Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wszystko o hodowli świń

47 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 27 grudzień 2009 - 11:26

Wszystko o hodowli świń Również chcem poprosic o pomoc w hodowli tuczników, co i jak. Bo chcem się przeksztalcic z bydla w tuczniki. Prosze o rady. Jak karmic? Czym? ile jeden tucznik moze zjesc?? I czy chlewnia na glebokiej sciólce bedzie dobra?
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wszystko o hodowli świń Dzisiaj, 15:28
  •  

#22 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 11:50

Wszystko o hodowli świń No karmić to odpowiednimi mieszankami pasz i koncentratów ile tucznik jeden zjeść to nie wiem ale powiem ci tak mi dzienie idzie 1000kg paszy +- na 700szt
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#23 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 19:01

Wszystko o hodowli świń kobra89 :
Po pierwsze pomyśl o odpowiedniej rasie świń, potem czy prosiaki będą z własnej hodowli, czy też będą pochodziły z zakupu.
Pasza to kolejny czynnik decydujący o dalszym etapie rozwoju. Znasz możliwości posiadanych przez Ciebie gleb, więc zastanów się w jaką ilość ton dasz radę się zaopatrzyć i jakie to będą rośliny (pszenżyto, pszenica, jęczmień, żyto, łubin, groch itp).
Dodatkowo zboże może pochodzić z zakupu, bądź też można wybrać wariant żywienia paszami pełnoporcjowymi.
Potem wybór pomiędzy żywieniem na koncentratach a premiksami+soja(bądź wcześniej wspomniany groch, peluszka, łubin). Wybór produktów na rynku jest ogromny, wystarczy poczytać broszury i praktykować.
Jak karmić? Najkorzystniej i najwygodniej żywienie "do woli".
Ile tucznik może zjeść? Średnie zużycie paszy na 1kg przyrostu waha się wokół 3 kg/sztuka w przedziale od masy 20 do 105 kg.
Chlewnie na głębokiej ściółce jak najbardziej polecam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 19:14

Wszystko o hodowli świń Dzięki wielkie, bo mam 20ha ornej w tej chwili i z tego areału udało by mi się wyprodukować jakieś 90ton. Gdyż gleby są słabe co tu gadać 4-5klasa. Sieje jak zawsze: łubin, mieszanka straczkowo-zbożowa (jęczmień+pszenica+owies+peluszka),
pszenżyto i pszenica. No z tego co wyliczyłem to z własnej paszy utrzymam jakieś 200 sztuk rocznie.
Prosiaki na początek myślę kupować najlepiej Holenderskie chcę.

#25 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 19:20

Wszystko o hodowli świń 90 ton + koncentraty to = około 105, 110 ton.
Na tym to utuczysz ok 300 sztuk rocznie.

#26 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 19:25

Wszystko o hodowli świń A właśnie co to za koncentraty są potrzebne może Prowit?? Czy co takiego proszę o pomoc. Zboża jest a po tej cenie szkoda sprzedawać a bydłem nie skarmię tego.
A ile czasu trwa tuczenie do 120-125kg?? tak od 20kg warchlaka?

#27 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 20:38

Wszystko o hodowli świń Plus minus 3 miesiące nie wszystkie równo rosną

#28 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 21:01

Wszystko o hodowli świń No to w tej chwili się opłaca. Ja liczyłem nawet 4,5 miecha chować do 120kg to ładnie wychodziło.
A po ile w tej chwili chodzi u was żywiec??

#29 Share ursus914

ursus914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów
  • Zainteresowania:Muzyka Rockowa, klasyczne samochody :)

Napisany 27 grudzień 2009 - 21:01

Wszystko o hodowli świń Słuchajcie właśnie, bo ostatnio mi znajomy mówił że on te wagę od 20 do 120 uzyskuje w około 110 dni ( czyli 3 miesiące z czymś). Czyli TEORETYCZNIE to można zrobić 3 żuty świń w ciągu roku ( kupując warchlaki w wadze 20 - 22 kg) i powinien miesiąc jeszcze wolny zostać :lol:. I teraz pytanie do was : czy to możliwe ?? ( przy dobrze zbilansowanym tuczu na bazie własnych pasz), u mnie to około 110-120 szt. na raz , dla mnie to dużo, ale to jest do opanowania, i tak myślę jak to będzie, a chciałbym żeby się dało w roku zrobić trzy żuty i ten miesiąc mieć ( ja teraz idę do technikum, to będę późno do domu wracał, a nie chce żeby wszystko przez cały rok musiał się ojciec męczyć, bo teraz to mu pomagam jak mogę).
Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

#30 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 22:13

Wszystko o hodowli świń Koncentraty to Polecam z Nutreny.
Zależy jakie zboża zamierzasz siać, bo jeżeli dużo żyta i pszenżyta to bym poleciał Hero
A jeżeli pszenice i jęczmień to Strong będzie dobry lub PROWIT T też będzie dobry :lol:
A takie tuczniki to zależy w jakiej będą kondycji itp. i przy dobrze zachowanych proporcjach to od 3 do 4 miesięcy :D
A jedna taka świnia zje OK 350kg paszy
Więc jeżeli miałbyś ok 100 ton to możesz około 300 tuczników uchować :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 22:25

Wszystko o hodowli świń

Dzięki wielkie, bo mam 20ha ornej w tej chwili i z tego areału udało by mi się wyprodukować jakieś 90ton. Gdyż gleby są słabe co tu gadać 4-5klasa. Sieje jak zawsze: łubin, mieszanka straczkowo-zbożowa (jęczmień+pszenica+owies+peluszka),
pszenżyto i pszenica. No z tego co wyliczyłem to z własnej paszy utrzymam jakieś 200 sztuk rocznie.
Prosiaki na początek myślę kupować najlepiej Holenderskie chcę.

Jak na początek to nie radził bym ci brać holendrów bo z tego co widzę to nie masz za dużego doświadczenia a z nimi jest tak ze jak w porę nie zareagujesz to możesz mieć sporo upadków

#32 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 22:59

Wszystko o hodowli świń Trzy pełne rzuty w roku to nie obrobisz bo jedne będą 3 miesiące a inne 5 miesięcy

#33 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 00:26

Wszystko o hodowli świń Jeżeli będzie miał dobre, od dobrego dostawcy młode prosięta i dobrze trzymał proporcje w paszy to MAX 4 miesiące od 20 do 110 kg :lol:
Więc 3 rzuty w roku po 100 w każdym i myślę ze tyle jesteś w stanie wyhodować :D

#34 Share ursus914

ursus914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 07:58

Wszystko o hodowli świń Dzięki za odpowiedź :lol:, wczoraj się dowiedziałem że chyba jeszcze 6 ha w dzierzawe bierzemy, to już nie będzie problemu z bazą paszową i odpowiednim zmianowaniem. Słuchajcie, a jak by wyglądały proporcje w robieniu paszy, które zboża najlepiej dawać do paszy dla świń, nie ukrywam że więcej jak 2 rodzaje to siać nie chcemy, wiec jakie dwa najbardziej podpasują, tak aby przyrosty były najlepsze i zużycie paszy na kg przyrostu przyzwoite ? Ziemia dobra się znajdzie i na pszenice i na jęczmień i na żyto, tak więc piszcie co najlepiej , Od razu podpowiem że pasowało by mi aby jedno z tych dwóch to była pszenica :D.

Przed kropko, przecinkiem i innymi znakami nie stawiamy spacji !!!

Edytowany przez andrzej2110, 28 grudzień 2009 - 20:23.

#35 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 08:42

Wszystko o hodowli świń Na robieniu paszy dla tuczników to musisz głównie opierać się na pszenżycie dobra też jest pszenica i do tego widomą dodatki, dla prosiaków największa ilość ja daje jęczmienia a mniej pszenżyta i pszenicy :lol:
A jakie pasze będziesz używał czy premiksy czy jakieś koncentraty??
Bo jeśli premiksy to musisz pomyśleć o pewnej ilości kukurydzy, łubinu i śruty rzepakowej, więc ja na początek polecił bym cie koncentraty z Sano, np premium forte i podobne
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#36 Share ursus914

ursus914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 10:00

Wszystko o hodowli świń Dobrze piszesz, tak myśleliśmy właśnie że Koncentraty po prostu, to będzie na razie dobre. Tym bardziej że my mamy plantacje porzeczki czarnej, i to pochłania tak ogromne ilości czasu iż przy świniach będziemy chcieli to możliwie uprościć pracę, poza tym mamy duże rozdrobnienie pól, i to też komplikuje i brak własnego kombajnu , więc nie bardzo jest jak siac łubin, a kuku to w ogóle, trzeba by było kupować, za to rzepaku mam do oporu. Jednak koncentraty najlepsze w moim przypadku będą. Jak duży mieszalnik będzie mi potrzebny żeby było dobrze, ale też żeby nie przesadzić z wielkością? z resztą jak będzie paszociąg, to trzeba będzie pasze do jakiegoś silosu wewnątrz budynku przesypać, żeby paszociąg mógł pobierać.

#37 Share Krzychu18

Krzychu18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 17:20

Wszystko o hodowli świń Mam takie pytanie: Czy prosiakom przy maciorze można podawać mączkę rybną razem z jęczmieniem i koncentratem 25%??? A jak tak to w jakich ilościach ????

#38 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 18:25

Wszystko o hodowli świń

Dzięki za odpowiedź :lol: , wczoraj się dowiedziałem że chyba jeszcze 6 ha w dzierzawe bierzemy , to już nie będzie problemu z bazą paszową i odpowiednim zmianowaniem . Słuchajcie , a jak by wyglądały proporcje w robieniu paszy , które zboża najlepiej dawać do paszy dla świń , nie ukrywam że więcej jak 2 rodzaje to siać nie chcemy , wiec jakie dwa najbardziej podpasują , tak aby przyrosty były najlepsze i zużycie paszy na kg przyrostu przyzwoite ? Ziemia dobra się znajdzie i na pszenice i na jęczmień i na żyto , tak więc piszcie co najlepiej , Od razu podpowiem że pasowało by mi aby jedno z tych dwóch to była pszenica :D .

Jak masz dobre ziemie to ja bym ci radził siać tylko pszenice i jęczmień żyto to ogólnie dość kiepski pomysł bo np prosiak nie trawi go wogóle a tuczniki żeby dobrze przyrastały to musisz kupić jakiś koncentrat przy którym jest możliwe stosowanie żyta. A co do mieszalnika to wydaje mi się ze 1 tonowy wystarczy+śrutownik ssaco-tloczacy i będzie gites :D

#39 Share ursus914

ursus914

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 31 grudzień 2009 - 10:21

Wszystko o hodowli świń To spoko, pszenice i jęczmień będziemy siać, tak z tatą do wniosków doszliśmy, zresztą zawsze można to różnie ułożyć,bo jak by trzeba było kombinować to można (na tegorocznym przykładzie) sprzedać pszenicę po 470/tonę a dokupić jęczmień za 360 czy pszenżyto po 340 w zależności od jakiś potrzeb dot. odpowiedniej dawki paszowej, ale ogólnie to z tatą doszliśmy do wniosku że będziemy siali po prostu że będziemy dla świń siać pszenice i jęczmień. Reszta tradycyjnie rzepak żeby zachować dobre zmianowanie. Nie wiecie przypadkiem czy na wyposażenie chlewni i samą chlewnię można uzyskać dotacje z "Modernizacji gospodarstw" ?? Bo byśmy chcieli jeszcze wniosek złożyć, żeby wykorzystać jeszcze trochę pieniędzy z unii :lol:( a wiem że obory można , a na kurniki nie, tylko nie wiem jak z chlewnią i wyposażeniem - mieszalnik paszociąg śrutownik )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 31 sierpień 2013 - 12:12

Wszystko o hodowli świń Panowie wiecie moze ile potrzeba słomy od warchlaka do tucznika ok 100 kg ? tak na 100 sztuk.