Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#141 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 12 styczeń 2009 - 20:53

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A akurat u tego handlarza mają bardzo drogo :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 02:41
  •  

#142 Share SZYMON178

SZYMON178

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 12:07

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Sianokiszonka w balotach drogo wychodzi ale ta wygoda zimą nie trzeba odkrywać ze ziemi :) :) :)
Traktor jest bogiem,Oranie nałogiem,Żniwa zabawą,a Ropa podstawą

#143 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 13 styczeń 2009 - 13:19

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A ja powiem że i szybciej i taniej i lepiej
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#144 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 13:28

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? To może jakieś argumenty powiesz, bo na to co napisałeś jest paragraf-spam :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#145 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 13 styczeń 2009 - 16:22

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Zauważyłem że technologię bel zwijanych i owijanych folią uważa się tu jako drogą i nie wydajną. A czy wydajność technologi( nie maszyny) oznacza się prędkością z jaką maszyna połknie 100 czy 200 metrów zgrabionego pokosu czy to kiedy materiał znajdzie się już w foli zabezpieczony przed powietrzem, deszczem, a w ostatnich latach słońcem które jest utrapieniem przyczep zbierających ze wzglęgu na przesuszanie i trudności z ugnieceniem. Technologia bel zwijanych daje możliwość zakiszania nawet suchszego materiału lub podzielenia pracy na mniejsze etapy pozwalajace utrzymać wilgotność.

To teraz o sobie. Zaznaczam jak poprzednio DLA MNIE technologia bel jest najwydajniejszym, najszybszym i najtańszym sposobem kiszenia. Ze względu na położenie pól, mozliwości dojazdu, i ukształtowanie terenu bele są składowane na krawędzi pola gdzie zostały wykonane. Owininięcie następuje już chwilę po wykonaniu beli i proces zostaje zakończony. Aby uzyskać tę samą wydajność musiał bym stosować drogą i dużą przyczepę, dodatkowo ciągnik o większej mocy i drugi pracujący chwilowo na pryzmie zanim przyczepa obróci jeszcze raz co nie trwało by chwilę. Co do kosztów to liczy się tylko folię nie licząc maszyn. Różnica 250tys pozwala owinąć jakieś 30tys bel a to raczej wystarczy na długo. A ciągniki wystarczą dwa o łącznej mocy tego od przyczepy. Jakieś pytania?
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#146 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 16:57

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Oczywiście :) ładnie to opisałeś, ale czuje się jakbym jakąś książkę czytał :) która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, po prostu nie mogę sobie tego wyobrazić :) więc proszę o więcej szczegółów, które pokażą jakiś obraz Twojego gospodarstwa...

-dokładniejszy opis pól, dojazdów, ukształtowania terenu-mile widziane liczby (ile ha, ile km, wydajność zestawu)
-masz praso-owijarkę, owijarkę samozaładowczą czy po prostu zwykłą owijarkę i owijasz bezpośrednio na polu???najlepiej opisz cały zestaw do tej technologii

Jeśli opiszesz to lepiej, to będziemy mogli rozmawiać o kosztach i ekonomii technologii... :)

PS.z jakiego regionu jesteś???

#147 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 17:56

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? To może ja coś podrzucę w temacie - ostatnio mieliśmy mrozy jakie mieliśmy :)(u mnie ok. -30-brrr) - w przypadku bel po prostu woziłem sobie ich chyba 8 czy 9 sztuk na korytarz - sianko mam nad oborą a kukurydzy nie sieję (bo dziki) - wchodzę do obórki, w miarę ciepło i jest git. W przypadku pryzmy już tak miło nie jest (jakby coś to wiem bo miałem kiedyś kukurydzę w pryzmach) - trzeba codziennie odpalać ciągnik a dopiero wesoło zaczyna się robić gdy jest kupa śniegu - najpierw odśnieżasz pryzmę przez pół godziny...zajęcie dla masochistów.

#148 Share michas1934

michas1934

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 18:03

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Zdecydowanie w belach!!!
My robimy w belach już ładne parę lat jak narazie nie narzekamy
Do zrobienia sianokiszonki w belach potrzebuje; C-360+zgrabiarka, 912+farmaII, C-385+tur i przyczepy i C-360+owijarka

#149 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 18:21

To może ja coś podrzucę w temacie-ostatnio mieliśmy mrozy jakie mieliśmy :) (u mnie ok. -30-brrr)-w przypadku bel po prostu wwiozłem sobie ich chyba 8 czy 9 sztuk na korytarz-sianko mam nad oborą a kukurydzy nie sieję(bo dziki)-wchodzę do obórki,w miarę ciepło i jest git.W przypadku pryzmy już tak miło nie jest (jakby coś to wiem bo miałem kiedyś kukurydzę w pryzmach)-trzeba codziennie odpalać ciągnik a dopiero wesoło zaczyna się robić gdy jest kupa śniegu-najpierw odśnieżasz pryzmę przez pół godziny...zajęcie dla masochistów.

A to nie można nawozić sobie kostek z pryzmy na zapas i postawiać na korytarzu? Odpowiednio dodane środki wspomagające kiszenie nadają takiej kostce ok 7 dniową termostabilnść latem. Nigdzie nie znalazłam ile taka kostka wystoi przy temp kilku stopni panującej w oborze zimą, przypuszczam ze dłużej.
A tak z innej strony, nie macie problemów z dziurawieniem bel przez różne przyjazne zwierzątka. Mojemu sąsiadowi który w tym roku robił w belki wrony dosłownie posiekały folię na ponad połowie bel w przeciągu tygodnia od ich zrobienia.

A i tak precyzując, nie jestem jakimś fanatycznym wielbicielem robienia sianokiszonki w pryzmach ani zatwardziałym wrogiem robienia w bele, szukam tylko optymalnej technologii. Dlatego też poruszyłem kwestię pras wielkogabarytowych (możliwość zwiększenia wydajności i pominięcie konieczności ubijania masy na pryzmie) czy też jakiś czas temu owijarek szeregowych do bel okrągłych czy też kwadratowych (zmniejszenie zużycia folii).
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#150 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Moim zdaniem sporządzanie bel jest bardziej opłacalne i mniej pracochłonne latem jak i zimą przy mniejszych gospodarstwach ponieważ jeżeli posiada się oborę do której nie możemy wjechać wozem paszowym czy jest bardzo wąska to z beli lepiej rozdać niż taczkami przez zaspy się przebijać po kiszonkę. Jeżeli natomiast posiadałbym większy areał użytków zielonych przykładowo 30 i więcej ha to wtedy w silosie. Zimą wybierakiem do wozu paszowego z innymi komponentami wymieszać i spokojnie mechanicznie rozdać. przy sporządzaniu w bele musisz uwzględnić koszt foli a czym więcej bel to i więcej idzie w pryzmie natomiast kupujesz rolkę nakrywasz i obciążasz a po roku tą samą folie można na dół położyć a z bel nie odzyskasz folii. Co do uszkodzeń to jak bele ci coś uszkodzi to zepsuje się jedna a na pryzmie to już więcej i wtedy problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jak sam zauważyłeś "Odpowiednio dodane środki wspomagające "-zapewne za odpowiednią cenę ?Śnieg i tak musisz usunąć i zmarzniętą ziemię.
Tak z innej strony to nie mam w/w problemów z dziurawieniem.
Ja np. i tak połowę pokosów zbieram w formie sianka-a ciężko by się go samozbierającą z nożami zbierało :).
Co do wydajności-zależy ile masz ha...

#152 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:42

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U mnie właśnie wczoraj skończył mi się drugi pokos z trawy mam silos ale był trochę nieudany bo był przeschnięty i wdała się pleśń ale to z mojej winy. Dzisiaj otworzyłem sobie pierwszy pokosik z trawy i zapowiada się obiecująco zero pleśni. Do zbierania mam około 80 ha i wynajmuje sobie usługę przyczepą samozbierającą i wychodzi w miarę tanio za pierwszy pokos (53 przyczepy torro 5700)zapłaciłem około 8 tysięcy ale ja tylko skosiłem, pozgrabiałem i ubijałem. Do deptania musi być ciężki traktor, ja ubijałem mb trac 1100 i ursusem 914 ale on jest za lekki. W belach wyszło by sporo więcej i poza tym nie ma nikt w mojej wsi sprzętu do tego. A co do przykrycia silosu mam opony samochodowe małe i duże np od tira i pół godziny i mam odkryty taki pasek jaki chce

#153 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:50

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dodatki to koszt do 2 zł/tona materiału. Tyle tylko że termostabilność jest uzyskiwana tak "przy okazji", głównym efektem jest obniżenie zawartości węglowodanów nie skrobiowych oraz kwasu masłowego na rzecz kwasu mlekowego co powoduje podniesienie koncentrację energii w jednostce pasz itp. Ale to zapewne wiesz więc z racji różnicy wieku nie będę robił Ci powtórki, bo mi poprsotu nie wypada :)
Jakkolwiek jednak stosowanie tych dodatków jest tak samo celowe w odniesieniu do każdej formy przechowywania sianokiszonek.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#154 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:58

Co do uszkodzeń to jak bele ci coś uszkodzi to zepsuje się jedna a na pryzmie to już więcej i wtedy problem.

W pryzmie od dziury dużo się nie psuje jak jest dobrze ugniecione. Wiem bo mam w pryzmie.
PS ugniatam C-330 i 3512

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#155 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:28

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @chłop z mazur - wszystko się zgadza to co piszesz - ja kupując (nową) bielarkę w cenie 3 używanych przyczep samozbierających miałem pełną świadomość swego postępku - otóż kupowałem maszynę (przynajmniej w moim wypadku) uniwersalną.
Co do Twego pomysłu z tymi kostkami to zdaje się że w Profi widziałem gdzieś takie rozwiązanie - jak coś podeślij maila a ja (o ile znajdę) prześlę skany

#156 Share zetorek5340gr

zetorek5340gr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? To zależy jaki masz sprzęt jak masz prasę zwijającą to rób w bele bo nająć to też kosztuje. Ale jeśli masz odpowiedni sprzęt do zwożenia trawy na silos to ja bym zwoził na silos. Tanie cię wyjdzie a skoro jak mówisz że krowy jedzą z chęcią to rób w silosie.

#157 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:WETA<br />BYDłO<br />

Napisany 13 styczeń 2009 - 21:04

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U nas ostatnio żywieniowiec był i omawiał próbki, które brał a brał z beli z trawy, z pryzmy i z pryzmy kukurydzy. Powiedział na ten temat krótko bela to to może tylko pomarzyć o takiej wartości jaką osiąga pryzma. Jak mamy bele i pryzmę to nam szkoda tej pryzmy dla jałówek.
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

#158 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2009 - 22:35

W pryzmie od dziury dużo się nie psuje jak jest dobrze ugniecione. Wiem bo mam w pryzmie.
PS ugniatam C-330 i 3512

mi w tym roku piesek troszkę na broił na pryzmie z kukurydzy. Niby wszystkie dziury pokleiłem ale i tak sie przypsuło. A ugniatałem C-360. Dla znajomego piesek kilka lat temu zrobił w pryzmie legowisko :angry: mówił że dużo wywiózł jak zobaczył to

#159 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 00:11

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Mi piesek w tamtym roku popsuł folje. W tym nie :) trochę się popsuło ale tylko na kilka cm

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 14 styczeń 2009 - 16:41

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A czy ktoś próbował zakiszania szeregowego bel sianokiszonki można tez i tak kisić duze kostki. Czyli bele w rękaw, napewno wyjdzie mniej foli. Tylko pewnie licho z takimi usługami w waszych rejonach, bo umnie to niema.