Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

764 odpowiedzi na ten temat

#141 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 24 maj 2009 - 09:11

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Kolega cos za bardzo sie upiera przy tym moczniku :) Nie jestem super znawca tematu uprawy zbóz ale człowiek uczy sie na błedach. JA w tym roku mam przekonanie co roku siałem saletrzak efekt był. W tym roku postanowiłem posiac saletre i naprawde możesz wierzyc albo nie dziła szybciej od saletrzaka a i napewno od mocznika :) Dla porównania saletry i mocznika kolega tego samego dnia rozsiewał mocznik i róznice można zauwazyc gołym okiem z daleka ;) Nawozy siałem dosc pózno bo u mnie nie da sie wjechac wczesnie bo woda stoi :) Ale widze jak u sasiadów wygladaja pszenżyta zyta a jak u mnie niebo i ziemia. Juz chyba nigdy nie bede siał mocznika i saletrzaku po zbożach. Mocznika uzywam tylko do kukurydzy zeby dłużej miałą jedzonko :) Bo zawsze sieje 100kg pod agregat i 150kg najpózniej jak sie da wjechac. Efekty widoczne na fotach z zeszłego roku podczas koszenia :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Dzisiaj, 21:44
  •  

#142 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 24 maj 2009 - 10:00

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła @aadamm153 w jakim celu zadałeś pytanie w tym temacie ???
Przecież Ty na wszystko znasz odpowiedź ;).

Mocznika wogóle nie uzywam juz od ładnych kilku lat. Mocznik nazwałbym nawozem nieprecyzyjnym, gdyz działa wtedy kiedy on chce (temperatura, wilgotnośc), a saletra amonowa jest bardziej precyzyjna gdyz potrzebuje niższej temperatury i wilgotności.
Zresztą troche teorii by się przydało @aadamm153 poczytać N amidowy -> amonowy->azotanowy :).

Co do antywylegacza w tym roku nie zastosowałem go wcale. Staram się dobierać odmiany o niskiej podatności na wyleganie, stosować rozrzedzony siew (wpływa również na mniejsze porażenie roślin chorobami grzybowymi), stosować azot w odpowiednim czasie i formie (dlatego nie stosuję mocznika, bo słomy nie potrzebuję).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#143 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 24 maj 2009 - 10:38

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Ja tez mam obsiane wszytko grenado i baltiko pare ha. Wszystko swiezy towar Dodany obrazek Zapowiada sie łądnie. Ale u mnie plon 5 t to juz jest oki Dodany obrazek Prysnałem w fazie pierwszego kolanka połową dawki stabilanu 750sl. Dostało 250kg saletry w jednej dawce, na jesieni zero nawozów. Nie stosuje tez fungicydów, choc mam na to ochote spróbowac któegos roku zeby sie przekonac czy jest sens na naszych ziemiach stosowac intensywnijsza wersje uprawy.

Połączyłem ten temat z podobnym poniżej.

Edytowany przez MAT912, 20 kwiecień 2012 - 20:17.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 24 maj 2009 - 12:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

@aadamm153 w jakim celu zadałeś pytanie w tym temacie ???
Przecież Ty na wszystko znasz odpowiedź ;).

Mocznika wogóle nie uzywam juz od ładnych kilku lat. Mocznik nazwałbym nawozem nieprecyzyjnym, gdyz działa wtedy kiedy on chce (temperatura, wilgotnośc), a saletra amonowa jest bardziej precyzyjna gdyz potrzebuje niższej temperatury i wilgotności.
Zresztą troche teorii by się przydało @aadamm153 poczytać N amidowy -> amonowy->azotanowy :).

Co do antywylegacza w tym roku nie zastosowałem go wcale. Staram się dobierać odmiany o niskiej podatności na wyleganie, stosować rozrzedzony siew (wpływa również na mniejsze porażenie roślin chorobami grzybowymi), stosować azot w odpowiednim czasie i formie (dlatego nie stosuję mocznika, bo słomy nie potrzebuję).

co do teorii to wystarczy mi tej co w szkole nauczyli.., ja nie twierdzę ze mocznik szybciej działa..., bo różnica sięga nawet czasem do 2 tygodni sam w tym roku pod kłos saletrę będę sypać.., ale uważam ze z wiosny w moim przypadku w tym roku saletra nie była konieczna, gdyż były przymrozki i to dość długo.., jak by wygoniło ją to i by przymroziło.., a mocznik tak szybko nie zaczął działać, ten dolistny z jesieni tak:)

#145 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 24 maj 2009 - 14:02

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Ja gdybym miał znowu stosować nawozy granulowane (nie RSM) to bymj tylko stosował saletre-salmag -saletre i to wtej kolejności.Zadnych moczników mimo kożystnej ceny azotu .A doświadczenie takie sobie mam na 100ha od 9lat prowadze samodzielnie gospodarstwo i ztego żyje a nauka na błędach uczy toteż słuchaj bardziej doświadczonych bo ja też jak zaczynałem to jeżdziłem i pytałem starszych i WIĘKSZYCH kolegów

#146 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 24 maj 2009 - 16:49

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła jak juz tak o tym moczniku mowa to ile mozna go zastosowac pod korzen na jare tak aby byly rowne wschody poniewaz gdzies czytałem ze przez niego wschody sa gorsze jak jest zastosowany w zbyt duzej ilosci

#147 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 26 maj 2009 - 21:38

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła nie wiem ja jakoś nie widzę takiej różnicy w moczniku a saletrze jak i tak wegetacja u mnie szybko ruszyła wiec czym się jeszcze rożni prócz forma??

#148 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 27 maj 2009 - 16:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Kolego adamie ja bym proponował poczytać temat : Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Tam jest to szerzej opisane. Bo w obecnym temacie to bardziej o antywylegacze chodzi jak o nawozy.

#149 Share robigal

robigal

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 02 czerwiec 2009 - 13:32

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Witam
Co się stanie jak jęczmień jary dostał 1.5l/h antywylegacza cerone zamiast 0.75l.
Szwagier mi pryskał i dał jak na zimowy.
Ach tak to jest jak się samemu nie dopilnuje. :P

#150 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 02 czerwiec 2009 - 17:30

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła To zależy w jakiej fazie jest jęczmień jeżeli masz za sobą fazę drugiego kolanka i czuć pod palcami wysuwający się kłos to może nie będzie tak źle, ale na pewno opóźni się kłoszenie, jeżeli masz fazę drugiego kolanka to mogą być problemy, najwyżej wysunie się trochę z pochwy liściowej i tak bedzie dojrzewał, na przyszłość będziesz wiedział że nikt Ci nie przypilnuje interesu jak Ty sam. Pisz w podtemacie jak sytuacja się rozwija z tym jęczmieniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 02 czerwiec 2009 - 18:41

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Zależy jaka temperatura była w czasie zabiegu oraz po nim w okresie jednej doby .Czym wyższa temperatura regulatory wzrostu szybciej działają i stosuje się niższe dawki,w niższej temperaturze odwrotnie.Nie wiem w jakiej fazie był jęczmień u mnie strzela w źdźbło, ale myślę ,że nie powinno być ujemnych skutków przedawkowania preparatu.

#152 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 04 czerwiec 2009 - 15:11

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła mam pytanie na 7 ha mam pszenice ozima ludwig dalem 1 l/ha stabilanu antywylegacza w fazie 1 kolanka stanowisko po rzepaku pszenica mi za bardzo wybujala jest za wysoka boje sie ze moze wylegnac szkoda by bylo. czy mozna teraz jak sie wyklosila dolozyc przy oprysku na grzyba antywylegacza wzmocni to lodyge???

#153 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 04 czerwiec 2009 - 17:54

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła z antywylegacza ci już nic ,tylko moddus teraz jeszcze może podratować sytuację litra kosztuje ponad 200zł myślę że 0,4 by starczyło.

#154 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 07:45

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Z tym Ludwigiem to tak jest trudno tą odmianę utrzymać w pionie, ma tendencję do wybujania i taka jej uroda. Skracać ją należy wcześniej już w fazie krzewienia a na pierwsze kolanko to już trzeba dać drugą dawkę inaczej będzie szła w górę i jej nie opanujesz, stosowanie w fazie kłoszenia czegolwiek na skracanie to daremny koszt , efektu nie będzie. Zaletą tej pszenicy jest że może wydać bardzo dobry plon ale wadą i to zasadniczą jest skłonność do wylegania i dlatego przestałem siać tę odmiane. Ma drugą wadę bardzo żle znosi stanowiska po zbożach, opanowuje ją szybko fuzarioza kłosów i i tuz przed kłoszeniem trzeba zastosować Charizme lub Amistar jak nie dasz nic zbieleje w oczach (ja jestem zwolennikiem Charizmy) , jeszcze raz zaznaczam o opisuję reakcję w stanowiskach zbożowych.

#155 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 17:14

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła U mnie akurat pszenica Ludwig nigdy się nie kładła. Stosowanie moddusa nic nie da poza tym że wydasz nie potrzebnie kasę. Najpóźniej moddus zastosować przed flagowym. Wiem, że susza pokręciła plany z zastosowaniem regulatorów szczególnie CCC. Było okropnie sucho w kwietniu i rolnicy bali się zastosować CCC ( a jak już dali to w mniejszych ilościach) aby nie pogorszyć już i tak źle wyglądających plantacji. A moddus bezpieczniejszy ale kosztuje, ja zastosowałem moddus w dwóch dawkach. Nie stosuję CCC. Przyszedł deszcz i zboże zaczęło przychodzić do siebie. Ale pojawił się kłopot z wylegami.
Nie stosuj już żadnego regulatora lambogrand. Moim zdaniem to nic nie da.

#156 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 21:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Może ten środek byłby dobry?

#157 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 06 czerwiec 2009 - 07:29

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła trudno bede juz czekal tylko na rozwuj wydarzen wylegnie to trudno na nastepny rok bede sial ludwika po kuku

#158 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 06 czerwiec 2009 - 08:15

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Panowie Moddusa można dawać nawet po wykłoszeniu,ja u siebie dawałem go na Akteura przed kłoszeniem i teraz źdźbło jest blisko połowę grubsze ,i grubość ścianki jest 2 raz większa ,do tego dochodzi efekt heliotropowy w postaci wyspinowanego pod niewielkim kątem od pionu ok.25-30 stopni liścia flagowego co ma duże znaczenie,pozytywnym efektem modusa jest też to że roślina zmniejsza transpirację i jak wiadomo jest mniej podatna na suszę.

#159 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 06 czerwiec 2009 - 10:36

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Maciek trochę demonizujesz działanie Moddusa, piszesz że, dałeś przed kłoszeniem i źbło jest dwa razy grubsze, jest grubsze bo napewno wcześniej czymś skracałeś, uważam że stosowanie Moddusa przed kłoszeniem jest nie efektywne i drogie, gdyż wysokośc rośliny w tej fazie jest już ustalona, najbardziej efektywne stosowanie Moddusa jest od fazy krzewienia do fazy liśćia flagowego(chyba że masz za dużo kasy). Ja wtym roku nie dałem ani kropli antywylegacza i jest odpowiednio rozwinięta i zakrzwewiona.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share maniek10

maniek10

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 21:45

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła powiedzcie mi koledzy dlaczego co roku mi wyklada pszenice czy cos ziemi brakuje?