Skocz do zawartości

Zdjęcie

Towarowa produkcja prosiąt

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 14:05

Towarowa produkcja prosiąt Żadna fatyga. Nie goglowałem ;)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Towarowa produkcja prosiąt Dzisiaj, 18:40
  •  

#22 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 12 grudzień 2009 - 23:09

Towarowa produkcja prosiąt No studia studiami a praktyka praktyka ;) sam musisz dojść do wszystkiego żadna uczelnia ci w tym raczej nie pomoże ty musisz zaryzykować własne pieniądze na ta produkcje wiadomo ze ta nauka nie jest na marne ale jak nie będziesz miał kasy na dobra pasze dla loch no to po co ci ta wiedza :D

#23 Share Ikula

Ikula

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 22:48

Towarowa produkcja prosiąt Ale paradoks, wychodzi na to że student zootechniki ma za nic postęp hodowlany? :D Fakt że rozród jest cechą niskoodziedziczalną ale nie przesadzajmy. Kupując zwierzęta hodowlane mamy pewność że nie są zimbredowane, osiągają odpowiedni poziom parametrów rozrodu. Możemy zakupić loszki o wysokim statusie zdrowotnym i nie przywleczemy pudelka Pandory. Oczywiście nie neguje, jeśli ktoś ma sprawdzone loszki z własnego chowu bo też jest ok, ale nie mówmy, że zwierzęta hodowlane to chała. :D B) Praktyka- zwierzęta w jednym gospodarstwie, żywione tak samo część loch mioty na poziomie 14 szt. kilka ma nieustannie 7-8. Po zmianie żywienia na gorsze, lochy które mają 14 prosiąt najczęściej utrzymują ten poziom, ale pojawiają się problemy np. z wyrównaniem miotu itd. ;)
Żeby nie było, ukończona zootechnika i 9lat pracy w zawodzie. Z doświadczenia-na papierze wszystko jest ok, praktyka mocno weryfikuje a czasami ma się nijak do teori :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 24 styczeń 2010 - 23:31

Towarowa produkcja prosiąt Zgadza się teoria ważna ale praktyka weryfikuje be zdobrej genetyki nie będzie dobrych prosit a byle jakich nikt nie kupi bo to się nie opłaca

#25 Share huta64

huta64

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 02 luty 2010 - 16:25

Towarowa produkcja prosiąt Nie masz szansy w dzisiejszych czasach jak na 150-200 loch jak byś chciał iść w produkcję prosiąt byś musiał zaryzykować i wybudować chlewnie na 5oo-600 loch

Najlepsze partie to są takie 600 prosiąt na raz ja co 3 miesiące kupuje 1200 prosiąt z dani albo z Litwy ostatnio kupiłem okazyjnie 900 sztuk po 250 za sztukę miały po 60 kg a tak normalnie to chodzą 220 za 30 kg z dani a z Litwy 230 byś musiał dać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2010 - 16:46

Towarowa produkcja prosiąt huta54@ a czemu kupujesz zagraniczne a nie Polskie? W czym sa lepsze?

#27 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 02 luty 2010 - 17:15

Towarowa produkcja prosiąt

Z tego co mnie uczą na studiach i co wyczytałem na ten temat plenność loch zależy w 80% procentach od żywienia, w 10-12% od warunków środowiska, a tylko około 8 % to genetyka. Tez mnie to zdziwiło ale zagłębiłem się w temat i to prawda. Wiec nie ma sensu wydawać kasy na materiał hodowlany. My nasze lochy zapładniamy nasieniem od rasowych knurów czasem nawet z poza granic polski wiec myślę ze to wystarczy :)

Plenność gospodarcza loch zależy także od całej masy innych czynników, a z cała pewnością w większym stopniu od genetyki. OK 8% to warunkuje zmienność osobnicza loch w obrębie jednej rasy (dajmy na to jedna locha PBZ od drugiej lochy PBZ może dać o 8% więcej prosiąt w ciągu swego życia, przy założeniu że wszystkie inne czynniki będą identyczne) Natomiast w zależności od rasy różnice przekraczają 100% I tak norma dla loch rasy Pietrein to 7-8 prosiąt o dla loch niektórych hybryd to ponad 16 prosiąt. I stąd też rozdział na rasy ojcowskie o rasy mateczne (plenne)

Ogólnie pomysł nie głupi, lecz jeszcze troszkę się dokształć, jedź do Holandii/Danii, popracuj na fermach tamtejszych przez jakiś czas. Nauczysz się więcej niż na zajęciach z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Pozdrawiam dyplomowany zootechnik.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#28 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 03 luty 2010 - 01:00

Towarowa produkcja prosiąt huta64 to w końcu ile kopiłeś tych prosiąt okazyjnie bo w temacie "ceny prosiąt" napisałeś ze 800 sztuk po 260 zł, waga 60kg a tu piszesz ze 900 sztuk po 250 zł. albo tu wszystkich w h... robisz i strzelasz sobie liczbami albo nie wiesz ile świń kopiłeś.

#29 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 03 luty 2010 - 07:53

Towarowa produkcja prosiąt Pisze bzdury jaki handlarz by coś takiego zrobił?
Albo chore mu wcisnęli a teraz Duńczyk się śmieje
bo się problemu pozbtł :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share minik89

minik89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 11 luty 2010 - 22:57

Towarowa produkcja prosiąt Każdy z was ma troszkę racji. Powiem wam szczerze ze bardzo chętnie bym się wybrał na takie praktyki zagraniczne. Z mojego kierunku mam akurat szanse do stanów ale myślę ze tam tez się można wiele nauczyć :D Narazie obserwuje rynek prosiąt, ale to nie znaczy ze inne gałęzie produkcji rolniczej mnie nie interesują. Jak wcześniej wspominałem w moim gospodarstwie jest również bydło mięsne i ta produkcje stale powiększamy. To jest coś czym na pewno będę się zajmował na 99% w przyszłości a oprócz tego chciałbym rozwinąć jakaś inna produkcje np prosięta. Ale sprawa jeszcze otwarta, może gdzieś podpatrzę coś ciekawszego :D A wracając do trzody to w tej chwili prosięta kosztują w granicach 140-150 zł sztuka wiec jeszcze jest się na plusie, a tuczniki 3zl wiec niestety już trzeba dokładać. I niestety prognozy na ten rok nie są zbyt optymistyczne. W 3 kwartale tego roku cena ma wrócić do poziomu 4 zl a później znów w dół. Można tylko współczuć hodowca trzody którzy jeszcze nie pozbierali się po jednym dołku a wpadają w następny.