Polecane posty

danielhaker    6890

Tak z ciekawości- co to za mleczarnia co nie podaje zawartości np białka w mleku. W hochland zawartość białka to prawie podstawa ceny (tłuszcz też istotny, ale nie aż tak). Poza tym podają też zawartość laktozy i mocznika co ułatwia żywienie szczególnie, że nie mogę rodziców na ocenę hodowlaną namówić.

Tak, bo tutaj cena za jednostkę białka jest zazwyczaj ok. 2x większa niż za jedn. tłuszczu.

A od ciebie który oddział Hochlandu odbiera mleko? Kaźmierz czy Węgrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Węgrów, ale z tego co wiem, pchają nasze mleko do nowego oddziału w Baranowie. A skąd jesteś, bo coś czuję, że mamy do siebie niedaleko? :)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Trochę nie na temat ale muszę zadać to pytanie. mam możliwość zakupu kiszonki z QQ , pryzma oddalona jest ode mnie o 20km i pytanie mam takie.Na ile dni mogę przywieść kiszonki żeby się nie popsuła ??i nie zaszkodziła krową :) ubijać ją czymś po przywiezieniu ??przykrywać?? i po ile u was taka kiszonka ??

Edytowano przez Kamis2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
:) to tak jak ja, tyle, że w którą stronę??? Ja mieszkam na max zadupiu pomiędzy Siedlcami a Węgrowem- Mokobody Kolonia(tzn, teraz w Szczecinie, ale w dowodzie mam inaczej). Tu masz dawkowanie, szkoda, ze nie ma całego artykułu: Mój odnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Trochę nie na temat ale muszę zadać to pytanie. mam możliwość zakupu kiszonki z QQ , pryzma oddalona jest ode mnie o 20km i pytanie mam takie.Na ile dni mogę przywieść kiszonki żeby się nie popsuła ??i nie zaszkodziła krową :) ubijać ją czymś po przywiezieniu ??przykrywać?? i po ile u was taka kiszonka ??

 

 

Jeśli nie masz swojej kiszonki i ta co chcesz kupić jest dobrej jakości- pachnie, nie ma śladów gnicia i pleśni(jak ma to możesz się spodziewać, że z czasem będzie tego więcej) i większość ziaren kukurydzy jest rozdrobniona to warto. Zimą od biedy 2 razy w tygodniu jak przywieziesz to da radę. Nie przykrywaj, najlepiej jakby Ci ktoś to wycinakiem naładował, tak, żebyś karmił z kostki, bo jak nawrzucasz widłami to zacznie się psuć, chyba, że ściśnie mróz- ale straty energetyczne będą nieuniknione. Raczej nie przykrywaj i w cieniu trzymaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

witam jestem nowy. chciałbym się poradzić na temat stosowania PROTAMILK-u. mam za niski poziom białka w dawce, czy może cos innego podać.? z góry dziękuje za porade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

to zapros doradce SANO to ci wszysto wyjasni :lol:

 

 

Dzięki :) wiem , ale kazdy żywieniowiec będzie chwalił swoją firmę i swoje produkty. Chodzi mi o konkretne opinie. skład protamilku dokładnie znam ale czy to przyniesie efekty!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@kamilrudy- efekty przyniesie na pewno. Kwestia tylko za jakie pieniądze- osobiście wolałbym sam kupić soję, mocznik i zboże i witaminy i zrobić to samemu- podejrzewam, że dużo taniej. Jakie masz białko i tłuszcz w mleku i jaki mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

białko 3,4 tluszcz 4,8 mocznik poniżej 100

obecnie podaje srute z pszenzyta i owsa tak ok 2-4,5 kg w zależnosci od sztuki. ceny to dokładnie nie wiem za protamilk. ma sie u mnie pojawić doradca sano to napisze co mi zaproponował i po jakiej cenie, wiem że soja jest po 1780 zl/t, no a z tym mocznikiem to bym probował ale jak przekonać rodziców? <_<

 

no i jeszcze witaminki josera miramin extra keragen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to masz bardzo niski poziom moczniku musisz dołozyc troche białka u nas soja jest po 1650 jak witaminy dajesz to lepiej bedzie jak dasz soje i rzepakowa zamiast protamilku bedzie taniej 2/3 rzepakowej 1/3 sojowej idealnie byłoby pol na pol ale wiadomo cena soji a najlepiej to 2/4 rzepakowej i po 1/4 sojowej i DDGSu mysłe ze jak do tej sruty zbozowej dozucisz im w kiszonke wymieszne 2kg takiej mieszanki to roznice zauwazysz i w mleku i moczniku tylko stopniowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no a z tym mocznikiem to bym probował ale jak przekonać rodziców? <_<

tak się składa że przerabiałem to u siebie rok temu był żywieniowiec i z nim wszytsko ustaliłem miałem wyniki jak u Ciebie mocznik rzędu 20, miałem słabą sianokiszonkę której krowy nie chciały ni jak żreć dlatego http://www.hodujbydlo.pl/index.php?content=878 pokazałem ten artykuł, przyjechał żwyieniowiec z schaumanna i ojca przekonałem zwykły mocznik nawozowy posyp na kukurydzę i na to paszę tylko wprowadź go stopniowo ! ja dawałem 50-60 gram na sztukę dziennie zrobiłem miarkę z łyżki do kawy dziennie zużywałem objętościowo 2 litry mocznika :)


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@ atomik-Musze tego posta pokazać rodzicom, mają dość niski mocznik (białko i tłuszcz bardzo wysokie- nie pamiętam dokładnie- białko- 3,7-3,8 tłuszcz pod 5% podchodzi) z mocznik poniżej normy. Cisnę ich o to już jakiś czas, bo powinno mleka przybyć bo o wzroście parametrów z czystej przyzwoitości nawet nie myślę ;)

 

A jak zareagowały krowy? Mleka przybyło?

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

dzięki. artykuł daje do myslenia, w pon jade po mocznik i prubujemy. na spokojnie dokładnie wszystko przeczytam, zastosuje w praktyce a potem pochwale sie wynikami. czyli jak podam mocznik to ile moge jeszcze podać sruty sojowej.? zakładając że bede dawał 50gram aż po dwóch tyg dociągne do 100 gram mocznika max na sztuke :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no musze ci powiedziec ze ten artykul działa na wyobraznie :lol: Ale uwazam ze firmy paszowe nie powinny tego stosowac kazdy kto che moze u siebie stosowac tyle ile bedzie chcial tylko w paszy bedzie rownomiernie wymieszany no ale jednak wolałbym sam dawac ale mam mocznik kolo 180 wiec to nie jest az tak bardzo wskazane ale zamiast 100g mozawsze mozna dac 40-50 :lol: musze sie przelamac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@ atomik-Musze tego posta pokazać rodzicom, mają dość niski mocznik (białko i tłuszcz bardzo wysokie- nie pamiętam dokładnie- białko- 3,7-3,8 tłuszcz pod 5% podchodzi) z mocznik poniżej normy. Cisnę ich o to już jakiś czas, bo powinno mleka przybyć bo o wzroście parametrów z czystej przyzwoitości nawet nie myślę ;)

 

A jak zareagowały krowy? Mleka przybyło?

dość niski tzn. jaki ? podejrzewam że krowy masz juz obdojone w dalszych częściach laktacji, zapewne masz zbytu dużo energii w dawce a już napewno podajesz zbyt dużo treściwych a ta pasza ma niską zawartośc białka (albo inne dodatki o wyzszej zawartości eneregetycznej np. ziemniak). na początek zmiejsz ilość paszy a jak już ją zrobisz to niech ma około 20% białka - jeżeli to spróbuj z mocznikiem w artykule jest opisany przelicznik. tłuszcz 5,0 u hf oznacza poważny błąd żywieniowy i to jest stan chorobowy, w ciemno obstawiam że masz krowy w zbyt dobrej kondycji

 

@kamilrudy 50 gram to za dużo na początek ! ja do 50 gram na sztukę dochodziłem 10 dni ! a 100 g myślę że przy dużo to trzeba dobrze skonsultować z żywieniowcem bo w ciemno to można dziewkę zbrzuchacić :) pasza paszy nierówna

ważne też jest o jakiej porze żywisz krowy bo mocznik nawozowy szybko regauje w paszy i utrzymuje się w nim 4-6 godzin od zjedzenia dlatego może to zafałszować wyniki. Ja stosuję takie żywienie: dojenie o 6.30, po 7 dostają kukurydzę kiszonkę oczywiście około 8-9 kg na sztukę, na to paszę treściwą obrazowo mniej więcej 30% dziennej dawki, o 9-9,30 dostają kolejne 20% paszy o 11-12 sianokiszonka, o 16 kukurydza i 30% paszy treściwej o 18.30 dojenie i 20% treściwej a po dojeniu sianokiszonka na nocne czuwanie :) w momencie gdy dawałem mocznik dawałem 25-30 gram mocznika rano i po południu na kukurydzę trochę zamieszałem widłami i na to pasza

 

nie znam waszego żywienia jakości pasz itd. sam mocznik zbiorczy jest malo obiektywny ale przy takich paramterach jak mleka jak podał @ppp to już na pierwszy rzut oka widać że coś jest nie tak

 

 

 

akurat wykonując sami paszę treściwą wiemy co podajemy krowie, ja bazuję tylko na swojej paszy. uważam zbędne wydawanie kasy na wynalazki, samemu można skomponować treściwą na rzepakowej/makuchu, sojowej czy też łubin.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

u kazdego jest inna sytuacja i zalezy od sytuacji na rynku ja np ma dobre ziemie i jak mam pszenicy 7-8 t i jak w tym roku na wiozne sprzedawalismy pszenice po 110 a najdrozsza gotowa placiłem 112zl no to nie ma zbytnio sensu sie bawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no i tu właśnie ja mam inne zdanie; pszenice po 110 to już ktoś w akcie desperacji kupował bo ja nigdy z taką ceną się nie spotkałem a jużnapeno nie po 110 paszówkę tylko pogratulować dlatego raczej unikałbym takich porównań, jeszcze zależy ile białka miała ta pasza choć białko w paszy to pryszcz w porównaniu z innymi dodatkami


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie paszowka tylko konsumpcyjna dlatego ja nie widze sensu siac na dobrych ziemiach jakis mieszanek zeby robic pasze a pasza z de heusa 18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

6-8kg daje odkad bylo to jeszcze jaka koudijs takze juz okolo 10 lat i nie moge na nia jakos specjalnie narzekac bo poprostu nie daje mi powodow byly epizody innych ale zawsze sie konczylo to spadkiem mleka w mniejszym lub wiekszym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@atomik

 

Dokładnie nie pamiętam, było coś koło 200- z tego co czytałem w jednej z książek norma to 220-270. W innych materiałach znalazłem że norma to 150-300.Co do kondycji, to nie wydaje mi się żeby była zbyt dobra- oceniał bym na 3,5-3,7 BCS. A krowy są mniej więcej w połowie laktacji- mamy w miarę równo rozłożone wycielenia, poza tym obdojone 13 sztuk nie da 300 litrów mleka dziennie ;) . Nie podajemy ziemniaków- dajemy kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę, śrutę zbożową (owies, jęczmień, pszenżyto) do tego ddgs i śruta rzepakowa. Co do tłuszczu- to nigdy nie przekraczał 5% zawsze było poniżej, zimą ogólnie mamy dużo suchej masy w mleku i więcej mleka. Tłuszcz powyżej 5% to np jeden z symptomów ketozy- ale tego na bank nie ma, bo sztuki są w środku laktacji, mają apetyt i produkują mleko. Co do ilości treściwego- najwydajniejsze sztuki dostają około 9kg (razem z śrutami poekstrakcyjnymi) Licząc mniej więcej to na 18-20kg mleka i kolejne 15-18 kg mleka dają z objętościowych... Tzn, tak mi się wydaje. Według mnie właśnie poziom żywienia białkowego jest za słaby- stąd pytanie o mocznik. Zmniejszając treściwe spadłaby produkcja mleka. Nie mamy problemów z zatuczaniem krów. Wiem, że białko w paszy dodatnio wpływa na produkcję mleka (a cały czas wydaje mi się, że krowy rodziców stać na więcej niż 7,5tys). Poziom mocznika i genetyka stada według mnie pozwala na użycie mocznika z wyżej wymienionych względów. Nie jestem wykształconym żywieniowcem, czy zootechnikiem, interesuję się tym bardzo i staram się zgłębiać temat jak tylko mam czas, więc wybaczcie jak napisze coś głupiego, albo bez sensu:).

 

Co do parametrów które podałem- nie jestem teraz w domu i te dane mogą być odrobinę inne(ale niewiele).

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj