Polecane posty

koma666    162

aktualnie nie produkuje mleka, pytam o te sprawy z białkiem po katem hodowli opasów

wyczytałem w necie ze potrzeba zapewnic 3,5 grama na kazdy kilogram zywej wagi na dobe w przypadku opasów

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Opasom mocznik też się nadaje zastęmpuje on śr rzepakową nie w 100% ale sporo zawsze jakieś obniżenie kosztów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

koma666 to co piszesz jest baaardzo ogólnikowe. Ja obalam to. Nie w każdej kukurydzy będzie te umowne 8%. Zależy jak wysoko koszona, jaka zawart. suchej masy, jaka odmiana. W zbożach jest nieco łatwiej bo te odchylenia w zawart. białka i energii są nieco mniejsze niż w kiszonej zielonce. Najlepiej jakbys sobie przebadał kiszonkę i dał wyniki jakiemuś żywieniowcowi który by Ci jak krowie na miedzy wytłumaczył o co chodzi.

Dla opasów te 3,5g to tylko zapotrzebowanie bytowe. I nie na kg żywej wagi, tylko na kg masy metabolicznej ciała, a to różnica kolosalna. Do tego trzeba dołożyc białko na jakieś przyrosty, bo chyba dobrze byłoby żeby taki byczek coś przyrastał, a nie stał w miejscu, prawda?

Każda pasza ma dwie wartości białkowe BTJN i BTJE. Oblicza się je na podstawie zawart. białka ogólnego, czyli podstawia pod taki wzór matematyczny, i wychodzi wartość jednego i drugiego. Wydaje się że proste, ale nie do końca takie to jest. Nie możemy stwierdzić że Ileś % stanowi BTJ w B. Ogólnym bo to byłaby głupota, choćby dlatego że nigdy BTJN nie równa się BTJE. Opasy trawia podobnie jak krowy, i podobnie dla nich oblicza sie dawki. Musisz wiedziec ile dać białka oraz ile z tego białka co dałeś rozłoży się w żwaczu, ile powstanie z niego amoniaku, ile dotrze do jelita, ile dostarczyć energii aby ten amoniak został przyswojony, ile dac mocznika aby wykorzystac nadmiar energii w dawce.

 

Przepraszam, ale rece mi opadają, idę spać

pozdrawiam i dobrej nocy życzę ;) jeśli chcesz to Ci pokażę jak obliczyc krok po kroku białkowosć takiej paszy, ale to już kiedy tam, jak bedziesz chciał.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

no wiesz nie jestem specem od zywienia bydła.....

 

ale jakbys opisał krok po kroku to by było fajnie

powiem ci tylko ze u mnie główna pasza objetosciowa jest kiszonka z kukurydzy

wiem ze to pasza energetyczna, mało w niej białka i trzeba go uzupełnic

jak to zrobic odpowiednio dla np. byka warzacego 500kg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Na ile dni najkrócej przed porodem zasuszacie krowy, chodzi mi o jakieś skrajne przypadki i jakie są potem tego konsekwencje, (wejście w laktacje, wydajność)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Przynajmniej miesiąc krowa musi odpocząć jeśli zbyt długo będzie dostawać pasze energetyczne to za dużo zbieże tłuszczu co w kosenkwencji może powodować ketozę przemieszczenie trawieńca takie są skutki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stojan21    0

Mam 11 sztuk krow mlecznych stanely teraz na oborze i jedza sianokiszonke z (koniczyny + trawa ) srot z owsa 1.5kg wywar kukurydziany baltinu 1.5kg koncentrat 0.5kg i witaminy i z wydajnoscia coraz gorzej cos sie stalo nie mam pojecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Nie masz kiszonki z qq ? Jeśli tak to znaczy że na początku laktacji miały niedobory energi a teraz się odpłacają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stojan21    0

kiszonka z qq raczej jest nie mozliwa na moich hektarach dlatego daje co mam czyli koniczyna i lucerna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Musisz dać im dużo energi przy takiej kiszonce wtedy bendziesz miał efekty jak masz dostemp to kup ziarno qq albo wysłodki mokre lub suszone oraz dggs ale szkoda kasy na niego jak można ziarno kupić ci akurat potrzebna energia jeśli jej niedasz odpowiednio to niebendziesz miał co doić przynajmniej jest moje takie zdanie specjalistą nie jestem sam mam problem z ułożeniem właściwej dawki ale u ciebie to wiadomo czego ci brakuje

Słyszałem że czekolada paszowa jest do tych spraw dobra tona kosztuje 1230zł brutto 26 MJ energi

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

ewidentnie potrzeba im energii, kukurydza, wysłodki lub jakieś preparaty do polewania na paszę np glikol, melasa


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Ja mam taki problem mianowicie kukurydza była dobrze pocięta, każde ziarno trącone, a mimo to krowy dalej wydalają ziarna - ktoś wie w czym problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam chciałbym dla swoich krówek zastosować taką pasz 25% śruty wysokobiałkowej (50%sojowej i 50% rzepakowej) 70% zboża (owies Jęczmień) do tego 3% witamin golden milk ok 150 gr 1%drożdży dolfos 50gr i 1% kwaśny węglan sodu 50 gr tylko nie wiem ile takiej paszy moge dać na 1 sztuke na dzień proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Znam tylko 3 przypadki wydalania ziaren. Pierwszy to, że mikroflora żołądków krowy nie zdążyła się namnożyć jeśli kukurydzę dajesz od niedawna. Drugi przypadek to kwasica w stadzie. Trzeci to jak koledzy wyżej piszą niewystarczająca ilość białka w paszy. A jest jeszcze czwarty, ale nie wiem czy potwierdzony. Z jakiegoś artykułu wyczytałem, że odmiany kukurydzy znacznie różnią się strawnością ziarniaków. Paradoksalnie im nowsza odmiana tym gorsza strawność.

Napisz jak wygląda kał, tj konsystencja, barwa i czy nie śmierdzi jak "skiśnięty" kwas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1975franki    0

jeśli nie masz możliwości robienia TMRu to musisz zachować pewną kolejność w zadawaniu pasz, czyli zrobić im taką "kanapkę" - dajesz to samo co wymieniłeś, ale w innej kolejności, bo rzeczywiście można zmarnować krowy zakwaszając je poprzez nieodpowiednią kolejnosć zadawania pasz.

Złota zasada jest taka, że nigdy nie dajesz treściwej na czczo, i nigdy nie skarmiaj osobno pasz objętościowych białkowych(kisz. z traw, koniczyn) a osobno energetycznych (QQ)

Kanapka wygląda tak, że dajesz sianokiszonkę, siano, przysypujesz kiszonką z qq (dlatego tak, aby utrudnić krowom zarzucanie paszy na grzbiety - chyba że jedzą w drabinkach) i dopiero jak sobie tego trochę podjedzą możesz posypać treściwej czyli tej mieszanki zbożowej z pełnoporcjówką, i nie przesadzać z ilością - max. 3kg w jednym odpasie dla jednej krowy.

 

Co do energii dla jałówek to domyślam się że chodzi o wlewki glicerolu lub gliceryny.

Jeżeli jałówkom brakuje juz tylko 1 tydzień to powinny jeść już to samo co krowy w laktacji i w podobnych proporcjach. Treściwą też już powinny dostawać 2razy dziennie po ok 2kg z tych samych komponentów co krowy w laktacji. Jeżeli dawka jest słaba, to nie dziwne że nie maja apetytu, bo jałówka przed porodem nie pobierze tyle paszy co zasuszona wieloródka, tym bardziej krowa w laktacji, i może mieć deficyt energetyczny. Ale podejrzewam że u Ciebie sytuacja jest odwrotna - jałówki nie maja apetytu wlaśnie przez te wlewki żwaczowe, gdyż po prostu nie czują się na tyle głodne aby pobierać wystarczającą ilość paszy. Jeżeli krowa, tym bardziej jałówka nie pobierze przynajmniej tych 11kg s.m w paszy, czyli ok. 35kg objętościowej, to bardziej niż pewne że dostanie ketozy.

Teraz zależy co to za energia, co dostają, bo nie wiem, tylko przypuszczam.

 

Jesli chodzi o zadawanie pasz to daje tak caly czas,i nie wiem czy sa zakwaszone czy nie .Jakie moga byc obiwy zakwaszenia.Jezeli pierwsze dam siano lub sianokiszonke i posypie QQ to i tak pierwsze zjedza QQ .Dodam jeszcze ,ze krowy chodza na pastewniku i jak przychodza z pastewnika to dostaja pierwsze QQ z osypka a nastepnie sianokiszonka ,lub siano dobrze czy taz zle.Odnosnie jalowic to dostawaly energia(gliceryna ,glikol,laktoza),i jedna juz sie ocielila i na drogi dzien dostala zapalenia wymia,a droga nie wycielona termin dzisiaj dostala biegonki i slabo je ,i czy to moze byc przyczyna zlej kolejnosci zadawania pasz.I co im teraz podawac i jak.Za odpowiedz dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jaka jest przyczyna psucia sianokiszonki w środkowej warstwie pryzmy na górze jest dobra a w środku się parzy i pleśnieje okryte są ziemią nic nie zdziurawiało foli a kiszonka jest sparzona i spleśniała jaka może być przyczyna? Dodam że sieję koniczynę, lucernę i rajgras takie mieszanki

 

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Z tego co mi się obiło o uszy to przyczyną niestrawionych ziarniaków jest zbyt krótka fermentacja. Podobno strawność 90% skrobi jest dopiero po 6 miesiącach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Jesli chodzi o zadawanie pasz to daje tak caly czas,i nie wiem czy sa zakwaszone czy nie .Jakie moga byc obiwy zakwaszenia.Jezeli pierwsze dam siano lub sianokiszonke i posypie QQ to i tak pierwsze zjedza QQ .Dodam jeszcze ,ze krowy chodza na pastewniku i jak przychodza z pastewnika to dostaja pierwsze QQ z osypka a nastepnie sianokiszonka ,lub siano dobrze czy taz zle.Odnosnie jalowic to dostawaly energia(gliceryna ,glikol,laktoza),i jedna juz sie ocielila i na drogi dzien dostala zapalenia wymia,a droga nie wycielona termin dzisiaj dostala biegonki i slabo je ,i czy to moze byc przyczyna zlej kolejnosci zadawania pasz.I co im teraz podawac i jak.Za odpowiedz dziekuje

 

Wydaje mi się że jest dobrze, najważniejsze to żeby nie dostawały treściwej jako pierwszą paszę na czczo. To czy zjedzą kiszonkę czy sianokiszonkę najpierw to nie ma większego znaczenia, ważne aby były dane razem albo jedna zaraz po drugiej i śruta nie na pusty żwacz. W żwaczu już cos musi być żeby mogły dostać treściwą. Objawy zakwaszenia są różne, najczęściej to biegunka, jasny smierdzący kał i niestrawiona pasza w tym kale, gwałtowne urwanie mleka, brak apetytu. Zasadowica ma takie same objawy tyle że spowodowana jest nadmiarem białka.

A może masz za dobre serducho i tak podsypujesz mućkom na raz ponad 3 kilo śruty żeby lepiej się doiły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam chciałbym dla swoich krówek zastosować taką pasz 25% śruty wysokobiałkowej (50%sojowej i 50% rzepakowej) 70% zboża (owies Jęczmień) do tego 3% witamin golden milk ok 150 gr 1%drożdży dolfos 50gr i 1% kwaśny węglan sodu 50 gr tylko nie wiem ile takiej paszy moge dać na 1 sztuke na dzień proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

ursus, jak są niestrawione ziarna kukurydzy to spróbuj podać żywe kultury drożdży

 

hubert wg mnie od2 do 4 kg dziennie na sztukę, zależy też ile doją


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

witam chciałbym dla swoich krówek zastosować taką pasz 25% śruty wysokobiałkowej (50%sojowej i 50% rzepakowej) 70% zboża (owies Jęczmień) do tego 3% witamin golden milk ok 150 gr 1%drożdży dolfos 50gr i 1% kwaśny węglan sodu 50 gr tylko nie wiem ile takiej paszy moge dać na 1 sztuke na dzień proszę o pomoc

 

1kg tejże mieszanki pokryje zapotrzebowanie krowy na produkcję ok. 2l mleka. Dlatego "ok." bo jest w niej lekka nadwyżka łatwostrawnego białka, i lekki niedosyt energii, gdyż 1kg mieszanki wystarczy na prod. 1,9l mleka, a pod względem łatwostrawnego białka aż na 2,4l.

 

Jest to mieszanka produkcyjna czy wyrównująca do paszy objętościowej?

 

Ps. żeby wiedzieć ile tejże mieszanki możesz podać względem wydajności u różnych krów, musisz najpierw wiedzieć na ile objętościowa którą im zadajesz jest w stanie pokryć produkcję mleka. Dopiero potem uzupełniasz treściwą ten niedobór który nie pokryje objętościówka.

 

Zobacz, krowa która produkuje np. 25l mleka na dobę zjada powiedzmy 50kg objętościowej na dzień złożonej z qq i sianokiszonek. Pasza ta powiedzmy jest dobra jakościowo, wszystko zakiszone jak trzeba. Pokrywa ona u krowy zapotrzebowanie na byt, ale też i na produkcję nawet 12l mleka. A przecież 25l daje nam na dobę, więc te 12 pokryje sama objętościowa : 25-12=13 litrów musimy pokryć treściwą. Jeżeli 1kg treściwej pokrywa zapotrzebowanie na 2l mleka to przez cały dzień ta mućka powinna zjeść ok. 6,5kg tejże mieszanki podzielone na dwa lub więcej odpasów, gdyż nie dasz jej tyle na raz.

Musisz też wziąć pod uwagę w jakiej jest fazie laktacji. Jeżeli wchodzi w fazę szczytową, czyli niedawno się wycieliła, to musisz dodać 10% zapotrzebowania na odbudowę rezerw organizmu ;) pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj