Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki kabel do silnika 15kW?


94 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 17 grudzień 2009 - 20:21

Jaki kabel do silnika 15kW? Elektrotechnik ,a czy zgadzasz się z tymi tabelami, http://www.hal.trzep...bciazalnosc.htm . Zresztą Panowie kończę z amperami,watami i voltami.Łeb mi pęka i jak tak dalej pójdzie będę miał kłopoty z przyjęciem świątecznej dawki C2H5OH,tym bardziej że w domu atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa,a ja stary się robię i potrzebuję spokoju :unsure: .Zdaję się na was elektryków,choć u siebie dalej będę rzeżbił po swojemu.Wesołych Świąt i miłej dyskusji.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Jaki kabel do silnika 15kW? Dzisiaj, 10:55
 •  

#62 Share frutis

frutis

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 160 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 20:31

Jaki kabel do silnika 15kW? xemit również Życzę Wesołych Świąt
ElektrotechnikCiekawe to co mówisz, pierwsze słyszę o doboru gęstości prądu. W dokumentacjach i projektach takie coś nie występuje.
Co do wzoru który napisałem, od kiedy sprawności się nie uwzględnia w obliczaniu prądu?
Posiadasz jakieś uprawnienia w tej branży?

#63 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 17 grudzień 2009 - 22:25

Jaki kabel do silnika 15kW? Młody jesteś, więc masz prawo nie wiedzieć.Dodany obrazek Sprawność silnika jest to stosunek mocy dostępnej na wale do mocy pobranej ze żródła prądu. Więc co ma ona do obliczeń skoro uwzględniamy tylko moc pobieraną przez silnik? Mam uprawnienia do eksploatacji i pomiarów urządzeń energetycznych do 1kV, włączając agregaty prądotwórcze.

#64 Share yacenty

yacenty

  Zaawansowany

 • Root Admin
 • PipPipPip
 • 10741 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wrocław
 • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 17 grudzień 2009 - 22:36

Jaki kabel do silnika 15kW? tez mam SEPa do 1kV, a jakies tam inne urządzenai miernicze czy jakies az do 8kV, ale to był zawór bezpieczeństwa firmy więc kazdego wysyłali na szkolenie i kupowali certyfikat :unsure: SEPa robilismy na 5 godzinnym szkoleniu

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Blog o uprawie roślin na Dolnym Śląsku - Nasze uprawy - AgroFoto.pl
My agri pictrues


#65 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 17 grudzień 2009 - 22:37

Jaki kabel do silnika 15kW? Oj zajrzałem i pokusiło napisać.Przecież ze sprawności silnika wynika moc pobierana.Jeśli silnik ma 15 Kw to wielkość ta sugeruje moc jaką on oddaje.Pobór prądu jest większy i taki silnik zużywa ok 16,5kw ,czyż się znowu mylę?Inaczej by poznać wartość prądu rzeczywiście pobranego,konieczna jest znajomość sprawności,tak mi się wydaje.Podobnie jak np ciągnik który spala ok 240g/kwh a ma moc 100kw ,zużywa ok 24l paliwa przy pełnej mocy.Wiedząć że w kilogramie paliwa jest ok 13 kw energii co przekłada się na 10 kw w litrze ,można ocenić że zużywamy 240 kw by uzyskać 100 kw,a sprawność sięga 40%.tak ja to widzę.
P.S.Yacenty ty szelmo jedna,ja tu na deszczu,wokół wilki,a ty chłopie elektryk pełną gębą :unsure: i o kabel pytasz?

#66 Share frutis

frutis

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 160 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 22:46

Jaki kabel do silnika 15kW? Elektrotechnik
Może jestem młodszy od Ciebie, co do wiedzy to już bym się nad tym zastanawiał. Odnośnie sprawności to chyba tylko Twoja to jest teoria, bo literatura i eksperci mówią coś innego.
xemit mniej więcej jet tak jak napisałeś czego potwierdzeniem jest mój wzór który pisałem wcześniej.
ps odbiegliśmy troszkę od tematu :unsure:

#67 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 07:25

Jaki kabel do silnika 15kW? Elektrotechnik i frutis,składam oficjalne przeprosiny(oczywiście będąc na kolanach i waląc czołem w glebę :unsure: ) i przyznaję wam całkowitą rację że wielkość prądu pobierana przez odbiornik trójfazowy obciąża całą wielkością każdą fazę ,a nie 1/3 tej wartości.Po 5 minutowej lekturze posiadanej literatury już wiem że wzór P=U*I ,jest czysto fizyczny i dotyczy prądu pobieranego przez odbiornik 230V.Przy prądzie trójfazowym potrzebny jest współczynnik 1,73(w tle oklaski dla frutisa) i tak uzyskałem odpowiedz na pytanie dlaczego (u mnie w gospodarstwie)zabezpieczenia wytrzymują teoretycznie większe moce i dlaczego ochronniki ustawia się niżej prądu znamionowego(tu siec i literatura pełna sprzecznych informacji).I tak jeśli w prądzie jednofazowym mamy zabezpieczenia np 10A to przy napięciu 230 V można to obciążyć mocą nie większa jak 2300W natomiast w trójfazowym zabezpieczenie 10A mnożymy przez 400V i współczynnik 1,73 co daje prawie 7kw (i tu jest pies pogrzebany z nastawami ochronników)
Druga sprawa co do mocy prądu pobieranego przez silnik 3-fazowy i tu P=1,73*400v*współczynnik mocy*współczynnik sprawności*natężenie prądu.Współczynnik 1,73 najczęściej bardziej zwiększa wynik niż dwa pozostałe zmniejszają(mocy i sprawności) i dlatego ten silnik 15 kw nie ma prądu znamionowego 37,5 A jak by wynikało z czystej matematyki i błędnie zastosowanego przeze mnie wzoru P=U*I a o ile pamiętam 27A(co wynika z przeliczników do wzoru)
Doczytałem się również o "gęstości prądu i tych 5A/mm2" o których wspominał Elektrotechnik, lecz było to niejasne i kłóci się z danymi o obciążeniach przewodów ,choćby z linków we wcześniejszych moich postach.
Posiadając tą wiedzę,proponuję nie mniej jak 4x6mm do tej wielkości silnika a moim rozmówcą,w szczególności frutisowi i Elektrotechnikowi po kielichu przy świątecznym karpiu.Myślę że Yacenty również wypije kielicha stawiając flaszkę na nowej dmuchawie a tą "szelmę" weżmie z przymrożeniem oka,a niech uważa nam admin, by wracając do chałupy nie potknął się o nowy kabel 4x6 :blink:
P.S.
Zalecone nastawy ochronników na 58% prądu znamionowego wynikają prawdopodobnie z wyniku 1/1,73 co daje właśnie wynik 58 i jest w zgodzie z wzorem który wcześniej podałem na obciążenie zabezpieczenia.
Nie rozumiem tylko skąd pełno w sieci informacji o nastawach 10% wyższych od prądu znamionowego,które moim zdaniem są bardziej szkodliwe niż ewentualny zbyt mały przekrój kabla,a w oczywisty sposób kłócą się z możliwościami zabezpieczeń przy odbiornikach trójfazowych.

#68 Share frutis

frutis

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 160 postów

Napisany 18 grudzień 2009 - 09:26

Jaki kabel do silnika 15kW? Grunt to przyznać się do błędu :blink: , z mojej strony wielki szacunek dla Ciebie. Mnie nie musisz za nic przepraszać, choć przyjmuje z pokłonem Twoje przeprosiny :) :) :unsure: i oczy przy karpiu również wypiję za zdrowie osób biorący udział w burzliwej dyskusji :D .
ps dziesięć lat na elektrycznym do czegoś jednak zobowiązuje B) :) :)

#69 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 11:36

Jaki kabel do silnika 15kW? Ja też zajrzałem do literatury. I dowiedziałem się, że moc podana na tabliczce silnika jest mocą dostępną na wale. Natomiast prąd podany na tabliczce jest maksymalnym prądem pobieranym z sieci. Czyli jeżeli chcemy wyliczyć prąd z mocy silnika to wtedy trzeba uwzględnić sprawność. Natomiast jeżeli chcemy obliczyć moc pobieraną z sieci do wzoru wstawiamy wartość prądu z tabliczki i nie mnożymy tego przez współczynnik sprawności. Ta moc będzie oczywiście większa od mocy podanej na tabliczce, bo podany prąd uwzględnia sprawność silnika. Co do gęstości prądu to wartość 5 A/mm2 jest bezpieczna dla większości zastosowań. Przewody krótkie, lub swobodnie rozmieszczone można obciążać do 10 A/mm2, jednak wymaga to doświadczenia, ponieważ zależy to od wielu czynników, o których pisałem wcześniej. Jeszcze kilka słów o wyłącznikach termicznych. Nie słyszałem nigdy o nastawianiu prądu na 58% prądu znamionowego. Ja zawsze nastawiam wartość prądu na podany na tabliczce i to się w praktyce sprawdza. Ostwatnio podłączałem sprężarkę na silniku 5,5 kW. Prąd oczywiście nastawiony na wartość znamionową. Po przeciążeniu silnika 2xIn wyłacznik odłączał zasilanie po 2 sekundach, zgodnie z jego charakterystyką. Przy nastawie na 0,58 In silnik nie pracowałby nawet przy prądzie znamionowym. @xemit masz rację, że nie nastawia się tych wyłączników na prąd większy niż znamionowy. Wyłącznik ten jest zwłoczny i przy chwilowym przeciążeniu nie odłączy zasilania. A to co podają w necie wynika właśnie z obawy, że wyłącznik może odłączyć zasilanie przy prądzie znamionowym skoro jest tak ustawiony, co oczywiście jest nieprawdą. @Yacenty do 50 m zastosuj 6 mm2, a powyżej wskazane by było 10 mm2. Życzę wszystkim wesołych świąt i kończymy temat.

#70 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 12:09

Jaki kabel do silnika 15kW?

Grunt to przyznać się do błędu :) , z mojej strony wielki szacunek dla Ciebie. Mnie nie musisz za nic przepraszać, choć przyjmuje z pokłonem Twoje przeprosiny :) :unsure: :blink: i oczy przy karpiu również wypiję za zdrowie osób biorący udział w burzliwej dyskusji :) .
ps dziesięć lat na elektrycznym do czegoś jednak zobowiązuje :D :) B)

Podobnie jak mnie 10 lat 8-klasowej podstawówki, z czego po dwa lata w klasie 7 i 8 :) .
Elektrotechnik,nie pamiętam tamtego linku,ale zobacz tutaj na stronę 11,jest tam zalecenie że ochronniki przy silnikach trójfazowych połączonych w układ trójkąt-gwiazda nastawia się w/g prąd pobierany z tabliczki znamionowej*0,58 https://www.pompowo.pl/grundfos/marketplanet.nsf/0/F55A792662BD9CF8C1256FF0002B4C5B/$File/instrukcja%20SP.pdf To chyba tłumaczy dlaczego fabryczny sprzęt wyposażony w silnik który ma na tabliczce znamionowej wybite np.29A wyposażony jest w ochronnik gdzie skala regulacji zaczyna się na 16A a kończy na 25A.Nawet nie ma możliwości ustawić go na 29+10%.Wyciągam więc wnioski że jeśli ochronnik ustawiony jest na 58% wielkości prądu ,czyli w podanym przykładzie ok.16-17A to w pojedyńczej żyle nie może płynąc większy prąd.Oczywiście rozmawiamy o silniku trójkąt- gwiazda i zaleceniach z linku.Jeśli nikt z elektryków o 10-letnim stażu nie obali tej teorii,uznam moje przeprosiny za pochopne i sam takowych oczekuję licząc na wypity kielich za moje zdrowie. :) Yacenty również niech się wstrzyma z wydatkami gdyż za zaoszczędzoną kasę na kablu można się nieżle zaopatrzyć na Sylwestra.
Ostatnie pytanie do elektryków,są silniki trójfazowe 230/400 i 700/400.Te pierwsze nie mogą pracować na napięciu międzyfazowym tylko na 230, więc jak połączyć je bez zera?
Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Jaki kabel do silnika 15kW? Dzisiaj, 10:55
 •  

#71 Share frutis

frutis

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 160 postów

Napisany 18 grudzień 2009 - 12:13

Jaki kabel do silnika 15kW? Ja ująłem edukacje ponad podstawową.
Życzę Wszystkim Wesoły Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

#72 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 12:30

Jaki kabel do silnika 15kW? Moja teczka z tektury była za ciężka,a do szkoły miałem pod górkę.:blink:
Wesołych i trzeżwych :unsure:

#73 Share jaro

jaro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 5087 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 grudzień 2009 - 14:35

Jaki kabel do silnika 15kW? Xemit-ja się pytam-dlaczego tak źle nam życzysz ?Dodany obrazek
PS.Ja do szkoły też miałem pod górkę....i ze szkoły też Dodany obrazek (a najśmieszniejsze że to prawda)

#74 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 14:48

Jaki kabel do silnika 15kW? Nigdy bym nie śmiał Wam żle życzyć,to taka 'aluzja",min. przed babskiem,u którego łapię plusy gdy zerknie przez ramię i nie daj Bóg zobaczy co wystukałem :blink:
Widzisz jaro,młodzi jakoś nie chcą uwierzyć że nam ,dinozaurom nie było lekko.
W jednej z dyskusji,chyba o MTZ-cie napisałem że nie mam nogi,otrzymałem mnóstwo e-maili z wyrazami współczucia,zobowiązanie do pomocy w zakupie nowoczesnej protezy,oraz przechodzony wózek inwalidzki.
I jak tu nie uwierzyć w człowieka :unsure: .
W kolejnym temacie typu"jaki ciągnik na 24ha 56a tego bym nie uświadczył.

#75 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 15:37

Jaki kabel do silnika 15kW?

Ostatnie pytanie do elektryków,są silniki trójfazowe 230/400 i 700/400.Te pierwsze nie mogą pracować na napięciu międzyfazowym tylko na 230, więc jak połączyć je bez zera?
Pozdrawiam.

Silnik na napięcie 230/400V może pracować połączony w trójkąt na napieciu międzyfazowym 230V. Nie potrzebuje on zera jak każdy silnik trójfazowy. Jak powszechnie wiadomo w Polsce nie występuje sieć o napięciu międzyfazowym 230V, więc taki silnik może pracować tylko przy uzwojeniach połączonych w gwiazdę.
Przy połączeniu w trójkąt silnik musi być wykonany na napięcie 400/690V.

#76 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 18 grudzień 2009 - 22:06

Jaki kabel do silnika 15kW? Dzięki za info,prawdę mówiąc nigdy przy podłączaniu silnika nie sprawdzałem czy to 400/690 czy 230/400,i widać miałem dużo szczęścia.Być może dlatego ze miałem do czynienia raczej z większymi silnikami, a tam podstawą jest możliwość pracy jako trójkąt-gwiazda i nigdy dzięki temu szkód nie narobiłem.Prawdę mówiąc myślałem że błąd w uzerowaniu silnika(utrata zera,przerwa itp)skutkuje spaleniem silnika.A to nie prawda,zresztą po obejrzeniu schematu trójkąta i gwiazdy, widać ze masz całkowitą racje.
Bądz pozdrowiony.

#77 Share vcc

vcc

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 426 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Bartodzieje / Zwoleń
 • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 18 grudzień 2009 - 23:44

Jaki kabel do silnika 15kW? Swego czasu podpinałem silnik 11kW z wschodu i po przełączeniu z gwiazdy na trójkąt zdziwiłem się czemu wywaliło bezpieczniki 32A :unsure: dopiero po oczzyszczeniu tabliczki okazało się iż to jest silnik 220/380 :blink:

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7


#78 Share marcin200711

marcin200711

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 133 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 grudzień 2009 - 20:31

Jaki kabel do silnika 15kW? czeba liczyć ze gdy będziesz włanczał silnik to będzie duzo więcej amper ja jak włanczam śrutownik 15Kw to idzie na 50 Amper.i jak bedzie miał cięzko odrazu amprery tez wzrosną. wię lepiej kupić grupszy kabel.
a

#79 Share macin87

macin87

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1414 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 grudzień 2009 - 20:59

Jaki kabel do silnika 15kW? Mam pytanie dotyczące silnika 3 fazowego 1,5kW (3.2A)- od wyciągu obornika. Dwa lata temu spalił się (ale myśleliśmy że go przeciążyliśmy)ale w tym roku znowu ten sam więc przyszedł elektryk no i sprawdził że podczas wypychania obornika wykazało na mierniku 5.7A (a na podjeździe nawet 6.9A)- a może być góra 3.2A. Czy da się zrobić aby natężenie nie przekraczało normy. Może da się przezwoić tak silnik żeby było chociaż 4A wzwyż?

Dodam że mam drugi wyciąg z drugiej strony z tym samym silnikiem i przekładnią ale wyniki pomiaru takie same jak w tym pierwszym- ale od 5 lat się nie spalił.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Jaki kabel do silnika 15kW? Dzisiaj, 10:55
 •  

#80 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 22 grudzień 2009 - 21:25

Jaki kabel do silnika 15kW? Da się zrobić. Należy wymienić silnik. Ten, który masz ma po prostu zbyt małą moc do tego zastosowania i cały czas jest przeciążony. Można przezwoić grubszym drutem, ale zwiększy to moc o około 10-15%. Czyli niezbyt wiele.

Podobne tematy