Polecane posty

ChiquitaB    754

na bank jak skrzepy i napuchnięta ćwiartka to przez uraz, tak jak wcześniej ktoś pisal może druga ją kopnęla itp. Jeżeli mlek o zdaja się z niej to z czasem samo przejdzie ale krew będzie. u mnie przy okazji inseminacji weta pytalem o to, to mowil ze jak mleko leci to sie nie martwic no chyba ze nie bedzie chcialo leciec. U mnie przez jeden dzien bylo nawet tak ze trzeba bylo naprawde uzyc sily aby zdoic ta cwiartke ale przeszlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Byłem u weta i dostala lekki antybiotyk do wymienia i tez to stwierdził że albo uraz albo sama o beton się uderzyła. No fakt stoi kolo niej jałówka na wycieleniu wiec sie wierci i dużo miejsca potrzebuje także wszystko możliwe.
Dzięki chłopaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Panowie czy ktoś tutaj ma wydajność z obory koło 10 tysi? Jeśli tak to mam kilka pytań. Nie pytam ile tylko co. :) Czy dając standardowo kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę w belach albo z pryzmy do tego zboże, ziarno kukurydzy, wysłodki buraczane, soja, rzepak da rade wyciągnąć tą 10 z obory? 

 

Czy trzeba stosować dodatkowo tłuszcz chroniony, energię w płynie, kwaśny węglan, młuto browarniane i inne tego typu dodatki? Jeśli ktoś taki tu jest to prosiłbym o jakieś drobne porady i wskazówki. 


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podstawowe pytanie jaką masz obecnie wydajność i na jakim poziomie genetycznym jest Twoje stado? Jakiej jakości masz objętościowe pasze, tzn ile białka mają sianokiszonki a ile skrobii i energii zawiera kukurydza? Jak udzielisz odpowiedzi na te pytania to koledzy ocenią czy masz szanse na 10 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Obecnie lekko ponad 8 tysięcy, W stadzie same HF 100%.

 

Co do wyników pomiaru pasz to jestem sceptyczny bo badania robione były urządzeniem Agri NIR analyzer. We wtorek albo środę będę robił badania na nowo tylko że tym razem w laboratorium. :)


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikSam55    3

A co sądzicie o podawaniu samej śruty rzepakowej plus witaminy jako jedyną paszę treściwą. A z objetosciowych jedynie kiszonka z kukurydzy?
Podawałem pełnoporcjówkę z lini standard ale mleka przybrały dopiero po śrucie. Krowy mam Ho i Hf ogólnie mieszance. Żadnych rekordów nie bije pod względem wydajności,mam średnią. Stosuje obecnie od 2 do 4 kg na sztukę z zależności od ilości mleka w dwóch porcjach . Prosiłbym o poradę czy nie wpłynie to negatywnie na stan zdrowia moich krówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

ja od żniw zrezygnowałem z koncentratów i innych dodatków. jechałem tylko na swojej śrucie(2x1kg) i na parametry nie narzekałem. tł 4,3-4,6 a białko poniżej 3,3 nie schodziło. W grudniu wkurzyłem się na ilość mleka bo parametry za***iste a ilość mała jak na ilość krów. 13 grudnia gdy zabrano mleko zacząłem dodatkowo dawać mieszankę śruty sojowej,rzepakowej i kredy w proporcji 50:25:12(w kilogramach). Poszłem na całego i wiedziałem że jest to ryzykowne dla stada, ale zacząłem dawać taką mieszankę w ilości 0,5kg 2 razy dziennie.  Po 6 dniach mleko wzrosło o ~30%. wtedy zacząłem  zacząłem dawać tą mieszankę 3 razy dziennie po 0,5kg. na dzień dzisiejszy mleko wzrosło o prawie 50% w porównaniu z 13 grudnia i od 4 dni do tej mieszanki dodaję jeszcze drożdze i bufor i narazie nie będę zwiększał dawki, bo zbiornik robi się za mały. Wejdzie jeszcze w niego 150L może max 200L. Od razu uprzedzam, że kiszonka z traw jest tej samej jakości i nic innego w dawce nie zmieniałem. Teraz przynajmniej chce się rano wstać i doić krowy a przy okazji wypłata będzie bardzo ładna. :D


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czyli ile masz sztuk i ile miałeś wcześniej mleka ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

aktualnie doję 25szt, a mleko wahało się w granicach 680-710L przez około miesiąc czasu, a dziś oddałem 1038L z tendencją wzrostową.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

2 kg treściwej i w dodatku ze zboża dawałeś wcześniej i się dziwiłeś że mleka nie ma? 2 x 0,5 kg dziennie to faktycznie, zabójcza dawka patrząc na ogrom treściwej jaką dostawały wcześniej. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

chodziło mi bardziej o to, że podniosą się kom. somatyczne, i faktycznie z 200 skoczyły do ponad 350tyś, ale teraz nachodzą na normę i spadły już do 250. 2 treściwej, ale to nie znaczy ze dostawały owies. Dawałem im mieszankę jęczmienia pszenicy i pszenżyta, z resztą w tym roku mam problem ze zbożem i dawka jest mniejsza, bo jakoś nie widzę sensu od marca dokupować po kilka ton zboża, tym bardziej przy wysokich parametrach mleka( październik 4,6tł bi3,6, listopad tł.4,5 bi3,4). Mógłbym te mleko jeszcze podnieść, ale ogranicza mnie pojemność zbiornika, no i kwestia nabycia wozu paszowego. jak go kupię, to wtedy będę kombinował z dawkami.

 


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Gdzie w okolicach Wys-Maz można kupić Bergafat. Bo moj dostawca zazyczył sobie wczoraj dwie dychy wiecej za worek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały

 

przy jakim litrażu i parametrach? ja w Mońkach miałem 1,5 zł na rękę przy 17 000 l za listopad parametry dobre miałem bo białko 3,6 i tłuszcz wysoki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

lekko ponad 10tyś(przedział 9-15tyś)  tł4,5  bi3,4. Przy takiej ilości mleka jak u Ciebie(przedział 15-30tyś litrów) i białku 3,6 oraz tłuszczu 4,5(do tylu płacą akurat za tłuszcz i białko)  miałbym w granicach 1,58-1,6. W grudniu będzie w granicach 1,70-1,75zł przy prawie 14tyś litrów tylko z tego jeszcze odejdą udziały jak dobrze pamiętam to 13gr. Za styczeń ma być niby podwyżka w ilości około 20gr, więc cena utrzyma się na poziomie około 1,6zł tylko, że już celuję w litraż >15tyś, więc dodatkowo +2gr/L

@criskp86 jak jest w mońkach z tym cennikiem???

Brat cioteczny oddaje do moniek i mówi że cena słaba bo z premią za grudzień będzie miał w okolicach 1,4zł, tylko nie wiem ile on oddaje ale w okolicach 10tyś na pewno. Podaj progi ilościowe w mońkach i ich ceny. I jeszcze jak się odniesiesz do tego postu jednego z dostawców?

 

Dzięki i wzajemnie życzę tego samego . Mońki  - 1,20 + 0,15  premii na święta w sumie grudniowa wypłata wyszła 1,35 zł.

 

 

 

Edytowano przez karol091193

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

ja jestem w progu bodajże nie pamiętam ale 13-19 tys ( cennika nie pamiętam ale różnica w progu to chyba2 gr) i cena to 1,35 plus 0,15 premii i to wszystko zależy od parametrów stąd ta różnica w cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Stosuje ktoś produkty firmy BioFeed? Np witaminy albo drożdże? To firma warta uwagi?


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

aktualnie doję 25szt, a mleko wahało się w granicach 680-710L przez około miesiąc czasu, a dziś oddałem 1038L z tendencją wzrostową.

dawaj jak ja 0,8 kg suchej srutowanej kukurydzy ziarno i 1 kg jeczmienia na kazde 2 litry mleka ponad 17 litrow mleka i .olej soje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Przecież kukurudza to energia a soja to białko stosując kukurydzę z soja dostaniesz pożądane efekty. A po samej kukurydzy zatuczysz krowy...
I twoim zdaniem krowa która daje mi 30 litrów mleka powinna zjeść dziennie 5.2 kg kukurydzy i 6.5 kg jeczmienia???

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem jak u Was ale jak u mnie krowa daje na dzień 40 litrów to dostaje tylko 6 kg treściwej 20% kukurydzy tylko z 12 kg i sianokiszonki do woli plus tylko 50 gram witamin , jak bym miał dawac tyle białka na każdy litr to poszedł bym z torbami qq nie moge dać wiecej bo nie mam jej tyle na moją obsadę ;/ a kupować wszystko to znowu wydatek kasy . I brak kasy na inwestycje . ... :(

Ale cos mi sie wierzyć nie chce że kolga pisze że daje krowom 2x0.5 kg paszy w dziwnych proporcjach i uzyskła skok 50 % w mleku najpierw 30 a teraz niby 50 . Wiec co ja bym dał niby teraz dodatkowo rzepaki soje plus bufor w ilośći 1kg to co skoczy mi mleko o 350litrów ? Na Odstawę ?To z obecnych 800 bede miał 1200  zakładając skok o 50 %  czekam na znawców tematu i opinie ?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj