Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

zacielanie jałowek

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
44 odpowiedzi na ten temat

#1 kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 15:38

Witam wszystkich :blink:
Zwracam się do was z pytaniem w jakim wieku (miesiące) zacielacie pierwszy raz swoje jałówki?? I jakiej są one rasy, bo właśnie jestem na etapie sporu ze szkolnym zootechnikiem z którym mam lekcje xD
  • 0

#2 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 15:39

Nawet w 18 miesiącu rasa simental,
  • 0

#3 kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 17:25

Nie sadzisz ze to trochę za późno ??

Edytowany przez andrzej2110, 02 grudzień 2009 - 09:46.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#4 Pablorolnik

Pablorolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja, Sport, Przebudowy i Udoskonalenia

Napisany 01 grudzień 2009 - 17:31

14 miesięcy NRF i HF
  • 0
Farmtrac 690 DT i Farmtrac 675 DT + Tur Ł-104 i Ursus C-360-3P siła pociągowa 43 ha gospodarstwa.
Zapraszam wszystkich z mazowieckiego (i nie tylko) do znajomych.

#5 matys89

matys89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • 3695563

Napisany 01 grudzień 2009 - 17:53

O ile mi wiadomo to mleczne HF od około 15 miesięcy już można ale waga też jest ważna nie tylko wiek muszą mieć około 350kg więc na wiek nie można tylko patrzeć.
  • 0

#6 marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 01 grudzień 2009 - 18:37

hf-y od 15 miesięcy można inseminować a simentale zaleca się jeszcze później więc jak ktoś wspomniał 18 m-cy to nie jest jeszcze aż tak późno
  • 0

#7 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 18:40

Nie sadzisz ze to trochę za późno ??

Moim zdaniem jest to odpowiedni wiek dla tych jałówek wcześniej nie ma co a te 2-3 miesiące chyba nie maja aż takiego znaczenia
  • 0

#8 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 18:47

Jałowice osiągają dojrzałość płciową (zdecydowana większość) w wieku 14 - 20 miesiąca życia, niezależnie od rasy.
Najważniejszym czynnikiem jest masa (kondycja, pokrój ogólny) zwierzęcia, zwykle mierzona w pkt BCS.
Zbyt wczesne zacielenie jałówek niesie za sobą kłopoty podczas porodu, a wartość użytkowa sztuki, patrząc przez pryzmat czasu, staje się niska.
  • 0

#9 Dodi

Dodi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • 10860526

Napisany 01 grudzień 2009 - 18:59

Jałówki moim zdaniem zacielana w wieku ok 16,5 mieś i w moim przypadku Jerseyem. Płody są dosyć małe i przy porodzie krowa ma lżej. Raz tylko HF-em była zacielona i płód był tak duży że nie było szans wyciągnąć go żywego
  • 0

#10 kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 19:24

No bo ja właśnie kiedyś czytałem w TAP ze można kryć HF od 13 do 15 miesiąca(max) życia wtedy wiadomo płód jest mniejszy ale plusuje to potem przy wydajności gdzie właśnie w tym czasie jest najbardziej rozwija się, wymię staje się pojemne w mleko przez co potem procentuje to w laktacji wyższa ilością mleka. A po drugie jest tez również całkiem inna zdrowotność takich jałówek niż takich które są zacielane po 16 miesiącu życia. (oczywiście na plus)

I tutaj tez mogę się zgodzić z @TOREZ
  • 0

#11 mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 8158541
  • Zainteresowania:WETA<br />BYDłO<br />

Napisany 01 grudzień 2009 - 22:20

HF 16, 17 miesięcy też dużo zależy od pokroju jałowicy jak jest wyrośnięta to i wcześniej można. Kiedyś zacielaliśmy wcześniej 14, 15 to efekt był taki, że krowy były nie wyrośnięte ponieważ od wycielenia zaczęła się produkcja.
  • 0
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

#12 DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 01 grudzień 2009 - 22:52

Jeżeli chodzi o HF-y to spotkałem się z wieloma opiniami, że optymalnym wiekiem do zacielania jałówek jest około 14 miesięcy, choć są od tego odstępstwa. Ja swoje jałówki potrafię już zacielać w wieku już nawet 12 miesięcy, ale to zależy od wielu czynników, jak wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej, wysokość w kłębie, masa ciała. Z moich osobistych obserwacji wynika, że jak jałówka ma już ruje w wieku 6-7 miesięcy to przeciąganie z inseminacją do 14-15 miesiąca może skończyć się problemami z zacieleniem.
  • 0

#13 kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 02 grudzień 2009 - 18:27

Problem z zacielaniem w wieku 15 miesięcy i starszej to wtedy dopiero może być kłopot a z kolei pół roczna jałowica wyda mały płód a nawet jeżeli zdarzy się tak ze będzie większy niż by miał być to można uszkodzić ta młoda krowę nie odwracalnie i wtedy jest dopiero problem z zacielaniami. Polecam TAP 03/2006 wszystko jasne w tym artykule(właśnie wczoraj wyorany xD )

Edytowany przez andrzej2110, 03 grudzień 2009 - 18:20.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#14 DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 03 grudzień 2009 - 00:29

kaziu6011 ja miałem takie problemy, że jałówki zaczynały bardzo wcześnie mieć ruje i potem poszły na opas. Kto tu mówi o zacielani półrocznej jałówki, żeby jałówkę można było zacielić to musi osiągnąć dojrzałość hodowlaną jedne w 12 miesiącu inne 14-15 i nawet później, jak można wcześniej zacielić to wcześniej mamy od niej mleko, szybciej zarabia na siebie. Dla przykładu podam że w sobotę zacielałem pierwiastkę która dopiero co skończyła dwa lata i jest już w trzecim miesiącu laktacji.
  • 0

#15 kaziu6011

kaziu6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 03 grudzień 2009 - 17:56

No to rożnie się zdarza w moim przypadku wystąpiło takie coś dwa razy ale to tylko z mojej winy bo byki razem z jałówkami chodziły a ruja wystąpiła a ze byki lubią to i owo to wykorzystał sprawę i miałem dwie zacielone w wieku 10 miesięcy fakt ze nie była to półroczna ale tez nie dobrze przygotowana do rozrodu no ale niespodzianka się skończyła dobrze bo teraz to są najlepsze krowy w stadzie, mało zapaleń dobra wydajność i cielą się w miare łatwo :blink:
  • 0

#16 DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 03 grudzień 2009 - 23:48

U sąsiada też był taki przypadek, ja staram się rozłączać byczki od jałówek po od pojeniu. A wracając do tematu wieku zacielania to rozmawiałem z takim znajomym doktorem od bydła i on też uważa że jak jałówka jest wyrośnięta to można ją już zacielać w 12 miesiącu
  • 0

#17 Karolfiat

Karolfiat

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 16:58

U mnie pierwsze zacielenia zaczynam w pierwszej rui po 14-stym miesiącu życia jałówki. oczywiście zależy to też od masy i kondycji danej sztuki. Czasami ruja ta występuje w 14 miesiącu a czasami 15 czy 16. Ale moim zdaniem nie ma co zwlekać bo im starsze tym trudniej zacielić a efekty nie koniecznie są lepsze, mam takie co były zacielone w 14 miesiącu i mam takie, które udało się zacielić dopiero w 22 - 23 miesiącu niczym się od siebie nie różnią.
  • 0

#18 Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 25 lipiec 2012 - 11:29

kiedy pujdzie zacielic jałówke simental?
  • 0

#19 Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 26 lipiec 2012 - 13:25

Jak będzie miała ruje to da się zacielić. Tylko lepiej żeby osiągnęła dojrzałość hodowlaną.
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 26 lipiec 2012 - 20:52