Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#821 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 19 styczeń 2014 - 11:07

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Widzicie ja mam zarówno przyczepę jak i prasę. Najtańszą i najszybszą technologią zbioru zielonki jest oczywiście przyczepa niestety nie zawsze zdaje egzamin. Mam bardzo dużo łąk na terenach można powiedzieć bagiennych (torfy okresowo zalewane przez obok płynącą rzekę). Kiedy rok jest sprzyjający i można skosić łąkę to walę z 15-20 ha na raz i mam w 1,5 dnia większość łąk ogarniętych ale wystarczy rok taki jak 2013 i już nie jest tak wesoło bo na 1 działce mogę skosić dajmy na to 1ha na innej 0,5 ha i w takim przypadku zbiór przyczepą staje się mało wygodny bo robienie pryzmy z 3ha i potem ciągłe jej odkrywanie i dokładanie nowego materiału nie wpływa w ogóle na wygodę i jakość sporządzonej w ten sposób kiszonki. Przy belach mogę kosić mniejsze kawałki a za jakiś czas gdy łąka przeschnie kolejne bez negatywnego wpływu na wcześniej sporządzoną paszę. Po za tym zauważyłem, że trawa z takich łąk niestety dużo gorzej zakisza się w pryzmie niż w belach. Gdybym miał tylko łąki na gruntach ornych albo chociaż gdybym miał możliwość zrobienia melioracji na łąkach (niestety park nigdy na to nie wyrazi zgody) nigdy w życiu nie bawiłbym się w bele.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 19:28
  •  

#822 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:44

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Wszystko ma plusy i minusy, pryzma jest tańsza i z dużych areałów można szybciej zrobić jak są blisko gosp. minusy to duża ilość pryzm które zajmują dużo miejsca, problemy w wybieraniu zimą i fakt że rozpoczętą trzeba skarmić do końca bo się będzie psuła.
Bele to wygoda wybierania zimowego, jedna pryzma ustawiana piętrowo zajmuje mało miejsca, nie ma presji czasu przy robieniu.
Mam nie złą przyczepę (noże, walce rozrzucające, łamany dyszel, do tego wycinak) i prasę i od trzech lat robie baloty bo wygodniej i w naszej okolicy jest to ogólny trend, krowiarzy których znam wszyscy przeszli na bale a jeszcze parę lat temu robili pryzmy.

#823 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja się zastanawiałam bardzo intensywnie co lepsze gdyż prasę mam odpowiednik krone kr 125 do tego owijarkę no ale jak przyjdą sianokosy to 2 operatorów musi parę dni spędzić w ciągniku żeby te 15ha z belować, a ile się napracuję to moje :) bo jednym z ciągników się kosi, grabi, owija a drugim tylko beluje i zwozi (ma tura i 4x4) no ale wiadomo najcięższe jest zwożenie i owijanie bo u mnie nie ma równych terenów i przyczepka też mała no a większej może nie mieć siły pociągnąć, a w polu zostawiać to już wolę nie bo w tamtym roku zostawiliśmy prawie 80 balotów no i po kolei to tak 20 bali zgryzionych przez wrony, z 10 było delikatnie przeciętych przez kogoś ale tak żeby nie było widać no i parę było pogryzionych albo przez zwierzynę dziką albo przez kogoś konie, krowy, owce nw ale od tej pory zaprzestaliśmy zostawiania, no i w zimie to nie ma zmiłuj że miejscami 1m śniegu tylko trzeba jakoś dojechać do tych bel. Testowaliśmy worki, w sumie przyśpieszyło to pracę i ograniczyło koszty ale efekt też mizerny bo w większości kiszonkę trzeba było spaść przed wiosną. Obora ma stanowisk na 20 aktualnie bydła jest 15, co prawda nie jest to w żadnym stopniu zmechanizowane ale lepsze takie miejsce niż żadne. Zastanawiam się nad przejściem na sianokiszonkę w pryzmie bo jeśli bym dorobił do tura wycinak szczękowy to bym mógł do obory nałożyć nawet więcej kiszonki niż w przypadku bel, dodatkowo taką pociętą trawę (20-30 noży powinno coś dać) chyba łatwiej zadawać no i nie jest ona taka pozwijana. Tak sobie myślę że jakby sprzedać prasę bo owijarki mi szkoda bo ma może 4lata i zawsze się może na coś przydać to za prasę by wziął z 13k to taką fajną przyczepę by kupił chyba żeby miała noży tak z 30, podnoszony zaczep i podajnik z tyłu do zadawania paszy i jakaś nieduża żeby może c-360 dała sobie radę. A co do pryzmy to się zastanawiam czy mur wykonany z bel byłby w sam raz? bo folię i tak dawał bym na spód i boki, chyba czarna budowlana by wystarczyła a i tak bele bym jak najciaśniej ustawiał. Co wy na to?

#824 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:53

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dobra przyczepą to też.koszt niemały sąsiad kupił nową M Hale prasę i owijarkę samozaładowczą 20ha przez dzień to spokojnie wyrabiają się dogonić się niedawno pieszo jak zbiera po zagrabiarce 3 żędowej niemogę się nadziwić jaki to wydajny sprzęt

#825 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:40

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @hodowcomlody wszystkiego trzeba spróbować żeby sobie wyrobić opinię, nie krytykuję pryzmy bo ma swoje plusy, natomiast twoje argumenty przeciwko balotom nie do końca są trafione, po 1 prasę i tak musisz mieć bo słomę trzeba zebrać, po 2 śnieg tak samo zasypie pryzmę z tą różnicą że po balota podjeżdżam turem z krokodylem i wyciągam go z zaspy a pryzmę trzeba odkopać ( ręcznie), po 3 uszkodzić folię też można na pryźmie chyba że jest dobrze przykryta ziemią, ale wtedy jak chwyci mróz to trzeba się nie raz narobić jak górnik w kopalni. Kosić i grabić trzeba tak samo w obu wariantach.
Ty jesteś młody to łopatą czy kilofem nie raz możesz popracować przy pryźmie, baloty są droższe ale wygodniejsze.

Edytowany przez ptaszyna, 19 styczeń 2014 - 22:41.

#826 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:20

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Teraz sobie przemyślałem i fakt zgadzam się z tobą ale jednak ja nie okrywał bym ziemią tylko oponami ułatwiło by mi odkrywanie w zimie. Słomę w większości zbieram przyczepą samozbierającą bo mam 2ha tylko a jak by co to sąsiada najmę ma konkretny sprzęt wydajny i dość tanio ceni a jak załączy noże i siatkę to bale fajne a cena też nieduża choćbym belował np. 5ha. No a co do kosztów to na przyczepę w tej chwili mógłbym przeznaczyć max 10-12 tys więc znów nie dużo ale jakaś mała i dość wyposażona by się znalazła.

#827 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2014 - 19:55

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Na przykrywaniu oponami można się pomylić, fakt prosto i szybko się ją przykrywa jak i odkrywa ale jak tylko rozpoczniesz wybieranie kiszonki to powietrze dostaje się pod folię w zasadzie po całej długości pryzmy i rozpoczyna się fermentacja. Może i zimową porą jest to znośne lecz jak przyjdzie wyższa temperatura to straty robią się coraz bardziej dotkliwe.
Rozważ to.

#828 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:14

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ojtam a qq jakoś nie pleśniała jak oponami było przykryte ale faktem jest że sianokiszonka gożej się zakisza a za 10-12tyś to przyczepy nie kupisz dobrej

#829 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2014 - 21:23

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jest tak jak piszesz, kukurydza da się ujeździć, z trawą jest już gorzej a z pryzmą koniczyny to miałem problem, do końca wszystkiego nie skarmiłem i reszta poszła na pole.

#830 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 23:09

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Ojtam a qq jakoś nie pleśniała jak oponami było przykryte ale faktem jest że sianokiszonka gożej się zakisza a za 10-12tyś to przyczepy nie kupisz dobrej

Mylisz się co do przyczepy, ja mam MENGELE 350 i jest bardzo dobra, praktycznie bezawaryjna mam ją z osiem lat i wymieniłem tylko kilka palców w podbieraczu i raz skracałem łańcuch podłogowy,kiedyś robiłem nią wszystko a teraz w porze letniej worze nią co dziennie świeżo koszoną trawę, bardzo polecam te przyczepy, są bogato wyposażone i świetnie wykonują robotę. O to przykładowe;http://otomoto.pl/me...al-A345924.html ,
http://otomoto.pl/pr...ch-A365055.html

Edytowany przez ptaszyna, 20 styczeń 2014 - 23:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share Raczo

Raczo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 08:37

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Posiadam cały park maszynowy do produkcji kiszonki w balach i mimo to od dwóch lat korzystamy z usług zbierania traw przyczepą. Koszta w moim przypadku nie grają większej roli, ale co mi po prasie o wysokim zgniocie, dobrej folii jak te paskudne koty "ostrzą" sobie pazury na moich zafoliowanych balach! Nie dość, że są straty to jeszcze trzeba się narobić i oddzielić ręcznie spleśniałą część. W pryzmie też sie zdarzają straty ale znacznie mniejsze dlatego pierwsze dwa pokosy lub trzy idą w pryzmę. Resztę prasujemy i owijamy, żeby było na okres ostrych mrozów. Jak dobrze pójdzie to może w przyszłym roku zakupimy wraz ze znajomym przyczepę samozbierającą, gdyż uważam, że zakup na jedno gospodarstwo nie jest opłacalny.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

#832 Share Harnas88

Harnas88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 10:22

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kolego @ptaszyna tez użytkuję przyczepę mengele tylko ze law 345 quadro i tez jestem zadowolony, zero awarii (odpukać bo jednak to maszyna). Na jesień kupiłem drugą przyczepe do pomocy tez mengele ale juz garant 535/2. Pryzmę robie jedną, czyli pierwszy pokos +qq +3 pokos. 2pokos robimy w bele ale na sucho. Wybieram paszowozem samozaładowczym stratmann hydromix 400. Jedna folia, jeden podjazd. Foliarka nie uzywana juz od 3 lat:) jeśli chodzi o jakość sieczki z trawy to sieczkarnia samojezdna robi to idealnie, żadna przyczepa nie zrobi tego tak dokładnie a w tym jest duża różnica w deptaniu

#833 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 15:57

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Teraz wyobraźcie sobie odkrywać silos kiszonki i wybierać kiszonkę przy takiej pogodzie jaka jest obecnie - mróz + wiatr ze śniegiem :D Ja podziękuję za takie coś, więcej do pryzm na pewno nie wrócę B)

#834 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 16:27

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Widzisz masz rację ja 1 godz spędziłem na odkopniu i odkryciu foli normalnie rąk nieczuć

#835 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 16:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? I przez noc znów Ci zawieje i jutro powtórka :D Znam to bo w pryzmy kupe lat robiliśmy ;) Bele trach i mam w oborze :)

#836 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 16:33

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Najgorsza jest ziemia niełatwo jest odkuć

#837 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2637 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 16:41

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jeszcze zależy jaka warstwa, jak cienka to fajnie płatami odchodzi, a jak gruba to ojj :D

#838 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:22

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? ci co mają pracowników to powiedzą że nie ma różnicy bo sami tego nie robią i tak. Ale jak ktoś sam wszystko robi to jest problem a krowy chcą jeść. Bele drogie bo drogie ale wygoda musi kosztować.

#839 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Najfajniejsze są w tej chwili kopce i pryzmy cyklopem przykrywane. No ale jest jeden plus, rozgrzać się możnaB-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:27

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja nie wiem co Wy macie do tego odkrywania... Właśnie teraz najlepiej się odkrywa bo trzasne młotem kilka razy i odrzucam całe tafle ziemi i szybciutko idzie.
A latem szczególnie jak jest sucho to macham tą łopatą i końca nie widzę...
Pozdrawiam :D