Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#341 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Na dobrej łące zrobię Metalfachem nawet 28 szt na godzinę to też wychodzi 13 bel na 25 minut Dodany obrazek-no i tak jak kol.qazi powyżej napisał-spotkałem ostatnio kuzyna ma nawet większe gospodarstwo niż Twoje @Adrianos-też oczywiście sporawa przyczepa + sporawy ciągnik no i niestety w tym roku kupa Dodany obrazek -za mokro, za mało może zebrać na raz itd.-czasami belarka ma przewagę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 19:26
  •  

#342 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2641 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:34

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Prawda belownicą zbiorę praktycznie kiedy chce, a przyczepą trzeba mieć dobrą podogę, lub jak się zacznie deszcz to nie przerywać roboty :)
Trochę deszczu napada i już w silosie nie można robić, bo przy ugniataniu trawa miesza się z błotem :D

@andrzej - to jaka ta pryzma z 70 arów jest ?? Ja robię zazwyczaj z ok. 10ha - mniej to nie ma co zbierać

#343 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Zainteresowania:Bydło mleczne -wszystko co związane jest z tą dziedziną.<br />Maszyny i sprzęt rolniczy -nowinki techniczne, stare polskie Ursusy, Zetory.<br />BMW serii 3:)))

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:42

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @Adrianos dobrze gadasz, dać Ci wódki? :D :) z reszto andrzej też dobrze mówi :)
370bel w dzień, dobre sobie :)
Koszty pryzmy są nie porównywalnie mniejsze niż balotów. Ja mam 20ha łąk, belek w najgorszym przypadku ze 400 z tego by było, z rolki folii niechbym nawet owinoł 25sztuk to daje ze 16 rolek, po niechby 220zł to jest 3500zł. Z tego samego areału jakbym zrobił w dwie pryzmy to dwie belki folii 33x12m(tej niby kiszonkarskiej z jednej biała z drugiej czarna) po 420zł płaciłem to mamy 840zł. Jest RÓŻNICA?? Folie z pryzmy można dać na spód w przyszłym roku lub jak sie dba to okryć np stóg słomy itp A folia z balików do wywalenia i niema gdzie tego wywieźć :)
Z belek krowy jedzą co chwila co innego bo różnej jakości trawy są i są skoki mleka, a w pryzmie jest wszystko razem. Nie trzeba pryzmy okrywać ziemią tylko jak Andrzej mówi można oponami i zero stresu. Pryzme łatwiej przed mniejszym mrozem ochronić bo można obstawić ściane kostkami słomy bądź siana, wycinakiem można se kostek naciąć i do stodoły i też po obstawiać i nie jest tak źle, a belek już tak nie obstawisz :)
Jak jest pogoda to jednego dnia spokojnie sobie zbieram 7ha tych łąk co blisko, drugiego dnia z dalszych ze 3ha i zakrywam. Trzeciego i czwartego dnia woże po 5ha z dalszych łąk i 5 dnia zakrywam i po robocie, no chyba że coś wypadnie to z tydzień jest roboty. Ale to już napisałem z "luźnym" zabieraniem sie do roboty, bo tak od 10rano do ok 19-20 max i jeszcze jakaś przerwa na obiad. W bele choć bym sie zesrał to nie zbiore tego w tydzień :)
Aha, sprzęt to: koszenie C-360 i MF255 do kosiarek, MF też do zgrabiarki Mesko-Rol, Zetor 9541 Proxima plus i Pottinger Siloprofi 2 i do gniecenia miałem zawsze Fendty 511, 515C a w tym roku mam swoje 385 4 w drive. Prasa to Sokółka owijarka też i przyczepy D47 :)
Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

#344 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:44

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Teraz mam pryzmę z 75 arów pszenżyta. Nie mam jak zrobić fotki tylko ...
Jest druga pryzma z prawie 3 ha trawy. Ta to już ładna jest. trawy z 60 arów miałem 2,5 przyczepy. Z dużego kawałka nie liczyłem.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#345 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2641 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:46

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dolicz do silosu jeszcze koszty paliwa przywiezienia tej kiszonki do obory, wożę w zimę codziennie c-360 po 3 wycinaki i trochę paliwa idzie, a bele se przyciągnę i po kłopocie

#346 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Zainteresowania:Bydło mleczne -wszystko co związane jest z tą dziedziną.<br />Maszyny i sprzęt rolniczy -nowinki techniczne, stare polskie Ursusy, Zetory.<br />BMW serii 3:)))

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:50

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @jaro jakim ciągnikiem śmigasz z praso i czy masz siatkę?? Ja teraz robię 385A bez siatki bo nie mam to na ładnej łące 20 w godzinę się zrobi ale 28 to trochę chyba naciągane, albo bele nie zbite albo siatka ale to i tak dużo :D
Taa,a bele ręcznie przyciągasz??
Wątpie żebyś wypalił paliwa z tyle kasy co ta różnica z samej tej folii :)

Edytowany przez bodzio1108, 03 czerwiec 2010 - 19:56.

Sprzedam:

kontakt na pw lub gg

#347 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:51

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? "W tym roku na usłudze zebrałem znajomemu 1,5 przyczepy" Wiela on takich pryzm ma?
@Adrianos nie pisałem ile godzin, dzień to od świtu do zmierzchu abo i dłużej. Sadzisz że to niewykonalne? Prasa jest cały dzień na polu nigdzie niczego nie wozi, bele trafiają zaraz na owijarkę i stają gotowe na krawędzi pola, nikt ich nigdzie nie wozi. Szybko, prosto, na gotowo
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#348 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:55

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jeno w tym roku na próbę zrobił. Facet nie ma przekonania do sianokiszonek. On tylko siano robił. W tym roku pogoda go zmusiła do kiszonki...

Dolicz do silosu jeszcze koszty paliwa przywiezienia tej kiszonki do obory, wożę w zimę codziennie c-360 po 3 wycinaki i trochę paliwa idzie, a bele se przyciągnę i po kłopocie

Ale bele tez muszę ciągnikiem przywieść wiec koszt paliwa na jedno wychodzi. Do tego jeśli bela sie przedziurawi to sie duzo psuje. Z moich obserwacji wynika ze w pryzmei mniej odwale z takiej dziurki.

Koszty w pryzmę są tańsze i jest to opinia osób u których wykonałem usługę a robili kiszonkę w bele. Oni majo porównanie. Mam już zamówienie na lipca na 4 ha mieszanki.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#349 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:57

@jaro jakim ciągnikiem śmigasz z praso i czy masz siatkę?? Ja teraz robię 385A bez siatki bo nie mam to na ładnej łące 20 w godzinę się zrobi ale 28 to trochę chyba naciągane, albo bele nie zbite albo siatka ale to i tak dużo Dodany obrazek

Ciągnik to JD 5720,napisałem że na "dobrej łace",ja mam przełacznik WOM ustawiony na 540 E więc przy owijaniu mogę o te parę sekund pogonić-a tak normalnie to tak jak piszesz ok.20 szt/h.
PS.Wszystko prawda z przyczepą-to że taniej i szybciej-tylko spróbujcie nią siano i słomę zrobić Dodany obrazek

#350 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2641 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:58

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Bele raz pojade, przciągne do obory i gotowe, a z pryzmy to musze ciągnik piłować 1/1.5 godz. żeby przywieźć to, zawsze raz na jakiś czas jeszcze będzie awaria, bo to pompa siadzie to coś się urwie wiec jest różnica

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 19:58

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @bodzio mamy podobny pogląd. my też mamy prasę, czasami jest potrzebna:D w tym roku 5ha zrobiliśmy... i to jest porażka jak dla mnie... a i doliczanie to szarpanie się z belą że o odwijaniu już nie wspomnie. u kuzyna w tym roku na dwie przyczepy zrobiliśmy pryzmę 70x8 i dwa metry wysoką, ponad 40ha w dwa dni, czym osiągniecie wyższą wydajność?? robiliśmy tydzień temu w piątek i sobotę i się trochę przeceniliśmy dlatego jeden traktor poszedł w prasę żeby jakoś to dozbierać przed niedzielą i z tąd wiem że na moją pottingerkę wchodzi ok 12-13

PS ja jutro i w sobotę robię pryzmę, 22ha pokoszone. Mogę porobić fotki i zobaczycie jak to wygląda, jeżeli ktoś nie wierzy że pryzma jest bardziej efektywna.

Edytowany przez Adrianos, 24 kwiecień 2011 - 10:22.

Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#352 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2641 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Do bel można kupić coś takiego http://www.agro-serw...ona.php?co=pily cena to 3600zł. z wysyłką.
Nie każdy ma taki super sprzęt żeby osiągnąć taką wydajność

#353 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Z jednej rolki folii wyciągniesz 35-38 bel (a jak miałem duo plast było równo 40) cena średnio 250zł/rolkę. Z 20ha łąk dobrej trawy będziesz miał jakieś 300bel nie więcej! Czyli wychodzi jakoś +/- 2200zł- jeżeli z tych 20ha będziesz miał tyle bel

Ale nie ma co porównywać kosztów zawsze w pryzmie wyjdzie taniej

Są też wady i zalet obydwu sposobów zakiszania. Jeżeli kiszonka w beli zamarznie wieziesz ja do obory, a jak w pryzmie żeby ją zawieść to trzeba mieć wycinak (no chyba że taczką codziennie dla 20 krów :D ). W pryzmie/silosie może ci się całość zepsuć (lub tylko w jednej pryzmie jeżeli masz w 2 lub 3) a w beli w najlepszym wypadku jedna bela- chociaż jeszcze nie zdarzyło mi się że bela był do wyrzucenia. Jest tyle plusów i minusów w jednym jak i w drugim sposobie zakiszania. Wszystko zależy od gospodarstwa- ilość sztuk, areał i jego odległość, ilość osób do pracy, pogoda, sprzęt i wiele wiele innych czynników

#354 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:03

Bele raz pojade, przciągne do obory i gotowe, a z pryzmy to musze ciągnik piłować 1/1.5 godz. żeby przywieźć to, zawsze raz na jakiś czas jeszcze będzie awaria, bo to pompa siadzie to coś się urwie wiec jest różnica

1,5 godzi?? to ja bym taczkami szybciej nawoził. Mi to zajmuje kilka minut. Na beli bym zaoszczędził ze 2 min dziennie.

bullet_black.png

#355 Share Matiboos

Matiboos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:04

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Mówicie że przyczepą na mokrym gorzej zebrać a ja z tego co zauważyłem to moja przyczepa ( Pottinger Europrofi 5000D ) lepiej zbiera na mokrym od prasy sipmy. Belówką w tym roku bym nie dał rady zrobić a przyczepą zacznie się tam gdzie mokrzej skończy tam gdzie suszej i do przodu.

#356 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:05

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? 40 ha na 2 dni 2 prasami spokojnie zrobi

#357 Share Ursusc385

Ursusc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2641 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:08

1,5 godzi?? to ja bym taczkami szybciej nawoził. Mi to zajmuje kilka minut. Na beli bym zaoszczędził ze 2 min dziennie.

Średnio ok. 1 godz. 1.5 godz to w najgorszym wypadku, ja mam 30 sztuk bydła więc nie wiem czy być chciał tyle taczką wozić :D jeszcze silosy oddalone o 100/150m :)

#358 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:08

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @ Matiboos no dokładnie, my mamy najszersze kapcie jakie można w pottingerce 4000 i naprawde ładnie się zbiera teraz będą zbierane łąki pardziej polne, górki, bo na torfy tylko kajakiem można próbować wpłynąć, ale jak już mówiłem u kuzyna zrobiliśmy naprawdę fajną pryzmę i to nie koniecznie z wysokich łąk, ale się "cudowało" zaczynało na łąkach niskich kończyło na grądach i powoli szło:D
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#359 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:10

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja ładuje turem na wóz. Od obory jest ze 100m. Na dzień dzisiejszy mam 20 sztuk bydła.

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share bodzio1108

bodzio1108

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 03 czerwiec 2010 - 20:10

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Prasa ma jakieś wytłumaczenie może w tym roku ale też nie do końca bo jak mokro to ciężko jest wszystkim przejechać. Ale przyczepą przejade raz i jest na tandemie, a praso przejade raz i potem jeszcze pozwozić ładowaczem to pocięte we wszystkie strony :D Jedynie jak pada deszcz co chwila to moze praso lepiej ale wątpie.
@ursusc385 niewiem co ty masz za wycinak że musisz przeszło godzine wycinać równowartość jedej belki :)
@Adrianos 40ha w dwa dni to piękny wynik, niema co :) Praso jeszcze raz tyle sprzętu by zaangażował a i tak by tyle nie zebrał :)
@jaro dobra dobra co jest do wszystkiego jest do niczego jak głosi przysłowie :)
Sprzedam:

kontakt na pw lub gg