Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z pryzmą kukurydzy

282 odpowiedzi na ten temat

#161 Share adamek1942

adamek1942

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 13 październik 2015 - 09:08

Folia połozona była biała obyspana ziemią tylko dookoła kopca na wierzch nie, i na spód stara czarna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z pryzmą kukurydzy Dzisiaj, 16:34
  •  

#162 Share kotwczapce

kotwczapce

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 14 październik 2015 - 08:51

Czy dobrze zrozumiałem: folia na wierzchu nie była przyciśnięta? Jeśli tak, to dlatego się grzeje i lepiej chyba nową folię dać pod spód.

.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

#163 Share adamek1942

adamek1942

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 14 październik 2015 - 11:58

No nie była przyciśnięta

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share navara

navara

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 20:20

Witam, czy nakrywacie kopiec przed opadem deszczu i czy mokra pryzma moze zaszkodzic opasom?

#165 Share krupson

krupson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 16 listopad 2015 - 21:13

Problem z pryzmą kukurydzy koledzy mam pytanie odnosnie pryzmy qq w tym roku nie obsypywalem calej ziemia tylko w kolo na wierz siatka od wron itd i na to 4 rzędy opon i w dniu okrywania folia sie napompowala a za dwa dni wszytko bylo normalnie teraz po skarmieniu 10 metrow z dlugosci wierzchnia warstwa sie grzeje tak okolo 30cm i jest dużo niebieskich grud.Dodam ze otwarta po 4 tyg z powodu braku pasz.ogolnie dogniecona napewno byla, czy mozliwe ze te powietrze które unosilo ta folie przez 2 dni spowodowalo ze teraz sie grzeje?
wysokosc pryzmy okolo 1,5m czas skarmiania sciany po szerokości 4-5 dni, wybierana recznie.ponizej tej psujacej warstwy aż do dna jest wszystko wporzadku zbite tak ze ciężko gablami odciać

#166 Share adamek1942

adamek1942

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 17 listopad 2015 - 08:00

ja mam to samo wierzchnia warstwa się psuje tylko mniej z 15 cm a dalej tak samo jak u cb.

#167 Share rafffffff

rafffffff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 18:06

Witam pdoczepiesie pod temat i zapytam Was ,otoz skarmiam opasy kiszonka z kukurydzy ,niedawno przywiozlem2 wanny wyslodkow i tu mam pytanko chcialbym teraz zamknac kukurydze( i na sezon zimowy dawac wyslodki mokre a na sezon letni zostawic kukurydze bo wydaje mi sie ze lepiej przetrzyma temperatury ,dobrze rozmyslam? czy moze wyslodki od wiosny a kiszonke dokonczyc? jakie jest wasze doswiadczenie.?

#168 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 23 listopad 2015 - 18:44

Ja po wybraniu zaopatrzyłem się w Okoron i pryskam pryzme od zagrzewania, jak narazie działa.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#169 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 16:27

witam ja mam problem z myszami i nie wiem jak sobie z nimi poradzić tam gdzie sa dziury na folli to jest popsute a jest ich sporo i sie grzeje no i od dołu tez jakieś 5 cm po całośći dlaczego tak jest ?

#170 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 17:03

a czego tu nie rozumiesz? Myszy folie podziurawiły, kukurydza dostała powietrza i sie grzeje, gnije... nic nowego.

Ja tam nawrzucał w opony saszetek z trutką i pierwszy rok mam święty spokój od myszy... zobaczymy co w zimie będzie

Edytowany przez lukbold, 10 grudzień 2015 - 17:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 15:11

Pamiętajcie, zawsze nowa folia na kukurydzę a na nią może być dopiero stara, nigdy na odwrót...

#172 Share romanwiatr

romanwiatr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 19:32

U mnie też był bardzo duży problem z nornicami, a w tym roku niema żadnej. Bo przy pryzmie stoi    http://allegro.pl/so...5476137482.html.

Szczerze polecam.

#173 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 19:50

Położyłem na spód folie z tamtego roku z wierzchu i teraz od spodu tam gdzie były dziurki psuje się, czy co roku na spód musi być nowa folia ?

#174 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 19:57

Ja tam w życiu na spód folii nie dawał i nigdy się nie psuło... woda Ci nie podcieka? może w jakimś naturalnym kanale pryzme robisz?

U mnie znów to samo co roku choć teraz nawet silos wybudowałem... 20cm od góry elegancka kiszonka choć może suchsza niż poniżej. Następnie warstwa grubości 20-30cm jakaś niebieska pleśń posklejała sieczke.... takie grudy większe lub mniejsze trzeba odrzucić. A poniżej znów elegancka kiszonka....
Kiedyś ktoś tu sugerował, że za gruba warstwa była sypana. W poprzednich latach bym się może i zgodził ale w tym roku rozgarniałem ładowaczem więc raczej cienko bylo rozprowadzane... skąd się to może brać w środku silosa?

#175 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 22:51

Ja jak co roku mam problem z niebieskimi kulkami zepsutej qq, najciekawsze jest to że lewa strona kopca jest ok, a z prawej występują kulki, u mnie spotkałem się z opinią że jest to za mocno ubita qq i takie rzeczy się dzieją? Spotkał się ktoś z taką teorią?

#176 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 23:05

no to by było niedorzeczne... za mocno ubić qq.... za mocno byśmy mieli całą pryzme ubita i nie tylko fragment.... Przy samych murach jest wszystko u mnie ok ale już tak 0,5m w głąb zaczyna się ten pas niebieskiego.... narazie grudy ale bywa że są całe płaty kliku centymetrowe

Żeby się to grzało czy coś to bym wlał konserwant na przyszły rok,

Gościu co handluje zakiszaczami oczywiście wini brak zakiszacza... no ale na chłopski rozum jeśli mam dobrze zakiszone, nie grzeje sie to co mi ma zakiszacz za 600zł pomóc?

#177 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 07:54

Problem z pryzmą kukurydzy Niebieskie grzybki plesni są spowodowane obecnością powietrza czyli poprostu slabo ubite a raczej niedokładnie lub sypane za grubo a może jakiś kretyn buksowal na pryzmie?
U siebie mam praktycznie zero odpadu pomimo iż myszy z kotami psami itd w foli zrobiły mi dużo dziur konkretne sito ale tam gdzie są małe dziurki nie ma nic odpadu a tam gdzie większe takie na dwa-trzy palce jest zepsuty taki jakby lejek ale na Góra 20cm w głąb dodam że jest chłodno i pleśń dalej nie idzie za szybko a jeśli komuś teraz się zagrzewa kiszonka to poprostu za wolno skarmia pryzma przy karmieniu całorocznym powinna mieć przynajmniej 50m długości a jak jest u was?

#178 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 09:31

u nas też jest pas pleśni tak 20cm od góry jest ok a poniżej 5cm pleśni i ponizej już ok. U nas to raczej wina za dużej warstwy materiału do ugniecenia no i w międzyczasie się sieczkarnia popsóła i na drugi dzień kończone. Ogólnie w tym roku teść się uparł że jeszcze za szybko i za sucha koszona

#179 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 09:52

Niebieskie grzybki plesni są spowodowane obecnością powietrza czyli poprostu slabo ubite a raczej niedokładnie lub sypane za grubo a może jakiś kretyn buksowal na pryzmie?
U siebie mam praktycznie zero odpadu pomimo iż myszy z kotami psami itd w foli zrobiły mi dużo dziur konkretne sito ale tam gdzie są małe dziurki nie ma nic odpadu a tam gdzie większe takie na dwa-trzy palce jest zepsuty taki jakby lejek ale na Góra 20cm w głąb dodam że jest chłodno i pleśń dalej nie idzie za szybko a jeśli komuś teraz się zagrzewa kiszonka to poprostu za wolno skarmia pryzma przy karmieniu całorocznym powinna mieć przynajmniej 50m długości a jak jest u was?

jakby Ci ktoś buksował w pryzmie to po pierwsze by to było w jednym określonym miejscu a po drugie na szczycie ewentualnie podjeździe którym traktory wjeżdżały na góre a nie... zjeżdzały bo właśnie zjazd teraz wybieram.

Ale nasunęła mi się myśl czy pleśń nie jest na granicy 1 i 2 dnia koszenia. Może drugiego dnia przed pierwszą przyczepą trzeba znów cała wcześniej usypaną pryzme zagnieść i dopiero później znów sypać? Jak robicie?

50m silos to chyba koło 100szt trzeba trzymać bo przecież pryzmy 3m szerokiej nikt nie sypie zresztą... nikt tu nie pisze że ściana się grzeje. wybieram widłami do ziemniaka i przy szerokości silosa 7.5 i 1.3m wys posuwam się 30cm tygodniowo i jest dobrze, tzn zimno ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 11:23

no to by było niedorzeczne... za mocno ubić qq.... za mocno byśmy mieli całą pryzme ubita i nie tylko fragment.... Przy samych murach jest wszystko u mnie ok ale już tak 0,5m w głąb zaczyna się ten pas niebieskiego.... narazie grudy ale bywa że są całe płaty kliku centymetrowe

Żeby się to grzało czy coś to bym wlał konserwant na przyszły rok,

Gościu co handluje zakiszaczami oczywiście wini brak zakiszacza... no ale na chłopski rozum jeśli mam dobrze zakiszone, nie grzeje sie to co mi ma zakiszacz za 600zł pomóc?

za 6stów to może na 2-3ha by starczyło jak by pryskał od połowy pryzmy. Po prostu, dobrze ubić, okryć i obrzucić - ziemią/piasek/opony. straty zawsze gdzieś będą, bo wybierając ścianę pryzmy dostarczamy tlen do ponownej fermentacji... logicznie jest robić pryzmę pod swoje gosp. i szybkość ubierania ściany..... Nigdy nie będzie tak że ściana pryzmy po 5-8dniach będzie super...