Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#261 Share henry19

henry19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 11:18

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? to mnie troche uspokoiłeś że bydło dobrze zjada, bo mi tu kilku znajomych mówiło że oni jak nie domieszajo kukurydzy to słabo jedzo. ja juz sie przymierzam od kilku lat do robienia kiszonki w belach ale w tom roku dopiero wyjdzie mi to na 100%, w moim wypadku w gre wchodzo tylko bele bo z tego co czytałem to w pryzmie jest niewygodnie jak sie nie ma duzego stada i wozu paszowego :D już mi tylko zostało owijarke kupić, najlepiej samozaładowczą, pieniodze juz mam odlożone tylko nie wiem jakiej firmy, może mi coś polecicie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 03:01
  •  

#262 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 11:32

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @henry moim zdaniem jak masz 15 krów i "młodzież" przyczepa powinna być ok :D a co do paszowozu to u mnie nie zdałby egzaminu z paru powodów

A pracy jest przy zadawaniu tyle z pryzmy co z balotu. Stawiasz z wycinaka i po wszystkim- jeszcze łatwiej brać z wyciętej kostki niż z balotu.

#263 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 20:32

Tak się zastanawiam czy warto kupować owijarkę i owijać bele dla tych moich 30 sztuk bydła bo z tego co czytałem w temacie to w pryzmie się chyba nie opłaci dla tak malej ilości zwierząt :D A tak rocznie bym owijał jakieś 100bel, tylko nie wiem czy taka kiszonka z samej trawy będzie dobra dla mięsnych :D

W tamtym roku byłem w takiej sytuacji jak ty, kupiłem najprostszą owijarkę, u siebie zrobiłem 130. Miałem trochę czasu to jeździłem po ludziach zrobiłem na usługach około 500. Też się zastanawiałem kiedy to się zwróci przy tak małym stadzie a okazało się że bardzo szybko.

#264 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 29 kwiecień 2009 - 22:19

A pracy jest przy zadawaniu tyle z pryzmy co z balotu. Stawiasz z wycinaka i po wszystkim- jeszcze łatwiej brać z wyciętej kostki niż z balotu.

Jeśli do beli podejdzie się z głową a nie siłowo z widłami :D to rozdanie beli może zająć jakieś 5 minut a wideł można użyć jedynie do podgarnięcia tego czego krowy się sięgną językiem. Przed zakupem wozu belę rozwijałem małą jedno fazową wciągarką, w belę wbijałem 1,5m pręt i zakładałem na niego coś w rodzaju dyszla. Toczyła się ona jak walec i po 20m cała była rozwinięta. Sterowanie wciągarką to ten sam radiowy pilot którego używam do wyciągu obornika. Jeśli trawa jest długa a bela jest rozwijana odpowiednio blisko stanowiska= żegnajcie widełka :D
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#265 Share henry19

henry19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 30 kwiecień 2009 - 11:11

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja będę owijał bele bo to mniej skomplikowane i wszystko spokojnie sobie sam po trochę porobię, moim zdaniem w moim gospodarstwie będzie to wygodniejsze rozwiązanie, bo jak się zastanowić to nie mam nawet zabardzo miejsca w pobliżu podwórza na pryzmę, dzięki wam za wszystkie rady.
pozdrawiam henry

#266 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 kwiecień 2009 - 15:35

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dużo ludzi kupuje własne prasy, ale nie myśli o tym kiedy się ona zwróci. Może warto dogadać się z sąsiadem i pomóc mu przy belach, bądź przy pryzmie. W zamian sąsiad zrobi u nas usługę trochę taniej, a w perspektywie kilku lat wyjdzie to taniej niż zakup maszyn do belowania lub przyczepy.

My kiedyś posiadaliśmy przyczepę Sip 3 woziliśmy nią siano, które ładowane było do zasieku Cyklopem, potem woziło się je bykom wózkiem, da razy dziennie. Byłą to przyczepa przystosowana do sianokiszonek, wiec spokojnie dawała sobie radę w zwózce liści buraczanych po Neptunie. Mieliśmy silos więc kiszonka z liści wożonych przyczepą była dobra, głownie dlatego można było na bieżąco ugniatać przyczepę, wymagało to jednak pracy dwóch ludzi i dwóch ciągników.

#267 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:18

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Jakość paszy nie zależy od tego czym jest zrobiona, tylko w jaki sposób. Chodzi mi o sposób przygotowania sianokiszonki. Skosić - podsuszyć ( długość suszenia zależna od pogody - zebrać ( w pryzmę dobrze ugnieść i przykryć a w baloty uważać, żeby foli nie uszkodzić i żeby bale nie wyszły za lekkie). Wg moich doświadczeń nie polecam robienia kiszonki z traw ani w baloty ani w pryzmę. Sianokiszonka tak ale kiszonka nie.

#268 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:08

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? A właśnie że zależy od sprzętu, bo trawa musi być pocięta ;)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#269 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:18

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Przecież prawie w każdy sposób potniesz trawę ( chyba, że prasa jest bez rotora), ale słuszna uwaga z tą trawą.

#270 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:20

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U mnie w okolicy nie wiem czy ktokolwiek ma pocięto trawę w belach. Raczej nikt.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:25

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja zawsze tnę, więcej wchodzi i lepsze zakiszanie. Pociętą lepiej bydło pobiera. Lepsza jakość paszy.

#272 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:43

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U nas chyba żadna prasa nie ma noży.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#273 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:48

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja z początku też nie miałem jak posiadałem starą z Classa. Nie podobała mi się jednak sianokiszonka z tej prasy. Obecnie jest o niebo lepiej.

#274 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 maj 2009 - 18:08

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Podobnie jest z przyczepą samozbierającą i robieniem sianokiszonki. Jeśli trawa długa, a przyczepa nie potnie jej to w pryzmie trudniej ją ugnieść- a co za tym idzie zostają małe komory powietrzne i wychodzi słabsza sianokiszonka.
Przy włączonych nożach nawet bez wałów dozujących nie ma problemu z równomiernym rozłożeniem trawy na pryzmie, i dobrym jej ugnieceniem.

@TOOMER i zgadza się to, że pociętą sianokiszonkę bydło lepiej pobiera- ma mniej problemu z łapaniem kęsów i nie musi się z nią szarpać- a co za tym idzie mniej sianokiszonki marnuje wciągając na stanowisko albo rzucając w górę.

#275 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 09 maj 2009 - 19:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja miałem próbkę pociętej sianokiszonki w belach, bo ostatnie 25 balotów robiłem już własną prasą. W porównaniu to zwykłej prasy to jest niebo, a ziemia. Dużo łatwiejsze rozdawanie paszy, nie trzeba się szarpać, tak jak pisze kolega Adam krowy nie rzucają paszy za siebie, bo łapią tylko w mordę jeden kęs :P Zagęszczenie beli jest zdecydowanie lepsze, żaden balot z pociętych nie był nadpsuty.

#276 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 09 maj 2009 - 20:49

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Co do przyczepy to się przymierzam do zakupu ale jeszcze nie jestem pewien na 100%. W silos tnę Jaguarem-sąsiad wykonuje usługę. Przeważnie I pokos daję w silos, kolejne już w baloty. Obie formy zakiszania uważam za dające rezultat w żywieniu.

#277 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 maj 2009 - 20:53

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Sianokiszonka "robi swoje".

Przyczepą jest taniej.

#278 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 09 maj 2009 - 21:02

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Tak bo do przyczepy tylko traktor i jeszcze jeden do ugniatania. A w baloty prasa, tur, owijarka. Oczywiście stosuję zakiszacze do sianokiszonki. Przekonałem się o tym parę lat temu. Teraz nie zrobiłbym sianokiszonki bez zakiszacza.

#279 Share zetorek12

zetorek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 11 maj 2009 - 14:38

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Witam, kiedyś czytałem w FARMER-rze że siano kiszonka w balach jest droższym sposobem a dlaczego ponieważ belując np. Lucernę trzeba kupić:
-Siatkę lub sznurek
-więcej paliwa
-folię
-itp
A gdy robimy w silosie to wystarczy:
-odpowiedni sprzęt- sieczkarnia i co najmniej 2 przyczepy i jeden ciągnik do ubijania
i wystarczy kupić folię i wszystko...:P

Nie każdy musi się zgadzać z moją opinią

PZDR.Zetorek12
ŻyJ SzybKo, Umrzyj Młodo..Zostaw Atrakcyjne Zwłoki :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 maj 2009 - 18:51

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Swoją prasą robię sianokiszonkę z 2, 3 i 4 pokosu. Pierwszy pokos daję w silos wynajmując sieczkarnię. Porównując koszty zrobienia 1 tony sianokiszonki to wygląda to następująco : owijanie w baloty - 15 zł, w silos - 12 zł.