Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki kabel do silnika 15kW?

94 odpowiedzi na ten temat

#21 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 21:47

Jaki kabel do silnika 15kW? Kolega ma sieć cztero przewodową, więc nie jest koniecznie pchanie się w 5x. Przewód 4x4mm2 przy mocy tej dmuchawy będzie maksymalnie obciążony podczas znamionowej pracy dmuchawy, jedynie podczas rozruchu będzie przeciążony. Będzie to przeciążenie chwilowe więc nie powinien się uszkodzić.Ten przewód to minimum jakie można zastosować. Natomiast przewód 4x62będzie z niewielkim zapasem obciążeniowym, co jest jak najbardziej wskazane.
Na co się zdecydujesz to już tylko od Ciebie zależy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki kabel do silnika 15kW? Dzisiaj, 05:39
  •  

#22 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:07

Jaki kabel do silnika 15kW?

Silnik 15 Kw zasilany jest prądem trójfazowym o napięciu międzyfazowym 380V.Wielkość prądu dla takiej mocy to ok. 12,5 A na fazę.Przy rozruchu prąd jest nieco większy,ale i tak 6mm2 na jeden przewód to dużo.Z pewnością to nie przeszkadza,jednak koszt takiego przewodu jest wysoki i szkoda pakować się w koszty.Ważna jest również długość takiego przedłużacza,gdyż wraz z nią rosną straty wywołane oporem i by je zmniejszyć potrzeba większego przekroju.Moim zdaniem przy odległości nie większej jak 40-50 m wystarczy przewód o przekroju każdego kabla gwarantujący przepływ prądu rzędu 20-25A.Jeśli nie posiadasz instalacji z ochronnikiem różnico prądowym,wystarczy przewód czterożyłowy,który jest tańszy.Tu masz orientacyjne ceny przewodów 4 i 5 żyłowych o róznych przekrojach. http://www.allegro.p..._5x2_5_20m.html

Od kiedy silnik 15 kW pobiera prąd 12,5A? Przy tej mocy prąd pobierany wyniesie około 30 A. Także przewód powninien mieć przekrój minimum 6mm2 a przy większej długości powinien mieć przekrój 10 mm2 przy pracy ciągłej.

#23 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:15

Jaki kabel do silnika 15kW? Mam wentylator chodzi z innym medium niż zboże inna też praca (zasysa przed i pcha za sobą) silnik 18,5kW i nie bierze więcej niż 30A.

#24 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:21

Jaki kabel do silnika 15kW? a są wogole kable do przedłużaczy 6 lub 10mm? czy tylko z druta - twarde?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#25 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:28

Jaki kabel do silnika 15kW? Jest linka też. tylko gumowy na słońcu jak będzie leżeć to go szlak trafi po jakimś czasie. Lepiej dołożyć i kupić kabel lepszy np ten http://www.el-mont.e...roducts_id=1226

#26 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:47

Jaki kabel do silnika 15kW? Ten prąd to chyba łącznie, bo na jedna fazę będzie tak jak napisał kolega Xemit.

#27 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:52

Jaki kabel do silnika 15kW? na jednej żyle bo mierzone miernikiem cęgowym. W firmie jak nawał pracy to mierze co jakiś czas by nie przecholować z poborem i dla własnego rozeznania.

#28 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:53

Jaki kabel do silnika 15kW? ok znalazłem tez na alledrogo, teraz juz wiem co mi potrzeba, jutro pogadam z ojcem i jak cos to w weekend bede przerabiał instalację. jak podłączyć 5 zyłowy kabel do wtyczki 4bolcowej? niebieski kabel pominąć czy kolorowy?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#29 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 23:57

Jaki kabel do silnika 15kW? złacz niebieski z żółto-zielonym.

#30 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 00:10

Jaki kabel do silnika 15kW? jestes tego 100% pewien?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 00:18

Jaki kabel do silnika 15kW? niebieski to masz "zero" a żółto-zielony to masz ochrone "PE" tzw uziom. to "PE" to się do uziomu gruntowego Podłacza i stosuje i przy wyłącznikach różnicowo-prądowych tzw różnicówkach która przy lekkim przebiciu rozłacza obwód. Ale to długa lektura. Możesz też kupić kabel 4x6mm2. A nie masz tam jakiegoś elektryka zawodowego na miejscu? by Ci to zrobił i doradził co kupić

#32 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 00:49

Jaki kabel do silnika 15kW? mamy jakiegos elektryka ale ja wole sie popytac z boku bo jakos tak do konca mu nie ufam, nikomu nigdy nie ufam bezgranicznie, a jak chłopak zobaczy ze mam jako takie pojecie to inaczej gada - inna kwestia, moze to sobie sam zrobie?

#33 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 10:36

Jaki kabel do silnika 15kW? Możesz sam. Ja mam w firmie alektryka praktycznie prawie na etacie. bo jak awaria to dzwonie i przyjeżdza nawet o 21:30 a o 22 kończymy prace. A wszystkie instalacje elektryczne też robi. U Ciebie inaczej ale u mnie pracuje 40 osób więc bezpieczeństwo przedewszystkim. a i samemu nie ma czasu grzebać i człowiek wszystkiego nie wie. Ale przy tych prostych rzeczach to wiesz możesz sobie porobić

#34 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 18:24

Jaki kabel do silnika 15kW? Nie wprowadzajcie autora tematu w błąd, wypisując o obciążalność dmuchawy. W tym przypadku wynosi ona 23-29A na fazę. Ta rozbieżność bierze się z tego że nie znamy pozostałych parametrów silnika który jest przy dmuchawie. Więc 6mm2będzie najbardziej optymalnym. Mając sieć 4przewodowo nie jest koniecznie narażanie się na koszty kupując przewód 5x Ale to już tylko Twoja decyzja. Co do podłączenia przewodu 5x to możesz zrobić jak pisano wcześniej.

#35 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 18:36

Jaki kabel do silnika 15kW? wg tabelki producenta silnik - prąd znamionowy: 28,6 A, wiec wydaje mi się ze to jest na wszystkie fazy a nie na jedna

#36 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 19:03

Jaki kabel do silnika 15kW? To jest na jedną FAZĘ a więc jest jak pisałem wcześniej.

#37 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 grudzień 2009 - 23:15

Jaki kabel do silnika 15kW? Ja u siebie w gospodarstwie mam zabezpieczenie główne 40 A na fazę,a wyłączniki nadmiarowo prądowe to max 32A.Oczywiście na fazę.Największym moim odbiornikiem jest podgrzewacz przepływowy o mocy 24 KW i zabezpieczenie daje radę.W silnikach występują duże prądy przy rozruchu ,ale podczas pracy na każdy Kw potrzebne jest ok 2,5A,nie wnikając w sprawność silnika.Kabel o żyle 4mm pozwala na przepływ prądu rzędu 32 A i powinien spokojnie starczyć ,gdyż najczęściej spotykanym zabezpieczeniem jest właśnie 32 A.Jest tylko jeden problem,spadek napięcia rosnący wraz z długością przewodu i tu mają racje Ci którzy sugerują, że najlepszym rozwiązaniem jest 4x6 mm, a nawet 4x10mm i taki przewód lepiej sprawdzi się na przykład w zasilaniu np.spawarki która korzysta z prądu dwufazowego i z tego powodu obciąża bardziej fazę jak urządzenia trzyfazowe.Pamiętać należy że największą wartośc prądu można przesyłać kablem rozprostowanym gdyż w zwiniętym występuje zjawisko indukcji i możliwości przesyłu prądu dramatycznie spadają.Najgorsze jest to ze wraz z e wzrostem przekroju rośnie cena a to ważny element.Sam korzystam u siebie z przewodów 4x4mm,nawet o długosci ponad 100m,lecz tak dużych silników nigdy nie zapinałem.Najlepszym,ale i najdroższym wyjściem jest dopasować przewód do średnicy występującej w przewodzie fabrycznym i będzie git,a jak znam życie to tam będzie 10mm na żyłę,gdyż producent musi uwzglednić wielkość prądu chwilowego przy rozruchu

#38 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 08:26

Jaki kabel do silnika 15kW? xemit Posiadasz własną produkcje przewodów? Nie spotkałem się jeszcze z zaleceniem producenta który dla przewodu 4mm2 dawał by gwarancję na wytrzymałość 32A Od kiedy na KW potrzeba tylko 2,5A
Jeśli na czymś się nie zna to lepiej nie pisać, bo wprowadza się innych użytkowników czytająć to w poważny błąd.

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 grudzień 2009 - 13:32

Jaki kabel do silnika 15kW? Kolego frutis nigdy nie uczęszczałem na wydział fizyki,ale takie wiadomości to 5 klasa szkoły podstawowej,z tym jednak ze dobrej, a nie wieczorowej.
P=U*I.Gdzie P to moc,U-napicie,a I natężenie.Jeśli napięcie w zasilaniu trójfazowym wynosi 400 V, a moc 1KW to natężenie jest równe 1000 podzielić przez 400.Wynik to własnie 2,5.Jeśli nie rozumiesz skąd tysiąc to uświadamiam cię że KW to tysiąc wat,a do wzoru należy podać jednostki.P=U*I , I=P/U ,U=P/I.
Silnik 15 kw to 15000/400 = 37,5A.Niestety nie znam sprawności silnika i całkowity pobór prądu oceniam na ok 17-18 kw przy pełnym obciążeniu.co daje ok 15 A na fazę i dlatego sugestia 4x4.Prąd 32 A na fazę nigdy przy takim silniku nie popłynie(poza rozruchem)gdyż takiej wielkosci prądy występują przy silnikach ponad 30kw.
To ze w dmuchawie jest silnik 15 KW nie znaczy również że takie są potrzeby tej dmuchawy.Prawdopodobnie i tak jest najczęściej że producent stosuje większy silnik niż ten który jest niezbedny do zasilania po to by nie pracował na 100% możliwości.Myślę ze 10kW to będzie maksymalne zapotrzebowanie tej dmuchawy,ale to już gdybanie.
Co do produkcji kabli to jest tak ze jedni je produkują, a drudzy ciągną.Dzięki że nie podejrzewasz mnie o to drugie :unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 13:59

Jaki kabel do silnika 15kW? xemit pozostaw tą wiedzę z dobrej szkoły dla siebie. Bo pisząc takie rzeczy niepotrzebnie wprowadzasz innych w błąd. Jak to pisałem wcześniej jeśli na czymś się nie znamy to nie piszmy głupot.
Co do Twojej teorii to jak to się mówi "wiesz że dzwoni w którymś kościele, ale nie wiesz w którym"
W obwodach trójfazowych jest jeszcze tak zwany "przeklęty pierwiastek z trzech".

ps Tak na przyszłość nie pisz takich rzeczy, bo jeszcze ktoś z użytkowników weźmie to na poważnie.