Polecane posty

bercikoo    0

Kolego prześlij mi swój adres meilowy bo niemogę wstawić w agrofoto pliku z dawką do ciebie

bercikoo@o2.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczkujacy    0

Witam mam spory probem z wydajnscia u krow.

Mianowicie posiadam stado 33 krow dojnych i 15 sztuk mlodziezy. Rocznie oddaje okolo 80-85tys l mleka... wiec to raczej marnie... Mam tez spory problem z zacieleniami (duza liczba powtorek) czesc krow wysoki % hf(80-95), czesc mniejszy.

 

Obecnie zywienie przebiega tak:

krowy do 4 mies po wycieleniu 1,5kg pelnoporcjowki z dossche 18 ze zwiekszona energia

reszta po 1kg

pozniej wypas do oporu okolo 11h

na wieczor zieonka.

witaminy z nutreny z podwjnym magnezem 100g/sztuke oraz wapno pastewne 150g/sztuke

 

tluszcz 3,64

bialko 2,92

wiec chyba w normnie poniewaz stsunek % bialka do tluszczu wynosi okolo 0,8

 

Oraz pytanie na zime bardziej opaclany jest zakup wyslodkow mokrych czy mlota browarnego?

 

Bylbym wdzieczny jezlei ktos by sie zainteresowal moim problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Witam mam spory probem z wydajnscia u krow.

Mianowicie posiadam stado 33 krow dojnych i 15 sztuk mlodziezy. Rocznie oddaje okolo 80-85tys l mleka... wiec to raczej marnie... Mam tez spory problem z zacieleniami (duza liczba powtorek) czesc krow wysoki % hf(80-95), czesc mniejszy.

 

Obecnie zywienie przebiega tak:

krowy do 4 mies po wycieleniu 1,5kg pelnoporcjowki z dossche 18 ze zwiekszona energia

reszta po 1kg

pozniej wypas do oporu okolo 11h

na wieczor zieonka.

witaminy z nutreny z podwjnym magnezem 100g/sztuke oraz wapno pastewne 150g/sztuke

 

tluszcz 3,64

bialko 2,92

wiec chyba w normnie poniewaz stsunek % bialka do tluszczu wynosi okolo 0,8

 

Oraz pytanie na zime bardziej opaclany jest zakup wyslodkow mokrych czy mlota browarnego?

 

Bylbym wdzieczny jezlei ktos by sie zainteresowal moim problemem.

 

 

Stosunek białka do tłuszczu może i ok, ale parametry są BARDZO niskie. Na moje oko to masz przede wszystkim za mało energii w dawce (nie masz kukurydzy?) Poza tym 1,5kg pełnoporcjówki zabezpiecza Twoje krowy na produkcję około 3-max 4 kg mleka. Z super jakości kiszonek możesz uzyskać około 15kg mleka(kiszonka z kukurydzy + kiszonka z traw)więc masz max 19kg mleka na dzień. Co do mokrych wysłodek- kiedyś kupowaliśmy, ale to kasa wyrzucona w błoto (zaraz znajdą się krytycy)ale taka jest prawda. Mokre wysłodki mają około 8% suchej masy(jeśli dobrze pamiętam) więc płacisz za WODĘ, którą krowa powinna mieć w poidle. Jeśli już to wysłodki prasowane- one są porównywalne do dobrej kiszonki z kukurydzy. Młóta nigdy nie kupowaliśmy. Przemyśl żywienie. Moi rodzice sprzedają około 85 tys kilogramów rocznie od 12-13 krów, a wydajność cały czas nas nie zadowala...Nie mamy krów pod oceną, ale mamy sztuki dające około 11tys kg na rok... Żywienie wygląda tak, że dostają pół na pół(mniej więcej) kiszonkę z PRZEWIĘDNIĘTEJ trawy (nie suchą sianokiszonkę) i kiszonkę z kukurydzy(razem ok 40kg/dzień). Do tego dochodzi mieszanka własnych zbóż- owies, pszenica, jęczmień, pszenżyto + śruta rzepakowa i otręby pszenne. (sztuki dające powyżej 35kg dziennie dostają nawet 10 kg treściwego- w 3-4 odpasach- zawsze zmieszane z kiszonką z kukurydzy)do tego witaminy z promleko i drożdże na lepsze trawienie. Dodam jeszcze,że parametry jakie osiągają to mniej więcej tłuszcz: 4,2-4,7 białko 3,4-3,6. (w tym momencie nie przytoczę dokładnych danych, ale pamiętam minę kolesia z firmy paszowej zachwalającego swoje mieszanki jak mu powiedzieliśmy jakie mamy parametry bez ich cud produktów ;) )

 

Przepraszam z długi post, mam nadzieję,że coś pomoże.:)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Nie pamiętam dokładnie ale chyba jest to do 6 miesięcy, ale jest to proste do określenia jeśli w kale u cielaków bedzą całe ziarna kukurydzy to znaczy że juz nie trawia i musisz przestać dawać nie gniecione ziarno i przejść na innną CJ dla starszych cielaków.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

cielęta trawią całe ziarno do momentu końca odpajania mlekiem, kończy się mleko kończy się trawinie całego ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

A mozecie mi powiedziec ile nalezało bym zasiac QQ dla 10sztuk krów mlecznych

I jeszcze jedno czy jak zasieje kukurydze to warto takze robic sianokiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Tu nie chodzi o różnorodność, tylko o strukturę dawki. Krowa musi mieć co przeżuwać. Gdyby tak nie było, to karmilibyśmy je zbożem :) Kiszonka z kukurydzy jest zbyt drobno posiekana, a więc kiszonka z traw powinna być OK. Ewentualnie pocięta słoma zmieszana z kukurydzą, ale podejrzewam, że krowy by segregowały pasze. Poza tym niezbędny jest wóz paszowy. A więc siano, sianokiszonka, kiszonka z traw to dobry pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

wiem że muszą mieć co przezuwać ale może to być siano czy słoma opasom to wystarczy. A krowa mleczna to inna bajka i musi dostawać różnorodne pasze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

@rolstudent ale preparaty mlekozastepcze tez podchodza pod to czy masz na mysli tylko mleko od krowy?

 

tak preparaty mlekozastępcze też podchodzą pod mleko

 

kukurydza to pasza energetyczna musi być tez pasza białkowa jaką jest dobrej jakości siano kiszonka,

inaczej przy tak małej ilości krów żywienie opierał bym o trawy a nie kukurydze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kool    0

A co sadzicie o pulpie ziemniaczanej (wycierka ziemniaczana) dla krów mlecznych. Ma to jakąś wartość, warto to podawać krową czy lepiej kupić wysłodki buraczane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

Poszukuje doradcy żywieniowego z Podlasia? Chcę osiągnąć wydajność7500l od 28 krów ale ciężko mi to idzie :)

znam takiego który to robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

Witam czy ktoś mógłby mi pomóc ustalić odpowiednią dawkę żywieniową dla moich krówek.Dają średnio 15l na dzień.Staram się to zwiększać ale chciałbym zasięgnąć porady od innych.Dostają

1. 25kg kiszonki z kukurydzy

2. ok. 10-15 kiszonki z traw

3. mieszanka peełnoporcjowa B z 18% białka

4. koncentrat PROTAMILK

5. Siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel18    4

Witam

Mam pytanie co myślicie o takiej paszy pełnoporcjowej. Czy wyjdzie to krowom na zdrowie :)

 

40% ziarnka kukurydzy

40% otrąb pszennych

20% śruty rzepakowej

premiks B Caroten De heus

kreda pastewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest konkretna różnica między sianokiszonką a kiszonką z trawy (dziś koszone jutro zbierane )dla krów ?.Nie podsuszona trawa lepiej mi się przechowuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

mógłby mi ktoś poradzic ile sypać protamilku aby uzyskać poprawe mleczności?

pytam konkretnie o protamilk bo mój system żywieniowy nie jest jakis wyrafinowany tak jakie można tu spotkać i jakich wam zazdroszcze ale cóż... U mnie na 26 krów na 2 odpasy(rano i wieczór) idzie

2 taczki śruty z pszenżyta80% i mieszanki zbożowej20%

6 taczek takich z 20cm nadstawkami i zgórką(tak tak istnieje taczka z nadstawkami :)

1 bela siana(siano idzie teś dla opasów i mlodzierzy-razem z krowami49 szt ale krowy biorą większość)

1 bela sianokiszonki dawka jak w przypadku siana

i właśnie moje pytanie-czy tym protamilkiem da się chociaż troche poprawić mleczność,i ile sypać(waga) jednej krowie.a może jest coś lepszego w podobnej cenie bo protamilk kosztuje 53zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

Witam czy ktoś mógłby mi pomóc ustalić odpowiednią dawkę żywieniową dla moich krówek? Dają średnio 15l na dzień.Staram się to zwiększać ale chciałbym zasięgnąć porady od innych.Dostają

1. 25kg kiszonki z kukurydzy

2. ok. 10-15 kiszonki z traw

3. mieszanka pełnoporcjowa B z 18% białka

4. koncentrat PROTAMILK

5. Siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja w tej chwili daje rano 20-25kg QQ do tego 5kg mieszanki straczkowo zbozowej czyli (30% owies 30%pszenica 30% jęczmień i 10% peluszka) + 1,5kg pszenżyta+ 3kg świeżych ziemniaków + 100g kredy pastewnej + 100g mieszanki witamowej, obiad słoma, kolacja sianokiszonka dzienna wydajnośc od mecki od 12-20l zalezy w jakim okresie laktacji i wieku. Mówie na dziś dzień krowy już stoją w oborze.

Edytowano przez kobra89

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Ja na przykład daję QQ sianokiszonkę śrutę z pszenżyta i siano.

Rano sianokiszonkę później sianko później QQ i do tego wszystkiego za każdym razem śruta.. nie stosuje żadnej mieszanki jak na razie i dają średnio 13l jestem zadowolony z tego wyniku:D Dodam tylko ze dostaja wszystkiego na oko:D

Edytowano przez daromen89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam podobny problem jak koledzy. tez chciałbym zwiększyć wydajność mleczną. wg ostatnich wyników oceny srednio w stadzie jest 21 l\szt\doba. to trochę za mało. :unsure:

 

problem jest w tym że nie wiem jak ocenić potencjał genetyczny. Mimo parametrów nie wiem co zrobić żeby zwiększyć produkcję. czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak żywić stado żeby zauważyć efekty. :huh:

Albo chociaż od czego zacząć, bo umiem układać dawki. :huh:

 

aktualnie karmię krowy :

kiszonką z qq ok 2x 12kg

sianokiszonką ok 10 kg (w tym sezonie jakość świetna)

młoto rzepakowe ok 0,5kg

"pełnoporcjówka" ok 2x 1,5 kg

kreda,węglan sodu i jakieś witaminy wg zaleceń na opakowaniach :P

 

Jeżeli ktoś zaoferował by mi pomoc chętnie skseruje wyniki z oceny :rolleyes:

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj