Polecane posty

zorzyk2    56

Ok, ale międzyfazowe wynika ze wzoru 230 x pierwiastek, a nie jakoś dookoła, bo co wyjdzie np. przy spawarce dwufazowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja też tak kalkulowałem że 230 x1,73.Może urządzenia dwufazowe mają jakieś inne współczynniki.Silnik 15 kw ma termik ustawiony na natężenie dużo mniejsze jak 30A,podobno jest to ok.58% natężenia znamionowego z tabliczki,czyli przy 30A ok 16-17A.W jaki więc sposób może płynąć prąd 30 A jedną fazą,a termik nie wyłączy silnika choć ma mniejsze nastawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@xemit współczynnik mocy nie jest współczynnikiem sprawności silnika. Jest to kąt przesunięcia fazowego między prądem a napięciem. Przesunięcie to występuje w obciążeniach innych niż rezystancyjne, czyli indukcyjnych i pojemnościowych. Druga sprawa, jeżeli silnik pobiera 30A na fazę, to przy obliczaniu mocy nie sumuje się prądu trzech faz, tylko bierze się prąd pobierany przez jedną fazę, czyli 30A. Jest tak, ponieważ kąt przesunięcia między fazami wynosi 120° i prądy jakby równoważą się. Dlatego w układach wielofazowych nie potrzeba przewodu zerowego. Więc nie wprowadzaj użytkowników w błąd swoimi wypowiedziami. Co do wyłączników termicznych, nastawia się je zawsze na prąd znamionowy silnika podany na tabliczce. Wynika to z charakterystyki takiego wyłącznika.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

I tu cię mam,owszem w układzie trójkąta,ale silnik 15 kw musi być połączony w układ trójkat-gwiazda i tam zero jest niezbędne.Chyba ze podłączysz go bezpośrednio,ale zasilanie musisz mieć wtedy jak w Stoczni gdańskiej.Może masz i rację z tymi przesunięciami faz ,ja tylko teoretyzuję,ale dlaczego termik wytrzymuje przy niższych ustawieniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Widzę kolejni specjaliści się odezwali. Ciekawe skąd Wy takie rzeczy wynajdujecie, może podajcie literaturę to się dokształcę bo w mojej takiej teorjii nie ma. Widzę że tu prawie każdy wypisuję według swojego widzi mi się własną teorie stworzoną przez siebie. No no pozazdrościć fantazji i weny twórczej.

Wzór na pobór prądu przez silnik 3-faz

 

I=moc w watach/(pier3)*400*cosfi*sprawność

cosfi, sprawność - odczytujemy z tabliczki znamionowej silnika

 

Elektrotechnik skąd posiadasz informacje odnośnie tej gęstości prądu przypadajęcego na mm2? Bo nigdzie nie spotkałem się, żeby w taki sposób był dopierany przewód.

 

xemit silnik jest odbiornikiem symetrycznym i przewód zerowy nie jest potrzeby nie zależnie czy uzwojenie silnika jest w gwiazdę czy w trójkąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pytam jak połączyć silnik w gwiazdę bez zera,Panowie specjaliści.A drugie pytanie,to dlaczego zakres nastawów fabrycznego zabezpieczenia jest mniejszy jak wielkość prądu na tabliczce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Na tabliczce zaciskowej końce uzwojeń zwierasz, a na początki uzwojeń doprowadzasz fazę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Normalnie. Punkt neutralny gwiazdy nie musi być połączony z zerem sieci. @frutis podałeś prawidłowy wzór na prąd pobierany przez silnik, z tym że nie uwzględnia się w nim sprawności silnika. Informacje o gęstości prądu posiadam ze szkoły.biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

xemit Sprecyzuj swoje 2 pytanie bo za bardzo nie wiem o co pytasz

Elektrotechnik w szkole na podstawie gęstości kazano wam dobierać przekrój przewodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@frutis ja w branży pracuję ponad 10 lat, tak że wiedzę teoretyczną mam popartą doświadczeniem. Gęstość prądu w przewodach dobiera się w zależności od wielu czynników, takich jak: temperatura otoczenia, dopuszczalna temperatura przewodu, czy jest to pojedyńczy przewód, czy kabel, rodzaj izolacji itp. Gęstość 5A/mm2 jest w tym przypadku optymalna. Jako ciekawostkę podam, że w transformatorach stosuje się gęstość prądu 3A/mm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Elektrotechnik ,a czy zgadzasz się z tymi tabelami, http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm . Zresztą Panowie kończę z amperami,watami i voltami.Łeb mi pęka i jak tak dalej pójdzie będę miał kłopoty z przyjęciem świątecznej dawki C2H5OH,tym bardziej że w domu atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa,a ja stary się robię i potrzebuję spokoju :unsure: .Zdaję się na was elektryków,choć u siebie dalej będę rzeżbił po swojemu.Wesołych Świąt i miłej dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

xemit również Życzę Wesołych Świąt

ElektrotechnikCiekawe to co mówisz, pierwsze słyszę o doboru gęstości prądu. W dokumentacjach i projektach takie coś nie występuje.

Co do wzoru który napisałem, od kiedy sprawności się nie uwzględnia w obliczaniu prądu?

Posiadasz jakieś uprawnienia w tej branży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Młody jesteś, więc masz prawo nie wiedzieć.biggrin.gif Sprawność silnika jest to stosunek mocy dostępnej na wale do mocy pobranej ze żródła prądu. Więc co ma ona do obliczeń skoro uwzględniamy tylko moc pobieraną przez silnik? Mam uprawnienia do eksploatacji i pomiarów urządzeń energetycznych do 1kV, włączając agregaty prądotwórcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

tez mam SEPa do 1kV, a jakies tam inne urządzenai miernicze czy jakies az do 8kV, ale to był zawór bezpieczeństwa firmy więc kazdego wysyłali na szkolenie i kupowali certyfikat :unsure: SEPa robilismy na 5 godzinnym szkoleniu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Oj zajrzałem i pokusiło napisać.Przecież ze sprawności silnika wynika moc pobierana.Jeśli silnik ma 15 Kw to wielkość ta sugeruje moc jaką on oddaje.Pobór prądu jest większy i taki silnik zużywa ok 16,5kw ,czyż się znowu mylę?Inaczej by poznać wartość prądu rzeczywiście pobranego,konieczna jest znajomość sprawności,tak mi się wydaje.Podobnie jak np ciągnik który spala ok 240g/kwh a ma moc 100kw ,zużywa ok 24l paliwa przy pełnej mocy.Wiedząć że w kilogramie paliwa jest ok 13 kw energii co przekłada się na 10 kw w litrze ,można ocenić że zużywamy 240 kw by uzyskać 100 kw,a sprawność sięga 40%.tak ja to widzę.

P.S.Yacenty ty szelmo jedna,ja tu na deszczu,wokół wilki,a ty chłopie elektryk pełną gębą :unsure: i o kabel pytasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Elektrotechnik

Może jestem młodszy od Ciebie, co do wiedzy to już bym się nad tym zastanawiał. Odnośnie sprawności to chyba tylko Twoja to jest teoria, bo literatura i eksperci mówią coś innego.

xemit mniej więcej jet tak jak napisałeś czego potwierdzeniem jest mój wzór który pisałem wcześniej.

ps odbiegliśmy troszkę od tematu :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Elektrotechnik i frutis,składam oficjalne przeprosiny(oczywiście będąc na kolanach i waląc czołem w glebę :unsure: ) i przyznaję wam całkowitą rację że wielkość prądu pobierana przez odbiornik trójfazowy obciąża całą wielkością każdą fazę ,a nie 1/3 tej wartości.Po 5 minutowej lekturze posiadanej literatury już wiem że wzór P=U*I ,jest czysto fizyczny i dotyczy prądu pobieranego przez odbiornik 230V.Przy prądzie trójfazowym potrzebny jest współczynnik 1,73(w tle oklaski dla frutisa) i tak uzyskałem odpowiedz na pytanie dlaczego (u mnie w gospodarstwie)zabezpieczenia wytrzymują teoretycznie większe moce i dlaczego ochronniki ustawia się niżej prądu znamionowego(tu siec i literatura pełna sprzecznych informacji).I tak jeśli w prądzie jednofazowym mamy zabezpieczenia np 10A to przy napięciu 230 V można to obciążyć mocą nie większa jak 2300W natomiast w trójfazowym zabezpieczenie 10A mnożymy przez 400V i współczynnik 1,73 co daje prawie 7kw (i tu jest pies pogrzebany z nastawami ochronników)

Druga sprawa co do mocy prądu pobieranego przez silnik 3-fazowy i tu P=1,73*400v*współczynnik mocy*współczynnik sprawności*natężenie prądu.Współczynnik 1,73 najczęściej bardziej zwiększa wynik niż dwa pozostałe zmniejszają(mocy i sprawności) i dlatego ten silnik 15 kw nie ma prądu znamionowego 37,5 A jak by wynikało z czystej matematyki i błędnie zastosowanego przeze mnie wzoru P=U*I a o ile pamiętam 27A(co wynika z przeliczników do wzoru)

Doczytałem się również o "gęstości prądu i tych 5A/mm2" o których wspominał Elektrotechnik, lecz było to niejasne i kłóci się z danymi o obciążeniach przewodów ,choćby z linków we wcześniejszych moich postach.

Posiadając tą wiedzę,proponuję nie mniej jak 4x6mm do tej wielkości silnika a moim rozmówcą,w szczególności frutisowi i Elektrotechnikowi po kielichu przy świątecznym karpiu.Myślę że Yacenty również wypije kielicha stawiając flaszkę na nowej dmuchawie a tą "szelmę" weżmie z przymrożeniem oka,a niech uważa nam admin, by wracając do chałupy nie potknął się o nowy kabel 4x6 :blink:

P.S.

Zalecone nastawy ochronników na 58% prądu znamionowego wynikają prawdopodobnie z wyniku 1/1,73 co daje właśnie wynik 58 i jest w zgodzie z wzorem który wcześniej podałem na obciążenie zabezpieczenia.

Nie rozumiem tylko skąd pełno w sieci informacji o nastawach 10% wyższych od prądu znamionowego,które moim zdaniem są bardziej szkodliwe niż ewentualny zbyt mały przekrój kabla,a w oczywisty sposób kłócą się z możliwościami zabezpieczeń przy odbiornikach trójfazowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Grunt to przyznać się do błędu :blink: , z mojej strony wielki szacunek dla Ciebie. Mnie nie musisz za nic przepraszać, choć przyjmuje z pokłonem Twoje przeprosiny :) :) :unsure: i oczy przy karpiu również wypiję za zdrowie osób biorący udział w burzliwej dyskusji :D .

ps dziesięć lat na elektrycznym do czegoś jednak zobowiązuje B) :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja też zajrzałem do literatury. I dowiedziałem się, że moc podana na tabliczce silnika jest mocą dostępną na wale. Natomiast prąd podany na tabliczce jest maksymalnym prądem pobieranym z sieci. Czyli jeżeli chcemy wyliczyć prąd z mocy silnika to wtedy trzeba uwzględnić sprawność. Natomiast jeżeli chcemy obliczyć moc pobieraną z sieci do wzoru wstawiamy wartość prądu z tabliczki i nie mnożymy tego przez współczynnik sprawności. Ta moc będzie oczywiście większa od mocy podanej na tabliczce, bo podany prąd uwzględnia sprawność silnika. Co do gęstości prądu to wartość 5 A/mm2 jest bezpieczna dla większości zastosowań. Przewody krótkie, lub swobodnie rozmieszczone można obciążać do 10 A/mm2, jednak wymaga to doświadczenia, ponieważ zależy to od wielu czynników, o których pisałem wcześniej. Jeszcze kilka słów o wyłącznikach termicznych. Nie słyszałem nigdy o nastawianiu prądu na 58% prądu znamionowego. Ja zawsze nastawiam wartość prądu na podany na tabliczce i to się w praktyce sprawdza. Ostwatnio podłączałem sprężarkę na silniku 5,5 kW. Prąd oczywiście nastawiony na wartość znamionową. Po przeciążeniu silnika 2xIn wyłacznik odłączał zasilanie po 2 sekundach, zgodnie z jego charakterystyką. Przy nastawie na 0,58 In silnik nie pracowałby nawet przy prądzie znamionowym. @xemit masz rację, że nie nastawia się tych wyłączników na prąd większy niż znamionowy. Wyłącznik ten jest zwłoczny i przy chwilowym przeciążeniu nie odłączy zasilania. A to co podają w necie wynika właśnie z obawy, że wyłącznik może odłączyć zasilanie przy prądzie znamionowym skoro jest tak ustawiony, co oczywiście jest nieprawdą. @Yacenty do 50 m zastosuj 6 mm2, a powyżej wskazane by było 10 mm2. Życzę wszystkim wesołych świąt i kończymy temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Grunt to przyznać się do błędu :) , z mojej strony wielki szacunek dla Ciebie. Mnie nie musisz za nic przepraszać, choć przyjmuje z pokłonem Twoje przeprosiny :) :unsure: :blink: i oczy przy karpiu również wypiję za zdrowie osób biorący udział w burzliwej dyskusji :) .

ps dziesięć lat na elektrycznym do czegoś jednak zobowiązuje :D:) B)

Podobnie jak mnie 10 lat 8-klasowej podstawówki, z czego po dwa lata w klasie 7 i 8 :) .

Elektrotechnik,nie pamiętam tamtego linku,ale zobacz tutaj na stronę 11,jest tam zalecenie że ochronniki przy silnikach trójfazowych połączonych w układ trójkąt-gwiazda nastawia się w/g prąd pobierany z tabliczki znamionowej*0,58 https://www.pompowo.pl/grundfos/marketplanet.nsf/0/F55A792662BD9CF8C1256FF0002B4C5B/$File/instrukcja%20SP.pdf To chyba tłumaczy dlaczego fabryczny sprzęt wyposażony w silnik który ma na tabliczce znamionowej wybite np.29A wyposażony jest w ochronnik gdzie skala regulacji zaczyna się na 16A a kończy na 25A.Nawet nie ma możliwości ustawić go na 29+10%.Wyciągam więc wnioski że jeśli ochronnik ustawiony jest na 58% wielkości prądu ,czyli w podanym przykładzie ok.16-17A to w pojedyńczej żyle nie może płynąc większy prąd.Oczywiście rozmawiamy o silniku trójkąt- gwiazda i zaleceniach z linku.Jeśli nikt z elektryków o 10-letnim stażu nie obali tej teorii,uznam moje przeprosiny za pochopne i sam takowych oczekuję licząc na wypity kielich za moje zdrowie. :) Yacenty również niech się wstrzyma z wydatkami gdyż za zaoszczędzoną kasę na kablu można się nieżle zaopatrzyć na Sylwestra.

Ostatnie pytanie do elektryków,są silniki trójfazowe 230/400 i 700/400.Te pierwsze nie mogą pracować na napięciu międzyfazowym tylko na 230, więc jak połączyć je bez zera?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frutis    0

Ja ująłem edukacje ponad podstawową.

Życzę Wszystkim Wesoły Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Moja teczka z tektury była za ciężka,a do szkoły miałem pod górkę.:blink:

Wesołych i trzeżwych :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Xemit-ja się pytam-dlaczego tak źle nam życzysz ?biggrin.gif

PS.Ja do szkoły też miałem pod górkę....i ze szkoły też biggrin.gif (a najśmieszniejsze że to prawda)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nigdy bym nie śmiał Wam żle życzyć,to taka 'aluzja",min. przed babskiem,u którego łapię plusy gdy zerknie przez ramię i nie daj Bóg zobaczy co wystukałem :blink:

Widzisz jaro,młodzi jakoś nie chcą uwierzyć że nam ,dinozaurom nie było lekko.

W jednej z dyskusji,chyba o MTZ-cie napisałem że nie mam nogi,otrzymałem mnóstwo e-maili z wyrazami współczucia,zobowiązanie do pomocy w zakupie nowoczesnej protezy,oraz przechodzony wózek inwalidzki.

I jak tu nie uwierzyć w człowieka :unsure: .

W kolejnym temacie typu"jaki ciągnik na 24ha 56a tego bym nie uświadczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ostatnie pytanie do elektryków,są silniki trójfazowe 230/400 i 700/400.Te pierwsze nie mogą pracować na napięciu międzyfazowym tylko na 230, więc jak połączyć je bez zera?

Pozdrawiam.

Silnik na napięcie 230/400V może pracować połączony w trójkąt na napieciu międzyfazowym 230V. Nie potrzebuje on zera jak każdy silnik trójfazowy. Jak powszechnie wiadomo w Polsce nie występuje sieć o napięciu międzyfazowym 230V, więc taki silnik może pracować tylko przy uzwojeniach połączonych w gwiazdę.

Przy połączeniu w trójkąt silnik musi być wykonany na napięcie 400/690V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam Mam agregat AV22. Nie jestem pewien czy nikt tam nie kombinował przy kabelkach. RDC jest nie podłączone i nie działa miernik F-BC na panelu. Nie wyświetla żadnych informacji. Ktoś poratuje jakimś zdjęciem wnętrza skrzynki ze środka, schematem tego miernika
    • Gość
      Przez Gość
      Witam serdecznie zakupiłem silnik SIEMENS 4KW chciałbym go zamontować do krejzagi. ale jak go podłączyć? czy będzie on działał na 400V
      czy w takim silniku stosuje sie wyłącznik gwiazda trójkąt? + zabezpieczenie termiczne,? prosił bym o poradę w załączniku wysyłam zdjęcia tego silnika wraz z tabliczka znamionowa



    • Przez DrJoint
      Zepsuł mi sie silnik od sterowania daszkiem rury sieczkarni, zamontowalem silownik dwustronnego dzialania przy zamianie + z - i teraz nie wiem jak to podlaczyc i co dokupić. 
      Z pilota sterowania mam 3 kable, w jednym jest stały minus, gdy wcisnę przycisk Góra to w drugim pojawia sie plus, gdy wcisne Dół to plus pojawia sie w trzecim. Od siłownika wychodzą tylko 2 kable. Jak to podłączyć??
    • Przez kuba123456
      Witam jakie oświetlenie ledowe polecacie do ciągnika ? 
    • Przez Hygdys12
      Witam mam problem ze śrutownikiem ssąco tłoczącym  mam silnik 5,5kw 2900obr i jak wezmę odsunę na maxa zasów to śrutownik zaczyna się zapychać i nie daje rade wrzucić sruty do mieszalnika co jest przyczyną za słaby silnik?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj