Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

764 odpowiedzi na ten temat

#121 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 21 maj 2009 - 11:36

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Jesli mogę Ci coś doradzić, to czasem na prawdę lepiej zapytać kogos doświadczonego niż samemu szukac w fachowej literaturze; jesli koledzy wyżej twierdzą że przesadziłes to ja bym raczej im wierzył... jesli dalej będziesz ją pryskał mocnikiem, to przypalisz liśc flagowy i plon będzie mizerny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Dzisiaj, 09:22
  •  

#122 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 maj 2009 - 17:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ja nie twierdzę ze oni źle piszą ani nie twierdzę ze im nie wierzę.., wiesz doświadczenie doświadczeniem nie jestem początkującym rolnikiem.., ale forum jest od tego aby dyskutować na rożne tematy

#123 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 21 maj 2009 - 21:26

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła To, że forum jest po to, by dyskutować na różne tematy to nawet wiem ;) :) :) ... a dawki mocznika stosujesz wg mnie za duże jak na panujące do niedawna warunki atmosferyczne; nie lepiej(a już na pewno bezpieczniej) rozsiac saletre..., ale to już Twoja sprawa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 maj 2009 - 09:52

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Kolego Adamm 153 piszesz że nie jesteś początkującym rolnikiem a popełnileś błedów ile się dało. No to jazda - po pierwsze dużo za późno, gdzież w fazie liścia flagowego, po drugie po co tak dużo mocznika i siarczanu to że nie spaliłeś tej pszenicy to cud, po trzecie panująca susza wyklucza stosowanie mocznika dolistnie, po czwarte po co antywylegacz jak pszenica i tak ma problemy ze rozwojem ? . Z tej pszenicy wielkich plonów nie będzie nie dość że przypalona to jeszcz skrócona i żle nawożona z wiosny i nie dość że za mało to jeszcze forma do kitu. Nawożenie pszenicy azotem przeprowadza się z wiosny zaraz po zimie do fazy końca krzewienia saletrą amonową lub saletrzakiem, i podobnie dolistnie nawożenie, wtedy to jest najbardziej efektywne i skuteczne , w fazie liścia flagowego pryska się jedynie od chorób grzybowych aby chronić liść flagowy i ewentulanie dać trzecią dawkę saletry na kłos celem uzyskania dobrego białka i glutenu, w poprzednich tematach na forum " chyba saletra amonowa w pszenicy" coś takiego opisałem to dość szczegółowo. Nie obrażaj się na moją krytykę tylko przemyśl to sobie poczytaj posty kolegów w temacie zboża, zjechałem Cię ale od razu dałem odnośniki dlaczego źle, także prawdziwa cnota krytyki się nie boi tak mawiali starożytni rzymianie, przemyśl to sobie i wyciągnij wnioski na przyszłość, sam pisałeś że po to jest forum żeby wymieniać poglądy no to je wymieniliśmy ;) . pozdrawiam jerzy

#125 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 maj 2009 - 16:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła no ja z chęcią rozsieje saletrę jeżeli zapłacisz za nią to nie ma sprawy.., bo nie ma sensu siać jej 100kg na ha a na więcej to mi finanse nie pozwalają..

Ech błąd w tym ze dałem dużo mocznika z siarczanem??, nie no sory to może miałem dać 25 kg na ha? chciałbym podkreśli ze u mnie aż takiej suszy to nie ma.., gdyby moja pszenica miała by problem z rozwojem to po zimie dopiero by ruszyła wegetacja jej..., ech heh ty o mój plon się nie martw na pewno wyciągnę najlepszy z tej ziemi.., a jak uważasz ze za mało to kup od mnie pszenice po 700 a ja za ta kasę kupie wszystko azot i będzie git, no tak forma do kitu lepiej posypać 400 kg moczniku i dostarczyć dla rośliny z 70 kg czystego azotu.., a niby mocznik kiedy ja rozsiałem?? w celu uzyskania dobrego białka i glutenu dam jak przyjdzie na to pora..., zjeżdżać możesz mi se kogo chcesz a krytykę to ja wiesz gdzie mam...

#126 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 maj 2009 - 17:42

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Adam niepotrzebnie się tak denerwujesz (przecież nie użyłem obraźliwych słów) pokazałem Ci gdzie się chybnąłeś i napisałem dlaczego, napisalem trochę żartobliwym tonie żeby złagodzić skutki krytyki ;) . Skoro jest tak dobrze to czego są poparzone liście flagowe ? i co u ważasz że taka pszenica wyda super plon, widać że myślisz nad uprawą i chcesz osiągnąć dobry plon ale pewne rzeczy trzeba poprawić, pozdrawiam Cię chociaż nieptrzebnie jesteś nieuprzejmy. Zapraszam na gg.

#127 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 22 maj 2009 - 17:44

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Ja tutaj nikogo nie krytykując podpowiem iż jest sens wysiania 100 kg/ha saletry na kłos, pszeniczka strawia w tym okresie 10 kg N na każdą tonę przewidywanego plonu ziarna.
Kolego aadamm153 więcej spokoju w wypowiedziach i będzie ok.
Kolego jerzy czytając Twoje posty widzę że orientujesz się w temacie o co chodzi, dajesz cenne uwagi.
Pozdrawiam.

#128 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 22 maj 2009 - 18:04

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ja dodam niewnikając głęboko w te potyczki słowne że azot na kłos to podstawa by uzyskać pszenice o konsumpcyjnych parametrach a jeśli sie chce udeżyć do portu po najwyższą cene to by mieć ok 15%białka to te 100kg saletry niewystarczy a zwłaszcza przy wydajności pow 6-8t.

#129 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 22 maj 2009 - 18:09

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Zgadzam się z wypowiedzią kolegi farmermf. Ale moim zdaniem to podanej przez Ciebie wydajności kolega adam to raczej nie uciągnie.

#130 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 maj 2009 - 18:12

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ech sorry.., ale mam dziś zły dzień..;):) ja nie mowie ze nie ma sensu.. tyle ze te 100 kg saletry to jest 34kg czystego azotu:):) a odjąć ze nie wszystko zostanie po brane doliczyć ze gleba jest zakwaszona i nie miała wapna od ponad 8 lat, i do licz do tego to ze ja pszenicy nie sprzedałem.., jedynie rzepak i żyto ale żyto poszło na cement..a za rzepak od dawna pieniędzy nie widziałem.. wiec tez trzeba mieć za co go posiać...
no a co do tej po parzone to nie ma co liczyć na duży plon.., moje szczęście ze po deszczu się poprawia.. i moje szczęście ze z 40 ha pszenicy jest poparzone tylko 1.50 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 22 maj 2009 - 18:21

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła A tak podejrzewałem, że masz kwaśny odczyn gleby. I jeszcze na kwaśnej glebie zastosowałeś dolistne dokarmianie mocznikiem. Masz ciężką sytuację ekonomiczną, rozumiem, też nie zawsze mi wszystko wychodzi jak ja chcę, ale jak chcesz uzyskiwać plony na swojej ziemi to zainwestuj w wapno a potem syp nawozy i takie nawożenie dopiero będzie Ci przynosiło efekty. Wiem bo sam też tak miałem.

#132 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 maj 2009 - 18:50

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

A tak podejrzewałem, że masz kwaśny odczyn gleby. I jeszcze na kwaśnej glebie zastosowałeś dolistne dokarmianie mocznikiem. Masz ciężką sytuację ekonomiczną, rozumiem, też nie zawsze mi wszystko wychodzi jak ja chcę, ale jak chcesz uzyskiwać plony na swojej ziemi to zainwestuj w wapno a potem syp nawozy i takie nawożenie dopiero będzie Ci przynosiło efekty. Wiem bo sam też tak miałem.

nie wiesz jak bardzo bym się ucieszył jak bym miał finanse na wapno z chęcią je rozsypie nawet wiadrem mogę rozsypać;):) byle by je mieć.., ale tak jest ze z tamtego roku 20 ton pszenicy leży.., cena niska w gore za bardzo nie chce iść i jakoś nie ma tej kasy na te wapno.., może w tym roku po żniwach chociaż po 650 dadzą to na 100% po wapnuje

#133 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 22 maj 2009 - 19:01

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Dobrze Cię rozumiem Kolego. Zobaczymy co pokażą tegoroczne żniwa.
Pozdrawiam.

#134 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 maj 2009 - 20:17

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła no jak narazie z tego co piszą to nie zapowiada się powyżej 700 za tone pszenicy, kryzys jest ludzie oszczędzają i nie ma takiego zapotrzebowania na zboża jak i na inne produkty.., jedynie co może cenę podnieść to susza ale to chyba na skale światową.. no prócz polski..

#135 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 23 maj 2009 - 19:17

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Czytając posty kolegi adama153 nie będę nic dodawał bo kolega jerzy trafnie wyjaśnił Twoje błędy. Dodam tylko, że na przyszłość to na pierwsza dawkę wiosenną zastosuj saletrę. Z dolistnym mocznikiem nie wejdziesz za szybko bo przecież przymrozki przeszkadzają. A mocznik, który wysiałeś będzie działał po min. 3 tygodniach. Rozumiem Twój ból odnośnie obecnych cen zbóż, bo są za niskie. A ja kupiłem wczoraj pszenżyto po 380 zł. Zrobię trochę zapasu bo po żniwach to może być różnie z tą ceną.

#136 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 23 maj 2009 - 19:48

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ja akurat z jesieni za stosowałem oprysk mikroelementy z mocznikiem, z wiosny gdy tylko ruszyła wegetacja to pszenica miała zapas azotu z jesieni co pozwoliło jej na szybką wegetacje i gdy tylko ruszyła wegetacja to i ruszyłem z mocznikiem wiec wszystko było okej, wiec myślę ze saletra była by tu zbyteczna i zbyt duży wydatek..

#137 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 maj 2009 - 19:59

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła itu sie adam mylisz.Mocznik działa w temp 15 stopni a saletra w 3 na plusie i wszędzie w zaleceniach pisze tylko saletra by szybko i dużo azotu dostarczyc na regeneracje roślin po zimie i prawidłowe krzewienie.Możesz niewieżyć ale zrób próbe porównawczą wnastępnym roku i sam sie przekonasz do saletry no chyba że niezależy ci nawysokich plonach.

#138 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 23 maj 2009 - 20:03

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Cena 1kgN w moczniku 3,2zł,a w saletrze amonowej 3,3zł czyli różnica minimalna ,a efekt nawożenia wczesną wiosną nieporównywalny.

#139 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 23 maj 2009 - 20:20

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ja jakoś jednak po tym roku nie przekonam się do tej saletry.., dla mnie mocznik zaczął działać szybko, u niektórych pszenica wo gule nie ruszyła jak u mnie już miała po 20 cm wysokości

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 24 maj 2009 - 07:11

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła adam wtakim razie mam dla ciebie kompromis .Zastosuj RSM czyli mix saletry i mocznika w płynie a efekt będzie najlepszy