Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z pryzmą kukurydzy

282 odpowiedzi na ten temat

#181 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 11:39

no 6 stów na 120ton z tego co pamiętam Silaprillis pro od Timac.

Boki, góra dobre więc na moje oko dobrze silos zabezpieczyłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z pryzmą kukurydzy Dzisiaj, 07:45
  •  

#182 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 14 grudzień 2015 - 14:13

te wszystkie zakiszacze to się do d..y nadają,jedyny sposób na to wszystko to robienie długiej pryzmy,jeżeli ktoś nie ma miejsca to pomaga solenie pryzmy na koniec przed przykryciem,nie pleśnieje z wierzchu ale te spleśniałe grudy w środku mogą sie pojawiać jak slabo ugnieciona.jak kończymy pryzmę na drugi dzień to koniecznie ugniatamy a dopiero potem wozimy dalej.wtedy miedzy warstwami pojawi sie tylko taka cienka czerwona linia.nie wiem czy to rodzaj plesni taki czy co

#183 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2438 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 grudzień 2015 - 14:17

czerwona pleśn to mytotoksyny !!!, fioletowa słabe ubice, biała szadź za wolne wybierana pryzma (silos).

I długa pryzma w tym roku nie pomogła, dużo zależy od odmiany u siebie dobrze to w tym roku widze

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 14:34

u mnie 4 odmiany były... polskie że były suchsze to poleciały na spód, francuskie na góre ale i tak cała wilgoć w silosie poszła w dół...

Jakbym miał grzyba na kolbach tak jak kilka lat do tyłu to faktycznei można by podejrzewać go o pleśń w całym silosie ale w tym roku nic takiego nie było...

Chyba skłonie się ku teorii słabego ubicia a w zasadzie "odbicia" tej wierzchniej warstwy z pierwszego dnia wożenia... trzeba drugiego dnia przed wożeniem  jeszcze raz to ugnieść.

A odnosnie zakiszaczy... są różne. Zakiszacz z samym kwasem mlekowym jest o kant d... rozbić bo i bez niego może troche dłużej ale samo sie zakisi... Ten przykładowy od Timac ma w sobie również kwas propionowy a wg tego co wyczytałem on przy dostępie powietrza bedzie nam konserwował, zabezpieczał ściane przed pleśnia (biała)... u mnie tego nie ma więc szkoda kasy

#185 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 16:39

i co z tego ja mam 2x przekroczony kwas octowy i nie mogę tyle ile bym chciał krowom dać bo zakwaszają się, a produkcja mleka jest o 20% mniejsza.

#186 Share MarcinZetor8011

MarcinZetor8011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo krowy :)
    Historia
    itd.
    itp.
    :)

Napisany 14 grudzień 2015 - 16:40

Problem z pryzmą kukurydzy Dokładnie tak jak pisze bobienko,pryzma musi być długa,robiona na miarę swoich potrzeb. Często brane paski przez całą szerokość. U siebie robię 10 m szeroką 1.2-1.5m.wys.a na długość to już jak starczy kiszonki ;) Chociaż na lato starczyła by 8m szer. ;)
Folia nowa miejsce przy miejscu odkryta ziemią.
A z tym ubijaniem to sam nie wiem,różnie bywa,kiedyś jak nie mieliśmy czym ubić to tata pojeździł trochę zetorem 8011 na koniec i nic nie gniło a teraz ubita konkretnie na bieżąco a czasami jest trochę odpadu.

#187 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2438 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 grudzień 2015 - 17:46

U mnie calosc jest OK ale po ostatnim przejezdzie przyczepy po kołach centralnie troche psuje pod wierzchem ale to pewnie temu że zaczynał ryc, zajezdzona konkretnie.

A psuje Ci sie z powodu grzyba nie tylko że jak mówisz iż na kolbach nie było, jesli miałeś suche liście i popadał Ci deszcz sam wwiozłeś grzyna z nich do pryzmy.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#188 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 18:46

Problem z pryzmą kukurydzy Ubijanie ciągnikiem z napędem 2x4 to nie ubijanie u siebie na koniec próbowałem wjechać c360 to nie dał rady nawet xD dodatkowo pryzma się rozjezdza a o dojechaniu do boków można zapomnieć bo zaraz sciagnie gdzie ciągnik można nawet przewrócić i podstawa to ubijać w poprzek pryzmy i powoli

#189 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 14 grudzień 2015 - 20:16

najlepiej sie ugniata sieczkarnia ;)

Edytowany przez bobienko, 14 grudzień 2015 - 20:17.

#190 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 21:44

No ok, mówicie że słabo ubite, ale boki są ok a pryzma w miejscu najmocniej ubitym (czuć jak się wbija widły :) ) ma niebieskie kulki, tak samo rękaw z wysłodkami, niebieskie kulki na środku rękawa gdzie przecież straty powinny być równe 0. Nie wiem, zobaczę za kilka tygodni, może to chwilowy moment w pryzmie, może później będzie ok. Co do kopca to ma 6m szerokości, 1,2m wysokości, długość ok 50m, całą ścianę zabieram w ciągu 2 dni, przy pobieraniu na głębokość 20cm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 21:55

Problem z pryzmą kukurydzy A Ty ile dni kosisz? ubijasz drugiego dnia przed wjazdem pierwszej przyczepy? w sumie kolega nie ubijasz tylko od razu drugiego dnia sypie i problemu nie ma

#192 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:10

Panie, w 3 godziny kopiec usypany. Potem cały dzień ubijam, w tym roku nawet na dwa dosyć ciężkie ciągniki i albo na koniec dnia albo na drugi dzień przykrywam, pod samą folią jest wszystko ok.

Co roku coraz większe ciągniki do ubijania organizuje i co roku problem :)

#193 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:21

Problem z pryzmą kukurydzy Też mam te niebieskie kulki pleśni w samym środku pryzmy, w miejscu gdzie jest najlepiej ubite. W tamtym roku pomógł benzoesan sodu, w tym już tego nie zastosowałem i znowu się psuje.

#194 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:22

ciągniki może i większe załatwiasz a nacisk na grunt mają coraz mniejszy bo opony potężniejsze :P Mi rozgarniał Zetor 7245 z TUR.. niech ma 4.5t z tym turem a jak na koniec wjechałem 3.6 t MF na oponie 13.6 szerokiej to jeszcze siadało tak więc.... ale to po prostu matematyka.

Jednego roku miałem ładowarke 5 ton na kołach jakieś 30cm szerokości..... to dopiero jest nacisk jednostkowy poteżny.... i nic to nie dało :P

#195 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:27

No i najdziwniejszy jest fakt że pól pryzmy mogę brać w ciemno a pół (prawą stronę) muszę przebierać, może kiszonka ma jakieś poglądy polityczne? :)

A ten benzoesan sodu jak aplikowałeś i w jakiej ilości?

#196 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:39

Problem z pryzmą kukurydzy Mieszalem razem z kwasem mlekowym i wodą i konewką polewałem. Dużo tego nie dałem ale to był jedyny rok bez żadnych strat. Nie wiem tylko czy to nie był jakiś zbieg okoliczności

#197 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:41

http://www.agrofoto....wacji-kiszonek/ tu piszą że taki beznzoesan zatrzymuje wszystkie bakterie.. także te kwasu mlekowego. Może pod folie warto by dać choć nie u nas ten problem żeby góra sie psuła

http://www.blattin.p...esan_sodu_.html choć tutaj negatywnego wpływu na kiszenie nie widzą...

Edytowany przez lukbold, 15 grudzień 2015 - 22:42.

#198 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:54

Rozmawiając z jednym doradcą polecał boki kiszonki posypywać solą, a gdyby tak sól rozrobić z wodą i dodawać w aplikator na sieczkarnie? Wtedy cała kiszonka by była zabezpieczona w jakimś stopniu i to by tak nie bolało po kieszeni jak zakiszasz, który potrzebuje nie chlorowaną wodę a i tak nie mam dostępu do takiej.

ps: ogólnie kiszonka jest ok, nie grzeje się ani nic, tylko te kulki niebieskiego

#199 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 23:10

ehhh jak nie zapomne to te 350zł na przyszły rok poświęce na worek benzoesanu... moja irytycja koniecznością wybierania tych kulek jest wiecej warta wiec stratny nie będe, a napewno zdrowszy :P

Koledze takie niebieskie w belach sianokiszonki się pojawiło czego u mnie w życiu nie spotkałem. Nasz sprzęt dzieli w zasadzie 20 lat więc też dziwne. Jego bela pewno połowe wiecej waży niż moja i taki zonk

Edytowany przez lukbold, 15 grudzień 2015 - 23:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 23:10

Problem z pryzmą kukurydzy Ja negatywnych skutków stosowania benzoesanu nie zauważyłem. Za rok wrócę do jego stosowania