Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nikolas29    449

tak to wynik ogólny ze stada.. krowy roznie daja i 30 i 25 i tak w dół,,nie daje im tak bo kwota....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

osobiscie daje 26 kg kiszonki z kukurydzy ktora ma 33 % sm  , a z tych 40 kg  to juz by mi wychodziło ok 13 kg suchej masy samej kiszonki z kukurydzy na dzien plus tak jak kolezanka pisze 9 kg tresciwej ok 88% sm to juz sie robi 20 kg plus jakies siano to wychodza chore liczby nie do zjedzenia na dobe przez krowe ...


to zwroc uwage na te po wycieleniu i sprawdz jaki maja parametr białka jak maja niski to  zwieksz im energii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

No widzisz u mnie też podobnie plus tresciwe to i tak wychodzi sporo ale widać słabi z nas hodowcy i mało wiemy :)

No teraz to mi przy*raliście, dzięki :P

Powiem tylko Panom Niedowiarkom, że średnio w całym stadzie qq schodzi mi dużo mniej. Krowa - matka stada ma ok 700 kg, jej córka jest trochę większa razem jedzo tyle, co 5 szt. stojących dalej. Ich córki pierwiastki naprzeciwko to samo. Są jeszcze większe po 800 kg mogą mieć. Jedna w 100 dni dała 3500 l, druga dopiero zaczyna i pobór sm ma dużo mniejszy, ale 30 kg qq dziennie zje bez problemu.

 

Dla mnie długi, wysoki i głeboki hf to coś wspaniałego. Marzę, żeby wszystkie krowy mieć takie. Małe też potrafią dobrze dawać, ale nie przerobią tyle paszy.  

 

Mój znajamy w TMR daje 40 kg qq średnio, ja tylko pojedynczym w szczycie. On ma 60 szt. o śr. wydajności 10500 kg , ja mam takich zaledwie kilka... Nie wiem czemu to takie dziwne. Dla mnie wspaniałe.

 

Qq ma 30% sm, bele 40-45 % sm, siana 2-3 kg dostaja, . Apetyt mają genialny, ketozy brak. 20 szt można dopieścić to przecież nie 200.

 

Wg Kowaskiego pobranie sm u hf wzrosło przez 10 lat średnio z 22 kg do 30 i więcej...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

30 kg przy 30 % to moga zjesc ...

 

Przed cięciem miała 35%, ale deszcz popadał w trakcie. Dojrzałość i strawność dobra i 42% skrobi w sm. Pachnie ładnie, że sama bym ją jadła ;)  

Zdrowa, duża haefka w szczycie zje i 40 kg. Mój mąż się zdziwił, że nie wierzycie, ale on 2 lata temu sam nie wierzył. Zootechnik nam mówił, że  doił takie po 30 l mleka na raz o przerobie jeszcze większym, ale w to i mnie ciężko uwierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

jak bys miała suchsza kukurydze to by nie zjadła  , jak dasz jeszcze 15-16 sianokiszonki i 9 tresciwej  toi tak  juz musi byc duza sztuka ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Bez przesady nikt się nie czepia tylko sobie rozmawiamy, każdy żywi tak żeby było dobrze tyle że taka ilości może dziwić, ja daje 26 kg o zw. sm 34 i sMo 78 i doje po 40+ czy 50+ kg na dobę i uważam że wystarczy, kiedyś dostawały 30 kg kk ale już do tego nie wrócę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

Bez przesady nikt się nie czepia tylko sobie rozmawiamy, każdy żywi tak żeby było dobrze tyle że taka ilości może dziwić, ja daje 26 kg o zw. sm 34 i sMo 78 i doje po 40+ czy 50+ kg na dobę i uważam że wystarczy, kiedyś dostawały 30 kg kk ale już do tego nie wrócę.

i na te 40 litrów co jeszcze dajesz oprócz 26 kg kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja to samo. 2 czy 3 kg siana nie zrobi struktury. u mnie dostaja 13 kg lucerny plus kg słomy. i to z tym problem. ale to chyba wada systemu tmr.

 

ale tak piza tym. man sztuke ktora wazy 880 kg. w pierwszej laktacji na 305 dni dala 13000. tyle ze bylo mega dużo walki bo co chwile dostawala ketozy. za to w tej laktacji jest juz latwiej je wiecej i chetniej. podejrzewam ze zje za dwie krowy. nic tylko z niej zarodki płakać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Gratuluję sztuki, mimo problemów super wynik.

aras8593 dostają sianokiszonke z traw i motylkowym oraz szczypte siana, wysłodki suche, śrutę kukurydza bądź kiszone ziarno jak jest, rzepak, soja, pełnoporcjówka, witaminy, drożdże, tłuszcz chroniony i gliceryne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

waldifox a jakąś śrutę zbożową? ja daję do 5 kg śruty(pszenżyto, owies, pszenica) i nie wiem czy czasem nie przeginam z taką ilością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Jeśli na raz to za dużo. Kiedyś dawałem z pszenżyto ale stwierdziłem że nie warto i zrezygnowałem na rzecz kukurydzy. Ale np. Jak masz zboże to dorzuc coś z białkowyk rzepak, soja, slonecznik czy dggs i zrób sobie 20% pasze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

W dwóch odpasach sypię na kukurydzę... Jak zniosą kwoty, to na pewno dokupię śruty rzepakowej albo sojowej. W ogóle to się zastanawiam, czy nie sprzedać części zboża i za to kupić coś lepszego dla krów.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

TMR to inna bajka niż dawanie z ręki. Ja staję na głowie, żeby wtłoczyć im jak najwięcej obj i energetycznych, bo tak najtaniej i bez ketoz. śrutą nadrobić najłatwiej,ale najdrożej. Wy macie dawkę uśrednioną, lepiej zbiasowaną i strukturalną. Ale nie wiecie, ile mogłyby zjeść najlepsze sztuki(wolnostanwiskowa), za to ja bym nie ogarnęła w moim trybie pracy tylu sztuk co wy.

 

Jeśli ktoś ma uwięziówkę i daje z ręki, niech karmi indywidualnie, zależnie od wydajności i miesiąca laktacji. U mnie 20tki dostają 2x mniej qq i treściwej niż 40tki, bo się otłuszczają, a zasuszone resztki lub bela i dobijają słomą z mieszanki.

 

aras8593 lepiej zasuszyć wcześniej te najsłabsze i na diętę aż do 3 tyg przed wycieleniem, a najlepszym w szczycie dać rzepaku chociaż. 30 l już na soję i mieloną kukurydzę zasługuje, ale brak kwoty do tego nie zachęca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

przezuwaczka no tak właśnie muszę robić, bo już i tak przekroczę kwotę przy minimalnej produkcji o jakieś kilkanaście tysięcy litrów.

 

a zboże się nadaję do zwiększania ilości białka w paszy? wyczytałem coś że białko zbóż ma słaby skład aminokwasowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

zboże ma okoko 11 procent bialka. i dużo skrobi jest więc pasza energetyczna.

rośliny straczkowe sa bialkowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

ja też przekroczę. Nie mogę jednak głodzić tych do 100 dni. Jedynym tanim żródłem białka(jelitowego) jest młóto i mocznik(żwaczowego), o motylkowych nie wspominam, bo teraz nie urosną, a kupić ciężko. Mocznika pół kieliszka dziennie na śrutę. I tylko tym najlepszym. 40tki to 100 ml na dobę mogą.

Najlepszy byłby rzepak. Jałówki też na rzepaku rosną pięknie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

przy podawniu mocznika nie zapomnij o  energi moze byc ziarno kukurydzy... i wprowadzaj stopniowo  nie szalej z mocznikiem i pamietaj by nie był zbrylony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

O moczniku mój ojciec nie chce słyszeć, bo nasłuchał się jakiś plot jak ktoś krowy potruł. A co do śruty rzepakowej to nigdy młodzieży nie dawaliśmy, więc chyba dlatego tak słabo u nas rosną na sianie, sianokiszonce, kukurydzy i śrucie. 

Muszę tyle zmian powprowadzać że głowa boli ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mocznik + kukurydza przyspieszają wzrost bakteri w żwaczu, które obumierając są żródłem białka.

 

Jałówki powyżej 5-6 mies powinny dostawać coraz mniej energii, a więcej białka. Roczne dostają u mnie w zimie gps i rzepak, latem mają zielonkę. Zacielam wcześnie 15-18 miesięcy, bo są bardzo duże. Pierszą ruję większość ma w 7-9 miesiącu. Kiedyś i 2 lata czekałam. Teraz przy chowie intensywnym cielą mi się max 25 miesięcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

to jak na żywienie jsliwek z rzepakiem to późno kryjesz. ja większość jalowek mam krytych w 13 miesiącu. na zywieniu bez dodatków bialkowych. tylko lucerka i troche kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

:) takie mam zasady. Uważam krycie młodszych za pedofilie. Myślę, że to akurat.  Jerseje zaciela się wcześniej, bo już później i tak nie rosną. Hf rośnie i 3 lata, więc dowalić jeszcze dużą wydajność i bieda może być niezła. Te które sobie z tym radzą właśnie dlatego dają mało w I laktacji i dużo w II . Inna sprawa to drogi odchów, więc każdy robi jak uważa. Jednak zacielanie 2 lub gorzej 3 letniej jałówki to już hodowla hobbistyczna, a nie nastawiona na zysk.

 

Zazdroszczę dużej ilości lucerny. U mnie tylko w mieszankach z trawą i tylko dla krów wystarcza. GPS jest doskonałą alternatywą, gdy łąk za mało. Jałówki i zasuszone są zadowolone. Dokupić dobre bele to prawie niemożliwe.

 

U nas mimo zagłębia mleczarskiego poziom hodowli i uprawy jest średnio na niskim poziomie. Ludzie nie chcą nic zmieniać, a podyskutować tym bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

GPS to kiszonka z zielonego zboża  gdy ziarno w kłosach jest w fazie mleczno-woskowej, robiona jak trawa czy koniczyna w baloty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z zacielaniem w młodym wieku trzeba uważać. Od tego roku pilnują w ARiMR wieku krów pierwiastek i zgłaszanych od nich cieląt. Do niedawna jałówka po porodzie w momencie rejestrowania od niej cielaczka nie mogła być młodsza niż 24 msc. W tej chwili łaskawcy obniżyli ten wiek do 23 msc. Porody u jałówek poniżej 23 msc traktowane są jako niedopełnienia dobrostanu. Jak już mamy taka sytuację to potrzebne jest jakieś zaświadczenie do weterynarza, że krówka jest duża(ma odpowiednią wagę), itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj