Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki kabel do silnika 15kW?

94 odpowiedzi na ten temat

#81 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 22 grudzień 2009 - 21:40

Jaki kabel do silnika 15kW? A czy wymiary silnika np. 2,2kW będą takie same jak 1,5kW?
Który silnik np. zastosować 1420obr. czy 900- oczywiści na wyjścu było by 22 (który lepiej by się sprawdził więcej obrotów czy mniej a tej samej mocy?)
Ja mam przekładnie z tej firmy: http://www.elkon.pl/...ktory_wr3.html- części i cały motoreduktor nie są tanie- przekonałem się o tym- a mówią co POLSKIE to tanie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki kabel do silnika 15kW? Dzisiaj, 14:40
  •  

#82 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 22 grudzień 2009 - 22:16

Jaki kabel do silnika 15kW? Silnik 2,2 kW jest większy. Najlepszy byłby silnik 2800 obrotów i odpowiednia przekładnia. Jednak w Twoim przypadku nic nie wykombinujesz bo masz już przekładnie i musisz zastosować silnik o takich obrotach jak masz teraz. Chyba, że zmienisz przekładnię.

#83 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 23 grudzień 2009 - 13:38

Jaki kabel do silnika 15kW? dmuchawa dojechał i jest mały psikus, a mianowicie - wtyczka jest na 63A - nie wiem po co taka kobyła a kabelek jest 5x4mm, czy w takim przyadku jest sens robić przedłużacz na przewozdzie 4x6mm? czy moge zdjąć ową wtyczkę i założyć 32A? sa 2 silniki: 15kw i 0.55kw

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#84 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 22:34

Jaki kabel do silnika 15kW? wtyczkę śmiało możesz założyć 32A co do przewodu zależy jaką odległość będzie od gniazda do dmuchawy, 4x4 wystarczy ale może być nieraz przeciążany; 4x6 będzie z lekkim nadmiarem, dodam że jeśli będziesz miał dużo dłuższy przewód staraj się go wtedy jak najmniej zwijać w krąg bo przy większym poborze prądu może wystąpić magnesowanie i rezonans, krótko mówiąc niezbyt korzystne zjawisko dla eksploatacji.

#85 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 22:42

Jaki kabel do silnika 15kW? @Grzesiek84 mógłbyś trochę objaśnić o co chodzi z tym magnesowaniem i rezonansem przy zwiniętym przewodzie ??
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#86 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 22:59

Jaki kabel do silnika 15kW? Nie występuje żadne magnesowanie i rezonans. Tak to jest jak ludzie gdzieś coś słyszą i nie wiedzą o co chodzi. Zwinięty przewód tworzy cewkę. A cewka dla prądu przemiennego stanowi opór (dokładnie nazywa się to reaktancja indukcyjna). Na tym oporze wydzieli się część mocy w postaci ciepła. Dlatego przewód nie powinien być zwinięty przy dużym obciążeniu.

#87 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 16:55

Jaki kabel do silnika 15kW? kolego @Elektrotechnik może i nie do końca moje określenia są trafne ale jak komuś kto raczej mało miał styczności z tymi zjawiskami wyjaśnić te pojęcia. A po za tym w każdej cewce może wystąpić rezonans to zależy od wielu rzeczy co do magnesowania do w mniejszym stopniu ale jest to możliwe zależy na czym ten przewód zwinie czyż nie ????? A po za tym mi tu nie chodzi o teorie i wyjaśnienie co jest dobre a co złe i jakie zjawiska zachodzą a jedynie o fakt że gdy go zwinie i przy dużej ilości i dużym poborze prądu będzie miało to niekorzystne zjawisko.

#88 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 17:51

Jaki kabel do silnika 15kW? No to tym bardziej nie pisz nieprawdziwych rzeczy na ten temat, bo teraz użytkownicy, którzy tak jak piszesz nie mają zbyt wiele do czynienia z prądem zapamiętają o tym rezonansie a to nie ma nic wspólnego w tym przypadku. Rezonans może wystąpić, ale nie przy tej czestotliwości prądu. Jeżeli nawet by wystąpił, to w tym przypadku byłoby to korzystne, bo wtedy reaktancja indukcyjna i pojemnościowa jest bliska zeru i przewód dla prądu przedstawiałby jedynie rezystancję, która jest minimalna i nie byłoby wtedy strat mocy. A co do pola elektromagnetycznego, to wytwarza je każde urządzenie elektryczne będące pod napięciem, także prosty przewód. W tym przypadku również nie jest to istotne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#89 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 20:02

Jaki kabel do silnika 15kW? kolego nie czas i miejsce by się dochodzić po za tym widzę że w wielu tematach wypowiadasz się że wszystko wiesz. Jedno musisz mi przyznać że zwijanie przewodu w krąg nie jest korzystne ?? pomijam już uszkodzenia mechaniczno-fizyczne izolacji

#90 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 20:20

Jaki kabel do silnika 15kW? Nigdzie nie napisałem że wszystko wiem. Sam dużo nauczyłem się od innych. Zwróciłem Ci tylko uwagę, że to co piszesz nie jest wyjaśnieniem zjawiska. A forum jest po to żeby wyjaśnić niektóre rzeczy innym. A jeśli będziemy pisać nieprawdę to mija się to z celem. Oczywiście zgadzam się, że nie należy obciążać zwiniętego przewodu dużą mocą. Na tym kończymy temat bo się OT robi i zaraz nas @Yacenty zbanuje. Dodany obrazek

#91 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 18:32

Jaki kabel do silnika 15kW? w sylwestra robiłem próbe. kabel od dmuchawy ma 5m i jest tam przewodzik 5x4mm2, wtyczka 63A IP67, zmieniłem ją na 32A IP44, w przedłużaczu dałem 4x6mm i końcówki 32A, dmuchawa chodziła przez pół godziny - kable i wtyczki nie zdążyły się zagrzać, dzięki za wasze wskazówki

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#92 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 19:31

Jaki kabel do silnika 15kW? Moim zdaniem wystarczy taki przy średniej obciążalności 8A na mm.

#93 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 20:13

Jaki kabel do silnika 15kW? Witam. Przprowadziłem obliczenia dla następujących założeń: moc- 15 kW, temperatura otoczenia- 35°C, rodzaj izolacji kabla- PCV, dopuszczalna temperatura przewodu- 65°C, rodzaj pracy- S1 i wyszło mi, że do 50 m długości kabla wystrczy 6 mm2 przy spadku napięcia 1,3%. Oczywiście przy tej długości kabel nie nagrzeje się do 65°C, bo te 6 mm2 jest z niewielkim zapasem. Natomiast przy większej długości wskazane jest 10 mm2, żeby utrzymać temperaturę przewodu i spadek napięcia w granicach normy.

Edytowany przez Elektrotechnik, 03 styczeń 2010 - 20:16.

#94 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 21:03

Jaki kabel do silnika 15kW? A mi wyszło że maksymalna długość przewodu w omawianym przypadku może wynieść 70m. Przy założeniach konduktywność miedzi na gorąco, cosfi0,9 dopuszczalny spadek napięcia 3% w obwodzie zasilającym odbiorniki siłowe i grzejne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#95 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 21:22

Jaki kabel do silnika 15kW? ok, przedłużacz jest tylko 30m tak więc wystarczy