Polecane posty

BarteX100    3

Witam mam następujący problem, mianowicie 2 miesiące temu wycieliły mi się 2 jałówki, Początkowo wszystko było ok ładnie się wycieliły z łożyskiem nie było problemu. Dawały około 26 28 litrów mleka dziennie. Dostają około 20 kg kiszonki z qq 12 kg sianokiszonki ( lucerna) śrutę zbożową , ddgs oraz koncentrat białkowy do tego witaminy. Jedna z tych sztuk jest po hf nazwy nie pamiętam a druga po nrf vibassenie. Dwa tygodnie temu hf miała mniejszy apetyt mleko spadło, prosta diagnoza ma ketoze, Po kuracji doszła do zdrowia , wczoraj ten sam problem mam z nrf. Jedna wizyta weterynarza i łącznie 250 zl w plecy. Wiem że w mojej dawce jest dużo paszy białkowej a mało energetycznej. I tu moje pytanie co dawać krową żeby ten problem nie zdażył sie w przyszłości z innymi sztukami. Jałówki nie były zbyt grube, 3 4 tygodnie przed wycieleniem zaczeły dostawać normalna porcję.

 

Wiem ze bede musiał zainwestować w ziarno kukurydzy glikol i buffer. Proszę o napisanie co dawać i w jakich ilościach przy dziennej produkcji okolo 25 30 litrów mleka, I jaki mnie to wyniesie koszt. na dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

coś lepiej po tej wizycie? Co Ci wet zalecił, jaką diagnozę postawił? Bo jak wział tyle kasy to chyba coś zalecił co robić z mućką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za wizytę Twojego weta mam 4 bańki ketomixu. Dajesz już przed ocieleniem jeśli zauważasz pierwsze objawy lub po(0,5l+ woda). Jak wypiję całą bańkę ketozy nie powinno być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

rano bylem u niego po ketotest, dostalem buffer i jakas saszetke do rozdrobienia ( propiosan czy cos takiego glownie na bazie drożdzy), po odczycie ze na pewno jest ketoza wezwalem go do gospodarstwa. Krowa dostała 3 kropłówki 2 zastrzyki 2 wlewy do jamy ustnej, Nazwy nie pamietam do tego wziolem od niego glikol.Na pewno dostala glukoze bo to podstawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Skoro to ketoza do nie obejdzie się bez codziennego podawanie glukozy w ilości 300-450 ml dopóki krowa nie zbilansuje energii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

kupilem 5 litrów glikolu , Prosze o napisanie co dawac w przyszlosci w jakich ilościach oraz dzienny koszt tego na 1 sztuke aby zmniejszyc ryzyko ketozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Na przyszlosc to przede wszystkim odpowiednie żywienie w czasie zasuszenia. W duzym skrocie znaczne ograniczenie bialka, ale rowniez kiszonki kukurydzy zeby krowa nie otłuszczala sie i w dobrej kondycji mogla przystapic do nastepnej laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Czy treściwa którą mieszam jest ok przyjmując ze kukurydza i sianokiszonki są dobrej jakości i zadawane w ilości sianokiszonka 20kg kukurydza 20-25kg

na 1 szt/dzień

2kg owies z niewielkim dodatkiem pszenicy i jeczmienia

2kg śrutowane ziarno kuku

0,8 rzepak

0,8 soja

+ witaminy, drożdże i kw. węglan

Nie za dużo energi?

 

Proszę o odp na wcześniejsze pytanie post nr 3656

 

Z moich obliczeń wychodzi że ma około 18-19%białka i około 12Mj enegi a gotowa którą kupowałem ma 18%b i 6-7Mj energi

Krowy załatwiają się dosyć gęsto myślę że śmiało mozna z tego zrobić treściwą 20-21% białka może mi ktoś to jakoś sensownie wyliczyć?

Przyjmując ze objętościowe są zbilansowane a ta treściwa ma być dodatkową 1kg- 2l mleka

Edytowano przez DEMONxXx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

chyba cos sie kolego przeliczyłes

skad ci tej energi 12 Mj wyszło??

 

Witam mam następujący problem, mianowicie 2 miesiące temu wycieliły mi się 2 jałówki, Początkowo wszystko było ok ładnie się wycieliły z łożyskiem nie było problemu. Dawały około 26 28 litrów mleka dziennie. Dostają około 20 kg kiszonki z qq 12 kg sianokiszonki ( lucerna) śrutę zbożową , ddgs oraz koncentrat białkowy do tego witaminy. Jedna z tych sztuk jest po hf nazwy nie pamiętam a druga po nrf vibassenie. Dwa tygodnie temu hf miała mniejszy apetyt mleko spadło, prosta diagnoza ma ketoze, Po kuracji doszła do zdrowia , wczoraj ten sam problem mam z nrf. Jedna wizyta weterynarza i łącznie 250 zl w plecy. Wiem że w mojej dawce jest dużo paszy białkowej a mało energetycznej. I tu moje pytanie co dawać krową żeby ten problem nie zdażył sie w przyszłości z innymi sztukami. Jałówki nie były zbyt grube, 3 4 tygodnie przed wycieleniem zaczeły dostawać normalna porcję.

 

Wiem ze bede musiał zainwestować w ziarno kukurydzy glikol i buffer. Proszę o napisanie co dawać i w jakich ilościach przy dziennej produkcji okolo 25 30 litrów mleka, I jaki mnie to wyniesie koszt. na dzień.

napisz kolego jaki wek maja te pierwiastki moze byc tak ze powod jest inny zęby ...

 

kupilem 5 litrów glikolu , Prosze o napisanie co dawac w przyszlosci w jakich ilościach oraz dzienny koszt tego na 1 sztuke aby zmniejszyc ryzyko ketozy

mozesz dawac na przyszlosc ketalvus preparat ktory stumuluje produkcje glukozy

Edytowano przez kyllee
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

z danych jakie znalazłem: śruta rzepakowa 10,7MJ, soja 12,9MJ, owies 11,3MJ, ziarno kuku 14MJ dalej to już matematyka i tyle mi wyszło.

Źle to wyliczyłem?

Edytowano przez DEMONxXx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

Do kyllee, te 2 jałowki maja po 24 25 miesiecy, na pewno maja ketoze, wyniki testu byly pozytywne, kupilem im oraz innym krowom w okresie okołoporodowym glikol oraz śrutę kukurydziana. W tym roku musze zasiać kukurydzy na ziarno na swoje potrzeby zeby nie miec takich problemow w przyszłości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

z danych jakie znalazłem: śruta rzepakowa 10,7MJ, soja 12,9MJ, owies 11,3MJ, ziarno kuku 14MJ dalej to już matematyka i tyle mi wyszło.

Źle to wyliczyłem?

 

 

 

@DEMON bardzo dobrze wyliczyłeś, wszystko się zgadza. Problem polega na tym że w swoich wyliczeniach stanąłeś w połowie i dlatego energia nie pokrywa Ci się z białkiem. Podane przez ciebie wartości stanowią Energię Metaboliczną - EM (MJ) którą można owszem używać w porównaniu pasz, ale jeśli chodzi konkretnie o krowy to energię przekształcamy z Energii Metabolicznej na NEL - energię netto laktacji. Podejrzewam że energia w tej kupczej pełnoporcjówce była właśnie w jednostkach NEL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow. Moze ktos mi cos podpowie otóż obecna wydajnosc to okolo 5000litrów i wogole mnie nie zadawala. Zaczynalem od zera ale po 3 latach malej modernizacji obory bo takową posiadałem i zakupie jalowek(wszystko mieszance niestety bo nie chcialo sie brac kredytu) utrzymuje 20sztuk dojnych i do tego 30(młodzież + buhaje).Dla krowek podaje:

-20kg sianokiszonki niestety pierwszy pokos dosc pozno

-30 kg kukurydzy *(touran + ricardinho KWS)

-4kg sruta z mieszanki zbozowej(owies+jeczmien+pszenica)-moze warto siac samo pszenzyto?

- siano okolo 1kg na dzien

-witaminy unipasz 4% paszy tresciwej wymieszane w mieszalniku paszowym

- 2kg pełnoporcjówka litewska 17% zimą tylko.

Krowy dostaja rano najpier qq+tresciwa po tym sianokiszonke . po poludniu sianko potem przed dojeniem znowu qq+tresciwa i po dojeniu sianokiszonka. Podpowie ktos co zmienic poprawic moze zmienic kolejnosc podawania paszy? Dodam iz chcialbym zrezygnowac z litewskiej paszy pelnoporcjowej i samemu mieszac wszystko w mieszalniku tylko nie wiem co tam wsypac i ile zeby bylo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Ja bym podał najpierw sianokiszonke a póżniej kukurydza + treściwe (kukurydza jest bardziej syta). Jak masz mieszalnik to zrob sobie treściwą pełnoporcjową 18%białka (jak słaba sianokiszonka to więcej) do tej swojej mieszanki zbożowej musisz dodać najlepiej soi i rzepaku tak zeby wyszło 18%b do tego witaminy drożdże kw weglan i tego dajesz krowie w zaleznosci od wydajności z samych objetościowych moze wyprodukować 10-16l mleka więcej wyprodukuje z treściwej 1kg treściwej-2l mleka. Najlepiej zrobisz jak weżmiesz soi i rzepaku z jakiejs firmy z paszami i niech ci podeślą zywieniowca zeby zbadał objętościowe i wtedy coś ułożył.

Pszenżyta w duzych ilościach krowom bym nie polecał poza tym w twojej dawce brakuje białka a nie energi.

Nie znam się na tym zbyt dobrze poczekaj na inne odpowiedzi o ile wogóle będą bo ostatnio ciężko się czegoś dowiedzieć w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

bo ile razy mozna pisac to samo juz chyba wszystkie przypadki zywienia zostaly tu opisane a nikomu sie szukac nie chce tylko stale to samo dzieciaki z gimanazjum pisza ze nie maja wydajnosci pytaja o porady a wplywu na decyzje w domu w 80% nie maja jak ktos naprawde chce sie czegos dowiedziec to wysle jakies wyniki na pw albo sprowadzi sobie zywieniowca NIe widząc ani pasz ani krow to naprawde moza radzic

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo ile razy mozna pisac to samo juz chyba wszystkie przypadki zywienia zostaly tu opisane a nikomu sie szukac nie chce tylko stale to samo dzieciaki z gimanazjum pisza ze nie maja wydajnosci pytaja o porady a wplywu na decyzje w domu w 80% nie maja jak ktos naprawde chce sie czegos dowiedziec to wysle jakies wyniki na pw albo sprowadzi sobie zywieniowca NIe widząc ani pasz ani krow to naprawde moza radzic

Kazdy przypadek jest inny i nie pisz z gory" dzieciaki z gimnazjum" bo nie masz zielonego pojecia kto jest po drugiej stronie. W kwesti zywieniowca masz racje ale po to powstalo forum aby pytac i sie radzic a nie negowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

i wlasnie dlatego ze kazdy przypadek jest inny to nie wiadomo czy cos co sie sprawdza u nas u kogos sie sprawdzi ale napisalem ze 80% bo sa tacy ktorzy wrzucaja wyniki stada analizy kiszonek i komus takiemu mozna pomoc bo juz mozna cos powiedziec a najlepsze jest jak ktos strone wczesniej pyta o cos i nie ma zielonego pojecia a na nastepnej stronie juz sam udziela porad w tym temacie no to poprostu hit

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Po pierwsze po to jest ten temat, po drugie komu chce się czytać ponad 180stron jak mu potrzeba krotkiej odpowiedzi. Zgodzę się z tym ze niektorzy pytają a i tak robią swoje albo nie mają na to wpływu ale nie ja. Odpowiedziałem tak jak umiałem na podstawie tego czego sam się dowiedzaiłem i wytłumaczyła mi pewna uprzejma osoba uwazam ze dobrze i konkretnie przez ostatnie kilka dni zorientowałem się w twmacie a przecież napisałem ze mogę się mylić. Przez takich jak ty forum nie ma przyszłości twoja wypowiedz mnie tylko wkur..ła ale zwisa mi to tak jak twoje zdanie i szacunek do innych. Nie masz nic konkretnego do powiedzenia to się po prostu nie udzielaj.

Zeby kazdy miał zbadane pasze i zywieniowca to nie byłoby tego tematu ,,dzieciaku z gimnazjum"

Edytowano przez DEMONxXx
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

zadaję 30 kg kukurydzy oraz 15 kg trawy na sztukę

z powodu że mam małe ilości kiszonki z kukurydzy to chce zmienić na 15 kg kukurydzy i 15 trawy a do tego:

- 18 kg wysłodek mokrych z bel

- lub 15 kg sianokiszonki i 3 kg ziarna kukurydzy

tańsza wychodzi opcja druga... co Wy proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jak kolega sobie przeczyta ten temat od 1 str to jeszcze więcej się dowie i wtedy po wyciągnięciu odp wniosków zada konkretne pytanie i po sprawie. I w tym przypadku krótka odp nic tu nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Po pierwsze po to jest ten temat, po drugie komu chce się czytać ponad 180stron jak mu potrzeba krotkiej odpowiedzi. Zgodzę się z tym ze niektorzy pytają a i tak robią swoje albo nie mają na to wpływu ale nie ja. Odpowiedziałem tak jak umiałem na podstawie tego czego sam się dowiedzaiłem i wytłumaczyła mi pewna uprzejma osoba uwazam ze dobrze i konkretnie przez ostatnie kilka dni zorientowałem się w twmacie a przecież napisałem ze mogę się mylić. Przez takich jak ty forum nie ma przyszłości twoja wypowiedz mnie tylko wkur..ła ale zwisa mi to tak jak twoje zdanie i szacunek do innych. Nie masz nic konkretnego do powiedzenia to się po prostu nie udzielaj.

Zeby kazdy miał zbadane pasze i zywieniowca to nie byłoby tego tematu ,,dzieciaku z gimnazjum"

uderz w stól a nozyce same sie odezwą jednak to prawda ale dobrze ze chociaz masz swiadomosc ze chodzilo o ciebie z tym udzielaniem rad (ale nie jestes jedyny ) ale jesli ty uwazasz ze przez kilka ostatnich dni poprzez forum zdobyles tyle wiedzy zeby udzielac juz innym rady to ja nie mam wiecej pytan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Nie korzystałem tylko z forum poza tym podstawowe zasady zywienia bydła nie sa aż tak trudne do opanowania nawet w kilka godzin. Doświadczenie jakieś mam bo od 3 lat hoduje bydło mleczne (gospodarstwo po rodzicach) tylko teraz staram się zwiększyć wydajność stada i się trochę podszkoliłem. Jeżeli tak bardzo sie czepiasz to powiedz mi co doradziłem mu źle?? Nie pisałem ile czego ma dodać bo nie podał proporcji swojej mieszanki. Wiadomo ze dobrze by było jak miał by zbadane objętościowe i mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadi    8

wydaje mi się że każdy musi od czegoś zacząć. A że ktoś ma mniejszą wydajność od kogoś to warto mu pomoc żeby się rozwijał a nie krytyka z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

mi chodzi o sam fakt a nie o ta konkretna porade Są dwie osoby ktore napewno maja programy i wyliczaja wszystko jak powinno byc @kyllee i @Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj