Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

jaro    166

To jeśli macie takie problemy z podmokłymi łąkami to trzeba wykorzystac technologie pronaru http://www.agrofoto.pl...69.html#topPage

Bez przesady-ale kto nie mieszka na takich terenach to i nie zrozumie problemu-raz przyjechał do nas gość z ładowaczem na C-360 żeby ładować bele sianokiszonki-wieczorem formalnie płakał :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Jak robili u sąsiada to ciągnik i ładowarka ugniatali i nie mogli tego ogarnąć nawet jak wosili z 7 kilometry zdażało się że 3 zestawy czekały przed pryzmo żeby to przyzwoicie ugnieść.

Sieczkarnia ma sens na setki ha ale i tam powoli się wycofujo i przechodzo na przyczepy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

co do tego że 2 razy więcej to się nie zgodzę:P mój znajomy też ważył i wyszło około 30% ale tylko dlatego że sam dobijał posów a nie automatycznie... jak masz w przyczepie włączony automatyczny posów to na pewno różnica będzie mniejsza niż 30%. Do tego należy przyjąć że różnica w ugniataniu jest bardzo dużo, no oczywiście im mniej suchej masy tym lepiej sie dobija( ale po co tracić wartości) tylko co do sieczkarni jest mały problem:D bo nie jest za dużo osób którzy taką usługę wykonują, gdyż wyjąć gniotownik i część noży o jednak sporo roboty, do tego w trawie masz dużo kamieni w porównaniu do kukurydzy. Chociaż ja tego problemu nie mam bo mój usługodawca ma 2 sieczkarnie do kuku a 1 do traw i do koszenia z pnia, np GPS.

a jeżeli już ktoś myśli o używanej przyczepie to tylko takie które mają rotor, a nie podajnik grzebieniowy... Chociaż nie wiem z jakiej okazji większość osób na allegro piszę że przyczepa posiada rotor, chociaż ma podajnik grzebieniowy. No ale tych 2 rozwiązań nie ma co porównywać, bo tylko pełen rotor daje nam w miarę pociętą kiszonkę oraz efektywność

 

Jak robili u sąsiada to ciągnik i ładowarka ugniatali i nie mogli tego ogarnąć nawet jak wosili z 7 kilometry zdażało się że 3 zestawy czekały przed pryzmo żeby to przyzwoicie ugnieść.

Sieczkarnia ma sens na setki ha ale i tam powoli się wycofujo i przechodzo na przyczepy

widocznie robili kiszonkę zbyt suchą skoro nie dała sie ugniatać... moim zdaniem trawy nie opłaca sie podsuszać za bardzo bo traci własności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Kolego @jaro akurat znam takie tereny:) Kolgo @duzy1 nie wiem jaki był procent wilgotnosci ale jeśli jest odpowiedni to z pod sieczkarni szybciej sie depcze niż z pod przyczepy. A jeśli chodzi o jakośc sieczki to sieczkarnia jest dużo lepsza w tym samym paliwie co przyczepa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ja na temat paliwa nic nie powiem, chociaż mój usługodawca mi mówił że pod tym względęm sieczkarnia wychodzi drożej, bo spali więcej niż ciągnik przy przyczepie ale za to wydajność jest średnio około 2 razy większa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@akernolat-"widocznie robili kiszonkę zbyt suchą skoro nie dała sie ugniatać... moim zdaniem trawy nie opłaca sie podsuszać za bardzo bo traci własności"-no i właśnie tu jest myk z belami-można je zrobić nieźle podeschnięte...i wszystko będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Wilgotność była ok 40% SM co do gniecenia nie widać różnicy czy przyczepa czy sieczkarnia bo czemu miała by być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Spalanie zależy od sieczkarni. Np jd 7400 na 11 hektarów z przejazdami po 5 km spaliła 160litrów paliwa fendt 40 ursus 30 a więc na 11 ha 230 litry paliwa. Zrobiliśmy to w ciągu 5 godzin przy tym licząc to ze sieczarnia stała polowe czasu czekając na wozy strażackie czyli wózki:) Deptała renówka 110-54 i spokojnie dała radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Wilgotność była ok 40% SM co do gniecenia nie widać różnicy czy przyczepa czy sieczkarnia bo czemu miała by być

odpowiedź bardzo prosta, bo sieczkarnie potnie Ci dużo lepiej niż przyczepa z pełnym rotorem, a to chyba daję różnicą przy ugniataniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

kolega @akernolat ma rację. Im lapiej po cieta tym lepiej sie gniecie. Kto choć raz zrobił pryzmę sieczkarnia ten wie o co chodzi

 

Na jakiej odległości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

odpowiedź bardzo prosta, bo sieczkarnie potnie Ci dużo lepiej niż przyczepa z pełnym rotorem, a to chyba daję różnicą przy ugniataniu?

Jest różnica w sieczce ale bez przesady jak masz ostre noże ale jak ktoś ostrzy noże raz na 3 lata to wtedy nie będzie cieła i jak wtedy spalanie wzrasta

 

większość łąk 2 km od pryzmy

Edytowano przez Duzy1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

A sieczkarnia ostrzy sie w chwili czekania na wózek. A przyczepa już nie bardzo. Po drugie cięcie aktywne jest sporo lepsze niż pasywne. Nie mówię ze nowoczesne przyczepy są złe ale mimo wszystko sieczkarnia przewyższa sprawność przyczepy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Tu sie zgadzam że sieczkarna lepiej potnie (ale krowa to nie świnia tu musi byś struktura)

Inny zbiór 20ha paliwo 280 litry czas 19 godzin łąki 7-18km od pryzmy drogi słabe

 

@akernolat to że weszło mu 30% więcej ale pewnie miał przyczepe z wałkami a na przyczepę bez wałków wchodzi 30% więcej niż z wałkami

 

@Harnas88 jak zbierasz sieczkarnio 2 ha na godzine to nie dziwie się że nadożysz ugnieść bo tyle to ja i przyczepo zbieram więć to żadna widajność jak na sieczkarnie.

Znajomy sieczkarnio JD 6910 plus 8 zestawów Fortschritt T-088 zbiera w ciągu 3 dni 1500 t sianokiszonki (a raczej zbierał bo teraz to robote robio 2 Pottingery)

Edytowano przez Duzy1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Tak długi czas związany był z transportem. Jak juz był dobry odbiór to 3ha w ciągu godziny z groszami to nie był problem. Po drugie to była pierwsza robota sieczkarni a więc jeszcze nikt nie miał wprawy ani doświadczenia przy tej robocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a ja mam prośbę do użytkowników posaidających nowe przyczepy samozbierające... czy ktoś mógłby wstawić na agrofoto zdjęcie z bliska pocietej trawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

11 ha krone mx320 i NH 150 km 160 li. paliwa i trawa na pryzmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ale i mniej więcej czasu zajęło Ci zbieranie i w jakiej odległości pola?

kiedyś na filmiku widziałem mtza 80 który ciągał claas sprint 4000s, na filmiku było widać że wszytskie noże są włóżone, na pryzmę nie wjeżdzał, ale czy myślicie, że przez 1 rok taki ciągnik wytrzyma z taką przyczepą? oczywiście rozumiem, że wydajność duża by nie była:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

jak łąka do kilometra od pryzmy to musi się uwijać z ubijaniem bo załadować przyczepę to jakie 10 minut jak porządnie pograbione a z hektara masz od 1 do 2 przyczep jak jest ładna trawa tak jak w tamtym roku to nie przekraczało nawet jednej a co do czasu to jak łąki w odległości piciu kilometrów to w godzinę wychodzą 2 kursy ,ostatnio woziłem 3 ha z 8 kawałków zajęło 3 godziny 7 przyczep

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

Panowie nie ma co ukrywac w belach wygoda bo przywieziesz kiedy chcesz z placu jedną dwie trzy i git ale drożej belujesz owijasz wozisz ustawiasz wszystko w tych czasach kosztuje a w pryzme tylko wozisz depczesz i wycinasz sobie kostki w zimę, folia na pryzmę tańsza w porównaniu do bel z pryzmą walczysz max 3 dni a z belami to szkoda gadać sasiad ma pola oddalone o 8 km i lata zbierką a ja wożąc belki z tej samej odległości wożę i wożę i końca nie widzę ale moze coś na drugi rok się pomyśli o jakiejś zbierce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

W tej technologii napewno jest taniej niż klasycznie owijać ale nie ukrywajmy się, takie maszyny dużo kosztują dlatego nie oplaca sie tyle inwestować. Taniej jest wynająć firmę specjalizującą sie w takich usługach i mieć spokój. Czy to technologia bel czy pryzma. Ale jak ktos lubi kredyty to czemu nie. W biznes planach może wychodzić ze sprzęt zwróci sie np za 5lat ale przy tym stanie gospodarki jaki mamy może być tak ze za rok bedzie problem ze spłaceniem rat. bo np. znajda jakiegoś wirusa w mleku w mięsie albo zaleją nas tanim towarem z innych krajów. Oby tak nie było ale kto wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

Daltego kredyty trzeba brać z głową i umiarem ja ciągnik zamiast wziąć na 5 lat mam na 10 trochę pewniejszy zawsze jestem i spokojniejszy ;) owijarka fajna ale cena też dla mnie się nie opłacało by na 500 bel rocznie jej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

fajnie ładnie dopóki ptaki nie poskaczą kotki pazurki nie poostrzą i gryzonie chatek nie porobią a balot t najwyżej ten który podrapany a tu potrafi całe lecieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140
Daltego kredyty trzeba brać z głową i umiarem ja ciągnik zamiast wziąć na 5 lat mam na 10 trochę pewniejszy zawsze jestem i spokojniejszy ;) owijarka fajna ale cena też dla mnie się nie opłacało by na 500 bel rocznie jej ;)

Ale kredyt masz na 2% a nie 8. Przy takim oprocentowaniu nie oplaca sie na dłużej niz 4 lata

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

 

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj