Polecane posty

kielcuk    0

Ułozy mi ktos dawke paszy treściwej mając dostęp do zbóż mieszanki owies (ok.70%)+jęczmien (30%),jarke (wiosenna odmiana zyta),jarkę 80% +owies mogę dokupic qq suchej albo cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

kukurydza sm 35 skrobia tylko 20

sianokiszonka 16 białka a może mógłbym zamiast tego dodać otręby przenne?

 

a mam też pytanie co do dodawania pełnoporcjowej na każde 2, 3 litry mleka

czy wtedy trzeba też zwiększać energię, dodając dodatkowo ziarno kukurydzy?

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinos512    0

Pełnoporcjówkę to musi Ci podać doradca/przedstawiciel firmy, z której kupujesz paszę. Różne są pasze, trudno to powiedzieć nie znam składu paszy. W kukurydzy skrobia tylko 20%?? aż się wierzyć nie chce.Tak z grubsza brakuje jeszcze sm sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

sm 30 % mam próbę z kukurydzy z kawałka na której w tym roku mało kolb było...

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a moze koledzy obsade zła robicie bo k torys wczesniej pisał ze 10 to dla mnie jest nie do pomyslenia chyba ze 150tys na ha wysiał i pozniej przewarza badyl a kolby 3/4 w polowie puste bo nie chce mi sie wierzyc ze przy obsadzie 80-85tys na ha bedzie 10-20% skrobi ja coprawda nie badalem jeszcze w tym roku ale jak bywalo ponad 30 to jakbym mial 1/3 ziarna w pryzmie to bym chyba zauwazył w ubiegłym bylo 30 z haczykiem bo była bardzo wysoka w tym troche nizsza wiec mimo jednak slabszych kolb wynik nie bedzie raczej gorszy bo sporo sie żółciło na pryzmie jak kosilismy ale napewno nie bedzie 38 jak 2 lata temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Miałeś kukurydze na VI kalsie w tym roku lub kiedykolwiek, na początku pięknie rosła 3-3,5m w chwili wiechowania, potem ponad miesiąc bez wody i same suche badyle do koszenia na początku września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

czy w układaniu dawki żywieniowej można zastąpić 2 kg mieszanki zbożowej dwoma kilogramami wysłodek toffi?

 

co o tym myślicie? czy coś byście zmienili?

 

1. można, pod warunkiem w objętościowej jest łatwostrawne białko, np. koniczyna. Wysłodki nie są tak łatwo strawne w żwaczu jak zboże i nie zakwaszają tak szybko jak zboże. Inne parametry trzeba poukładać.

2. w dawce przedobrzyłeś białko mocznikiem. Rzepakowa i jeszcze mocznik, bez udziału łatwostrawnej skrobii i cukrów to nie jest dobre połączenie.

Podobnie napisał Ci @Marcinos512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1975franki    0

witam.Chcialem sie dowidziec co jest przyczyna,ze krowy nie chca jesc drozdzy paszowych .I jeszcze jedno pytanie kupilem jalowki wysoko cielne ktore slabo jedza u jednej odchody sa zwiezle a u drugiej normalne .Dostaja QQ sianokiszonka swoja osypka i pelnoporciowka zaczolem wlewac tez energie w plynie ,a termin wycielenia od 1do2.Z dwoma wczsniejszmi jalowkami bylo tak samo jedna dostala ketozy.Co najlepiej podawac po porodzie.Za wszystkie odpowiedzi DZIEKI

 

witam.Chcialem sie dowidziec co jest przyczyna,ze krowy nie chca jesc drozdzy paszowych .I jeszcze jedno pytanie kupilem jalowki wysoko cielne ktore slabo jedza u jednej odchody sa zwiezle a u drugiej normalne .Dostaja QQ sianokiszonka swoja osypka i pelnoporciowka zaczolem wlewac tez energie w plynie ,a termin wycielenia od 1do2 tygodni Z dwoma wczsniejszmi jalowkami bylo tak samo jedna dostala ketozy.Co najlepiej podawac po porodzie.Za wszystkie odpowiedzi DZIEKI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

kupywałam różne drożdże dla krów, z różnych firm. I z perspektywy czasu widzę że krowy chętniej pobierają taki dodatek który im "nie śmierdzi". Takie dodatki mają swój charakterystyczny zapach, często bardzo intensywny że aż w nos wykręca. Jak krowy są przyzwyczajone do jednego zapachu to nie warto kombinować bo ten zapach kojarzy im sie z jedzeniem, a jak dasz inny preparat o całkiem innym zapachu, to przestaną jeść, będą stać i muczeć nad jedzeniem. Po pewnym czasie z głodu czepią się tego. Tak bynajmniej było z moimi mućkami. Skład nie decyduje o pobieraniu takich dodatków ale ich zapach i smakowitość.

Ale gdy kupiłam B-karoten który miał tak intensywny zapach przyprawy do piernika że aż kichać się chciało,to mućkom nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie, ten zapach jakoś ich bardziej mobilizował do jedzenia.

pozdr

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

Jako bufor polecam Acid buffer 100% alg morskich 25kg kosztuje 105zł a dawka max na sztuke dziennie wynosi 80g takze wychodzi bardzo korzystnie w przeliczeniu na dzien/sztuka

Od miesiąca stosuje również drozdze yeastart firmy andnutrition dawka 8g/sztuka po poprzedniej fermentacji w stalej temperaturze 35C w ciagu 24 godzin w objętości 100ml i jestem bardzo zadowolony

@kargo to co ty cieplarke kupiles do tych drozdzy, czy jak to kombinujesz z podgrzewaniem tej wody? A 100 ml wpody na krowe(8g) tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Miałeś kukurydze na VI kalsie w tym roku lub kiedykolwiek, na początku pięknie rosła 3-3,5m w chwili wiechowania, potem ponad miesiąc bez wody i same suche badyle do koszenia na początku września.

mialem kawalek na jednym polu w tym roku i tez wyrosla i faktycznie pozniej dostala w d*pe ale kolby jakie takie byly jak jest juz taka ziemia to i nawet 80tys nie powinno sie siac ja tam zasialem 78tys ale gdzie sie nalozyly blisko siebie redliny bo pole z klina to masz racje kolby nie bylo albo tylko byla ich postac z malym zaziarnieniem ale jakiejs tragedi tez nie bylo bo sporo mialem na 5 klasie tylko wczesniejszej i wczesniej wichowala jak byla jeszcze wilgoc i kolby byly niezle ale juz przy 100tys roslin masz 25% wiecej niz jak 80tys a kolby slabsze wiec sie pogarsza parametry kiszonki a nie mowie juz o takich co znam sieja 120-150tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@kargo to co ty cieplarke kupiles do tych drozdzy, czy jak to kombinujesz z podgrzewaniem tej wody? A 100 ml wpody na krowe(8g) tak?

Wlewam do wiaderka wode w którym jest zamontowana grzałka od akwarium na każde 8g 100ml wody/sztuka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

mialem kawalek na jednym polu w tym roku i tez wyrosla i faktycznie pozniej dostala w d*pe ale kolby jakie takie byly jak jest juz taka ziemia to i nawet 80tys nie powinno sie siac ja tam zasialem 78tys ale gdzie sie nalozyly blisko siebie redliny bo pole z klina to masz racje kolby nie bylo albo tylko byla ich postac z malym zaziarnieniem ale jakiejs tragedi tez nie bylo bo sporo mialem na 5 klasie tylko wczesniejszej i wczesniej wichowala jak byla jeszcze wilgoc i kolby byly niezle ale juz przy 100tys roslin masz 25% wiecej niz jak 80tys a kolby slabsze wiec sie pogarsza parametry kiszonki a nie mowie juz o takich co znam sieja 120-150tys

 

 

Za duzo kosztują nasiona kukurydzy, żeby siać po 100 tys. Apropo, która odmiana z pionnera najlepiej wypadłą u Ciebie w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinos512    0

może ktoś mi doradzi jak szybko i skutecznie wyleczyć kwasicę w stadzie

Najpierw zastanów się skąd ta kwascia się wzieła, to niestety Twoje dzieło. Poprawa dawki - struktura, ilość węglowodanów itd. itp. Na szybko przedawkuj drożdże bardzo dobre efekty daje mieszanina metabolitów z żywymi. Wprowadź dobry bufor (na pewno nie będzie to kwaśny węglan)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

 

 

Za duzo kosztują nasiona kukurydzy, żeby siać po 100 tys. Apropo, która odmiana z pionnera najlepiej wypadłą u Ciebie w tym roku?

wszystko zalezy od klasy ziemi na slabszych A98 bardzo dobrze wypadła jak zawsze bo P8488 niby tez byla na tym polu ale byla dlugo zielona i nie przelozylo sie to na wielkosc kolb niestety a na najlepszych stanowiskach F58 bardzo zadowolony jestem i A79 tez a P9027 byla razem z nimi na jednym polu to tak bez szalu bylo ale najwiecej mialem A98

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

 

1. można, pod warunkiem w objętościowej jest łatwostrawne białko, np. koniczyna. Wysłodki nie są tak łatwo strawne w żwaczu jak zboże i nie zakwaszają tak szybko jak zboże. Inne parametry trzeba poukładać.

2. w dawce przedobrzyłeś białko mocznikiem. Rzepakowa i jeszcze mocznik, bez udziału łatwostrawnej skrobii i cukrów to nie jest dobre połączenie.

Podobnie napisał Ci @Marcinos512

 

mam problem ze zbożem, bo puki co nie mam jeszcze pomieszczenia ani śrutownika... a jeśli bym po prostu dorzucił otręby pszenne to wtedy mogłyby ona zastąpić mieszanką zbożowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

niewiele mogę znając tylko zawart sm i skrobii oraz białka og. w sianokiszonce. To takie parametry ogólne. Gdybyś znał jeszcze zawartość włókna popiołu i tłuszczu to byłoby super i byłabym w stanie wyliczyć wszystko. A tak to tylko na oko, więc nie za bardzo chcę pisać co robić, żebys potem nie był na mnie zły, rozumiesz.

Przyjęłam parametry obj. z tabel o podobnej zawart. sm (i białka w sianokiszonce) i taka ilość =30kg qq i 15 sianokiszonki pokrywa prod. mleka na ok 13 litrów. Dlaczego tak mało? bo niski poziom białka ograniczy prod. mleka, a nadwyzka energii utuczy krowy. Żeby było ok, musiałbys dodać paszę bialkową która uzupełniłaby niedobór białka, albo (co byłoby korzystniejsze dla krów) zwiększyć ilość sianokiszonki i wtedy uzupełnić braki. Wówczas można sięgnąć po pełnoporcjówkę.

Zalezy też jakie te krowy sa i w jakiej fazie laktacji, bo jak narazie to nie wiem dla kogo ma być taka dawka : 30kg qq i tylko 15 kg traw to na pewno nie dla takich po szczycie lakt.

 

Ogólnie takie bilansowanie jak sie nie zna parametrów pasz objętościowych to tak jakby dać ślepemu myśliwemu sztucer i żeby dzika upolował.

 

a otręby to nie to samo co śruta zbożowa, mają mniej energii i więcej białka

 

więc można po nie sięgnąć ale nie na oko.

 

szlag mnie trafia z tym netem zacina mi sie co chwila

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

energie przed ocieleniem jalowkom dobrze jest podawac czy nie

1975franki jałówki przed ocieleniem traktujesz tak samo jak krowy zasuszone, musisz je przygotować w ten sam sposób do laktacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fernie476    4

a moze koledzy obsade zła robicie bo k torys wczesniej pisał ze 10 to dla mnie jest nie do pomyslenia chyba ze 150tys na ha wysiał i pozniej przewarza badyl a kolby 3/4 w polowie puste bo nie chce mi sie wierzyc ze przy obsadzie 80-85tys na ha bedzie 10-20% skrobi ja coprawda nie badalem jeszcze w tym roku ale jak bywalo ponad 30 to jakbym mial 1/3 ziarna w pryzmie to bym chyba zauwazył w ubiegłym bylo 30 z haczykiem bo była bardzo wysoka w tym troche nizsza wiec mimo jednak slabszych kolb wynik nie bedzie raczej gorszy bo sporo sie żółciło na pryzmie jak kosilismy ale napewno nie bedzie 38 jak 2 lata temu

u mnie tak malo wyszlo, z tego wzgledu ze probka byla pobrana z pryzmy zrobionej z kuk typu stay-green ktora owszem byla zielona ale kolba slaba i to ostatni rok siana tego typu kukurydzy na moich ziemiach. Sprawdzaja sie tylko wczesnie odmiany, wczesnie zasiane. A obsada zawsze na poziomie 75tys na ha, rzady co 65cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Mam pytanie zwiekszyłem 1,5tyg temu ilość zadawanej qq i po tygodniu krowy zmniejszyły o 20%mleko katastrofa czy to kwasica tak szybko wzięła czy za mało białka dodam że nie dosypałem kredy do mieszalnika w tym czasie

Daję 1 śr rzepakowej 50 g mocznika 2 kg pszenżyta i 3 otręmb owsianych nieznam dokładnej ilości zadawanej ilości pasz objętościowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz05    0

Najpierw zastanów się skąd ta kwascia się wzieła, to niestety Twoje dzieło. Poprawa dawki - struktura, ilość węglowodanów itd. itp. Na szybko przedawkuj drożdże bardzo dobre efekty daje mieszanina metabolitów z żywymi. Wprowadź dobry bufor (na pewno nie będzie to kwaśny węglan)

Masz rację że to moje dzieło mam za suchą kiszonkę jak żarły to przebierały teraz dolewam wodę /tak doradził mi żywieniowiec/i podwójną dawkę kwaśnego węglanu,ale jutro wprowadzę to co mi poradziłeś bardzo dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1975franki    0

1975franki jałówki przed ocieleniem traktujesz tak samo jak krowy zasuszone, musisz je przygotować w ten sam sposób do laktacji.

Daje jalowkom energie poniewaz slabo jedza i nie chce zeby dostaly ketozy ,ale nie wiem czy dobrze robie a do wycielenia zostal 1tydzien.I ieszcze jedno pytanie czy jest roznica w zadawaniu pasz ja daje pierwsze QQ posypoje osypka(owies,jeczmien.pszenica,przezyto lub zyto)nastepnie pelnoporciowka potem sianokiszonka a na koncu siano . Pytam dlatego ze dla kolegi zywieniowiec powiedzial , ze moze zmarnowac krowy czy to moze byc prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

jeśli nie masz możliwości robienia TMRu to musisz zachować pewną kolejność w zadawaniu pasz, czyli zrobić im taką "kanapkę" - dajesz to samo co wymieniłeś, ale w innej kolejności, bo rzeczywiście można zmarnować krowy zakwaszając je poprzez nieodpowiednią kolejnosć zadawania pasz.

Złota zasada jest taka, że nigdy nie dajesz treściwej na czczo, i nigdy nie skarmiaj osobno pasz objętościowych białkowych(kisz. z traw, koniczyn) a osobno energetycznych (QQ)

Kanapka wygląda tak, że dajesz sianokiszonkę, siano, przysypujesz kiszonką z qq (dlatego tak, aby utrudnić krowom zarzucanie paszy na grzbiety - chyba że jedzą w drabinkach) i dopiero jak sobie tego trochę podjedzą możesz posypać treściwej czyli tej mieszanki zbożowej z pełnoporcjówką, i nie przesadzać z ilością - max. 3kg w jednym odpasie dla jednej krowy.

 

Co do energii dla jałówek to domyślam się że chodzi o wlewki glicerolu lub gliceryny.

Jeżeli jałówkom brakuje juz tylko 1 tydzień to powinny jeść już to samo co krowy w laktacji i w podobnych proporcjach. Treściwą też już powinny dostawać 2razy dziennie po ok 2kg z tych samych komponentów co krowy w laktacji. Jeżeli dawka jest słaba, to nie dziwne że nie maja apetytu, bo jałówka przed porodem nie pobierze tyle paszy co zasuszona wieloródka, tym bardziej krowa w laktacji, i może mieć deficyt energetyczny. Ale podejrzewam że u Ciebie sytuacja jest odwrotna - jałówki nie maja apetytu wlaśnie przez te wlewki żwaczowe, gdyż po prostu nie czują się na tyle głodne aby pobierać wystarczającą ilość paszy. Jeżeli krowa, tym bardziej jałówka nie pobierze przynajmniej tych 11kg s.m w paszy, czyli ok. 35kg objętościowej, to bardziej niż pewne że dostanie ketozy.

Teraz zależy co to za energia, co dostają, bo nie wiem, tylko przypuszczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj