Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolstudent    182

Ja właśnie swoich zapchać nie mogę. Kał powinien być gęsty a jest dość luźny i ciemny. Słoma pszenżytnia.

Luźny ciemny Karl świadczy o przebialkowaniu. Lub złym zbilansowaniu bialkowym. Pojawi się przy np zbyt dużej ilości białka zwaczowego

Mam problem z żywieniem krówek sortuja tmr rzadko sraja chyba maja kwasice co robic z góry dziękuję za pomoc

Mam problem z sortowaniem tmr u krów rzadko sraja chyba maja kwasice prosze o pomoc

Po pierwsze to naostrz noże.

2 wzdłuż mieszanie sianokiszonki tak żeby była pocięte bardzo krótko. Nie bój się tego.

3 ogranicz sruty zbożowe

4 dodaj melasę lub coś co zleci tmr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Właśnie taki kał mają moje krowy. Głownie rano gdy zjedzą wysłodki ok 6kg, treściwa(1,66kg dossche,1 kg sr rzep i 0,33 sr. z owsa i pszenżyta) i sianokiszonkę. Bilans wydaje się być dobry  . Jak można temu zaradzić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupić melase ale ile tego dawać na sztukę i jak rozcienczac zywieniowiec co układa dawke mówił żeby dac 200 gram na sztuke tresciwe dostaja przy doju 2 razy dziennie skład 30 kg przenzyto 10 jęczmień 10 owies 20 kukurydza 30 kg korektora rukor z de hausa witaminy 5 kreda i kwasny po2.5 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kupowałem mausera i miał mi wystarczyć przykładowo na 3 msc. Dla moich krów wychodziło to ok 0,9 l na szt. Pamiętaj, że litr waży ok 1,3 kg. Rozcieńczałem to w ok 100 l.ciepłej wody. W zimnej kiepsko się rozcieńcza. Ja to rozlewałem do wiader i do paszowozu. Jak masz beczkę 200 l to nalej wody, melasy, wymieszaj i wrzuć pompę do wody( szamba) i przepompuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

200 gram i co taka ilośc niby wniesie do dawki ??? Lepiej zmien zywieniowca. Dawka min. o,5kg - 2kg. Nie widze powodu do rozcienczania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Melasa miała posłużyć do sklejenia tmr, bo krowy sortują. Wszystko zależy od melasy, bo czasem jest tak gęsta zwłaszcza zimą, że wiadro to 10 min napełniasz. Rozcińczanie ułatwia rozprowadzenie i wymieszanie. Jak wlejesz wiadro takiego kitu to nie ma szans, żeby to się dobrze rozprowadziło i wymieszało. Lepszy może być glimel. Ok 30 gr droższy na kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile litrów wlane do mausera? Ja płaciłem po 0.8 zł za kg, ale można znaleźć taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od wiosny kupuje po 700zł tona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem podobnego zdania co kolega @KARGO że 200gram to nic nie da - jak to mówią "ni w doopie ni w gębie" ;) Ja osobiście nie stosuję czystej melasy tylko z dodatkiem gliceryny, jest bardziej płynna co ułatwia stosowanie zimą, jest bardziej energetyczna i bezpieczniejsza w stosowaniu bo mniej zakwasza krowy. Stosuję 1kg/szt/dzień, jest ona droższa od melasy bo kosztuje 1zł/kg ale według mnie przy wysokowydajnych krowach warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

U Was te me lasu i gliceryna to jakieś strasznie tanie.
Gliceryna 86procent u mnie kosztuje 1.5netto
Melasy taniej jak złotówka nie znajdę.

I nie zgodzę się z tym ze dawką 0.2 nie jest efektywna. Stosowana cały czas poprawia smakowitosc. A i ma już duży wpływ na strukturę.
Wiadomo ze wyższe dawki są efektowniejsze Ale i o wiele bardziej niebezpieczne. Pamiętajcie ze melasa jest nośnikiem potasu. A gliceryna surowa sodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla poprawienia smakowitości to tak jak napisałeś wystarczy mniejsza dawka, ale jeśli chcesz zastosować ten produkt efektywniej to musisz dawkę zwiększyć. Własciwie wkomponowana w dawkę pokarmową nie zrobi zadnej szkody krowom. Melasę tak jak i inne produkty trzeba stosować z głową, a nie dlatego że sąsiad kupił to i ja 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Efektywniej czy efektywniej, dla mnie melasa i gliceryna to cukier prosty który swoim działaniem ma zapobiegać cyklonu ketozowemu wcyklu krabsa. Natomiast nie brał bym co jako strikte komonetu energetycznego. Więc dawki powyżej pół litra na dobę odrazu odpuszczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o czystej melasie to też nigdy nie stosowałem powyżej 0,5litra na dzień. Natomiast z domieszką gliceryny mogłem dawkę zwiększyć do 1 litra i nie widzę skutków ubocznych ;)

Wiadomo że czy to melasa czy gliceryna to są to tylko DODATKI energetyczne a nie podstawowa pasza którą mamy zabezpieczyć krowę przed deficytem energetycznym. Według mnie im więcej nośników energii jest w dawce tym lepiej. 

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w zeszłą zimę melasę miałem po 800 a glimel po 1100 za tonę. Brałem z Bratrolu Nowogród pod Łomżą. Od innej firmy miałem kiedyś to brali z Fermpaszu Baboszewo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rolstudent dobrze Wam radzi. To są tylko dodatki. Gliceryna i glikol najlepiej działają po wlewach do żwacza, ponieważ gliceryna wymieszana w tmr rozkłada się pod wpływem bakterii do kwasu propionowego (plus) i masłowego (minus). Melasa okleja tmr, poprawia smak, wnosi dużo potasu i też m.in. rozkłada się do kwasu masłowego. Ja osobiście nigdy nie zauważyłem jakiś rewelacji po zastosowaniu tych dodatków. Kiedyś były bardzo modne, ale czy skuteczne w tmr? We wlewach ok.

Chyba każdy musi się o tym sam przekonać. Jeśli u kogoś zdziała cuda dajcie znać. Pamiętajcie, teoria to teoria, a praktyka praktyką!!!

Nie dawajcie ich przed porodem w TMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

U Was te me lasu i gliceryna to jakieś strasznie tanie.

Gliceryna 86procent u mnie kosztuje 1.5netto

Melasy taniej jak złotówka nie znajdę.

 

I nie zgodzę się z tym ze dawką 0.2 nie jest efektywna. Stosowana cały czas poprawia smakowitosc. A i ma już duży wpływ na strukturę.

Wiadomo ze wyższe dawki są efektowniejsze Ale i o wiele bardziej niebezpieczne. Pamiętajcie ze melasa jest nośnikiem potasu. A gliceryna surowa sodu.

O ile się dobrze orientuję to mieszkasz gdzieś w okolicy Szczuczyna. Może przy większym zamówieniu dowiozą dla Ciebie do domu

 

http://olx.pl/oferta/melasa-620-zl-tona-CID757-ID7L63X.html#deec20c012

 


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@KARGO A gdzie kupujesz

 

Firma Agro kompakt. Stosuje od 0,5-1kg szt. zaleznie od wilgotności kiszonki z trawy gdyz główne jej zadanie to zklejenie TMR-u i smakowość energi tym zbytnio nie nagonisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Melasa do dawki wnosi dużo potasu, a potas w zbyt dużej ilości może powodować u krów przed wycieleniem zaleganie poporodowe tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Rolstudent dobrze Wam radzi. To są tylko dodatki. Gliceryna i glikol najlepiej działają po wlewach do żwacza, ponieważ gliceryna wymieszana w tmr rozkłada się pod wpływem bakterii do kwasu propionowego (plus) i masłowego (minus). Melasa okleja tmr, poprawia smak, wnosi dużo potasu i też m.in. rozkłada się do kwasu masłowego. Ja osobiście nigdy nie zauważyłem jakiś rewelacji po zastosowaniu tych dodatków. Kiedyś były bardzo modne, ale czy skuteczne w tmr? We wlewach ok.

Chyba każdy musi się o tym sam przekonać. Jeśli u kogoś zdziała cuda dajcie znać. Pamiętajcie, teoria to teoria, a praktyka praktyką!!!

Nie dawajcie ich przed porodem w TMR.

 

Sorki że w ten sposób ale nie mogę się z Tobą skontaktować, wysłałem ci wiadomość twoją PW, jak byś był uprzejmy odpisać to bym prosił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj