Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#881 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 21 maj 2014 - 20:35

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Najwieksze gospodarstwo w okolicy a napewno jedno z najwiekszych wlasnie rozpoczelo zabawe z kiszonka. Trawa z lucerna moze cos jeszcze i ta mieszanke kosza i przeschnieta na pryzmy zadne bele. Nie wiem ile ha ale na blisko 1000 sztuk bydla musi byc tego duzo ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 13:55
  •  

#882 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 09:07

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Wtrącę coś w ten temat... Po próbach zarówno z sianokiszonką jak i kiszonką z pryzmy, to zestawienie bez konkurencyjnie wygrywa pryzma... Mamy zarówno pryzmę jak i bale i trawa znacznie lepiej pobierana jest z pryzmy... A baliki niestety jeden jedzą lepiej drugi gorzej (oczywiście o żadnej pleśni nie ma mowy), w pryźmie mamy wszystko zmieszane i krowa nie czuje np. trawy z bardziej kwaśnej łąki... Widzę naprawdę że jak rzuciło sie kiszonkę z pryzmy to wcinały aż im sie uszy trzęsły i nie było spadków w mleko... Druga duża zaleta koszty znacznie mniejsze niż przy balikach gdzie dobra folia jest strasznie droga, paliwa nawet nie liczę na upartego jeden ciągnik wystarczy i jedna osoba a dwa to już optymalnie... Pamiętam czasy orkana wtedy nie było problemów z pobieraniem paszy... teraz gdy przeszliśmy na baliki jest bardzo średnio... Wadą największą pryzmy jest to że trzeba się przy niej naszarpać zimą a balika się wstawi i po problemie... Lecz na to też jest rada wycinak szczękowy do ładowacza....

Ja już postanowiłem w tym roku ostatni raz robię bele od przyszłego tylko pryzma... Sprzedaję owijarkę dokładam trochę i kupuje przyczepę ...

#883 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 02 październik 2014 - 05:30

Mam pytanie do znawców tematu sianokiszonki.Pokosiłem łąkę cztery dni temu i teraz mam problem bo zaczęło lać i nie mogę jej zebrać.Ile czasu może leżeć trawa na pokosie by nie zaszkodziło to jakości sianokiszonki.Dodam że zakiszanie ma się odbyć na pryzmie.

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#884 Share kizak

kizak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:modernizacje

Napisany 02 październik 2014 - 05:53

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ogólnie to nie masz wyjścia i musisz czekać na koniec deszczów by wywiało przynajmniej z wody. Swego czasu woziłem w mżawkę,może mućki nie zachwycały się nią,ale jadły na pewno lepiej niż bele z zielonego owsa.U Ciebie pada ,a u mnie zastanawiam się z orką,krowy to prawie 2 tygodnie w oborze,a deszczu nie widać.

#885 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 02 październik 2014 - 11:12

Dzięki za odpowiedź.Jak patrze na radar pogodowy to mam wrażenie jakby ten deszcz ktoś wam złośliwie zabierał i równie złośliwie kierował do nas.Kurcze sterują tą pogodą czy co?Co do sianokiszonki to się tylko obawiam się że by w pokosie zbyt długo nie leżało i nie pleśniało.Dzisiaj już lepsza  pogoda może się uda.    

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#886 Share Tomek90wlkp

Tomek90wlkp

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów
  • Zainteresowania:Historia, militaria, rolnictwo, motoryzacja.

Napisany 28 grudzień 2014 - 14:55

Też chcę od nowego roku zacząć robić sianokiszonkę w pryzmę i moje pytanie kieruję do praktyków, jeżeli ktoś nie miał do czynienia to proszę się nie wypowiadać, bo teoria zawodzi :) , mianowicie: Która technologia jest tańsza? Sieczkarnia czy przyczepa samozbierająca z nożami? Czy ktoś liczył koszt paliwa we wspomnianych technologiach?

Edytowany przez Tomek90wlkp, 28 grudzień 2014 - 15:05.

#887 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 542 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 28 grudzień 2014 - 19:38

Oczywiście że tańsza przyczepa. Sieczkarnia ma ten + że w krótkim czasie można zebrać dziesiątki ha. 

#888 Share Harnas88

Harnas88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 20:49

Opisywałem już w tym temacie próbę cięcia trawy sieczkarnią. Na 11ha spaliła 160 litry paliwa. Sieczkarnia to john deere 7400 z 500 konnym silnikiem widoczna w mojej galerii. Możliwe ze dziś było by mniej bo wtedy się uczyłem. Jakość cięcia o wiele lepsza od przyczepy a co za tym idzie szybciej i łatwiej się deptała. Na mniejsze areały na pewno przyczepa, przy większych raczej sieczkarnia

Edytowany przez Harnas88, 28 grudzień 2014 - 20:51.

#889 Share lukasz952

lukasz952

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 14:30

Mam pytanie troche z iinej beczki i się przykleję do tematu:

Chciałbym zakisić jakies 3-4,5ha pierwszego pokosu koniczyny/koniczyny z trawa w pryzmie

Czy jeśli nie otwierałbym tej pryzmy do czasu koszenia QQ na kiszonke to wypaliłaby taka kombinacja, że na to położyłbym kukurydze(1/1,5ha) i trawe z 3 pokosu?

Na forum gdzieś widziałem podobne pytanie ale odpowiedzi nie doszukałem się

Belowanie i owijanie pierwszego pokosu mogłoby sporo kosztować, a wiadomo chodzi o wyprodukowanie paszy po najniższych kosztach.

A dwie pryzmy to też niezbyt dobry pomysł bo przy małej obsadzie pewnie sporo by się marnowało

Wersja czysto teoretyczna bo dopiero nabywam wiedzę teoretyczną na temat kiszonek w pryzmach- nigdy ich nie robilem

Oczywiście sianokiszonka rozdrobniona przyczepa z nozami/orkanem lub inna sieczkarnia

#890 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 29 grudzień 2014 - 17:06

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Czytałem kiedyś gdzieś artykuł, w którym zawarta była treść o takim sposobie robienia kiszonki. Z tego co pamiętam gospodarz chwalił sobie ten system, a tajemnicą jego sukcesu było stosowanie kwasu specjalistycznego na styku dwóch mas (ja stawiam na kwas propionowy). Tylko tak się składa, że jakiś czas temu widziałem na własne oczy taką pryzmę i przyznam, że nie był to ciekawy widok. Między 5 a 15 cm pleśni na styku warstw. Moim zdaniem ta technologia to nieporozumienie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#891 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 29 grudzień 2014 - 17:39

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? takie pryzmy się udają ale ryzyko jest znacznie wieksze. osobiście odradzam.

#892 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 17:58

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? u nas jest duże gospodarstwo które tak robi ale tam nikt nie dba o jakość kiszonki. Mają silosy przykryte folią i kilka opon. Opony zdejmują odkrywają folię i sypią dalej. Albo zostanie trochę starej to rozrpychają na dno i sypią nową. Wygląda to okropnie. Wszystko ładowarką do paszowozu idzie.

#893 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 09:11

osobiście widziałem jak tak robią i nie ma problemu. sypie jeden pokos trawy okrywa i na drugi zdejmuje folie i sypie drugi pokos. wychodzi taka kanapka. na styku warstw troche zciemnieje ale jest ok.

#894 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 11:30

u nas znajomy jak się uda to robi tak wszystkie pokosy. Mówi że później ma przez cały czas taką samą pasze. Paszowozem samozaładowczym wybiera od samej góry do dołu.

#895 Share Harnas88

Harnas88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 21:06

Też mam taką pryzmę i nic się nie psuje. Ważnym zadaniem po odkryciu jest przedeptanie pryzmy przed położeniem kolejnych warst. Zakiszacz stosuje jedynie na kukurydzy. Jutro mogę zrobić fotke mojej pryzmy

#896 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 542 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 31 grudzień 2014 - 12:56

Poproszę fotke pryzmy. :)

#897 Share Harnas88

Harnas88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 14:45

http://www.agrofoto..../539616-pryzma/ Widoczne zaciemnienie po lewej stronie spowodowane jest dziurawą folią

#898 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 19:51

trawa na spodzie kukurydza na górze a na foli opony tak robię od lat i nic się nie dzieje tylko pod opony trzeba dać folie porządną a nie jakieś tanie badziewie bo przy przykrywaniu można uszkodzić , ja biorę  taką folie na trawę aby po zdjęciu starczyła na kukurydze pozdrawiam  

#899 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 02 styczeń 2015 - 21:09

Ale gdzie oszczedność w takim systemie? Nie widzę nic poza folią która i tak jest tania

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#900 Share Harnas88

Harnas88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 22:22

Oszczędność jest. Zawsze 1000 na foli zostanie bo kupujemy tylko raz. Po drugie mam wylaną płytę a więc oszczędność placu. Po trzecie wycinam za jednym razem wszystko. Jedno odkrywanie jeden podjazd. A więc nam się opłaca