Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

764 odpowiedzi na ten temat

#101 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 maj 2009 - 17:10

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła zyto to już chyba jedynie Retar albo Cerone bo na CCC to już napewno zapózno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Dzisiaj, 15:52
  •  

#102 Share Jareczeeek

Jareczeeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:19

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła czy można teraz tzn około 8 maja dać stabilan 750 SL na pszenżyto gdy już w pochwie liściowej tworzy się kłoś a jeśli tak to w jakich dawkach??????

#103 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:31

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła dziś właśnie doradzałem koledze wtej sprawie i jego pszenżyto jest już po 2 kolanku i kłos wyczuwalny noi tu jest dylemat gdyż unas susza tragiczna i jak niepopada po stabilanie to może byc problem skróconego kłosa wiec jak sie boisz że położy to lepiej kup Retar albo Cerone i daj po 0.7l i będziesz pewny że se niezaszkodzisz a tak na przyszłość to Stabilan 2l w fazie 1kolanka imasz spokój

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share Jareczeeek

Jareczeeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:39

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Ale u mnie padał w środę deszcz intensywnie. przeczytałem że nie skróci kłosa , może być jedynie szkodliwy gdy zastosuje się go na 2 tyg przed kwitnieniem a do tego jeszcze daleko więc chyba mogę opryskać?

#105 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:46

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła kiedyś miałem taki problem z pszenicą jak deszcz zaczoł padać od 1kolanka to skończył tak na 2.5 kolanka no i mósiałem prysnoć w tej fazie ale efektów ubocznych nie zauważyłem ztym że skutecznośc hamowania jest wtedy mniejsza no ale jak ma ci położyć wszystko i potem to skrobać kombajnem z ziemi to pryskaj tak raz dwa

#106 Share Jareczeeek

Jareczeeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 maj 2009 - 18:54

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła ok dzięki a tak wogóle to ja w tym roku nie licze na duże plony pszenżyta może 6 t/ha a w tamtym było 7t a czasami nawet 9t . ta susza poprostu mnie dobija a szkoda bo posiałem grenado i liczyłem na duuuży plon:-(

#107 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:10

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła też mam grenado i wtamtym roku prawie 9 ton było ,bardzo dobra odmiana iwmiare niewysoka

#108 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:40

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła No niby jest napisane, że stabilan można stosować do 5 kolanka ale poleciłbym Ci zastosować cerone. Przecież jak była susza w okresie I i II kolanka to nie powinno się stosować CCC. Oby nie skróciło Ci kłosa.

#109 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 09 maj 2009 - 20:36

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła cześć jak się zapatrujecie na taka sprawę było zastosowane już 2 l antywylegacza na ha pszenicy ale po dzisiejszej lustracji pola wydaje mi się ze jednak nie utrzyma się , wiec co byście polecili teraz jeszcze na usztywnienie słomy bo jeszcze nigdy nic nie stosowałem tylko zawsze antywylegacz i w jakiej dawce ?

#110 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oraz nowe technologie uprawy i hodowli

Napisany 11 maj 2009 - 18:21

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła czy można jeszcze pryskać na skracanie cerone pszenżyto ozime? Szczela już w źbło gdieś nie gdzieś wiedać wytykający kłusek . Maiałem pryskać wcześniej ale u mnie susza na polach i nie maiałem skracac a dziś dolało to musze ale nie wiem czy nie za późno Porady!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 19 maj 2009 - 19:39

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Witam!
Mam takie małe pytanko?
pszenica prosto z centrali, przedplonem był rzepak:);), nawożona dolistnie z jesieni raz:):) z wiosny sypnąłem 100kg/ha mocznika, zastosowałem oprysk dolistny 75kg+20 kg siarczanu magnezu na 400 litrów wody:):) i opryskałem 1.50 ha:):) czyli wychodzi 50 kg moczniku na h, druga dawkę dałem 50 kg mocznika+ 3 l mikroelementów+ 3 litry antywylegacza na 400 litrów wody, i również opryskałem 1.50 ha czyli wychodzi jakieś 34kg/h moczniku oczywiście deszcze od zimy nie było na drugi dzień zajeżdżam końcówki przypalone jak nie wiem co.., po padał deszcz po tygodniu zajeżdżam i wierzchnie liście prawie całkiem po palone, dziś byłem to powoli się odbija, i pytanie jest takie co zaszkodziło? susza?, zbyt doża ilość mocznika, czy może azot zmieszany z mocznikiem?? zaczęły się deszcze i przerwałem pryskanie ale pogoda wraca można spokojnie pryskać, tylko strach marnować taką ładna pszenice:):):) i nie wiem czy zmniejszyć dawkę azotu czy pryskać od dzielnie, tym bardziej ze w planach mam jeszcze zastosowanie 2 dawek azotu dolistnie plus 100 kg/ ha saletry, prosił bym o szybką odpowiedz ponieważ jeszcze z tydzień i będzie się pszenica kłosić:)
a co do tego w jakiej fazie pryskać to ja drugi rok pryskam w fazie 1-2 kolanka, średnia wysokość 35-45 cm i zawsze elegancko działa:):):) oczywiście dawka 2l/ha
co do żyta to swoje tez chciałem pryskać ale zanim skończyłem po pryskać od zielska i mocznik dolistnie to już się kłosiło:):)

#112 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 19 maj 2009 - 19:43

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła a przypadkiem nie było mrozu w nocy jak pryskałeś tym mocznikiem?
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#113 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 19 maj 2009 - 19:56

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Chyba przejechałeś stężenie , a do tego susza.
http://www.kpodr.pl/...anie_roslin.php

#114 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 maj 2009 - 20:31

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła aadam dzież tyle mocznika w takiej fazie.toż jusz liść flagowy ,5% może przypalić.Lepiej poczekaj z tydzień jak sie zacznie kłosić to z 120kg saletry daj

#115 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 19 maj 2009 - 20:57

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła po mojemu z mocznikiem dolistnie to przegiołes pałke :) czasem 25kg/ha potrafi liscie poparzyc w kuku a co dopiero po czyms takim jak ty zafundowałes ;) to chyba poletko doswiadczalne ??? :)

#116 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 19 maj 2009 - 21:07

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła nie mrozu nie było.. , względem moich obliczeń po przeczytaniu paru stron o nawożeniu pszenicy dolistnie nie dałem go dużo.., co do stężenia to może i tak być bo niestety nie mogę wyliczyć z precyzja tego a właściwie to nawet i nie wiem za bardzo jak, wiec może i stężenie tak bo w sumie jak by nie patrzeć mocznik obniża temperaturę wody, na dodatek woda ze studni prosto w opryskiwacz nie wiem jakie ma działanie mocznik z antywylegaczem co prawda jest mniejsza od tej co nie pryskałem jeszcze antywylegaczem ale i zarazem przypalona

#117 Share arbuz89

arbuz89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 19 maj 2009 - 22:53

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła w takiej dawce jak kolega pisze z tym mocznikiem to ciesz sie ze ta pszenica nie wyglada jak po spryskaniu randapem, dokarmiam swoje jezdze wieczorami i w tej przy dawce 10kg w czystym skladniku na 200l wody to 5% stezenie to max. przecholowalem na 11 ha dajac 15-18 kg to wygladalo to marnie, liscie boczne wyschniete ,koncowki az pozwijane ale po deszczach odbija na szczescie

#118 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 maj 2009 - 13:52

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła no ale w jakiej fazie pryskałeś ja?? najlepsze stężenie to 18%-20% wraz z wzrostem zboża najlepiej zmniejszać do stężenia 4%;):) no a ja jak pryskałem to na 400 litrów dałem 50 kg czyli wychodzi ze stężenie było 12,5% na 100 litrach no a ja prysnąłem takim stężeniem :):) 270 litrów na ha, w książce pisze ze początek strzelania w źdźbło mocznik 10%, z wykresu można wyczytać ze 15%-8% w strzelanie w źdźbło zaś inne źródła podają iż początek strzelana w źdźbło to 10%-12% zawartość mocznika w cieczy roboczej.., chyba się powoli domyślam co zawiniło..

#119 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 20 maj 2009 - 18:35

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła Z mojego doświadczenia i obliczeń wynika iż Kolego aadamm153 zastosowałeś za wysoką dawkę mocznika. Ja zawsze stosowałem takie proporcje : 20% czyli 80 kg mocznika w 400 L na 2 hektary. Czyli po 40 kg na hektar. Ty zastosowałeś 75 kg mocznika w 400 L na 1,5 hektara. Moim zdaniem to powinieneś dać 60 kg mocznika. Druga dawka wg mnie oczywiście powinna wynosić max. 45 kg. Tym bardziej, że dodałeś mikroelementy i przypuszczam, że z zawartością azotu? W tym roku zrezygnowałem z dokarmiania dolistnego mocznikiem, zastosowałem tylko basfoliar. Dodam, że przy podanych przeze mnie ilościach mocznika efekty widoczne super i wysokie plony( doszedłem do 9,5 tony na glebie 3a-4b). W tym roku było za mocno sucho na dokarmianie mocznikiem. Tym bardziej, że w glebie można powiedzieć deficyt wody z ubiegłorocznej suszy.
Moja rada to nie stosuj już w tej pszenicy dolistnego dokarmiania mocznikiem, ponieważ roślina już jest chora a na chore to nie wolno. To tak samo jakbyś kulawemu podstawił nogę. Od razu się przewróci, a tak to kulawo ale doszedł by do domu. Zastosuj saletrę amonową ze 150 kg na ha. Albo mógłbyś zastosować także saletrę wapniową z magnezem z YARY.
I unikaj takich miksów na przyszłość - mocznik+mikroelem+antywylegacz. I do tego susza. Ogromny stres dla rośliny. Po prostu nie wytrzymała tego. Jakby od razu po wykonanych zabiegach popadało i deszcz padał od czasu do czasu to jeszcze pół biedy ale ta susza dobiła pszenicę.
W razie pytań to pomogę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 maj 2009 - 20:51

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła czy ja wiem pierwsza dawka nie była wcale taka doża:);):) tym bardziej ze pryskałem na późny wieczór a nocami występowały przymrozki, zaś z mych obliczeń wynika ze druga dawka powinna wynieść od 45 kg w dół.. mocznika na 400 l :) , ostatnio się dowiedziałem właściwie wczytałem się w pewien tekst gdzie jest napisane iż do stosowania moczniku z np Herbicydami należy dać najmniejsza zalecana dawkę herbicydu.., zaś przy regulatorach o 50% mniejsza dawkę:):):) no a ja dałem 2 l/ha:):) czyli o 1 litr za dużo i na dodatek susza i to chyba właśnie po mojemu to ją spaliło.
własna głupota gdyż ten tekst czytałem dzień przed rozpoczęciem oprysków z antywylegaczem...