Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#361 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:14

Średnio ok. 1 godz. 1.5 godz to w najgorszym wypadku, ja mam 30 sztuk bydła więc nie wiem czy być chciał tyle taczką wozić :D jeszcze silosy oddalone o 100/150m :)

no to ja nie wiem co Ty robisz tą godzinę, godznę to schodzi z zalaniem gorącej wody do c360 odkryciem przyzmy, wezeniem paru kostek i rozdaniem tego krowom:D

a coś mówiłeś o super sprzęcie:P chyba masz FT, on ma 80 koni, sprzedajesz prase kupujesz jakąś używaną przyczepę i wiesz że żyjesz:D my mamy i prasę przyczepę i nawet gdybym folię do bel za darmo dostawał to w życiu ne przeszedł bym na ten rodzaj zbioru

@Adrianos 40ha w dwa dni to piękny wynik, niema co :) Praso jeszcze raz tyle sprzętu by zaangażował a i tak by tyle nie zebrał :)

no ale łąki blisko i to dlatego, przyczepa co 20 minut, i we dwóch to chłopaki nieźle się musieli we trzech na pryzmie wykręcać
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 22:32
  •  

#362 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jakby tak było to pies z kulawą nogą nie budowałby pras-a zdaje mi się że buduje się ich nawet więcej niż przyczep samozbierających-każdemu wedle potrzeb-u mnie z kolei przyczepa byłaby totalnym nieporozumieniem.

#363 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:16

40 ha na 2 dni 2 prasami spokojnie zrobi

no ja nie wiem... widzę jak u nas ludzie paklaczą całe lato te bele to nie chce mi się wierzyć... chyba że jakieś naprawde wielkie te prasy na rotorze

@Jaro to właśnie zależy jak kto ma łąki rozmieszczone i wogóle, ale u nas tydzień i cały pokos zebrany, tzn dwie pryzmy, i na upartego robimy sami, albo ktoś z kuzyństwa pomaga wozić, mamy łąki naprawde blisko i dość duże obszarowo, tak więc nie widzę sensu robienie bel w naszym gosp. ale prasa jest potrzebna, coroku robi ponad 500bel,(młodziesz trzeba czymś żywić) a w lato żeby dawać z pryzmy trzeba by było wszystkie sztuki trzymać non stop w oborze na TMR. bo w przeciwnym razie dużo pryzmy by się psuło, a tak to się wwiezie pare bel i stoją ponad tydzień, tylko się podrzuca co jakiś czas, nawet się ne chce tego w paszowozie mieszać

Edytowany przez Adrianos, 24 kwiecień 2011 - 10:25.

Sprzedam:

#364 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Zainteresowania:Bydło mleczne -wszystko co związane jest z tą dziedziną.<br />Maszyny i sprzęt rolniczy -nowinki techniczne, stare polskie Ursusy, Zetory.<br />BMW serii 3:)))

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:18

Z jednej rolki folii wyciągniesz 35-38 bel (a jak miałem duo plast było równo 40) cena średnio 250zł/rolkę. Z 20ha łąk dobrej trawy będziesz miał jakieś 300bel nie więcej! Czyli wychodzi jakoś +/- 2200zł- jeżeli z tych 20ha będziesz miał tyle bel

Ale nie ma co porównywać kosztów zawsze w pryzmie wyjdzie taniej

Są też wady i zalet obydwu sposobów zakiszania. Jeżeli kiszonka w beli zamarznie wieziesz ja do obory, a jak w pryzmie żeby ją zawieść to trzeba mieć wycinak (no chyba że taczką codziennie dla 20 krów :D ). W pryzmie/silosie może ci się całość zepsuć (lub tylko w jednej pryzmie jeżeli masz w 2 lub 3) a w beli w najlepszym wypadku jedna bela- chociaż jeszcze nie zdarzyło mi się że bela był do wyrzucenia. Jest tyle plusów i minusów w jednym jak i w drugim sposobie zakiszania. Wszystko zależy od gospodarstwa- ilość sztuk, areał i jego odległość, ilość osób do pracy, pogoda, sprzęt i wiele wiele innych czynników

Niewiem jakie masz małe trawy lub jakie zbite bele robisz ale u mnie w okolicy jest taka średnia 20bel z ha, w wekend robiłem ok3ha to miałem 60bel, zbite że ciężko było folie pod sznurek przełożyć :)
Jeszcze nigdy nie miałem tak żeby cała pryzma była popsuta, jeśli to gdzieś od boku jak źle dobite czy folia źle podwinięta :) A z belek i owszem miałem w pierwszym sezonie jak sie na nie nastawiłem tak ze całe belki odstawiałem bo były popsute. Był ten temat już gdzieś poruszany i nikt nie wiedział dlaczego ;(
Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

#365 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:18

no ale łąki blisko i to dlatego, przyczepa co 20 minut, i we dwóch to chłopaki nieźle się musieli we trzech na pryzmie wykręcać

Ja zbierałem żyto na usłudze. Pryzma na polu. Fendt 511 z turem nie nadążył deptać. Zbirałem w trudnych warunkach(mokro). Gdyby byłosucho to by chyba musiały gnieść 2 ciągniki. Przyczepa co około 15 min.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#366 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2647 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:21

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @Adrianos
FT nie mam, prasy też nie mam
Mam wycinak szczękowy, i zwiezienie kiszonki zajmuje ok. 1 godz. często o wiele mniej, zależy czy ciągnik sie nie zakopie, czy będzie łatwo wyrwać, czy nic sie nie stanie
Mam używaną przyczepe i zawsze jakaś awaria, w tym sezonie poszło łożysko, i robota stop, a na koniec roboty, w taśmie wszystkie listwy pogieło, bo taśma gdzieś przyblokowała :D

#367 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:24

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? jak porównujemy dobre przyczepy to i porównujmy dobre prasy, claas rolland 255rc 30-40 bel na godzine czyli 2 ha/h, 20 ha na dzień do tego owijarka z załadunkiem czołowym na 2 rolki folii 750 czyli wydajność podobna, dajemy duży kawałek, wytrwałych kierowców i 20 ha na dzień poleciało jednym zestawem
folję kupiłem w tym roku po 200zł wychodzi z rolki 34 bel

#368 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Zainteresowania:Bydło mleczne -wszystko co związane jest z tą dziedziną.<br />Maszyny i sprzęt rolniczy -nowinki techniczne, stare polskie Ursusy, Zetory.<br />BMW serii 3:)))

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:24

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja co mam łąki blisko ok 1km od pryzmy i łaki długie że raz w koło nie idzie zebrać to zbieram pełną przyczepe na max 8 minut, transport, rozładunek i powrót na łąke dają 25-30 minut bo droga bardzo dziurawa. A mam kilka ha łąki daleko że jeden kurs zajmuje 40-45 minut :D
Sprzedam:

kontakt na pw lub gg

#369 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:27

@Adrianos
FT nie mam, prasy też nie mam
Mam wycinak szczękowy, i zwiezienie kiszonki zajmuje ok. 1 godz. często o wiele mniej, zależy czy ciągnik sie nie zakopie, czy będzie łatwo wyrwać, czy nic sie nie stanie
Mam używaną przyczepe i zawsze jakaś awaria, w tym sezonie poszło łożysko, i robota stop, a na koniec roboty, w taśmie wszystkie listwy pogieło, bo taśma gdzieś przyblokowała :D

no to chyba że tak... mi nie musisz tłumaczyć co to jest stara przyczepa.... oj nasadziło się jobów jak zbieraliśmy pottinger trend2:P

jak porównujemy dobre przyczepy to i porównujmy dobre prasy, claas rolland 255rc 30-40 bel na godzine czyli 2 ha/h, 20 ha na dzień do tego owijarka z załadunkiem czołowym na 2 rolki folii 750 czyli wydajność podobna, dajemy duży kawałek, wytrwałych kierowców i 20 ha na dzień poleciało jednym zestawem
folję kupiłem w tym roku po 200zł wychodzi z rolki 34 bel

ale później to poładuj owinięte na platwormy i zwieź do domu, zejdzie Ci tyle co z belowaniem....
Sprzedam:

#370 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:28

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @bodzio1108 tylko teraz uzgodnijmy czy zbieramy tylko pierwszy skos czy całoroczny (drugi i trzeci)? bo to też ma znaczenie :D . U mnie śr wydajność z ha pierwszego skosu to 10-12 bel

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:29

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A zróbmy też porównanie np tak jak u mnie przyczepa 'stary złom' 91 rok warta na max 20tyś bo w dobrym stanie, prasa Sokółka nowa kosztuje 40tyś czyli jeszcze raz tyle. Dolicz jeszcze koszt zakupu owijarki, ładowacza jakiegoś, jeśli owijasz folią na łące do do zwiezienia jakieś specjalne platformy itp.

Ja mówie o pierwszym pokosie :D

Edytowany przez bodzio1108, 03 czerwiec 2010 - 20:31.

Sprzedam:

kontakt na pw lub gg

#372 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:32

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U mnie na łąkach jest ostatnio tak mokro że ludzie owijają bele na miejscu i zostawiają z nadzieją że kiedyś tam będzie suszej-transport odpada Dodany obrazek .

#373 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:32

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? jak na 2 zestawy to prasuje się 40ha w dzień i 2 dzień zwozi (ale nie ma takiej potrzeby pilnej) do zwożenia 2 ciągniki(mogą być te same co z prasami latały) i do każdego przyczepy np takie http://www.agrofoto....mage&img=221044 choć są tacy co do przyczepy o podobnych wymiarach doczepiają jeszcze jedną mniejszą

#374 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:35

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @qazi, tylko gdzie tym wjechać przy takiej pogodzie :D i gdzie tu wyższość prasy nad przyczepą??:)
Sprzedam:

#375 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:38

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Taki wynalazek to u mnie na pusto się topi Dodany obrazek -a tak poważnie to w tamtym roku sąsiad podobnym (tylko tym mniejszym ) Pronarem miał problem żeby wywieźć 6 bel-w tym roku wolę nawet nie myśleć...u mnie podstawa to jak najwyższe oponki i do tego bliźniaki.

#376 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:39

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Wyższości nie ma, ale nie o to mi chodziło, tylko o to że z wydajnością może być podobnie

#377 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo ,mechanika,zetor ,wędkarstwo

Napisany 06 czerwiec 2010 - 10:33

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja kiszone robię z 20ha w 1 dzień 4 chłopaków, zetor 8011 do ugniatania, i zworze JD6320 +pottinger jumbo 8000, lusuje MF255 :D
Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

#378 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 10 czerwiec 2010 - 15:15

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Pewnie że tak...
Sprzedam:

#379 Share Matiboos

Matiboos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 10 czerwiec 2010 - 17:30

Ja kiszone robię z 20ha w 1 dzień 4 chłopaków, zetor 8011 do ugniatania, i zworze JD6320 +pottinger jumbo 8000, lusuje MF255 :)

Chyba ci się pomyliło nie Jumbo tylko Faro. Bo z moich informacji to do jumbo moc minimalna to 160km a ten JD chyba tyle nie ma .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo ,mechanika,zetor ,wędkarstwo

Napisany 12 czerwiec 2010 - 12:26

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A może mi się pomyliło <lol> my wynajmujemy ciągnik i zbierająca także mogłem się machnąć :)

ale tu przy ciągniku JD był ale ile to se nie skojarzę będzie robił jutro to na pewno zerknę
:)
Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)