Zaloguj się, aby obserwować  
Mariusz328

Czyszczenie rzepaku

Polecane posty

Mariusz328    2

Chciałbym się odwiedzić jakie macie techniki czyszczenia rzepaku. Chodzi mi tu o czyszczalnie, wialnie albo inne wynalazki, które maja wydajność praktyczna około 15t/h. Proszę o podzielenie się swoja wiedza na ten temat. Z góry wielkie dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jak jest dobrze uprawiany to niema potrzeby czyszczenia,ja tyko przepuszczam przez wialnie odśrodkową sosnowskiego i tyle, zależy z jakich gatunków chwastów chcesz oczyścić rzepak, jeżeli ci chodzi o chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy84    28

Witam zależy co chcesz oddzielać ja np u siebie w rzepaku czesto mam dużo zbóż więc

daje to na Petkus ale dyżo jest przytym strat rzepaku które daje dla bydła a także

tlyriery oddzielają połówki że jest super w sezonie czyszściłem rzepak z 300ha 3 ludzi

24 h na dobę ale wydajność była mnijsza dużo nie radze rzepak przepuszczać przez kilka

żmijek bo tylko możesz go popsuć pozdro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My nie czyścimy rzepaku, jest to trochę problematyczne i czasochłonne. Zazwyczaj kosimy rzepak do 8% i wywozimy do skupu bezpośrednio z pola do skupu. Gwarantuje to sprzedaż po wyższej cenie i mniejsze kolejki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lexion430    0

Co do czyszczenia rzepaku pod siew mam sposób taki przedmuchać dmuchawą ssąco tłoczącą na magazyn każdy jeden chwaścik usypie się pryzma tego czarnego nasienia tylko z brzegów tejże pryzmy można grabkami zebrac większe zanieczyszczenia a reszta to już jest perłowa czerń że tak powiem .


człowiek z zapałem na przyszłość gospodarowania wielkoobszarowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz328    2

U mnie jest teren pagórkowaty ;) wiec jak kosze pod górkę to leci kryształ do zbiornika, a z górki lecą łuszczyny zielone, kawałki patyków i czasami przytulia czepna jak się trafi na polu. Mam czyszczalnie Petkus Gigant ale idzie wolno, nadaje się tylko do czyszczenia nasiennego. Na wialnie Sosnowskiego to puszczam pszenice zaraz prosto z przyczepy ale ona sobie nie poradzi z rzepakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no to może stara używana wialnia Fortschritt-Petkus K-523 lub K-524 - na taką wydajność jak podałeś to powinny być w sam raz - w dodatku za niedrogie pieniądze

 

dla przykładu wialnia ,czyszczalnia petkus k-523 (846150558) - Aukcje internetowe Allegro


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Gigantem tez idzie szybko tylko trzeba czyścić przez jedno sito - oddzielanie grubszych zanieczyszczeń, drobnych nie ma sensu. Czysty rzepak leci tam gdzie normalnie wylatuje odpad z dolnego sita, trzeba tez przerobić wylot (najlepiej żeby leciało pod spodem) bo oryginalny nie odbierze. Spokojnie 4t/h da rade.

 

@Cichy84 a na co Ci 3ludzi do obsługi petkusa giganta ;) ???? Przy czyszczeniu 4 t/ha daję rade sam.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

@deer

ciekawy patent z tym jednym sitem i w przyszlym roku musze to wyprobowac :blink: co roku po zniwach czyszcze caly rzepak i wkurza mnie wydajnosc supra na poziomie troche powyzej 500 kg/h :unsure:

masz jakis patent na czyszczenie lubinu? bo tutaj jest dokladnie odwrotna sytuacja jak w rzepaku...

co myslisz aby w zmijce(slimaku) zrobic otwor i zamontowac tam drobne sito, aby w polowie wysokosci drobne zanieczyszczenia spadaly pod zmijke a lubin przesypywac na przyczepe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Do lubin to najlepiej najzwyklejsza wialnia :unsure:. Tak czyściłem bobik kiedyś.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Nie :unsure:. Najprostsza wialnia tzw/ młynek.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja jak groch czyszczę to też młynkiem. :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

chodzi Wam o taki zwykly, "dziadkowy" mlynek? mam cos takiego ale jakos wydajnosc tez nie jest zbyt ciekawa :unsure: chodzi mi po glowie przerobienie zmijki i ewntualne zmiejszenie jej predkosci aby zanieczyszczenia drobniejsze od lubinu wypadaly pod zmijke...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czyściliśmy takim ślimakiem WS - Oferta i miał zamontowane sita od spodu, ale nie było do zadowalające z drobnych zanieczyszczeń, to można coś tam wyłapać. Jednak znacznie spada wydajność, my groch jadalny czyściliśmy, też na czyszczalnią z sitami i tymi bębnami i szło dobrze. Jak to ma być czyszczenie bez oddzielania połówek, to młynek spokojnie starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

@Bobek_Farmer

wlasnie myslalem o tak przerobionej zmijce :blink: nie musze miec wydajnosc na poziomie 14 ton. jezeli do tej pory malym petkusem mam ponad 500 kg/h to jezeli zmijka osiagnalbym wydajnosc na poziomie 5 ton to bylbym praktycznie "w niebo wziety" :unsure:

w lubinie ktory mamy jest strasznie duzo drobnego zielska i musze z tym jakos walczyc aby lubin spokojnie przelezal do wiosny. nie chodzi mi od odebranie polowek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lnd15    0

hej,

mam problem panowie

na polu został mi omijak po oprysku, porosło zielsko -głównie przytulia :/

po skoszeniu mam pełno nasionek tego cholerstwa,

zna może ktoś z Was dobry sposób na odizolowanie tego świństwa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Groch czyszczę sitem od kombajnu sito wisi na dwóch paskach sypiwesz groch na sito lekko potrząsasz zanieczyszczenia lecą na podłogę a groch zostaje w dwóch to robota idzie bardzo szybko 3t/h zboża i rzeak to zwykłą wialnią czyszczę wialnia silnik elektryczny na silniku koło pasowe stopniowane na cztery rużne predkości i wyrabiam, ale od dłuższego czasu tez poszukuje czegoś do szybkiego czyszczenia i najlepiej by błyo stary kombajn kupić wyciąć zaspół gdzie są sita i wialnia i zrobic z tego czyszczalnię potem odpowiednie sita i bedzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

he he jak oddzielić przytulię od rzepaku ?? to proste przeciągaj sweter wełniany przez pryzmę z rzepakiem i znaczna część przytuli zostanie na swetrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelu    5

Petkusem się rewelacyjnie czyści rzepak. Górne sita okrągłe 1,5mm a dół 0,5mm podłużne. Jak czyściłem bardzo zanieczyszczone ziarno (zebrane z poprzeczek i gorszych stanowisk gdzie było aż zielono od przytuli) to zanieczyszczenie mi wyszło 4%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj