Skocz do zawartości

Zdjęcie

BIN-pozwolenie na budowę

41 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 06:33

BIN-pozwolenie na budowę Witam .Orientuje sie ktoś ile może kosztować załatwienie zezwolenia na budowę silosu zbożowego BIN?
Czy wogóle takowe załatwiacie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
BIN-pozwolenie na budowę Dzisiaj, 22:52
  •  

#2 Share dark34

dark34

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 09:25

BIN-pozwolenie na budowę tak potrzebne jest o ile mi wiadomo to okolo 600zl plany i jeszcze pozwolenie ale to sie musze popytac rodzicow i ci jeszcze dokladnie napisze

#3 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 grudzień 2009 - 09:47

BIN-pozwolenie na budowę Wszelkie budowy czy to na zgłoszenie czy to na pozwolenie nie są płatne!
Płaci się za plany, rysunki, mapki itp Sam dokument pozwalający budować jest bezpłatny.

Stawiałem zbiornik+plytę na zgłoszenie:
- mapka do celów projektowych za 400PLN - dostałem 4 kopie, przy okazji zaukualizowano mi teren (wykreślono jeden budynek który rozebraliśmy wieki temu),
- projekt mnie kosztował chyba z 1200 czy 1400PLN
- zgłoszenie w Starostwie za free,
po dwóch tygodniach pismo o tym iż nie wnoszą sprzeciwu co do prac.
Po pracach geodeta (to nie jest konieczne) i naniesienie na mapkę - 300-400PLN.

Co do szamba - potrzebowałem pozwolenia (tutaj jest potrzebny dziennik budowy):
- mapka ale wziałem tę jedną z tych czterech co miałem bo potrzebna jest jedna a ważna jest chyba 2 czy 4 lata więc zero kosztów,
- projekt jakieś 1600-1800PLN
- pozwolenie - NIC
- geodeta - 400PLN za wyznaczenie+wpis
- kieronik budowy i jego koszta - po znajomości nic nie zapłaciłem
- geodeta - 400PLN za naniesienie na mapę
- inspektor który podpisał się że jest to wszystko szczelne - 250PLN

Poza projektami ceny bez faktur.

Tak więc samo pozwolenie czy zgłoszenie NIC nie kosztuje ale kosztują dokumenty czyli jakieś plany, mapka itp
Ceny tych rzeczy tak naprawdę zależą od tego kto to wykona - jak masz geodetę w rodzinie to zrobi To za darmo, jeśli projektatna to i projekt masz za free.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#4 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 04 grudzień 2009 - 09:53

BIN-pozwolenie na budowę Tak to wygląda od strony prawnej:
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
B ) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

Z tego wynika, że:
Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21;

I dalej:
2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Podsumowując, jeżeli silos będzie większy niż co na co zezwala PB, wtedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie jako decyzja administracyjna nie kosztuje nic! Natomiast koszty wynikają z przygotowania kompletnej dokumentacji wymaganej przez urząd do wydania takiej decyzji.
Pierwszy koszt jaki należy ponieśc to mapa do celów projektowych, potem z taką mapą oraz decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu idziemy do projektanta. Polskie prawo jest na tyle "chore", że we wszystkich kwestiach dotyczących budowy funkcję nadrzędną pełni osoba z uprawnieniami architektonicznymi. Projekt konstrukcji w przypadku silosu jest prosty - ogranicza się do zbrojenia płyty pod silos. Natomaist do tego trzeba zrobic jeszcze plan zagospodarowania terenu i to najczęściej robi architekt. Do niczego ten plan nikomu potrzebny nie jest (w tym przypadku) - natomaist urząd tego wymaga.
W sumie taka dokumentacja powinna zmieścic się w przedziale 1000-1200zł (kompletna, gotowa do złożenia w urzędzie). W podanej kwocie, połowe będzie stanowił koszt mapy do celów projektowych wykonanej przez uprawnionego geodetę). UWAGA- kwoty orientacyjne dotyczą mojego rejonu. Natomaist trzeba miec świadomosc, że nie jest to pracochłonna dokumetacja i nie powinna kosztowac zbyt dużo.
Chyba wszystko w temacie. :blink:

EDIT:
@nikita - projekty na zbiornik typu szambo/gnojówka/gnojowica będzie droższy - bo jest przy nim więcej pracy niż w przypadku płyty pod silos.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#5 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 10:26

BIN-pozwolenie na budowę Dzięki Panowie za wyczerpującą odpowiedź.
Rozmawiałem z projektantem - załatwienie wszstkich "papierków" łącznie z mapkami ,kierownictwem budowy do 1500PLN więc chyba nie było by tak źle.

#6 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 10:30

BIN-pozwolenie na budowę Myślę, że cena jest Ok, tym bardziej, że zawiera już koszt prowadzenia budowy przez kierownika. A w pierwszym poście pytałeś tylko o koszty niezbędne do uzyskania pozwolenia. Koszt kierownika budowy to już sprawa jednak "dalsza".
A tak przy okazji to jaki będzie ten BIN - i jaka orientacyjna cena?
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

#7 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 grudzień 2009 - 10:43

BIN-pozwolenie na budowę no jeżeli co cena za całość papierków i z kierownikiem budowy to wg mnie jest bardzo dobra.
I masz rację "jarekw" mówiąc że wszystko zależy od regionu - 100km ode mnie za mapkę do celów projektowych krzyczą 2 razy tyle.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#8 Share darek89

darek89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 16:07

BIN-pozwolenie na budowę Czyli jak ja chce postawić silos BIN 28ton nie muszę mieć pozwolenia,tak czy nie ?

#9 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 04 grudzień 2009 - 16:53

BIN-pozwolenie na budowę @darek89, bez obrazy, ale czy to co pisałem wcześniej jest niezrozumiałe?
Jeszcze raz powtarzam, wobec tego:
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m.

Czy BIN 28 ton jest wyższy niż 4,5 m oraz ma pojemnośc większą niż 30m3 ???

#10 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 02 marzec 2012 - 11:23

BIN-pozwolenie na budowę trochę odświeże temat

A co myślicie o takim rozwiązaniu na budowę bez pozwolenia:
budowa silosu dzielonego tzn zgłaszamy dwa zbiorniki ze wspólną scianą tzn "dzielimy" silos o średnicy 4m i wysokośći 4,5 m na pół po średnicy. I teraz silos z zewnątrz wyglada tak samo ale w środku "jest ściana z balchy" i każdy ze zbiornikow nie ma większej pojemności jak 30m3 ale łącznie mają ok 50m3. Zgodnie z tym co napisał przedmówca wszystkie wymagania na budowę bez pozwolenia są spełnione, czy tak?

Aha BIN 28 niestety sie spełnia tych wymogów ponieważ jest wyższy niż 4,5m z tego co patrzyłem to ma coś ok 6m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Zainteresowania:Cześć mam na imię Wojtek i prowadzę z Rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 11 ha. Zajmujemy się produkcją roślinną i zwierzęcą, mieszkam w woj. Lubelskim, powiat Lubelski, gm. Bychawa.
    Uprawy które siejemy to pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Moje gospodarstwo jest trochę małe ale się rozwijamy i zmieniamy park maszynowy na maszyny nowoczesne i dokupujemy ziemie na ile pozwalają środki finansowe

Napisany 11 luty 2013 - 08:18

BIN-pozwolenie na budowę Niestety jeśli che się naprawdę postawić silosy, to trzeba płacić i już.

#12 Share jaro8540

jaro8540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 luty 2013 - 08:42

BIN-pozwolenie na budowę Wszystkie BIN-y są wyższe niż 4.5 metra
Piwo to moje paliwo

#13 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Zainteresowania:Cześć mam na imię Wojtek i prowadzę z Rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 11 ha. Zajmujemy się produkcją roślinną i zwierzęcą, mieszkam w woj. Lubelskim, powiat Lubelski, gm. Bychawa.
    Uprawy które siejemy to pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Moje gospodarstwo jest trochę małe ale się rozwijamy i zmieniamy park maszynowy na maszyny nowoczesne i dokupujemy ziemie na ile pozwalają środki finansowe

Napisany 11 luty 2013 - 09:10

BIN-pozwolenie na budowę Najmniejszy ma 5,092 m.
Lecz znalazłem inny silos, o niebo lepszy, bo lejowy - firmy ARGOPART. 10,5 t - wysokość 4,4 m.
Tylko dla mnie może byc za mały, albo musiałbym 4 kupić, a to drożej wyjdzie jak dwa 18 tonowe. Oczywiście mówię o Agroparcie

#14 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 11 luty 2013 - 17:48

BIN-pozwolenie na budowę Pytanie tylko gdzie się mieszka i czy te pozwolenie jest nam do czegoś potrzebne (ulga w podatku , Vat, itp), bo jeżeli ma tylko być to budowa płyty pod silos nie jest czymś skomplikowanym żeby tam był kierownik (którego i tak nie ma). Firma paszowa stawiła Nam silos wyższy niż wspominane 4,5 m ale mówili że bardzo rzadko ktoś bierze na to dokumenty.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#15 Share benek68

benek68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2013 - 00:02

BIN-pozwolenie na budowę Takie największe silosy zbożowe na które nie trzeba pozwolenia robi AGOS mają wysokośc 4,45 i pojemność 28 m3 ( 20 ton ).

#16 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 15 luty 2013 - 20:26

BIN-pozwolenie na budowę Mógłbyś zarzucić jakiś link, bo nie mogę znaleźć (tylko paszowe znalazłem)

Znalazłem:

http://issuu.com/ago...20t?mode=window

#17 Share benek68

benek68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2013 - 20:30

BIN-pozwolenie na budowę ,Na postawienie silosu 8 t lejowego zakupionego za około 5000 musisz zapłacić za mapki także działek sasiednich (najnowszy wynalazek urzędasów) 600 zł geodeta na początku i końcu budowy 2x500 do tego kierownik budowy 500 i opłate za pozwolenie 112 = 2212 .Czy uważasz to za normalne.

#18 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 15 luty 2013 - 20:51

BIN-pozwolenie na budowę A jeśli silos mieści się w tym przedziale, to nie trzeba nigdzie zgłaszać budowy?

#19 Share benek68

benek68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 16 luty 2013 - 21:10

BIN-pozwolenie na budowę Nie trzeba pozwolenia do wysokości 4,5 m i 30 m3 Z paszowych mieszczą się w tym przedziale tylko silosy 5-6 t a z zbożowych płaskodenne do 20 t. Porównałem koszty zakupu silosu z kosztami biurokracji ,które są chyba niewspółmierne do całej inwestycji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 17 luty 2013 - 15:11

BIN-pozwolenie na budowę Czyli można budować kiedy się chce i nie zgłaszać?