Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#461 Share taszarek

taszarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 kwiecień 2011 - 00:00

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Orkanem to ziemi dużo w zielonce zostaję,ja póki co robię baliki większa elastyczność bo mogę nawet zakisić 1 bele coś się zepsuję i nie skończę pola to owijam to co zrobię i git resztę można skończyć później albo jak zacznie padać to tak samo,a pryzma to walka z czasem koszty na pewno niższe bo mniej folii, jak kupię jelenia to za rok może dwa jakąś samozbierajke się kupi do niego będę w pryzmę robił z łąk co mam do 10km od domu, reszta nadal w baliki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 19:17
  •  

#462 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 04 maj 2011 - 21:02

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? ja stosuje od dwóch lat zakwaszacze i jest oki wydatek ok 600 zł. ale się opłaca kiszonka nie grzeje się jak kiedyś bez nich

#463 Share maciek031993

maciek031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:długo by wymieniać...

Napisany 04 maj 2011 - 21:08

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dobry zakiszacz to podstawa:) Jak jest dobry materiał na kiszonkę i szybko ugniatany i na czas to można delikatnie zmniejszyć zużycie zakiszacza, minimalizują się koszty produkcji ;)

#464 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 12:24

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Zastanawiałem się nad zakupem przyczepy, bo do tej pory robię sianokiszonki lub kiszonki w pryzmy orkanem, ale ten sprzęt zrobił się za mało wydajny. Trochę brałem też usług w baloty i pojawiły się wątpliwości: może jednak prasa? Przeczytałem cały temat. Trochę mi to zajęło czasu. I podsumować można tak: jedni wolą w pryzmy, drudzy w baloty i na pewno jedni drugich nie przekonają. Z rozmyślań wynika, że z pewnością jedna i druga grupa ma rację, bo to indywidualna sprawa co komu lepiej pasuje. Nie zawsze da się robić przyczepą, i też dla niektórych zadawanie paszy z balotów jest po prostu wygodniejsze.

Ja popróbowałem sobie i pryzm i balotów i zdecydowałem się jednak na zakup przyczepy. Dla mnie to wydajniej, bo mam blisko pola, taniej (sprzęt i folia) i wygodniej w oborze bo z balotami za dużo szarpaniny jak dla mnie a jak moi rodzice zostaną czasami sami to sobie nie poradzą. Duży plus prasy to to, ze jest też do słomy.

A tak z ciekawostek to: mój sąsiad pryzmy okrywa obornikiem!!!:) Mówi, że lżej odkrywać. Jak jest z myszami to nie wiem. Znowu inny kuku okrywa mieszaniną ziemi ze słomą bo cieńsza warstwa nie zjeżdża z boków. Tak już próbowałem, ale gorzej się odkrywa.
Ja kiedyś przyrzuciłem słomy na ziemię, żeby nie zamarzło w zimie i myszy mi strasznie folie pocięły - nie polecam. Teraz robię tak, że przed spodziewanymi mrozami odkrywam tyle ziemi, żeby została tak cienka jej warstwa, że da się pokruszyć młotkiem (mówię o bokach bo u góry i tak bardzo cienko sypię ziemi tak ok. 3-5cm.

#465 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 14 czerwiec 2011 - 23:03

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? a ja jestem koledzy w kropce bo mam limit 200tys zł brutto i zlozone na przyczepę i tu w gre wchodzi faro4000D ,do tej pory wszystko waliłem w pryzmy ale mam niski teren i mi podmaka czasem a i wycinac ciezko jak błoto a silosy drogie poza tym łąk mam ok 17 ha i jak narazie nie widze perspektyw blisko gdzies wydzierzawic więc przyczepa ogranicza i tu myslę ze do 200tys zł mam prasoowijarkę new holland lub ferraboli która bardziej do mnie przemawia i gdy trafi mi się mozliwosc dzierzawy te 1-15 a nawet 20km od podwórka to pojadę prasoowijarka i ogarnę temat a przyczepa to całe zycie na tych 15-17 ha,jak liczyłem koszt foli 2razy taki w prasoowijarce no i zadawnie pasz lzej z pryzmy bo ja ręcznie zadaję ale boje sie ze te hektary ktore mam za 5-10 lat moga nie starczyc i wtedy mając przyczepę nic nie wskuram bede musial kupic uzywana belarke a tak prasoowijarka zbeluje u siebie na dzierzawie a i slome kupuje z pola to pojade sobie ogarnę ,poza tym 2 pokos staram sie na sianko w bele i tak robic nawet teraz gdy mam przyczepę.Ogolnie łąki te co mam mam w duzych kawałkach i do 2 km od domu to idealnie do przyczepy ale jak widzicie duzo jest plusów jak i minusów, doradzcie cos

#466 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 15 czerwiec 2011 - 07:20

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? skoro piszesz, że lepiej sprawdzi się prasoowijarka to nie ma się nad czym zastanawiać, prasa z nożami i bele już nie takie straszne.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#467 Share AllesKamilKlar

AllesKamilKlar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Praca w polu....xD
    Dobry film ;o
    fajna gra ;)

Napisany 15 czerwiec 2011 - 07:40

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Napewno sianokiszonka w silosie jest bardziej ekonomiczna i chyba też mniej pracochłonna aniżeli bele, lecz tak jak kolega wspomniał o podmokłym terenie , podobna sytuacja występuje u mnie. W tamtym roku zrobiliśmy 10h łąki na pryzme i gdy była powódź i te deszcze wybiło pod pryzmą źródło.... 1/4 kiszonki do wyrzucenia ponieważ się grzała i gniła. Bele natomiast są bardzo drogie: folia koszt 250zł na 25 balików z rolki, siano musi być lekko podsuszone a więc wykonuje się jakieś zabiegi żeby podsuszyć, potem prasowanie, zwożenie i owijanie... podobnie sytuacja wygląda z poplonami. Bele kosztują mnie 400 l paliwa rocznie więcej.

#468 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 15 czerwiec 2011 - 21:13

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Przy praso owijarce problemem może być też transport owiniętych beli. Na pewno uszkodzi się więcej folii niż przy owijaniu na miejscu składowania.

#469 Share bobik85

bobik85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 15 czerwiec 2011 - 22:26

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Każdy ma swoje zdanie,bo warunki w gosp.są jakie są i każda technologia inaczej się sprawdza.
Moje zdanie-nigdy BEL!!!
Fakt,przyczepa jest droga:300tysi piechotą nie chodzi :blink:
Większy ciągnik już miałem,więc duży plus.
15ha zebrałem w 12godz(łąki nawet 7km od pryzmy i znaczną część tego czasu poświęciłem na gniecenie sieczki),co zwijką trwało ponad 2 dni,że o owijaniu po nocach nie wspomnę ;[(na usłudze doszedłem do 3ha/godz. :rolleyes: )
I najważniejsze-paliwo+folia=1400zł,gdzie pod folię pójdzie jeszcze ok 3 ha kuki B)
Bele są dla rolników,którzy koszą kilka ha lub zapaleńców tej metody!
W mojej okolicy na szczęście trendy się zmieniają i więksi hodowcy(coraz większa ich część) wysłali gałki do lamusa-mimo,że mają własne prasy korzystają z usług ku uciesze krów,które są wdzięczne za jednolitą jakość paszy :D

#470 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 15 czerwiec 2011 - 22:41

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kolega pare postów wyżej pisze że belki go kosztuje X paliwa mniej. To ciekawe. W tym roku robiłem pierwszy raz pryzmę z trawy. Było około 15-18ha. W 3 dni skosiłem zgrabiłem zwiozłem. Spaliłem około 270 litrów ropy a moje traktory wg obiegowej opinii nie należą do oszczędnych. Za folie zapłaciłem około 300 zł. Jak dla mnie bardzo tanio wyszło zebranie takiego areału. Poza tym za cenę przyczepy (używka) nie kupiłbym dobrej belarki z nożami i rotorem a przyczepa posiada. Pasza napewno będzie wyrównana i szybko wymieszana w wozie paszowym. Oby dobrze się zakisiła to będę robił wszystkie pokosy w pryzmę.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów

Napisany 15 czerwiec 2011 - 23:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? no tak ale jak się ma niski teren pod pryzmę??wynieść go utwardzić też koszt.Poza tym zgadzam się ze jeśli się ma łąki w pobliżu to przyczepa wygrywa i ja takowe mam ale to tylko 15-17 ha i zakupując przyczepę stane w rozwoju bo przyczepą 15km nie pojadę na dzierżawę a prasoowijarką owszem.Chyba ze kupic przyczepę a na ewentualną dzierżawę prasę z rotorem i nożami za te 30-40 tyś używkę ale to bedzie znowu pier.... się bo owijać ani transportowac duzych ilosci nie bedzie czym a jak odrazu kupię prasoowijarkę to za starą przyczepę i inne sprzety wymieniane kupię sobie ze 2 lawety do bel...aj ciezko podjąć decyzję ale wiem jedno-jako wieloletni uzytkownik przyczepy napewno bedę narzekał na bele :D

#472 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 16 czerwiec 2011 - 19:17

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja miałem kompletne bagno a teraz pryzma jest w tym miejscu. Kilkanaście przyczep gruzu i kamienia i potem kilka wywrotek piasku i masz spokój. Albo najmujesz gruszkę i zalewasz betonem.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#473 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów

Napisany 16 czerwiec 2011 - 20:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? trzeba jeszcze miec areał.Ja mam 15 ha łąk w tym roku a jednak trzeba się rozwijac bo jak sie nie rozwijasz to sie cofasz.W bliskiej okolicy brak mozliwości kupna i nawet dzierżawy to na jednej ręce mozna policzyć.Tylko prasoowijarka da szansę rozwoju poprzez dzierzawy bardziej odległych łąk i chyba to bedzie decydujący czynnik.Jeszcze mam pytanko: Jak bedzie prasoowijarka z nozami rotorem to pózniej przy zadawaniu tnac bele na 3 czesci wycinakiem szczękowym który posiadam bede miał lekko kiszonke rozdać łaciatym czy jednak się wiecej napocę jak z kiszonką z pryzmy??

#474 Share ThePrz3mo

ThePrz3mo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 18:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja mam 1,5ha łąki to co lepsze pryzma czy bale nigdy nierobiłem to niewiem prosze o odp pozdrawiam

#475 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 19:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Z tego obszaru to rób bale.

#476 Share endzit

endzit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 27 lipiec 2011 - 20:05

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja kupiłem w zeszłym roku sieczkarnie ze Szwajcarii Claas Jaguar 51, dorzuciłem do niej aplikator, naostrzyłem noże i w pole...
Trzeba przyznać że ta maszynka + 120 kM da radę ściąć hektar w godzinę a plony u mnie wysokie( trawy, lucerna ). Sieczka jaka była ustawiona to tak 2- 3 cm i na tyle tnę. Może za krótko ale bardzo dobrze się ugniata, zakisza no i brak problemów z wybieraniem, psuciem..
Dla mnie osobiście najlepsza i najtańsza metoda, nie wspomnę już o poprawie w stadzie i wydajności

#477 Share Dykon

Dykon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 27 lipiec 2011 - 23:33

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? nie jestem przekonany do bali :) u mnie tak przytrafia ze 2 albo 3 pokos trawy jest robiony razem z kukurydzą . Kładziemy na dole trawę potem kukurydzę i jest ok :) polecam to rozwiązanie

#478 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 17:51

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? a czy ktoś z Was stosował taką metodę: sinchbalefeeders.com.au ? Jest to jakaś alternatywa dla przyczepy, fakt prasy wielkogabarytowe też do tanich nie należą, ale nie trzeba by ugniatać, odchodzi folia jak w przypadku balotów, późnije natomiast wyciagamy całą kostkę, nie potrzebujemy wycinaka, odchodzą silosy...no i nie ogranicza nas aż tak odległość od gospodarstwa jak w przypadku przyczepy bo robimy kostki na polu i zwozimy na miejsce, układamy, okrywamy folią i gotowe...tylko czy ktoś już to u nas zpraktykował? czy nie powstają jakieś straty? Czy jest problem z okryciem boków tak żeby nie było tam powietrza? co o tym myślicie?

#479 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 06 listopad 2011 - 18:04

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Według mnie ciężko ułożyć tak kostki ab nie było miedzy nimi powietrza. Alternatywa ciekawa bo nie trzeba żadnych silosów, odchodzi ubijanie, ale prasy gabarytowe to tylko dla dużych gospodarstw niestety <_<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 18:10

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? dla dużych to znaczy jak dużych? duża przyczepa też tania nie jest, generalnie można by chyba w tej samej cenie kupić przyczepę z rotorem co prasę wielkogabarytową do małej-dużej kostki 0,9x0.8? nie mylę się? Jeśli chodzi o ułożenie to układałem w tym roku słomę w dużej kostce i bokami są dość mocno dociśnięte, natomiast warstwa góra-dół to przez samą masę kostki dochodzi. Co wiecej, wątpię żeby dało radę uzyskać takie zagęszczenie w silosie ujeżdżając go jak w dużej kostce po prasie?