Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ogrzewanie obory i domu słomą??

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lemelvaus

lemelvaus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:głównie bydło: rasy, hodowla, nowe technologie

Ale również uwielbiam nowinki ze świata motoryzacji rolniczej.

Napisany 28 listopad 2009 - 13:45

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Przeglądałem ostatnio już dosyć stary egzemplarz rpt. I w nim przestawione są dosyć ogólnikowo metody opalania słomą. Mam parę pytań:

-Czy ktoś z AgroFoto korzysta z takiej możliwości grzania, jeżeli tak to jakie budynki nimi ogrzewa ??

-W jakich cenach wahają się ceny kotłów na słomę??(Proszę o dokładniejsze dane, czy opalany jest brykietem ze słomy czy po prostu słomą
w kostkach i o jakich parametrach)??

-Ile słomy potrzebujecie do ogrzania przykładowych budynków??

-Jaki jest czas od kiedy inwestycja potrafi się zwrócić??

-Dla jakich gospodarstw opłaca się kupić brykieciarkę??

Proszę o wypowiedzenie się ludzi mających do czynienia z tym tematem :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ogrzewanie obory i domu słomą?? Dzisiaj, 19:32
  •  

#2 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 28 listopad 2009 - 17:34

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Troch sie tym interesowałem
Doszedłem do wniosku że nie opłaca się inwestować w brykieciarkę ,ponieważ koszty zakupu , a potem eksploatacji będą za wysokie, po prosru się nie opłaci .
Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie pieca na całe kostki lub bale,
Tu znowu jest problem bo najmniejsze piece do spalania słomy mają moc powyżej 30 kw co dla domu jest o połowe za dużo ,mniejszych podobno nie robią bo nie da się w nich spalać słomy zgodnie z normami (trzeba by było duśić spalanie)

#3 Share lemelvaus

lemelvaus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 28 listopad 2009 - 21:12

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Fakt dla samych domów te piece są za duże. Ale słyszałem, że można podłączyć pod to ogrzewanie jednocześnie dom i chlewnie

#4 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 28 listopad 2009 - 21:23

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Da się miec piec ale potrzebny oprócz niego jest akumulator (3-5tys litrów) i wtedy można chatę ogrzewać. Opalanie małą kostką lub słomą w balach ale takich z 80-90cm średnicy. Warto się tym zainteresować jeżeli ktoś ma na to pomysł. Ja gdybym budował teraz dom to ogrzewanie właśnie tego typu, niestety nie buduję teraz chaty.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5 Share versus

versus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów

Napisany 28 listopad 2009 - 22:27

Ogrzewanie obory i domu słomą?? ...

#6 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 29 listopad 2009 - 15:12

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Byłem kiedyś w ODR w karniowicach na wykładzie dot. alternatywnych źródeł energii,
Była obok mini wystawa, rębaki, brykieciarki, piece na słomę, itd, były to czasy "bumu na wierzbę" na której najlepiej zarobili ci co sprzedawali sadzonki, niby towar miały odbierać elektrownie, ciepłownie, miało być pięknie a wyszło jak zwykle

Najmniejsze piece na słomę to były bodajże na 2-3 kostki, instalacja zakładała dodatkowo "zbiornik na ciepło" coś jak bojler, do którego można było podłączyć m.in kolektory słoneczne, piec na słomę, choć pewnie bez zbiornika by się obeszło

#7 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 29 listopad 2009 - 18:52

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Ja interesowałem się zakupem kotla do ogrzewania domu(150m2) i okresowo gęśnika(200m2 +350m2) i do takiego ogrzewania potrzebny byłby kocioł o mocy znamionowej50-70kW koszt takiego pieca to 17.200zł netto,cena z 13 marca 2009(w moim przypadku z transportem),ładunek paliwa to 4 kostki słomy o wadze każda ok. 10 kg i wymiarach 0,4x0,4x0,8m, do tego potrzebny jest zbiornik na wodę o poj 4000l. W moim przypadku koszt inwestycji zamknął by się w kwocie 40 tyś zł
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share lemelvaus

lemelvaus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 29 listopad 2009 - 22:00

Ogrzewanie obory i domu słomą?? @ferdek1 a może liczyłeś jaka jest różnica w porównaniu ze zwykłymi piecami na węgiel?? I po jakim czasie ta inwestycja ci się zwróci(względem pieca na węgiel)??

#9 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 30 listopad 2009 - 20:08

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Do gęśnika w końcu nie zamontowałem żadnego pieca ogrzewam starym systemem czyli gaz (butle propan-butan 11kg)dokupiłem tylko nagrzewnicę olejową Master do likwidacji wilgoci i na takim systemie ogrzewania narazie pozostaje. Może i dobrze bo inwestycja nie tak szybko by mi się zwróciła. A nad zamontowaniem pieca na węgiel to się nie zastanawiałem.
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#10 Share przemek0909

przemek0909

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 22:54

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Mam do was pytanie ,czy mogę zrobić piec centralnego ogrzewania w budynku oddalonego 15 metrów od domu .Jak tak to jak to zrobić?

#11 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 17 marzec 2011 - 14:44

Ogrzewanie obory i domu słomą?? pewnie że możesz, grunt to izolacja rur, teraz są pompki elektryczne jak coś obieg wymusisz, choć najlepiej (najmniej zawodnie) by było żeby układ też mógł pracować obiegiem samoczynnym, żeby w razie braku prądu nie marznąć

najlepiej połączyć suchym kanałem w ziemi (zakopana rura w ziemi) do środka rury izolowane, ja bym tak zrobił, wszystko zależy od ukształtowania terenu, wód gruntowych, itp

napowietrznie nie bardzo, bo choćbyś jak zaizolował to zawsze jest ryzyko zamarznięcia w razie draki

#12 Share bandi86

bandi86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 21 marzec 2011 - 17:38

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Nie jestem z tych co widzieli słyszeli, Ja sam ogrzewam trzeci sezon dom słomą, inwestycja już się zwróciła. Najlepsza słoma do palenia to słoma żytnia, na cały rok (zależy od zimy) zużywamy ok. 1000-1300 balików słomy, palimy cały rok gdzie w lato zamyka się obieg tylko na bojler i piec i na dwa dni starcza ciepłej wody (bojler 300 litrów). piec jest dość duży, na dwa baliki. koszt to ok 12 tys. razem z kominem (200x200 mm) bojlerem, piecem i montażem. piec jest robiony. gość który je robi od 12 lat ma taki piec. w zime przy dużych mrozach spalam ok 12 balików słomy na dobę. dom jakieś 160 m2.

#13 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 19:33

Ogrzewanie obory i domu słomą?? A może byś mógł coś więcej napisać na temat tego pieca bo zamierzam sam taki kupić np.jakiej wielkości baliki wkładać do pieca, czy dało by się bele okrągłe 120x120,czy masz zbiornik akumulacyjny, a w ogóle z jakiej części Polski jesteś i czy ten gość robi jeszcze te piece???

Edytowany przez Luk24, 12 grudzień 2011 - 19:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share zdzislaw45

zdzislaw45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 12:55

Ogrzewanie obory i domu słomą?? Ja mam piec na 4-baloty, ogrzewam chtę 220 m na dzień dzisiejszy palę 12 balotów małych.Piec kosztował 12 tyś.zbiornik 2,5tyś rury i pompy kotłownia w sumie 35 tyś plus moja robota.Chodzę do niego palić 3 razy dziennie,a co do opłacalności przelicz sam nie jest to taki wynalazek,o słomę coraz trudniej.Pozdrawiam.

Edytowany przez zdzislaw45, 18 grudzień 2011 - 12:56.