Zaloguj się, aby obserwować  
minik89

Towarowa produkcja prosiąt

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

huta54@ a czemu kupujesz zagraniczne a nie Polskie? W czym sa lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mnie uczą na studiach i co wyczytałem na ten temat plenność loch zależy w 80% procentach od żywienia, w 10-12% od warunków środowiska, a tylko około 8 % to genetyka. Tez mnie to zdziwiło ale zagłębiłem się w temat i to prawda. Wiec nie ma sensu wydawać kasy na materiał hodowlany. My nasze lochy zapładniamy nasieniem od rasowych knurów czasem nawet z poza granic polski wiec myślę ze to wystarczy :)

 

Plenność gospodarcza loch zależy także od całej masy innych czynników, a z cała pewnością w większym stopniu od genetyki. OK 8% to warunkuje zmienność osobnicza loch w obrębie jednej rasy (dajmy na to jedna locha PBZ od drugiej lochy PBZ może dać o 8% więcej prosiąt w ciągu swego życia, przy założeniu że wszystkie inne czynniki będą identyczne) Natomiast w zależności od rasy różnice przekraczają 100% I tak norma dla loch rasy Pietrein to 7-8 prosiąt o dla loch niektórych hybryd to ponad 16 prosiąt. I stąd też rozdział na rasy ojcowskie o rasy mateczne (plenne)

 

Ogólnie pomysł nie głupi, lecz jeszcze troszkę się dokształć, jedź do Holandii/Danii, popracuj na fermach tamtejszych przez jakiś czas. Nauczysz się więcej niż na zajęciach z chowu i hodowli trzody chlewnej.

 

Pozdrawiam dyplomowany zootechnik.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

huta64 to w końcu ile kopiłeś tych prosiąt okazyjnie bo w temacie "ceny prosiąt" napisałeś ze 800 sztuk po 260 zł, waga 60kg a tu piszesz ze 900 sztuk po 250 zł. albo tu wszystkich w h... robisz i strzelasz sobie liczbami albo nie wiesz ile świń kopiłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Pisze bzdury jaki handlarz by coś takiego zrobił?

Albo chore mu wcisnęli a teraz Duńczyk się śmieje

bo się problemu pozbtł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
minik89    0

Każdy z was ma troszkę racji. Powiem wam szczerze ze bardzo chętnie bym się wybrał na takie praktyki zagraniczne. Z mojego kierunku mam akurat szanse do stanów ale myślę ze tam tez się można wiele nauczyć :D Narazie obserwuje rynek prosiąt, ale to nie znaczy ze inne gałęzie produkcji rolniczej mnie nie interesują. Jak wcześniej wspominałem w moim gospodarstwie jest również bydło mięsne i ta produkcje stale powiększamy. To jest coś czym na pewno będę się zajmował na 99% w przyszłości a oprócz tego chciałbym rozwinąć jakaś inna produkcje np prosięta. Ale sprawa jeszcze otwarta, może gdzieś podpatrzę coś ciekawszego :D A wracając do trzody to w tej chwili prosięta kosztują w granicach 140-150 zł sztuka wiec jeszcze jest się na plusie, a tuczniki 3zl wiec niestety już trzeba dokładać. I niestety prognozy na ten rok nie są zbyt optymistyczne. W 3 kwartale tego roku cena ma wrócić do poziomu 4 zl a później znów w dół. Można tylko współczuć hodowca trzody którzy jeszcze nie pozbierali się po jednym dołku a wpadają w następny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj