Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto?

63 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MF2007

MF2007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze, a szczególnie przekładnie zmiany biegów

Napisany 08 grudzień 2009 - 14:01

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Przymierzamy sie do zakupu pługa obracalnego 4+1. Mamy mozaikowate gleby więc zastanawiamy się czy warto wybrać pług o płynnej regulacji szerokości czy tradycyjny. Chciałbym poznać opinnie użytkowników tego typu sprzętu. Czy są z nich zadowoleni? Czy ta regulacja im się przydaje podczas pracy? Czy elementy zmieniające szerokość sie szybko zużywają?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Dzisiaj, 02:27
  •  

#2 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 08 grudzień 2009 - 14:24

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Moja rada jest taka, kup tradycyjny a zainwestuj w ciągnik z biegami zmienianymi pod obciążeniam i o wiele lepiej na tym wyjdziesz.
W galeri zbaczyłem że masz jelonka więc rozwiązanie jasne

Edytowany przez darek1972, 08 grudzień 2009 - 14:31.

Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#3 Share ralf

ralf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 15:38

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Ja wybrał bym vario bo jest łatwiej przy miedzy jechac bo normalnie pług bierze szezej lub wężej od ciągnika w zależności od jego wielkości a przy miedzy ustawiasz równolegle z kołem i jazda i mozesz z góry orać szeżej pod góre wężej tak że vario ma swoje plusy ale ma też swoja cene która plusem nie jest

#4 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 08 grudzień 2009 - 15:51

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Na jeden przejazd nad miedzą vario nie ma sensu, robię kilka obrotów wrzecionem i ostatni korpus wychodzi za koło
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#5 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 15:57

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? my oraliśmy pierwszy rok pługiem 5vario i już napewno nigdy wiencej niekupie pługa bez vario.Wzagonówce by przestyawić szerokość orki to pare godzin nawet schodziło, ateraz tylko dzwigni sie dotknoł i już.A przy miedzy to już orka to pikuś, pan pikuś. :lol: Trzeba pamientać że raz sie oddaje większe pieniądze a kożysta sie cały czas.

#6 Share arturs860

arturs860

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 16:06

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? zgodze sie z farmermf , ja tez mam 5 vario i innego pługa bym nie chciał. Oczywiscie bez vario też sie dobrze orze ale jak tkoś raz spróbuje to juz zawsze bedzie orał z vario. według mnie lepiej jest regulować szerokośc niz zmieniac predkość. jak mam cięzkie pole to ustawiam na 2,2 m i ciągnik swoje 7,5 idzie, a orka na takim polu lepiej wygłąda przy 5x45 niz 5x52

#7 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 17:01

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Każdy z użytkowników pochwalił tylko możliwość szybkiej zmiany szerokości roboczej w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, a mnie ciekawi(i autora też) jak mają sie takie pługi podczas orki gleb o niejednakowym oporze - wiadomo że tam gdzie mniejszy opór szerokść przy orce bez vario wzrasta a przy natrafieniu na twardszy kawałek pola spada czego efektem jest tworzenie się "klinów" Czy pług wario pozwala tego uniknąć, bez konieczności tzw. przybierania w orane tam gdzie jest szerzej?

#8 Share MF2007

MF2007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze, a szczególnie przekładnie zmiany biegów

Napisany 08 grudzień 2009 - 17:17

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? farmermf, arturs860

Widze, że użytkujecie takie pługi więc wasze opinie są szczególnie cenne. Mogli byście napisać coś więcej? Jak długo używacie tych pługów? Czy na elementach odpowiedzialnych za zmiane szerokości nie powstają luzy wynikające ze zurzycia? W jakich sytuacjach używacie zmiany szerokości(likwidowanie klinów, orka przy miedzy itp)? Chodzi mi o to co takie rozwiązanie daje w praktyce.

darek1972

Ciągnik z biegami pod obciążeniem nie rozwiązuje wszystkich problemów ponieważ ma określony uciąg, a jeśli go przekroczy to poprostu stoi w miejscu i trzeba spłycić orke żeby dalej pojechać. Chciałbym móc orać także cięzkie gleby na głebokość jaką chce, a nie na taką jaką uciągnie ciągnik. Moim zdaniem to jest właśnie największa zaleta pługów vario, że mogą dostosować szerkość orki tak, żeby obciążenie nie przekroczyło ich uciągu

#9 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 17:22

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? dodam oprocz powyzszych dwie zalety ,
1. w transporcie plug nie wystaje z boku ciagnika ,
2. wlasnie co do @igorass , plugiem z vario sie pieknie prostuje bruzde , bez koniecznosci wjezdzania na zaorane juz pole

no a minus to wiadomo jak cos jest ruchome to sie szybciej zuzywa niz sztywne ... wazne jest czeste smarowanie

#10 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 17:25

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? jaka jest różna w cenie miedzy zwykłym pługiem a pługiem z Vario.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 17:36

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? zalezy co uwazasz za zwykly plug- calkiem sztywny bez mozliwosci regulacji szerokosci czy z regulacja stopniowa ,
bo vario to plynna regulacja

#12 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:11

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Ja sprzedawałem w bardzo dobrym stanie po piaskowaniu i malowaniu z nowymi elementami pługi bez regulacji 10-12tys zł z regulacją mechaniczną 12-14tys zł vario to już 16-18tys zł Jak masz czym ciągnąć to vario fajna sprawa ale to ok 300kg cięższy pług ,sworznie też po jakimś dłuższym czasie się zużywają i dodatkowy siłownik przewody hydr.Sprzedałem greguare besson vario 4x56cm i do niego trzeba 150KM próbowaliśmy fergusonem 120KM to nie dawał rady na 25cm ziemia 3kl z glinką i nowy lamborgini 135KM ciągnął ale puszczał niezłego dyma. Vario super sprawa pomimo tych kilku minusów lecz mocy potrzebuje.

#13 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:20

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Umnie vario jest potrzebne do obrotu bo przed obrotem pług się zsuwa do minimum, obraca, i zpowrotem rozsówa na zadaną wcześniej szerokość.Siłownik ma pamięc a bez zsuwania orząc na szerokość 2.5m niema szans obrucić nie zahaczając za ziemie.Taka mała zaleta.

#14 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:30

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Do obrotu nie musi być wogóle zmienna szerokość robocza wystarczy siłownik z pamięcią tak jak w rabe werku farmermf spróbuj najniżej przypiąć górny łącznik wtedy będzie podnośił wyżej i łatwiej obrócić

#15 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:38

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? farmermf a nie masz mozliwosci zmiany obrotu zeby obracal do gory?? czy orzesz z walem i nie da rady ?? oczywiscie tak jak mowisz tez mozna ;p

#16 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:44

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? A jest taki pług że można sobie wybierać którędy go obrócić

#17 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 18:50

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto?

Do obrotu nie musi być wogóle zmienna szerokość robocza wystarczy siłownik z pamięcią tak jak w rabe werku farmermf spróbuj najniżej przypiąć górny łącznik wtedy będzie podnośił wyżej i łatwiej obrócić

Ja z obrotem to niemam problemu ale tylko dzięki vario bo 5*50 to naprawde troche miejsca trzeba by okręcić a musze górą bo z wałem jest.Co do tego rabe werka to niewidziałem ale myśle że i tak musi mieć siłownik do rozsówania i zsówania no bo jak?Czyli vario.

#18 Share Darpol

Darpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:06

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Co do tego rabe werka to niewidziałem ale myśle że i tak musi mieć siłownik do rozsówania i zsówania no bo jak?Czyli vario.

Siłownik ma ale tylko do prostowania przy obrocie i do transportu a słupice są spawane do ramy na stałe bez możliwości przestawienia.Działa na jednej sekcji rozdzielacza na dwa węże tzn. przy jednym ruszeniu dźwignią najpierw prostuje się a potem lekko obraca bez targania traktorem i sam wraca do ustawionej pozycji.Miałem dwa takie pługi nawet niestare 99 i 2001rok.Fajna sprawa szczególnie do krótszego ciągnika ,regulacji vario nie ma ,można jedynie w czasie jazdy zmniejszyć szerokość np. na jakimś klinie.

#19 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:20

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? Panowie moim zdaniem pługi Vario maja zastosowanie wtedy ,gdy w gospodarstwie wystepuja zróżnicowane gleby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 08 grudzień 2009 - 19:27

Pługi z płynną regulacją szerokości (vario). Czy warto? A konkretniej zróżnicowanie na jednym polu bądź w górach wtedy pod górę wąsko a na dół pełną szerokością.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53