Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto?

63 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ralf

ralf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:27

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? jesli cie stac to kupuj vario i nie ma sie co zastanawiac nad jakims tam zuzyciem sworzni które wystapi po 20 latach no chyba ze nim bedziesz orał 5ooha rocznie ale i tak zadnej maszyny na całe zycie nie kupisz no chyba ze postawisz w garazu i nie bedziesz uzywał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Dzisiaj, 11:10
  •  

#22 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:39

A jest taki pług że można sobie wybierać którędy go obrócić

w moim overumie da sie przelozyc tak zeby sie obracal albo do gory albo do dolu...
roboty nie malo ale sie da ... trzeba sciagnac rame z korpusami z szyny od regulacji pierwszej skiby , obrocic te szyne,<tzn normalnie silownikiem jakby obracac plug> i zalozyc spowrotem rame z korpusami i juz masz plug ktory sie obraca inaczej

#23 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:49

Umnie vario jest potrzebne do obrotu bo przed obrotem pług się zsuwa do minimum, obraca, i zpowrotem rozsówa na zadaną wcześniej szerokość.Siłownik ma pamięc a bez zsuwania orząc na szerokość 2.5m niema szans obrucić nie zahaczając za ziemie.Taka mała zaleta.

Akurat do tego Vario nie jest koniecznością, do tego aby tylko schować pług za koło podczas transportu również. Mam Ibisa odpowiednik dzisiejszego XXL 3+ i można go wyposażyć w siłownik składający( mi nie jest potrzebny)z wrzecionem regulującym ustawienie wzdłużne. Wówczas podczas obrotu pług jest składany do osi i zero problemów, dodatkowo jedynym ruchomym miejscem jest połączenie ramy i obrotnicy- jeden, jedyny sworzeń a w Vario +2x ilość korpusów. Jeśli jeszcze w czasie orki szafujesz vario to o ile zwężanie idzie bez problemu, o tyle rozkładanie pługa zagłębionego w ziemi jest w wielu opiniach użytkowników forum nie możliwe. Jakie skutki mogą być po kilku latach? A no takie że podniesionym pługu ręcznie ciągnąc za ostatni korpus będziesz mógł jak Vario zmieniać szerokość.
Vario jak najbardziej ma sens jeśli na różnych polach masz różne gleby i przesadzoną wielkość pługa do mocy ciągnika. Przy mozaikowych to będzie ciągłe wajchowanie i aby utrzymać prostoliniowość orki nigdy nie bedziesz mógł orać pełną szerokością. Przykład dla pług obracalnego: Całkowita szerokość robocza 2m i taką orzesz, przy dużym oporze zwężasz do 1,5m nie zmieniając prędkości, później znów poszerzasz do 2 jeśli się uda, wracając robisz to samo i brakuje już metra. Po 10 przejazdach masz 5 metrową zatoczkę i jak ją wyrówasz?
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#24 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:56

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? No tego jeszcze nie nie robiłem żeby zmieniać obrotnicę ale chyba dałoby się w niektórych pługach .Nie raz powiększałem zakres szerokości orki i z 16 calowego wychodził 20 calowy pług Mam teraż do sprzedania vogel noota długiego i trzeba wysoko podnosić żeby obrócić ale zmienić się nie da. Trzeba by przespawać uchwyt do siłownika na drugą stronę to za skomplikowane i musi zostać fabrycznie

#25 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:59

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? przy rozszerzaniu pluga w ziemi w czasie pracy wystarczy lekko przednimi kolami skrecic w strone calizny i plug ladnie najdzie, bez tego faktycznie plug sie odpycha od calizny i pierwsza skiba pare sekund nie bierze ,
co do twojego przykladu jest bez sensu jak ziemia ciezka to sie jedzie caly przejazd z szerokoscia 1,5m a nie zmienia sie w miejscu gdzie jest ciezej , albo gdy gorzysty teren to pod gorke 1,5m a z gorki 2m

obawiam sie ze przespawanie uchwytu silownika na druga strone zrobilo by z obrotowki zagonowy z korpusami u gory , tzn stracil by mozliwosc obrotu

#26 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:15

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? no ja też szlaczków żadnych na polu nierobie no i niewidziałe takich komedi.Wczasie orki bezproblemu zsówam i rozsówam ale to przeważnie przy miedzy lub by wyprostowac jakąs krzywizna w bruzdzie.

Nieraz widze jak delikwent kupi 4skiby sztywne do 80 czy nawet mniej koni i tylko czarny dym wali a do przodu to już niekoniecznie.Sam mam pług o szerokości max2.5 i 180km ciągnie na całą szerokośc ale są działki że na glinie to sie zsówa na 1.8m.Jak mam 40działek i każda ma inną glebe to niesposób ani też przyjemność biegać z młotkiem by zardzewiałe śruby przestawiać przed każdym polem.
Najwiencej krytykują vario ci co niemają.
Pozatym niech ktoś napisze co ma duży pług vario i twierdzi że to jest niepotrzebne i nieużywa.

#27 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:23

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Pewnie że vario przydatne. Od dwóch tygodni mamy nowego Kvernelanda 5 vario z packomatem ale jeszcze go nie mamy, ciąga go NH TM 200 koni, na całą szerokość ale na niektórych działkach trzeba zwężać, jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Pług dosyć ciężki i musieliśmy ciągnik i masie rzeczywistej 8200-8500 kg ( zależy ile paliwa) dociążyć dodatkowymi 300 kg. Nie robimy szlaczków na polu, ale na jednym polu orzemy na 40 cm , na drugim na 50, a na trzecim 35 na skibę. Mamy dużo działek różnych i dzięki temu można dopasować szerokość do każdego pola inaczej. Narazie za wcześnie się wypowiadać o bezawaryjności.

#28 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:26

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? farmerfm@ Dlatego właśnie pisałem że na lżejsze i ciężejsze gleby na różnych polach. Na mozajkowych gdzie na jednej bruździe ziemia zmiena się kilka razy na przemian i mamy kilka razy z góry i pod górę to jak sobie wyobrażasz zmiany szerokości, nie tak jak opisałem

Edytowany przez darek1972, 08 grudzień 2009 - 20:35.

#29 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:27

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? W pełni zgadzam się z Twoim poprzednim postem, napisałeś bardzo dobrze i jest to najbardziej wartościowy post w tym temacie

#30 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:31

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Vario jest super przy 180KM ale dziwię się tym co mają 100KM albo mniej i kupują go po to tylko żeby mieć większego niż sąsiad i latwiej odorywać od miedzy a ciągną złożonego i jeszcze z chmurą dymu.Nieraz miałem takich klientów co potrzebował pług żeby orał tyle co szer. traktora a pod maską paredziedziesiąt wychudłych szkapin.Chociaż powiem szczerze lubię takiemu sprzedać bo kupi i jest z nim spokój bo wstydzi się odezwać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 20:52

farmerfm@ Dlatego właśnie pisałem że na lżejsze i ciężejsze gleby na różnych polach. Na mozajkowych gdzie na jednej bruździe ziemia zmiena się kilka razy na przemian i mamy kilka razy z góry i pod górę to jak sobie wyobrażasz zmiany szerokości, nie tak jak opisałem

na mozajce w jednym przejezdie nie zmieniasz co chwile szerokosci . ustawiasz taka szerokosc zeby ciagnik dawal rade na ciezszych kawalkach pola i z taka szerokoscia orzesz ,najwyzej gdy ma ciezej redukujesz bieg ,a nie machasz dzwignia od szerokosci pluga ...
to nie chodzi o utrzymanie stalej predkosci jazdy ,tylko o takie dobranie szerokosci zeby ciagnik dawal z w miare przyzwoita predkoscia rade gdy jest ciezko

#32 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 23:03

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Czyli odpada potrzeba częstej zmiany szerokości, ustawiamy taką aby ciągnik dawał radę na ciężejszych miejscach na polu i z taką szerokośią orzemy, gdy jest ciężej redukujemy, nie używamy Vario aby nie robić zygzaków. Jeśli mozaika na wszyskich polach wygląda podobnie to i tak dobieramy szerokość do najciężejszej gleby może z minimalną różnicą między działkami. Zbierając wszystko do kupki wniosek jest jasny, na mozaiki nie warto dopłacać do pługa z Vario.

#33 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 23:54

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? jesli mozaiki na roznych polach sa takie same , nie ma gorek , to mozna dobrac plug idealnie pasujacy do ciagnika...czyli gdy sie ma de facto jednorodne pola
ale na przyklad u mnie mam takie pola ze bez vario wydajnosc by spadla ogromnie ,na jednym polu piach ,glina i torf i do tego gorki dolki<najpierw sie orze w piachu po rownym ,potem juz tylko gorki <i wierz mi nie to ze sie troche wznosi ,prawie teren gorski na nizinach> piach na gorkach ,potem glina i piach ,potem glina torf i piach ,dalej glina i torf ,przechodzi to potem w piach coraz lzejszy> moje ulubione pole - zaczynam i koncze pole na max rozstawie a ciagnik nie ma co robic , a w srodku na minimalnym sie zdarzylo w tym roku ze miejscami oralem w jedna strone tylko <pole nie chcialo obeschnac na tyle zeby sie dalo pod gorke>

#34 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 00:17

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Znam ten ból, mieszkam w ternie rynnowych jezior polodowcowych trochę równego na dole potem 100 metrów pod górę, nie raz różnica poziomów na tym odcinku to 10 m i znów w miarę równo lub z pagórkami . Torfu to ja nie mam a poza tym od gliny na cegły po piasek w którym łatwo się zakopać

#35 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 17:49

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? warto dodać że przy doborze sztywnego pługa na styk do ciągnika tak by pasował na każde gleby jest niewykonalne.Warunki pogodowe też sie zmieniają z dnia na dzień a te to trudno przewidzieć.Wjednym tygodniu można orać na np. 2m zaś po tygodniu suszy już tylko na 1.5m.Także dalej będe sie upierał że dla vario można znalezć zastosowanie w każdym gospodarstwie.Jak orałem Lamborghini bez pół biegów z zagonówką to był taki problem że na 6 było za lekko i powoli zaś na następnym przełożeniu czyli 1 szosowej często było zaciężkoale zato szybciej.Poprostu biegi sie nie pokrywały.Gdybym miał wtedy vario to mógłbym orac na 6 ale szeżej lub na 1 węzej lecz szybciej.Vario daje więcej możliwości do efektywniejszego wykozysania ciągnika i pewne oszczędności na paliwie.

#36 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 20:16

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Jeśli chodzi o przypadek z Lamborgini Vario naprawia niedomagania przekładni i tu się z Tobą zgodzę. Mój Ibis ma szerokość regulowaną skokową ale nigdy jej nie zmieniałem, czemu? nie było potrzeby, szerokość robocza pozwala na zaoranie każdego zmiennego pola wykorzystując jedynie przekładnię. Używam łącznie sześciu przełożeń na dwóch biegach. W czasie jednego przejazdu, jedną bruzdą na 150 metrach gleba zmienia się trzy- cztery razy i używając jedynie półbiegów można to pokonać najwydajniej. Jeśli na jednym polu orzesz najpierw tylko piach, następnie tylko ił potem znów tylko piach i na koniec tylko glinę naprawdę warto pokusić się o Vario.
Znalezienie tak idealnego pola graniczy z cudem i wielcy szczęściarze mogą się takim pochwalić

#37 Share MF2007

MF2007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze, a szczególnie przekładnie zmiany biegów

Napisany 09 grudzień 2009 - 22:45

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Czyli podsumowując w praktuce pług taki przydaje sie do:
- dostosowania szerokości do najcięższych warunków na danym odcinku
- prostowania bruzdy jeśli sie skrzywi po kilku przejazdach
- równego zaorania pola przy granicy
- zmniejszenia szerokości w trakcie transportu

Nie nadaje sie w praktyce do:
- zmiany szerokości w trakcie przejazdu

Wady w porównaniu do normalnych pługów:
- większy koszt zakupu
- większa ilość elementów podlegających zużyciu
- większa masa

#38 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 23:46

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? ja mam tura120 b40 4+jak wiadomo sztywny, a porzyczyłem od kumpla tura vario4 z odkładnicami xxl i zaje sprawa tylko czasamki ciężko rozstawic go szeżej w trakcie orki ole 105km szło w nim b ez problemu nawet na maxa i niech gupot nie piszą że trzeba do vario 180km

#39 Share Donato

Donato

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 11 grudzień 2009 - 12:37

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? @przemek1025a "nie wypisuj głupot". Swoje doswiadczenia z tymi pługami prawdopodobnie przeprowadzałes na jakichs pustynnych piachach - stad jakze złudne spostrzezenia. Na podstawie wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze jako uzytkownik 120 konnego ciagnika mało kiedy uzywam pełnej szerokosci 4- skibowego pługa. Pełna szerokosc to 2m a moje gleby nalezą od średnio cieżkich po cieżkie. Wiem ze znajomi maja jeszcze ciezsze gleby, ktore chcac orac moim sprzetem musiałbym obcinac ostatni korpus. Moc która gwarantuje im uzycie 4 skibowego pluga to 140-160 KM. 105 KM i 4-skibowy pług to walka Don Kichota z wiatrakami. Chyba ze ma sie piachy, czego sie wogole nie powinno brac pod uwage i wypiasywac tych przechwał. Nie bez powodu szacuje sie na 1 skibe 30-40 KM.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share KrzysztofJ

KrzysztofJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 11 grudzień 2009 - 13:47

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? zapraszam do lektury broszur http://www.kongskild...tm?categoryid=1