Polecane posty

rolstudent    182

w gadce to ty jestes mocny. ale wiedzy to ja po tobie ni czorta nie widze. jestes juz tu chyba ze trzy dni. i ani dla jednego urzytkownika Af nie pomogles anie dla Darka ani Mirki. tylko sie klucisz ze mna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musisz dorzucić bialka i napewno energi

 

proponuje 10 kg trawy na 20 kg kuku. plus dodatki

Skąd wiesz, że musi? Kolega nie podał parametrów mleka. Chyba, że nie doczytałem. Skąd wiesz, że energii? A może tylko białka?

w gadce to ty jestes mocny. ale wiedzy to ja po tobie ni czorta nie widze. jestes juz tu chyba ze trzy dni. i ani dla jednego urzytkownika Af nie pomogles anie dla Darka ani Mirki. tylko sie klucisz ze mna.

Za to Ty uważasz się za mędrca, ale widzę, że nie masz pojęcia. Nie atakuj mnie personalnie tylko odnoś się do tego co napisałem. Ja Ci pokazałem błędy i powinieneś podziękować za to. Nie zawsze będę na forum żeby cię wyprowadzić z błędu....

I jeszcze jedno. Kolego ja jestem hodowcą,a nie jebakiem-teoretykiem z przed kompa, który nie ma bladego pojęcia o praktyce... Hahaha

Edytowano przez ZbigniewByku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

skoro napisal ze ma bardzo stara trawe a chce produkować mleko to musi dorzucić i bialka i energii z prostej przyczyny. poprostu stara trawa ma duzo włókna ktore ogrsniczy jej pobieranie. a sam chyba wiesz że co krowie nie dostarczysz w postaci obietosciowek musisz w tresiwej. inaczej one poprostu zmniejsza produkcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro napisal ze ma bardzo stara trawe a chce produkować mleko to musi dorzucić i bialka i energii z prostej przyczyny. poprostu stara trawa ma duzo włókna ktore ogrsniczy jej pobieranie. a sam chyba wiesz że co krowie nie dostarczysz w postaci obietosciowek musisz w tresiwej. inaczej one poprostu zmniejsza produkcję.

 

W ten sposób na dwoje babka wróżyła. Jeżeli chce ktoś pomocy, a nie tak ogólnikowego podejścia, to powinien podać parametry mleka. Nie wiesz, czy energii musi dodać. Może po prostu wystarczy podać białko, ale się tego nie dowiemy , bo nie jesteśmy na miejscu i nie znamy parametrów mleka..... Zgodzisz się chyba ze mną, że czasami jest tak, że wystarczy odjąć jakiś składnik (dać miej), a będzie dobrze? Nie jestem wszechwiedzący i cały czas się uczę i jeżeli się mylę to mnie popraw. Będę za to bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Zbyszek :)

Edytowano przez ZbigniewByku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Zbyszek , Darek napisal ze będzie dawal ta kiszonke w przyszłości wiec parametry mleka sa jeszcze nam nie znane. ale pewne założenia możemy juz zrobić. zajac opis kiszonki. ja zakładam że Darek chce produkować mleko a żeby to robić musi dobrze nakarmić krowy. zgadzam się z Tobą z tym ze jesli mamy parametry to korygujemy dawke w górę w dół. nie mniej jednak pewne założenia trzeba zrobić z góry. a przy słabych kiszonkach zawsze brakuje bialka i prawie zawsze energii. dlatego tak ważne jest dbanie o jakość pasz obietosciowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

wow wywołałem burzę. Łukasz idziesz dobrą drogą, wcześniej napisałem że krowy są niezbyt intensywnie żywione poza objętościowymi, z tym że teraz akurat trafiły mi się bele zebrane za późno, ogólnie chodzi mi o podniesienie wydajności więc dopiero będę dorzucał większe ilości treściwych.
Zbigniewbyku jak Łukasz zwrócił uwagę parametrów nie znam bo to przyszłość. chodzi mi o ogólne proporcje do których będę stopniowo dochodził i korygował wedle uznania (lub rad bardziej doświadczonych), ogólnie z wydajnością szału nie ma (tragedii też nie) więc czas zwiększyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

tłuszcz 4.48 i bialko 3.34  krowy obecnie zywione sianem , 3 razy dziennie do syta, kiszonka z kukurydzy, 2 razy dziennie ok 20-25 kg na sztuke na dobe, dosyć mokra, z malym udzialem ziarna, ok 2 kg sruty owsianej z dodatkiem zyta i  ok 1-2 kg pelnoporcjowki na sztuke dziennie.    co polecacie dorzucić? bialka czy energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wow wywołałem burzę. Łukasz idziesz dobrą drogą, wcześniej napisałem że krowy są niezbyt intensywnie żywione poza objętościowymi, z tym że teraz akurat trafiły mi się bele zebrane za późno, ogólnie chodzi mi o podniesienie wydajności więc dopiero będę dorzucał większe ilości treściwych.

Zbigniewbyku jak Łukasz zwrócił uwagę parametrów nie znam bo to przyszłość. chodzi mi o ogólne proporcje do których będę stopniowo dochodził i korygował wedle uznania (lub rad bardziej doświadczonych), ogólnie z wydajnością szału nie ma (tragedii też nie) więc czas zwiększyć.

 

No to musisz robić tak jak @rolstudent Ci radzi i obserwować krowy. Ważne, żeby wiedzieć kiedy powiedzieć stop przy podwyższaniu wydajności, która będzie wzrastać do pewnego momentu, a później spadnie jeżeli przesadzisz i ciężko będzie wrócić do normalnego stanu... Ja u siebie wprowadziłem kiszonki w pryzmach i karmie jedną paszą przynajmniej kilka miesięcy. Nie ma czegoś takiego jak zmiana karmy (jedną kończę, a drugą powolutku wprowadzam), co często zdarza się przy balotach. mamy jednakową wilgotność i jakość.... No i mimo, ze się staram w robieniu kiszonek, to zmiany zawsze różnie wpływają na krowy i należy obserwować stado i odpowiednio dodać lub odjąć w zależności co będzie potrzebne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

dokladnie korekty robi sie na bieżąco.
pryzmy i silosy to najlepsza rzecz dla krów. tanio i efektywnie. za zaoszczędzone pieniądze ja po części inwestuje w zakiszacze folie transparentna i olej do klejenia foli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kazdy ma swoja recepte, ja staram się nie robić korekt tydzień przed udojem żeby nie zakłamywać wyników.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

No tak. zwykle korekty robi się po udoju próbnym. Dzis miałem prywatny wykład dr wet na temat stosowania kiszonek z kuku.
Zbyszek a Ty jaki masz stosunek kuku do kiszonki z trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a ja dalej będe drążył temat :) ile potrzebuję dorzucić krówkom śrutowanego ziarna kukurydzy aby pokryć energię potrzebną na rozłożenie 1kg śruty sojowej i 0.5kg rzepakowej? pomijając oczywiście wszystkie inne ubytki lub braki energii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Darek to tak sie nie da. korektory na poczatek laktacji robi sie zwykle tak.
50 procent kuku 25 soja 25 tluszcz chroniony.
ale to wszystko zalezy od jakosci pasz obietosciowej. jak jest dobra to sie oszczędza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

powoli, ja dopiero zacząłem pytać :) w życie jeszcze tego nie wprowadzam a jedynie zbieram informacje he he
ogólnie tak to wygląda:
kiszonka qq: duża sm, ale zakisiła się ładnie, urosła dość potężna i miała po 2-3(sporadycznie) kolby, więc udział kolb nie jest zbyt wysoki.
sianokiszonka przyjmijmy również duża sm, większość zdecydowana zebrana w porę (reszty może nie bierzmy pod uwagę w tej chwili żeby nie mieszać).
no i mi teraz nie koniecznie zależy na oszczędnościach, chce żeby w przyszłości się opłacało a na nauce wiadomo... lepiej nie oszczędzać. tylko jeszcze takie pytanko o tłuszcz chroniony... otóż nigdy jakoś nie rzuciło mi się w oczy żeby był dostępny w czystej formie a zazwyczaj jako skromny dodatek w paszach treściwych no i czy da się go w takiej czystej formie kupić? cena jaka kiedyś mi się obiła o uszy to ok 5-6 zł/kg?

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

kupisz bez problemów od 4 zl za madla do gdzieś 6 za tluszcz palmowy.
w tym temacie koleżanka @przezuwaczka opisywala w jakich ilosciach i jak to z czym jeść. razem z tluszczem polecam podawać jakas energię z gliceryną.
mozesz tez kupić gotowa mieszanke. ja np biore z farmpaszu.
i to tak 2 tygodnie gdzies przed porodem wprowadzamy i do 70 dni laktacji lub jesli krowa daje duzo mleka to dłużej. odrazu domiedzaj do tego jakies dobre witaminy z betakarotenem holina i drożdże. oraz kwasny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

powoli sie dojdzie do wszystkiego. następnym razem zamiast na piwo to na szkolenie przyjadę  ;)  chociaż... jedno drugiego nie wyklucza :lol:

teraz dalej idziemy... u krów nie spodziewam się wydajności rzędu 10 tys, raczej jak bym doszedł z czasem do 8 to by mi wystarczyło spokojnie.

drożdże muszą być jakieś specjalne czy pierwsze z brzegu jakie się nawiną typu:

- http://allegro.pl/drozdzowit-drozdze-paszowe-selen-bydlo-konie-drob-i5243868376.html

- http://allegro.pl/drozdze-paszowe-bydlo-konie-trzoda-drob-golebie-i5243865469.html ?

a odnośnie tłuszczu chronionego to pytałem dziś z Blattin... 146zł/25 kg

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

z wiedzy o krowach wynika mi żę :

-zasuszamy po przeleczeniu ewentualnych ostrych przewleklych zzapalen jesli byly   

-na zaszuszenie czop i antybiotyk

-w momencie zaszuszenia kukurydzy  znikoma ilosc, duża siana sianokiszonki tresciwej 0    i witaminy

- 3 -4 tyg przed porodem wporwadzamy kukurydze  i tresciwe  oraz premiks w zaszuszeniu u mnie propos (w ostatnim roku zadnego zalegania po porodzie nie mialem)

- na dzien porodu krowa ma jesc kuku ile chce tresciwej do 2-4kg z witainami  oraz gliceryna drozdze  wszystko co sie da by apetyt podniesc

z moich obserwacji wynika ze w tym momencie sztuki lekko za grube dodawac do tresciwej preparaty na watrobe

- po poroddzie do 3-4 tyg  max dawka tresciwej wychodzi i pobranie wzrasta

dobrze dawke zaczynac od slomy siana

im mokrzejsze kiszonki tym wiecej slomy zjedza

 

pytanie na który dzien powinno byc najwiecej mleka , co by mozna jeszcze ulepszyc ?  u mnie juz na 20-30dzien  wyniki np26 litrow rano od hf100% było  obecnie simental mleczny 8dzien kolo 38na dzien wychodzi ale ma ladny apetyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak. zwykle korekty robi się po udoju próbnym. Dzis miałem prywatny wykład dr wet na temat stosowania kiszonek z kuku.

Zbyszek a Ty jaki masz stosunek kuku do kiszonki z trawy.

 

Trudno to określić. Przy poprzedniej kiszonce bardzo suchej z trawy i lucerny kładłem na paszowóz 800 kg i 1900 kg kuku. Teraz zacząłem mokrą kiszonkę z trawy i kończyny i daje 2000 kg kuku i 1400 kg sianokiszonki. Wczoraj miałem próbny uduj i zobaczę, co dalej.... Kucze trafiły mi się teraz dwie skrajne kiszonki pod względem wilgotności i zacząłem dawać miej więcej na wycinaki, bo wagowo idzie się pogubić. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie pod względem wykształcenia, ale staram się uzupełniać wiedzę i uczę się cały czas. Mój cel na ten rok to wejść z średnią na 9 tysi. Mam pytanie, czy przy mocno wilgotnej sianokiszonce powinno się dorzucić kredy? Standardowo kreda jest w witaminach, które daje i dodatkowo daje 100g na krówsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

nie słyszałem aby trzeba było to robić. Ale jak miałem skrajnie mokrą to dawałem slome żeby strukturę zachować


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

słoma i to najlepiej twarda. pszenna przenzytnia nawet ponad kg. w tej chwili u siebie kładę 1,4 tylko ze slomy z mieszanki. krede można delikatnie zwiększyć zwlaszcza jesli ph kiszonki jest bardzo niskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Szukałem w internecie ale co strona to inne dane, potrzebuje wartości NEL śruty sojowej, rzepakowej, jęczmienia? pszenżyta? i ziarna kukurydzy-jest różnica między kiszonym w big bagu a suchą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

soja 8,53 NEL

rzepak 6,55

jeczmien 8,24

ziarno qq 8,67


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję chłopaki za podpowiedź. Ciut zwiększę słomę do paszowozu. Ja jeszcze kładę suchutką i piękniutką słomę z pszenżyta na koniec korytarza paszowego, którą wykorzystuje do ścielenia po drugiej stronie jałówkom, ale i krówska lubią sobie trochę pojeść. Jak zacząłem w ten sposób robić, to zdziwiłem się, że tak chętnie same pobierają słomę....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj