Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

domek1992    33

straty w pryzmie są dużo mniejsze jak w belach wiem bo robię tak i tak, główna strata to jak  wiążę krokodylem i coś spadnie i nie pozbieram 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Jak się dobrze ubiję,da się dobrą folie i przykryję się ziemią albo czym innym to nie ma bata żeby było dużo strat. U nas są paskudne ptaki które robią dziury w pryzmie. W tym roku mam plan na nową folie dam starą i będzie git. Są jeszcze siatki ale drogo wychodzi jednak w przyszłości zainwestuje w takie coś. Kupiłem baloty ładnie ubite ale jak się otworzy to zmierzchu jest trochę odpadu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    49

Szczury mi pogryzły od dołu większość balotów wcześniej się odwaliło trochę z dołu i było dobrze teraz wyrzucam całe kisoznki bo są tak pociachane.... Więc większych strat sobie nie wyobrażam niż te...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12079
RolnikTivi jeżeli chcesz uniknąć strat na drugi raz to zastanów się dlaczego tak się stało ? Czy bele stały w nieodpowiednim miejscu ? Czy może kiszonka ze zbyt starej i suchej trawy z nasionami a może jeszcze inna przyczyna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14
20 godzin temu, leszek1000 napisał:

Jak się dobrze ubiję,da się dobrą folie i przykryję się ziemią albo czym innym to nie ma bata żeby było dużo strat. U nas są paskudne ptaki które robią dziury w pryzmie. W tym roku mam plan na nową folie dam starą i będzie git. Są jeszcze siatki ale drogo wychodzi jednak w przyszłości zainwestuje w takie coś. Kupiłem baloty ładnie ubite ale jak się otworzy to zmierzchu jest trochę odpadu 

Ja zawsze daję starą folię na wierzch, a jak pryzma ma leżeć do zimy to daję też trzecią warstwę dla pewności. Według mnie pryzma jak jest dobrze zrobiona psuje się tylko bo jest za szeroka i zbyt powoli się przesuwa z wybieraniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
4 godziny temu, RolnikTivi napisał:

Szczury mi pogryzły od dołu większość balotów wcześniej się odwaliło trochę z dołu i było dobrze teraz wyrzucam całe kisoznki bo są tak pociachane.... Więc większych strat sobie nie wyobrażam niż te...

Jak się ma bałagan to i się ma szczury. Koszt porównywalny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Niestety prawda. Szczury gnieżdżą się tam, gdzie jest bałagan albo gdzie się nie zagląda

23 godziny temu, leszek1000 napisał:

Jak się dobrze ubiję,da się dobrą folie i przykryję się ziemią albo czym innym to nie ma bata żeby było dużo strat. U nas są paskudne ptaki które robią dziury w pryzmie. W tym roku mam plan na nową folie dam starą i będzie git. Są jeszcze siatki ale drogo wychodzi jednak w przyszłości zainwestuje w takie coś. Kupiłem baloty ładnie ubite ale jak się otworzy to zmierzchu jest trochę odpadu 

Co prawda nie na sianokiszonkę ale na kukurydzę kładziemy już kilkanaście lat i zdaje to egzamin na mniejsze uszkodzenia, ale 2 tygodnie temu na moich oczach wrona usiadła i zrobiła dziurę mimo dwóch folii. Najlepsze zabezpieczenie przed szkodnikami jak i konserwant to ziemia. Im grubiej tym lepiej. Trzeba to później zwalać, ale jak nie ziemię to kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    49
2 godziny temu, nikolas29 napisał:

Jak się ma bałagan to i się ma szczury. Koszt porównywalny 

Po czym twierdzisz że mam bałagan ? Bo szczury mi kiszonkę pogryzły... Kiszonki stoją ok 30 metrów od budynków zawsze jest wypryskane od chwastów przed postawieniem żeby nie zarastały czysto a kanały poryte... Przy budynkach również nie mam syfu jakby co ;) trawy zawsze robię póki młode i smaczne, sam się zastanawiam czemu się w tym roku wziely na te kiszonki :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Wcale nie musi być to bałagan przy samych kiszonkach. Może być np w stodole lub jak u mnie było w tamtym roku- zagnieździły się u sąsiada i wędrowały do mnie. 

Czy belki, czy pryzma, straty po gryzoniach będą i tu i tu. Kwestia tylko gdzie mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Ja przykrywam folie plandekami/banerami i strat od gryzoni nie ma. Pierwszego razu jak robilem strat nie było wcale, ale pryzma skonczyła sie wczesna wiosna, w tym roku skoczyła sie w maju i pod koniec psuła sie wierzchnia warstwa. W tym roku pewnie bede robil 2 pokos tez w pryzme to trzeba bedzie obdawac latem i  tu jest wiekszy problem przy takich upalach jak dzis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bocian6230    3

Witam wszystkich , mam pytanie odnośnie sposobu robienia sianokiszonki. Jak według Was jest lepiej, bale czy pryzma ? Oczywiście wiem,że w pryzmie jest taniej i szybciej ,ale czy jakość nie jest gorsza? Czy bale są lepsze ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domek1992    33

ja robię w pryzmę i bele, jakość paszy dla mnie lepsza jest z pryzmy w porównanie do bel z prasy bez noży bo taką posiadam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

Jakościowo w pryzmie jest lepiej bo można praktycznie tego samego dnia kosić i zbierać a przy zadawaniu wcale nie wygląda na mokrą. Jak jest sporo sztuk to strat praktycznie nie ma.  Mniejsze koszty  szybki zbiór a na 2-3 dni łatwiej przewidziec pogodę.

Niektorzy pewnie powiedzą ze bele tez mozna zrobic tego samego dnia. Moim zdaniem wyjdzie z tego gnój co mocno zakwsza zwierzęta trzeba delikatnie podsuszyć. Poza tym cięzkie mokre bele to problem z przewozem bez  uszkodzenia a po ustawieniu się rozjadą

Edytowano przez DEMONxXx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neson    0

Witam. Jeśli masz np wóz paszowy to pryzma jest DUŻO lepsza. W tym roku pierwszy raz zrobiłem pryzmę i jestem zadowolony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bocian6230    3

Krowy dostają paszę z wozu paszowego , przyczepę mam własną więc usługi nie muszę wynajmować . W tym roku pierwszy raz było robione w pryzmę ale nie wszystko bo tylko z 12-13 ha a druga połowa w bele . W pryzmie mam pocięte i wydaje mi się ,że jest bardziej apetyczne dla krów , stosowany był zakiszacz , a przyczepa też nie jakaś stara bo Krone z 2012 , chciałem po prostu poznać opinie i spostrzeżenia innych ,jak to wygląda u innych osób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyniu    0

koszty zakupu przyczepy ,wybieraka ,wybudowania silosów są wysokie , a prasę z rotorem do słomy też się wykorzysta plus owijarka samozaładowcza i na łące się owija prawie równo z prasowaniem.więc szybciej przed deszczem mamy zabezpieczone , jeszcze baloty zajmują mniej miejsca na podwórku bo można wyżej ułożyć pryzmę i dokładać następne pokosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

ile koszt foli na baloty a ile koszt foli na pryzmę. koszenie zgrabianie taki sam pozniej albo zbierasz przyczepa albo presą wiec koszta podobne na pryzmie ugniatasz ale baloty zwozisz i ładujesz,układasz wiec moze dochodzi koszt paliwa na owijanie. folie z pryzmy mozna uzyc 2 razy a nowa i tak taniej wychodzi.

zbieram już 2 lub 3 rok a może nawet 4 już zleciało :D

zbieram zawsze 2ha lucerny + 1 lub 2ha trawy koszt foli to koło pół rolki foli 8m szerokości x koło 17m długości mi wychodzi. Przeważnie używam nowej foli bo na wierz daje mate i opony

małe pryzmy daje tylko starą folie wybieram jakieś najlepsze 2 na kupe i okrywamy całą ziemią wiec tu koszt foli nie ma wcale

Teraz pytanie do tych co robią pryzmy. Zakiszam lucernę i trawę od 2lat jakoś dodaje zakiszacza ale myślę nad tym żeby zamiast tego dodawać melase, poprawi proces zakiszania, poprawi smakowitość paszy ? ktoś używa? może się wypowiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj