Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#801 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 22 wrzesień 2013 - 20:56

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jak myślicie czy sianokiszonka zrobiona pod koniec tego tygodnia i owinięta białą folia ma szansę się udać? czy może zainwestować w czarną folie i opryskać bakteriami?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 14:06
  •  

#802 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 23 wrzesień 2013 - 15:43

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U nas zawsze wszytko idzie w białą folię i bez żadnych bakterii i wszystko jest ok :) Także owijaj białą i niczym się nie przejmuj :)

#803 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 15:19

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A ja dzisiaj zakończyłem kiszonkę z 3go pokosu trawy robić na pryzmę... Podliczyłem koszty i mimo malutkiej przyczepy samozbiejacej bo takowej http://www.agrofoto....inger-kadett-k/ wychodzi to znacznie taniej niż sianokiszonka w belkach ... Zastanawiam się nagle co robić bo placu mam od diabła i nawet wybetonowany po spalonej stodole gdzie moge robic pryzme jaką chcę... Zajęło to raz że znacznie krócej, dwa że taniej, trzy że potrzeba tak naprawdę tylko 2 osób, cztery że nie ważna już jest tak super ekstra pogoda, największą wada moim zdaniem to odkrywanie i wożenie kiszonki zimą ale z drugiej strony można kupić wycinak na tura i po sprawie ... Nie wiem teraz czy nie lepiej sprzedać przyczepę samozbierającą tą obecną + owijarkę do balików sipmy a nie kupić jakieś małej przyczepy typowej do sianokiszonek... Mam łąk ok. 8ha + kilka pastwisk... np. drugi pokos poszedłby typowo na siano ... Jak uważacie ?? Warto??

#804 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 17:21

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Zawsze warto mieć sprzęt do bel bo niewiadomo co się popsuje ja mam 2 przyczepy do sianokiszonki i sprzęt do bel w tym roku jedna mi się popsuła żebym niemiał drugiej to bym belował pryzmę bo była za mała kiedyś tak musiałem zrobić

#805 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 20:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? mammut1 wiesz ja prasy nie zamierzam sprzedawać co najwyżej owijarkę ... a mogę do owijania ostatecznie sąsiada nająć ... Zastanawiam się nad tym poważnie bo akurat dzisiaj uświadomiłem sobie że jest znacznie wszystko to szybciej no i taniej... a przyczepę mogę sobie np. taką kupić...
http://otomoto.pl/kr...001-A83684.html

#806 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 20:48

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Przyczepa ok wygląda ale te wałki z tyłu nie są najlepsze może być problem z rozładunkiem bo będzie się zapychać z pryzmą tak lekko niema pamiętaj kup do tego rozgarniacz do pryzm bo się zamęczysz i wycinak albo tur spore koszty niemyśl że dużo zyskasz na tym kiszonka źle wbierana się parzy i pleśnieje

#807 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 09:58

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? akurat ta przyczepa to był przykład :) w mojej nie mam żadnych wałków i jakoś idzie i nie idzie się zamęczyć z rozgarnianiem a jak już coś to biore krokodyla do tura i rozgarniam to nie jest 100ha tylko 8ha nie mam jakieś super ekstra produkcji żeby jakoś w nią wielce inwestować :P
u mnie sporo osób przechodzi z powrotem na pryzme czyli jak kiedyś orkanami się robiło potem bele a teraz z powrotem pryzma...

Edytowany przez Luke16, 18 listopad 2013 - 12:56.

#808 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 18 listopad 2013 - 11:40

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kiedyś to się tylko zbierającą zbierało :P

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#809 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 listopad 2013 - 14:09

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Na 8ha nie oplaca sie miec wlasnej przyczepy. Nie lepiej najac kogos na usluge?

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#810 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 14:46

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? W mojej okolicy za jedną przyczepę jumbo potinger 300 zł taniej i tak wychodzi niż w kulki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 19:24

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? statek nie ma nawet takiej opcji często przywożę też trawę krową i potrzebną mi by była nie duża przyczepka z resztą 8ha to nie jest jakoś wielce duzo ...
Ja za najmowanie stanowczo podziękuje wole mieć gorsze swoje niż sie prosić ,, z resztą nie było by takiej osoby która na usługę by przyjechała :P Każdy ma wszystko u nas swoje i nie ma mowy o usługach ..

Dodam jeszcze jedną rzecz że zawsze co roku robię pryzmę mimo tej małej przyczepy bo na sianokiszonkę nie ma szans że wyschnie (trawy owijał nie będę) i trzeba zwieść bo szkoda trawy, nie którzy szczerze to nawet nie skosili już 3go pokosu bo nie było co, u mnie z racji że ciut tych kilku łąk jeszcze coś było ...

#812 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 09:24

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ale na to co wsadzisz w przyczepe to na usludze bedziesz zbieral przez 10 lat bez martwienia sie o awarie

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#813 Share lukas12975

lukas12975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 21:27

spłacanie kredytu o 2% wcześniej niż przewiduje umowa kredytowa jest nieoplacalne bo:
majac 100 tys na 10 lat odsetek bedzie około 11 tys a jesli splacisz po 4 latach wyniosa Cię 5tys z racji ich zmniejszania corocznie. A caly czas gotowke która masz na jego spłate możesz obracać i inwestować w coś innego. To tak zwana dźwignia finansowa.
Ale każdy ma swoje zdanie i recepte na sukces:)

Nigdy, żaden kredyt, nie jest dla klienta banku opłacalny , kredyt jest tylko i wyłącznie, opłacalny dla banku który go udziela, i z tego czerpie korzyści. Sama idea kredytu jest nieźle pokręcona : nie masz pieniędzy, na przykład 10 tysięcy ? przyjdź do banku pożyczymy Ci 10 tysięcy, a oddasz nam 15 tysięcy, w ten sposób jesteś w plecy równe 5 tysięcy , i to pod warunkiem, że spłacisz wszystko w terminie, jeśli nie to tracisz dziesięć razy tyle,albo i wszystko. Jedyna znana mi dźwignia finansowa zawiera się w haśle " zanim wydasz ,zarób ". Pozdrawiam

#814 Share lukas12975

lukas12975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 22:07

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Co do tematu kiszonek, od 24 lat prowadzę 40 hektarowe gospodarstwo, w którym są tylko i wyłącznie łąki i pastwiska, przerabiałem już wszystkie opisywane tu metody konserwacji pasz , i w moim przypadku, podkreślam w moim przypadku,bo nie ma dwu takich samych gospodarstw na świecie, opłacalna jest wyłącznie pryzma , a konkretnie silosy, bo takowe posiadam .Wybudowanie silosów to wydatek mniej więcej tych samych pieniędzy co na folię, w ciągu ok 10 lat, z tym że po folii pozostaje kupa odpadów, a silosy są nadal, i możesz, nawet w razie rezygnacji z rolnictwa, urządzić tam wiatę, garaż lub organizować w nich potańcówki,silos to jest trwały obiekt, a nie pieniądze wywożone rok w rok na wysypisko śmieci . Druga sprawa, maszyny od zbioru, do skarmiania, w technologii z silosem potrzebujesz: ciągnik,kosiarkę, zgrabiarkę , przyczepę i wybierak, kropka, nic więcej,no ewentualnie drugi traktor do ubijania , ja pracuję sam więc wynajmuję kolegę z traktorem do tej czynności bo drugiego ciągnika nie posiadam .Ile trzeba maszyn do "belowania"? ciągniki, najlepiej kilka ,kosiarka, zgrabiarka, prasa, owijarka, ładowacz czołowy lub dwa, jeśli chcesz zwozić naraz i owijać, jakąś lawetę lub przyczepy, no i jeśli nie chcesz w zimie przerabiać rekolekcji z szarpaniem "tobołów", potrzebujesz rozdrabniacza do bel . Przemysł Ci to wszystko dostarczy, o to bądź spokojny , bank da kredyt , czemu nie .A dla producentów maszyn i folii, czym więcej belujących tym lepiej , to więcej sprzedanych maszyn, sznurka i folii , a wy moi koledzy stękacie, że rolnictwo nieopłacalne, że maszyny drogie, że kredyty gniotą, że sytuacja niepewna, informuję że rolnictwo jest jak najbardziej opłacalne, jest gwarancją dobrych stabilnych dochodów, ale trzeba umieć liczyć do dziesięciu, biegle, na palcach obydwu rąk, nie brać sobie na utrzymanie banku, to nie jest nasz rolnika problem że maszyny są drogie, to jest problem producenta maszyny,folii sznurka ,gospodarstwo to firma jak każda inna ,i każdy z nas musi jak najwięcej, jak najtańszym kosztem wyprodukować, ilu z was prowadzi pisemną inwentaryzację wydatków, kosztów i dochodów , tak z ręką na sercu ,ilu ?

#815 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 04 styczeń 2014 - 23:55

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? W 100% zgadzam sie z tym co napisales. Najszczersza prawda. Jesli ktos ma do dyspozycji 2 opcje drozsza i tansza, i w pelni swiadomie wybiera drozsza to sam sobie szkodzi.

#816 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 07:44

Ale na to co wsadzisz w przyczepe to na usludze bedziesz zbieral przez 10 lat bez martwienia sie o awarie

Tylko że nie wszędzie i nie zawsze jest kogo nająć z różnych powodów, u mnie w wiosce jest 17 krowiarzy, najmniejszy ma 10 dojnych, największy ma 70 i każdy ma własną belarkę, w pryzmę nikt nie robi bo się nie opłaci. U sąsiada jeszcze kilka lat temu jak było 4 synów i dziadek to ciągników nie gasił, ciągle tylko belował u innych, teraz gdy dziadek już nie pomaga i został się jeden syn to u siebie ma roboty i o usługach nawet nie myśli, a wiadomo jak jest pogoda to każdy najpierw chce u siebie zrobić i do nikogo na usługę nie pójdzie.

#817 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 08:40

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? st220 świete słowa z tą usługą ... Tak naprawdę żeby takie usługi prowadzić trzeba mieć firmę która tymi usługami się zajmuje a nie że sąsiad przyjedzie który najpierw musi u siebie zrobić a potem jak pada to przyjedzie ... U mnie w okolicy żadnej takowej firmy nie ma która by wykonywała usługi u innych... Jedynie co to sąsiad sąsiadowi może POMÓC ale jak wyżej napisałem najpierw zrobi u siebie a potem u Ciebie ... U mnie też nie ważne czy ma 5ha czy 30ha każdy swoją prase ma i tak naprawdę niczym się nikt nie przejmuje... Nie zgodzę się tylko z tym co napisałeś na temat pryzmy że się nie opłaci.... No właśnie dużo bardziej się opłaci niż baloty bo to jest tak naprawdę pół kosztów ... Ja zobacze jak ten rok da możliwości finansowe to kupię przyczepę a jak nie w tym to w przyszłym, bo teraz ważniejsza jest przebudowa obory...

#818 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 09:19

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Napisałem że się nie opłaci u mnie w wiosce ze względu na rozdrobnienie działek oraz na to że łąki są gruntowe i torfowe bo po prostu jest nie realne żeby wykosić np. jak ktoś ma 15ha na raz bo mokro bo to bo tamto, kilku rolników próbowało w pryzmę ale wracali do bel bo nie miało to większego sensu gdy trzeba zrobić np 2-3 pryzmy z 15ha bo w jedną nie ma szans żeby udało się zrobić.
Sam chętnie przestawił bym się na pryzmy ale jest to nie do wykonania :(

Kolega mieszka na kolonii, ma 16ha łąki w jednym kawałku to od kilkunastu lat robi w pryzmę i bardzo sobie chwali, gdyby ja miał też nawet w 4-5 kawałkach wszystkie łąki i tylko na gruncie to o belach bym nie myślał.

Edytowany przez st220, 19 styczeń 2014 - 09:23.

#819 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 09:48

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A to wszystko wyjaśnia .... :)
Ogólnie to tak u mnie z tego co zauważyłem mam 2 łąki z których krowy sianokiszonki w balotach wogólnie nie chcą jeść... łąka mokrzejsza a co za tym idzie kwaśniejsza ... i w tamtym roku 8 belek poszło na wyrzucenie :/ Za to w pryźmie jak wrzuciłem tą trawe i ze wszystkich innych wcinają aż im się uszy trzęsą bo jest wymieszane i nie czują tej trawy ... ja od tamtego sezonu jestem zwolennikiem pryzmy...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:19

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? a u mnie jest tak ze ja mam przyczepe. A 3 sasiadow kazdy po prasie.Ja zbieram zawsze wczesniej od innych bo zalezy mi na tym aby zebrac 4-5 pokosow rocznie.
I tych 3 sasiadow pomimo tego ze posiada prasy i maja od 15 do 30 dojnych zbiera w pryzmy.