytowano przez milanreal1

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale mi chodziło sama krew bez oznak zapalenia po prostu koleżanka mogła jej nadepnąć na strzyk i dlatego ale to przejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zakładając niezmienne zimowe żywienie, czy poziom mocznika pomiędzy rannym a wieczornym udojem może się różnić? Jeśli tak to dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

dostaje dziennie ok 4-5 kg treściwej(śruta własna+pełnoporcjówka+ śruta sojowa+ kwaśny węglan sodu)

sianokiszonka do oporu

Edytowano przez simental22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

W treściwej mam przewagę własnej śruty a to tylko mieszanka( owies+jęczmień), krowa jest ponad 3 miesiące po ocieleniu i chciałbym się dowiedzieć ile średnio dziennie powinna dostać kiszonki z kukurydzy i czy ja daje tyle co trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Mam prośbę o pomoc w ułożeniu dawki pokarmowej, ewentualnie korektę obecnej.

Krowy karmię:

- kiszonka z kukurydzy - 20 kg/ dzień

- sianokiszonka - 20 kg/dzień - właściwie do woli

- pasze treściwe - od 4 do 6,6 kg/dzień

- słoma - jak któraś ma ochotę

Skład paszy treściwej:

- 800 kg własnych zbóż tj.: pszenżyto i mieszanka jęczmienia z owsem

- 100 kg śruty sojowej

- 100 kg śruty rzepakowej

- 10 kg kredy

- 10 kg kwaśnego węglanu sodu

- 10 kg drożdży

- premiks mineralno-witaminowy z karotenem

Mleko: tł. 4,3 %, białko 3,6 %, mocznika nie znam.

Wydajności ogólnie mam słabe, co w głównej mierze wynika, myślę, z bardzo słabego potencjału genetycznego,

ale nad tym też pracuję poprzez inseminację i zakupy.

Sztuki z dobrą genetyką-zakupione jałówki 20 dni po ocieleniu dają ok 35 l dziennie, co myślę, że jeszcze się poprawi,

jeśli zwiększę ilość treściwej.Tylko jak określić gdzie jest granica wydajności takiej sztuki i czy ładowanie

w nią dużych ilości treściwej nie odbije się na jej zdrowiu?

Czy coś byście zmodyfikowali w żywieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Dawka wygląda nie najgorzej. Może być trochę za dużo białka.

Granicą treściwych jest ok 9-11kg dziennie w 4 odpasach.

Radził bym Ci również wciągnąć oborę pod kontrolę użytkowości mlecznej, cena ok. 9zł za sztukę/miesiąc a dostarczone informacje są bezcenne w doskonaleniu stada i podnoszenia wydajności.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Za dużo białka wynika z treściwych czy z sianokiszonki?

Dodam może jeszcze, że karmię krowy dwa razy dziennie, czyli powyższe dawki/2 to jeden odpas.

Wydaje mi się, że stosunek tłuszczu do białka jest co najmniej prawidłowy.

Jeśli chodzi o ocenę użyteczności, to poważnie o tym myślę w niedalekiej przyszłości.

Chciałbym jednak zakupić jeszcze kilka dobrych sztuk z dużym dolewem HF.

Te, które nabyłem to 88% i 96% HF o wydajnościach matek odpowiednio 10.000 kg i 8.000 kg.

Czy ocena jest szczególnie upierdliwa i na czym polega?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Polega na tym, raz na miesiąc wpada do ciebie człowiek i doi z tobą krowy w tym czasie mierzy ilość mleka od każdej krowy i pobiera próbki do badań. Upierdliwe jest jak cho*era przynajmniej u nas tak było bo czas doju musisz podporządkować pod tego człowieka jeśli po za tobą w okolicy ma kilku jeszcze obskoczyć (przynajmniej u nas tak było) a jak wiadomo godziny doju to "rzecz święta" niemalże. Po za tym zdarzało się im próbki gubić, zamieniać. W efekcie zrezygnowaliśmy z tej usługi już ładnych parę lat temu (jeszcze wtedy mleczarnia nie dopłacała) może teraz coś się zmieniło bo wtedy kiedy my byliśmy to to wołało o pomstę do nieba. Ocena była z Olecka.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

W treściwej mam przewagę własnej śruty a to tylko mieszanka( owies+jęczmień), krowa jest ponad 3 miesiące po ocieleniu i chciałbym się dowiedzieć ile średnio dziennie powinna dostać kiszonki z kukurydzy i czy ja daje tyle co trzeba

no co najmniej 25kg tej kukurydzy ale w tej fazie laktacji to powinno byc co najmniehj 35l tylko ja wlasnej sruty zbozowej nie uwazam jako tresciwej efekt mizerny to raczej dodatek energetyczny chyba ze ulozysz porzadna mieszanke w oparciu o zboza ale ze srutami poekstrajkcyjnymi i premiksem wtedu to jest tresciwa i z tych 5kg bedzie dawac napewno okolo 30l jesli kiszonki masz dobre i genetyke na jakim takim poziomie

KOKOMAN0-masz racje z ta ocena ale teraz z uwagi na doplaty mleczarni warto skorzystac ale tylko zeby miec parametry mleka kazdej krowy i tylko dllatego bo wiadomosci o wydajnosci to tak jakby sobie na oko powiedzie i moze by lepiej wyszło co to jest jeden uduj raz w miesiacu jakie to jest odzwierciedlenie ale zalezy jaka metode oceniania wezmiemy wkazdym razie zastanawiamy sie tez nad powrotem ze wzgedów zywieniowych

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

A co myślicie że może być powodem znikomego mleka? Mam 7 krów i dziennie uzyskuję w granicach 70l. Cieniutko, znaczy to tata tak gospodaruje, no wiec jak pokazałem mu wyniki że niektórzy mają po 5 razy więcej mleka dziennie to się dziwił. No postanowiliśmy to zmienić. Teraz dajemy tak 2x dziennie na sztukę 40l sianokiszonki + 20l siana + 1,5kg paszy treściwej tz. zmielona mieszanka żyta, pszenicy, owsa i pszenżyta + jakieś 200g koncentratu z josery a później czyli w południe i po doju wieczornym 40l siana + 10l słomy. Wyniki słabe, bardzo, w dodatku słaby tłuszcz i białko na fakturze. Paszę mogę ułożyć z bel sianokiszonki + siano z pierwszego pokosu + słoma owsiana, pszeniczna, żytnia + zmielone zboże z wyżej wymienionych zbóż + ziarno niezmielone z tych zbóż + kreda pastewna ostatni zakup + ten koncentrat z josery (nie wiem jaki, jutro sprawdzę)+ do zmielenia jabłka, ziemniaki i buraki. To tyle, mogę kupić lizawki mineralne, witaminy, młóto browarniane i wysłodki buraczane. Tylko jakie? Nie mam paszowozu, tylko ręcznie. Ja myślałem ( nie sprawdzałem tego z tabelką) no to ja tak myślę

rano przed dojem i przed dojem wieczorem

50l sianokiszonki

20l siana

10l słomy

3l startych jabłek

3l startych buraków

3l startych ziemniaków

2l zmielonych zbóż

0,2l kredy pastewnej

0,4l koncentratu

0,1l minerałów

0,3l witamin

Będzie tak?

Do tego po doju rano i wieczorem

30l siana

20l słomy

 

A i co może być przyczyną wycierania się krów? Jedna to się trze cały czas teraz, cała szyja obdarta, zauważyłem to jakieś 5dni temu. Myślałem że to przejdzie.

Edytowano przez FanUrsusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

FanUrsusa niestety muszę stwierdzić że na takiej dawce co dajesz krową to szału nie zrobisz z ilością mleka. Z rzeczy które wypisałeś to stwierdzam że na pewno brakuje ci białka w dawce i na pewno energii gdyż nie podajesz krową kiszonki z kukurydzy (ale zdaje sobie sprawę że na obecną chwile tego nie załatwisz). Robiac paszę dla krów dorzuć na tonę paszy oprócz zbóż i premiksu z Josery i kredy dołóż 75kg soi i 75kg śruty rzepakowej i daj krową po 2 kg pasy na rano i na wieczór ale pamiętaj o tym aby paszę posypać na kiszonkę i przemieszać ją z kiszonką aby krowy nie jadły samej paszy tylko razem z kiszonką krowy które dają wiecej mleka możesz premiować jeszcze w południe dodatkową porcją paszy od kg1 do 2kg jesli któraś krowa bardzo mocno zacznie się rozdajać stopniowo możesz zwiekszać ilość paszy tresciwej nawet do 3 kg na kazdy odpas ale nie wiecej bo krowa wiecej jednorazowo nie strawi. Wyrzuć słomę z dawki podejrzewam że masz obore ściołową i ścielisz im słomą wiec jak bedą jej potrzebowały to sięgną sobie z legowiska. Nie wyrzucaj z dawki jabłek i ziemniaków buraki odpusc sobie w przyszłym roku i w to miejsce zasiej kukurydze na kiszonkę mniej się narobisz i będzesz miał więcej mleka a obecnie musisz je skarmić bo coś musisz z nimi coś zrobić.

 

Mam prośbę o pomoc w ułożeniu dawki pokarmowej, ewentualnie korektę obecnej.

Krowy karmię:

- kiszonka z kukurydzy - 20 kg/ dzień

- sianokiszonka - 20 kg/dzień - właściwie do woli

- pasze treściwe - od 4 do 6,6 kg/dzień

- słoma - jak któraś ma ochotę

Skład paszy treściwej:

- 800 kg własnych zbóż tj.: pszenżyto i mieszanka jęczmienia z owsem

- 100 kg śruty sojowej

- 100 kg śruty rzepakowej

- 10 kg kredy

- 10 kg kwaśnego węglanu sodu

- 10 kg drożdży

- premiks mineralno-witaminowy z karotenem

Mleko: tł. 4,3 %, białko 3,6 %, mocznika nie znam.

Wydajności ogólnie mam słabe, co w głównej mierze wynika, myślę, z bardzo słabego potencjału genetycznego,

ale nad tym też pracuję poprzez inseminację i zakupy.

Sztuki z dobrą genetyką-zakupione jałówki 20 dni po ocieleniu dają ok 35 l dziennie, co myślę, że jeszcze się poprawi,

jeśli zwiększę ilość treściwej.Tylko jak określić gdzie jest granica wydajności takiej sztuki i czy ładowanie

w nią dużych ilości treściwej nie odbije się na jej zdrowiu?

Czy coś byście zmodyfikowali w żywieniu?

 

 

Na oko jest fajna dawka ale nie znam parametrów kiszonek i nie znam poziomu mocznika (polecam wejście do kontroli użytkowości nie jest to upierdliwe kolega pisał że musiał się dopasować z godzinami to nie prawda jak dbasz tak masz to oni są dal ciebie a nie ty dal nich bo im za to płacisz). Jeśli chodzi o pierwiastki to nie przesadzaj z wydajnością u nich bo możesz je zadoic na śmierc poziom 35 litrów jest ok. niema co forsować je więcej (poziom 8-9tyś w roku w pierwszej jest oki.), Wprowadz 3 odpas pasy tresciwej bo przekraczanie dawki 3 kg dziennie jest niekorzystne ze względu zywieniowego i ekonomicznego wiem że to jest upierdliwe ale warto (zrób to tylko dla krów wysoko wydajnych które chcesz premiować). Postaraj się dawać sianokiszonkę tak jak masz w dawce na krowę (20 kg a nie do woli) bo napewno niektóre zjedzą 30 kg a inne 10kg a to juz są dwie różne dawki. Zostaw w oborze zapalone światło na noc bo jak jest ciemno to krowa nie je (wystarczy jedna mała energooszczędna żarówka tak żeby był pólmrok w oborze to wystarczy)

 

Ortografia!

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

to może i ja poproszę o pomoc w ułozeniu dawki: krowy mają wydajność ok 20l na dzień. ale mam głównie mieszańce z sm. do dyspozycji mam wysłodki mokre, młóto browarniane, sianokiszonkę, siano z pierwszego pokosu i ospę(śrutę) z pszenicy,pszężyta i owsa, proporcje 1/1/1 i koncentrat białkowy 38%. niestety przedstawiciel z sano dawno o nas zapomniał. a w tym roku wprowadziłam sianokiszonkę i nie wiem jak dobrze ustawić im dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam mam pytanie n a temat śruty sojowej ... czy warto zapłacić 1700 brutto za śrutę sojową Schumann z probiotykami czy prebiotykami czy lepiej tą nieco chyba tańsza z CHP mogilno nie pamiętam jaka cena bez probiotyków ... jaką wy stosujecie co sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Ja qq nie zasieję bo będzie tak jak u sąsiada pierwsze dwa lata ok a teraz po 5 latach, qq wyrosła od 1,5m do 2m a było wapno, co roku gnojowica i obornik + nawozy. Wszystkich tych ziemniaków i buraków nie posiadam dużo z kilka ton. A co myślicie o zakupie soi rzepakowej i młóta browarnianego ? No to jaka dawka i co byście polecili? QQ i soja odpadają od razu. No mam to co napisałem i ewentualnie mogę coś dokupić, ale żadne objętościowe tylko jakieś treściwe. A słoma w paszy hm.. no ja dawałem ją po to alby regulować ph u krów, ale chyba nieskutecznie. Jakieś tanie pasze żebym osiągnął wyniki ponad 20l w czasie początku laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

witam mam pytanie n a temat śruty sojowej ... czy warto zapłacić 1700 brutto za śrutę sojową Schumann z probiotykami czy prebiotykami czy lepiej tą nieco chyba tańsza z CHP mogilno nie pamiętam jaka cena bez probiotyków ... jaką wy stosujecie co sądzicie??

Nieznam tej soi wszystko zależy od tego ile jest tam tych pro czy prebiotyków ale moim zdaniem to nic nie poprawi w żywieniu. Ja stosuje soie zwykłą ze sprawdzonego żródłą bo na soi też potrafią oszukiwać bo 42% białka a 46% to jest spora różnicz padczcie też na deklaracje a nie tylko na cene soi.

 

Ja qq nie zasieję bo będzie tak jak u sąsiada pierwsze dwa lata ok a teraz po 5 latach, qq wyrosła od 1,5m do 2m a było wapno, co roku gnojowica i obornik + nawozy. Wszystkich tych ziemniaków i buraków nie posiadam dużo z kilka ton. A co myślicie o zakupie soi rzepakowej i młóta browarnianego ? No to jaka dawka i co byście polecili? QQ i soja odpadają od razu. No mam to co napisałem i ewentualnie mogę coś dokupić, ale żadne objętościowe tylko jakieś treściwe. A słoma w paszy hm.. no ja dawałem ją po to alby regulować ph u krów, ale chyba nieskutecznie. Jakieś tanie pasze żebym osiągnął wyniki ponad 20l w czasie początku laktacji.

śruta rzepakowa to dobre rozwiązanie ale nie możesz przekraczać dawki 3 kg dziennie na sztukę a jeśli masz dostęp do młóta browarnianego w dobrej cenie to jeszcze lepiej. Jeśli dokonasz tych zakupów to pamiętaj o stopniowym wprowadzaniu tych produktów by krowy nie po....ały się i nie wpadły w kwasice. Jeśli chodzi o regulowanie pH u krów to do tego najlebszy jest kwaśny weglansodu w dawce 100 gram dzienie ale jesli dajesz premiks z Josery to podejżewam że on już tam jest (podaj nazwę produktu z Josery i ile go dajesz). Słoma bezpośrednio nie obniża pH w żwaczu tylko pośrednio gdyż robi to ślina krowy która jest wytwarzana w większej ilości podzczas jedzenia słomy siana gdyż te produkty podrażniają ślinianki u krów i poprawiają odruch odłykania i przeżuwania przez krowy (ale jest możliwe tylko w pewnym zakresie krowy wysoko wydajne mogą dostać max 2kg dziennie)

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek234    1

Gdy nie ma się kukurydzy i nie można jej zasiać przez dziki to co jest lepsze dla bydła mlecznego wysłodki tofi suche melasowane czy mieszanka paszowa uzupełniająca białkowa (tzw. granulki) i jaki jest dobry koncentrat dla krów bo ja daje protamilk z sano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj