Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

920 odpowiedzi na ten temat

#241 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 20:36

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? ciekawe dlaczego tak wielu rolników przerzuciło się z pryzm i silosów na bele, przecież jeszcze kilkanaście lat temu były tylko pryzmy, a teraz gdzie nie spojrzysz to stosy bel. Skoro to takie drogie i nie wygodne to czemu rolnicy robią bele zamiast pryzm :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Dzisiaj, 09:53
  •  

#242 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 kwiecień 2009 - 20:48

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Pewnie dlatego jak powiedział @Bamboocha dla małych gospodarstw w belach wychodzi najlepiej. A w Polsce nadal jest bardzo dużo małych gospodarstw.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#243 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 20:56

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? z jednej strony tak, ale zauważ, że bele robią nie tylko małe gospodarstwa może uzależnione to jest od regionu bo u nas przyczep praktycznie nie ma, zarówno małe jak i wielkie gospodarstwa robią bele, wyjątkiem jest kukurydza, ta zawsze w pryzmach,zresztą nawet jeżdżąc po Polsce widok gospodarstw z dużą ilością bel jest bardzo częsty

#244 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 20:57

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Widzę ze mamy podobnych ojców.... swojego tez do sianokiszonki nie mogłem przekonać. Trochę pogoda pomogła (deszcz i brak możliwości wysuszenia) Ostatnio była sianokiszonka z 3 pokosu trawy+ poplon oraz z koniczyny. W tym roku planuje zrobić już i z 2. Jakoś tak stopniowo udaje się zmienić mentalność. Parę lat temu nie chał słyszeć o kukurydzy i kiszonce z tego. Teraz sieje ponad 3 ha kuku. Sam mówi czy aby nie za mało. Jak się na własne oczy nie przekona to ciężko jest przekonać do czegoś nowego.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#245 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 26 kwiecień 2009 - 21:04

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Głównie chodzi tu o wielkość stada im więcej sztuk to większe spasanie, a jak mamy w pryzmie to musimy szybko "wchodzić" zęby się nie popsuła. Niech ktoś powie że w belach mu się sianokiszonka psuje to nie uwiężę. Ja po swojej owijarce matal-fach miałem problem z dokładnym owijaniem (juto sprawdzę bo zmieniłem zębatki nadawały się od siewnika Poznaniaka) i w niektórych punktach na beli folia była pojedynczo!!!, a z 200 bel jakieś 3 były zepsute i to z jednego boku. Jak już będzie dokładnie owijać to będzie ok. Koszt owijania jest dużo większy od pryzm ale jak przyjdzie lato i pryzma jest otwarta i spasanie jest "mozolne" to raz dwa połowa do wyrzucenia, a jak jest już pleśń to jej nie dogonimy żeby zapszestać fermentacji. Osobiście robię w pryzmie tylko kuku a sianokiszonkę w belach i widzę jak jest lato to co się dzieje z kukurydzą, a bele mogą przeleżeć całe lato i na jesień można spasać

#246 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 13:49

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Może i racja, sam się mocno zdziwiłem, jak znajoma spółka rolna zrobiła prawie 100 ha w sianokiszonkę z drugiego pokosu. ? :D Oj było tego trochę, ku mojemu zdziwieniu owijali zwykłą teklą :D:P na miejscu przy oborach. Musze dobrze gadać z dyrektorem, to może pojadę do nich owijać w tym roku :D Czysty zysk, owinąć tak 1000 bel :D

#247 Share jaro93

jaro93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 14:12

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? U mnie raz była zrobiona sianokiszonka w belach to pół tego się popsuło, chyba kiepsko mi owinęli
siemka

#248 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 14:49

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Zepsuć się może i w belach i w pryzmie- zależy jak zrobiona. Ja miałem pryzmę dwuletnią, jak otworzyłem to kiszonka była super. Mam zwyczaj zrobione dwie pryzmy sianokiszonki, czasami jeszcze jest jakaś dodatkowa, mniejsza (tak jak ta dwuletnia). Nie zauważyłem żeby jakoś się psuły.

A co do tego że "dużo" rolników robi bele. Po pierwsze te "sterty" bel w białej folii bardziej rzucają się w oczy niż pryzma przykryta czarną folią i obsypana ziemią- i stąd te wrażenie.
Po drugie to zależy też od miejscowości- co gdzie bardziej się przyjęło. U mnie jest to pół na pół w wiosce.
Po trzecie bielarkę można kupić za 50tys. zł a nowa przyczepa kosztuje około 200tys., używana ok 15tys.- wiec jak ktoś kupował na zwrot to nowa belarka wyszła mu niewiele drożnej niż używana przyczepa. A jak ktoś kupował coś nowego to stara się brać na zwrot z UE a łatwiej było nową prasę niż nową przyczepę.
Po czwarte panowała taka moda na prasy- a "mali" rolnicy jak decydowali się na zakup prasy to często robili to na kredyt, więc tak szybko z tego się nie wycofają.
Po piąte-reasumując wszystko- jak ktoś już słusznie zauważył, jeśli ktoś do czegoś jest przyzwyczajony to trudniej mu przekonać się do innej technologii. Jeśli ktoś od paru lat robi prasą, ma wprawę, wie jak to robić, to będzie miał opory przed zaryzykowaniem i przestawieniem się na przyczepę.

Ja z pryzm jestem zadowolony :D

#249 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 15:02

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kolego masz racje, ale tylko w pewnym stopniu, nie liczysz rolników, którzy, albo kupili sprzęt za swoje, albo urzywany, albo nowy. Ja np. kiedyś robiłem w pryźmie, durzo spleśniało, kupiłem prase. Dziś nic mi nie pleśnieje, dwa lata temu poszło mi 10 bel, ale to przez jakiegoś zazdrośnika, który pociachał mi 10 sztuk. Normalnie chyba zaczne robić w pryźmie, w najbliższych latach planuje kupno jakiejś taniej przyczepy samozbierającej, do worzenia zielonki dla krów na wybieg. Najprawdopodobniej będzie to jakaś do 3 tyś. I sprube zrobić 1 ha wedłóg waszych instrukcji. A więc jak zrobić, aby mieć tyle samo odpadów jak w belach, przy niższych kosztach, skoro takie są ??? Jakiś złoty przepis prosze. :D A pragne przypomnieć że z beli nie mam ani grama odpadu, jak kto nie wierzy, to zapraszam do mnie do obory :D Ciekaw jestem czy jest możliwe zakiszenie sianokiszonki w pryźmie bez żadnych strat :D Adamlupus@ to zadanie przeznaczone głównie dla ciebie, ponieważ piszesz, że masz złoty przepis, że po dwóch latach była super, tylko szkoda że nie zawarłeś ile miałeś odpadu :D Ja również nauczyłem się robić sianokiszonke o durzej mlekopędności, a starat nie mam praktycznie żadnych :D

#250 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 15:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Cudów nie ma :D powiem Ci szczerze że nie wierzę w brak strat przy robieniu którąkolwiek z metod. Straty są zawsze. Tylko ich wielkość zależy od tego jak to robisz.
Jeśli zrobisz pryzmę na gołej ziemi to norma, że warstwa na dole będzie zabrudzona. Jak nie ma silosu to na dno rozłożyć starą folię albo warstw słomy.
Powiędnięta, lekko przesuszona trawa, dobrze ugnieść i okryć. Jak już będziesz okrywać to zacznij obsypywać od góry- tak żeby powietrze wyszło.
Przepisów na to nie ma- jak zrobisz z mokrej trawy to wątpię żeby przeleżała dwa lata. :D

A co do balotów- sąsiadowi zamarzały zimą :D Nie wierzyłem aż zobaczyłem. A przetestuj: zamroź kiszoną kapustę, rozmroź i zobacz czy jest ok :D Sianokiszonka z pryzmy ani nie zamarza ani się nie grzeje.
Ja na sianokiszonce nie mam plęśni. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 17:41

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kiedyś robiliśmy kiszonki w silosie to co zima zamarzały, ale to były kiszonki. Jeżeli chodzi o bele to mi jeszcze nigdy nie zamarzły, a mrozy były do -30 w zimie. Ale wiadomo że jak zrobi się z mokrej trawy to może zamarznąć

#252 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 18:43

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Kolego endrju przyczepą za 3 tyś. nie zrobisz dobrej sianokiszonki bo ta przyczepa nie będzie mieć nawet noży. Zrobisz z trawy nie pociętej to na pewno nie wydusisz powietrza i pleśń gotowa, dodatkowo problemy z wyciąganiem i wtedy na 100% utwierdzisz się w przekonaniu że ta metoda jest nic nie warta. Moja rada do tych 3 tyś. dołóż 7-10 tyś. i wtedy na pewno się uda i będziesz zadowolony.

#253 Share tomekjas

tomekjas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 27 kwiecień 2009 - 21:31

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Ja robię sianokiszonkę w pryzmie i małe ilości w belach. Uważam że każda metoda ma plusy i minusy. Dla mnie największym plusem pryzmy, jest łatwość rozdawania (nie mam wozu paszowego) krótkie kawałki pociętej trawy a nie długa ciężka nie dająca się urwać kiszonka z beli.Jednak na pryzmę potrzeba kilka hektarów trawy ponieważ wtedy można ją zrobić długą co najmniej 30m (krótsze słabo się ugniatają) Jak mam mały kawałek do skoszenia to robię w balotach.

#254 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 28 kwiecień 2009 - 22:14

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Po powyższych postach bardzo ładnie widać, że ile przypadków tyle plusów i minusów każdej technologii... :D W ostatnim topagrar jest toś sporo informacji na temat sianokiszonek...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#255 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 07:43

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Pryzma zamarzła? :D mogło co najwyżej oszronieć w okolicach otwarcia, tam gdzie był kontakt z zimnym powietrzem :D

Tak już nawet na ten nieoceniony "chłopski rozum"- jak wrzucisz do zamrażalnika udko kurczaka i całego kurczaka to szybciej zamarźnie Ci udko? :D ...tak samo jest z pryzmą- wytwarza więcej ciepła :D i mniej sianokiszonki ma kontakt z zimnem.

@binek popieram- przyczepą za 3 tys. można wozić na bieżąco, ale nie zrobi się dobrej sianokiszonki

#256 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 08:28

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Przeczytaj dokładnie Ja napisałem kiszonka a nie sianokiszonka :D i wierz mi, że zamarza

#257 Share henry19

henry19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 10:21

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Witam, mam pytanie: Czy dla bydła mięsnego warto robić sianokiszonkę?? Czy lepiej śruto i sianem je karmić?? Mam 15 krówek i cielaki trzymane na wagę kolo 700kg.
Trochę nie w temacie ale może ktoś poradzi coś mądrego.
pozdrawiam henry

#258 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 10:30

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @sydney ja kiszonki nie robię tylko sianokiszonkę- jestem bardziej humanitarny wobec bydlęcych żołądków :D

@henry sianokiszonka jest paszą wartościową zarówno dla krów mlecznych, jak i mięsnych :D ja zostawiam byczki mieszańce hereford/limuse na większą wagę- kukurydzą i sinokiszonka, i jest ok :D

#259 Share henry19

henry19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 10:51

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? Tak się zastanawiam czy warto kupować owijarkę i owijać bele dla tych moich 30 sztuk bydła bo z tego co czytałem w temacie to w pryzmie się chyba nie opłaci dla tak malej ilości zwierząt :D A tak rocznie bym owijał jakieś 100bel, tylko nie wiem czy taka kiszonka z samej trawy będzie dobra dla mięsnych :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 11:01

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie? @henry u mnie jałówki zostawione na remont stada, mieszańce z hf, stoją na samej sianokiszonce i wyglądają jak byki...wkrótce czas je pozacielać :D bo inaczej zamiast wymion to jaja urosną :D
A tak poważnie, to sianokiszonka z dobrej trawy jest z pewnością bardziej wartościową paszą niż siano. A jak jeszcze im podasz kukurydzę to pełnia szczęścia :D

Przyczepa jest tania w eksploatacji i sianokiszonka z pryzmy jest dobra. Siano i tak i tak musisz zebrać, dorzucisz trochę do sznura na prasę i masz folię do pryzmy. Polecam sianokiszonkę w pryzmie :D

Przyczepą się opłaci i w małym i dużym gospodarstwie :D