Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto?

63 odpowiedzi na ten temat

#41 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 11 grudzień 2009 - 16:49

@przemek1025a "nie wypisuj głupot". Swoje doswiadczenia z tymi pługami prawdopodobnie przeprowadzałes na jakichs pustynnych piachach - stad jakze złudne spostrzezenia. Na podstawie wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze jako uzytkownik 120 konnego ciagnika mało kiedy uzywam pełnej szerokosci 4- skibowego pługa. Pełna szerokosc to 2m a moje gleby nalezą od średnio cieżkich po cieżkie. Wiem ze znajomi maja jeszcze ciezsze gleby, ktore chcac orac moim sprzetem musiałbym obcinac ostatni korpus. Moc która gwarantuje im uzycie 4 skibowego pluga to 140-160 KM. 105 KM i 4-skibowy pług to walka Don Kichota z wiatrakami. Chyba ze ma sie piachy, czego sie wogole nie powinno brac pod uwage i wypiasywac tych przechwał. Nie bez powodu szacuje sie na 1 skibe 30-40 KM.

Oczywiście zgadzam się, my przedtem ciągaliśmy 4 skibowy pług ciągnikiem 150 lub 170 koni, to na glinie miał co robić. Poza tym to ciężki masywny pług, do dużego ciągnika, ale wbijał się w ziemię zawsze nawet jak było bardzo twardo. Teraz mamy 5 vario i 200 koni i jest to optymalny zestaw, 150 koni za mało do 5. Ale 5tka ciężka dosyć, i trzeba było ciągnikowi dołożyc 300 kg z przodu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Dzisiaj, 16:13
  •  

#42 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 11 grudzień 2009 - 19:56

ja mam tura120 b40 4+jak wiadomo sztywny, a porzyczyłem od kumpla tura vario4 z odkładnicami xxl i zaje sprawa tylko czasamki ciężko rozstawic go szeżej w trakcie orki ole 105km szło w nim b ez problemu nawet na maxa i niech gupot nie piszą że trzeba do vario 180km

No jak można orać na 2m 105km ciągnikiem to poco mi 180km ?Poco ludzie kupują 300km ciągniki?Przecięż takim ciągnikiem to możnaorać na 6m.Albo ty niewiesz co to znaczy orać albo masz taki piach że skali brakuje.

#43 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 22:17

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? po 1 to piachu u mnie nie uraczysz, mam mieszane czarno ziem i gline i jak mówie że orałem to orałem ja nie wierzycie to zapraszam na wiosne na prezentacje!!!
po 2 to jak chcecie kupowac 180KMdo tego pługa to kupujcie ale to marnotrawstwo tylko paliwa, kolega co ma ten pług to ciągał go mtz tsa 90KM i radził sobie przez 6 lat napewno nie na pełnym rozstawie ale szedł góra nie góra, a pożniej pronarem 130KM a tym to szedł jak burza wiem bo orałem nim! u nas gościu ma z 8 lat tura vario w 105KM i chodzi, a wy to możecie nawet konny skibowiec ciągac tymi 180KM i twierdzic ze ma ciężko i nie pójdzie a ja jak robiłem to i wiem więc nikt mi głupot niech nie opowiada o piaskach!!!!!!!!!!!!!

#44 Share MF2007

MF2007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze, a szczególnie przekładnie zmiany biegów

Napisany 22 grudzień 2009 - 19:56

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? 30KM/korpus to w glinie może być za mało szczególnie jak ciągnie sie jeszcze wał Cambella. Inna sprawa, że glina nie jedno ma imie i ciżko cokolwiek porównać. W dodatku nie jest sie w stanie porównać głebokości orki, dla niektórych 20cm to już głeboko, a niektórych nawet 35cm nie satysfakcjonuje. W takich porównaniach ważne jest też, że takie firmy jak Ursus, Pronar itp podają zwykle moc nominalną i to z osprzętem silnika, natomiast zachodnim marką zdarza sie podać moc max i to bez osprzętu więc trzeba na to zwrócić uwage. Np. Fendt 716 w najbardziej optymistycznym przedstawieniu ma 170KM ale jego moc nominalna z osprzętem silnika to zaledwie 150KM czyli jest to ciągnik teoretycznie słabszy niż URSUS 1614 o mocy znamionowej 155KM.

#45 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 00:14

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? No niby 716 ma te 5 koni więcej, ale gdzie porównywać te ciągniki. Przede wszystkim ursusy mają biedę z biegami - złe zestopniowanie i tylko 8 biegów bo w 70% wzmacniacz nie chodzi a fendt ma nieskończenie wiele biegów, i wogle niemieckie konie to co innego niż polskie ;). Znajomy ma Fendta 612 LSA i zetora 12145. Czyli niby oba mają okolice tych 115-120 koni. Podłączył zetora do pompy do deszczowni na 540 obrotów, ale przełożył w ciągniku na 1000 obrotów i dał tam na silniku 1100 czy coś koło tego, i zetor dymił wogle nie mógł wejść na większe obroty. My te samą pompę podłączaliśmy do ursusa 1212 i nie dało rady robić na 1000 obr wałek, trzeba było dać 540 obr i na silniku z 1800. Gościu podłączył do fendta, wałek 1000, oboroty 1100-1150 i fendzik szedł leciutko nic nie dymił wogle nie ta moc. Zresztą co innego moc na silniku co innego na wałku, oraz jest wiele norm w których podaje się moc , ciągnik 120 koni może być słabszy od innego 100 koni.

#46 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 08:00

po 1 to piachu u mnie nie uraczysz, mam mieszane czarno ziem i gline i jak mówie że orałem to orałem ja nie wierzycie to zapraszam na wiosne na prezentacje!!!
po 2 to jak chcecie kupowac 180KMdo tego pługa to kupujcie ale to marnotrawstwo tylko paliwa, kolega co ma ten pług to ciągał go mtz tsa 90KM i radził sobie przez 6 lat napewno nie na pełnym rozstawie ale szedł góra nie góra, a pożniej pronarem 130KM a tym to szedł jak burza wiem bo orałem nim! u nas gościu ma z 8 lat tura vario w 105KM i chodzi, a wy to możecie nawet konny skibowiec ciągac tymi 180KM i twierdzic ze ma ciężko i nie pójdzie a ja jak robiłem to i wiem więc nikt mi głupot niech nie opowiada o piaskach!!!!!!!!!!!!!

Kolega sie nie nerwuje.Ja niepowiem że zorałem w zyciu dużo bo bym skłamał,ostatnio to tylko po kilka ha rocznie dla rozrywki.Poprostu jeden ciągnik orze a ja wtym czasie sieje.
Zaczynałem od 360 z 3 skibami, potem MTZ82 z 4 rostawione na 1.6 a jak sucho to na glinach na 1.2 i dym z komina.Potem Lamborghini 130km to już lepiej bo szło na 1.9 ale na krytycznych działkach płóg sie wyginał i szerokość sie zmniejszało.Teraz 180km ciągnie 5 skib na 2.5m na 70% działek ale na glinach to już sie schodzi na 1.7.Orzemy na 27cm.Na 100ha mam 2ha piasku a reszta ciężka.To weż swój zestaw i rozstaw na 2m i zapraszam na test do mnie.Hospodar posąsiedzku 300km ciąga 6skib i wyje JD czy MF.Ale pewnie my przesadzamy skoro uciebie starcza 25km na korpós 0.5m i pewnie głębokość 30cm?

#47 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 16:50

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? z miarką po polu nie latam ale coś koło 30cm, nie twierdze że wszędzie dam rade przy pełnym rozstawie i przy 30 cm głębokości bo i też mam pare takich kawałków co góry i rędziny i swoim turen 120b 40 4+ na 20 cm ledwie idzie ale jak jest równy kawałek czarnoziem to i vario na pełnym rozstawie idzie, vario z reguły kupuje się nad wyrost bo jak na najgorszej działce pójdzie na 4*40 to poco ci takie vario co maks rozstaw ma 160cm jak na innych może śmiało latac na 200cm

#48 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 23 grudzień 2009 - 17:41

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? A ja jestem bardzo zadowolony ze swojego plugu, tylko szukam jeszcze silownika do regulacji. Vena nowego 3,5tys. Wiec nie mysle o Oryginalnym ;)
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#49 Share wojtus80

wojtus80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 22:13

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? moze wazne moze nie ale pługi Vario kupisz 4-ro lub 5-cio lub 6-cio.... skibowe , nie kupisz Vario 4+, 5+, 6+. ja tam Forterką 115 ciagam Vario 4 zagonowe z zabezpieczeniem resorowym i nie nazekam. wazna rzecz o czym bylo mowione ze w susze mozna zwezic przez co odciazamy ciagnik,ale i co jest wedlug mnie wazne napewno beda mniejsze bryly do rozdrobnienia co nie pozostaje bez znaczenia w dalszej uprawie przedsiewnej.

#50 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 22:36

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? wiem kolego że do vario nie dołożysz już żadnego korpusu, o tym 4+ to pisałem że mam taki sztywny a vario porzyczałem 4 do orki QQ bo lepiej kryje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share MF2007

MF2007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze, a szczególnie przekładnie zmiany biegów

Napisany 28 grudzień 2009 - 16:01

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? wojtus80

Nie gadaj głupot. Np. Lemken VariOpal może mieć dokręcany korpus. Taka sama możliwość jest też w wielu zachodnich pługach. Unia niestety tego nie potrafiła skonstruować. Ten temat dotyczy wszystkich pługów z systemem bezstopniowej regulacji szerokości, a nie tylko tych z Uni.

#52 Share Przepiorek

Przepiorek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 09 styczeń 2010 - 22:03

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Ja też kupiłem używanego Gregoire Besson Vario 4+1. Widać że 5 korpus jest nowszy. Mam do niego JD6920 i mam nadzieję, że sobie poradzi. Wcześniej miałem 4 obracaną to nie miał z nią co robić. Nawet na cięższej ziemi jak ustawi się 30 albo 35 cm to łatwiejsza będzie uprawa przedsiewna, mniejsze skiby mniejsze grupy w szczególności na zlewnych ziemiach.

#53 Share marcin2584

marcin2584

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:33

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? wita ma małe pytanie na temat pługów Lemken EuroOpal x7 czy warto kupić taki sprzęt czekam na opinie związane z tym tematem. :lol:

#54 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 18:14

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? co do vario to nie wiem bo nie mam co do Lemkena Euro Opal 5 teściu 1634 ziemia ciężka i średnia 5X40 daje rade bez naj mniejszego problemu. Przepraszam problem był z podnoszeniem ale przy 4 siłownikach wspomagających znikną .A pług jest super

szkoda że nie zapnę go do 1224 bo kabina przeszkadza ale jestem ciekaw czy by poszła

#55 Share Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 21:59

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? koledzy mam pytanie do odnosnie pluga XMS 4 vario

plug ma plyna regulacje szerokosci orki wszystkich 4 skib wiedz jak ustawia sie 1 skibe i jak to wtedy dzila jak zadaje pelna szerokosc albo najmniejsza?

silownik ktory zwęża i poszerza plug zweza go podczas obrotu czy pozostaje taka sama szeroskosc jak podczas orki?

z nowu w plugach uni vario plus regulowane sa 3 skiby systemem vario a do pierwszej trzeba dokupic silownik pierwszej skiby i jak wtedy to dzila i jak z liniowaniem bo juz kompletnie sie pogubilem z systemem vario a kazdy handlowiec gada inaczej

pozdrawiam i licze na jakas odp posiadaczy plugow vario

#56 Share wlodzio

wlodzio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 19:27

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? To jest Unia ibis vario 5 h i ma do regulacji pierwszej skiby siłownik ,bardzo praktyczne przy vario w stosunku do śruby.Wiecej na stronie Unii.

Załączone miniaturki

• 2012-10-26 10.28.38.jpg

#57 Share hubert9595

hubert9595

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:konie, praca w gospodarstwie, maszyny, motoryzacja

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:15

odświeżam temat 

zadatkowałem pług Lemkena Europal 6 i zastanawiam się czy nie zmienić na Varipala 6 różnica w cenie to około 10 tyś. i zastanawiam się czy jest sens na 60ha ornych  gleby bardzo podobne 2 dziełki tylko z klina reszta miedze proste bez łuków, będzie pracował z ciągnikiem 120km ?

#58 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 22:13

Napewno vario to fajna zabawka ale przy tym areale i strukturze działek to raczej kosztowny gadzet. Koszt niewspółmierny do korzyści wg mnie.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#59 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 22:42

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? myślę jak kolega wyżej. szkoda kasy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share hubert9595

hubert9595

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:konie, praca w gospodarstwie, maszyny, motoryzacja

Napisany 06 grudzień 2015 - 10:57

dodam jeszcze że ciągnik jest 4 cylindrowy i zależało mi na jak nnajlżejszym pługu, a czy rzy takim wydatku nie warto dołożyć do vari czy po prostu bajer nie miałem wcześniej takiej maszyny ale nie chcę z czasem żałować zakupu