Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rejestracja rozrzutników????

36 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lowmacp

lowmacp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , hodowla bydła.

Napisany 27 listopad 2009 - 17:46

Rejestracja rozrzutników???? Czy trzeba rejestrować rozrzutniki? Np. wożąc trociny a nie gnój? Albo nawet wożąc gnój?
Absolwent AR Kraków

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rejestracja rozrzutników???? Dzisiaj, 04:16
  •  

#2 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 18:19

Rejestracja rozrzutników???? Trzeba poszukać jest o tym kilka tematów, ale żebyś się nie przemęczał to mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie, więc wożąc gnój nie trzeba rejestrować rozrzutnika, jest to jedyna maszyna/przyczeoa której nie trzeba rejestrować i można jeździć na prawo jazdy katB z każdym rozrzutnikiem wożąc obornik, jeśli już chcesz wozić trociny, to już sprawa delikatnie się komplikuje, chociaż 3/4te policjantów nie powinno się czepić, bo rozrzutnik nie podlega rejestracji, ale jest to już lekko naciągane, oczywiście rozrzutnik musi mieć sprawne światła i hamulce, ale ja mam teraz pytanie i pewnie nikt nie wie w jaki sposób można by zarejestrować ten rozrzutnik, bo homologacji to to nie ma, samoróbka też to nie jest, więc z moich wiadomości wynika że nie ma możliwości zarejestrowania rozrzutnika, no chyba że jakiś producent da homologację w co wątpię, więc pozostaje ganiać z rozrzutnikiem z "innymi" towarami i jeśli nie jest to węgiel, czy deski, ale płody rolne to nie powinno być problemu :(

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 listopad 2009 - 18:24

Rejestracja rozrzutników???? @Ferdek07 nie jest przypadkiem, tak, że na B to nawet z prasą nie można wg. prawa jeździć?

#4 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 18:25

Rejestracja rozrzutników???? Oj nie kolego, na B mozna jeździć z każdą maszyną w tym z rozrzutnikiem mam nawet oświadczenie komendy powiatowej policji w tej sprawie :(

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 listopad 2009 - 18:28

Rejestracja rozrzutników???? kodeks drogowy - Dział 4 - Kierujący - Ustawy prawo o ruchu drogowym

Jasno napisane, że ciągnikiem rolniczym, od dawna było i jest nadal, że B daje możliwość jazdy ciągnikiem z maszynami bez osi, a że było to naciągane do maszyn jednoosiowych to co innego.

Jak masz stosowne pisemko, to może jest wstaw, co by inni też mogli z tego korzystać. :(

#6 Share CaptOOrniC

CaptOOrniC

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Nowinki techniczne :)

Napisany 27 listopad 2009 - 18:38

Rejestracja rozrzutników???? W kodeksie drogowym napisane jest iż prawo jazdy kat B upoważnia do kierowania ciągnikiem. Nie jest sprecyzowane czy do ciągnika może być podpięta przyczepa , maszyna zawieszana czy też z jedną osią . Więc wg mnie interpretacja zależy od nadgorliwości policjanta i jeśli ma się dobrą gatke to do wszystkiego można przekonać .
Sprzedam Ursusa 912

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 18:41

Rejestracja rozrzutników???? gdzie masz tam napisane o tych maszynach??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 19:17

W kodeksie drogowym napisane jest iż prawo jazdy kat B upoważnia do kierowania ciągnikiem. Nie jest sprecyzowane czy do ciągnika może być podpięta przyczepa , maszyna zawieszana czy też z jedną osią . Więc wg mnie interpretacja zależy od nadgorliwości policjanta i jeśli ma się dobrą gatke to do wszystkiego można przekonać .

Sprawdźcie sobie definicję ciągnika rolniczego w kodeksie, ciągnik może być wyposażony w maszyny współtowarzyszące i nie ma nic ani słowa o osi jezdnej czy braku tej osi, inni definiują prawo jeszcze inaczej, często w "szkołach jazdy" twierdzą że ciągnikiem rolniczym można jeździć na prawo jazdy B jeśli ciągnik lub ciągnik i przyczepa nie przekracza 3,5t, co jest błędnym tłumaczeniem gdyż ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym i ograniczenie do 3,5t DMC nie dotyczy ciągnika, więc na prawo jazdy katB można poruszać się ciągnikiem wraz z maszynami współtowarzyszącymi, a rozrzutnik obornika jest traktowany jako maszyna współtowarzysząca, (oczywiście jeśli jest używany do obornika :( ) prasy agregaty półzawieszane itd oczywiście też, przyczepy zbierające chyba też, ale już beczkowozy muszą być rejestrowane, bo jest to kat. przyczep specjalistycznych, a prawo jazdy kat T jest wymagane do poruszania się ciągnikiem wraz z przyczepami towarowymi rolniczymi i tutaj obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie przyczepy, nawet jednoosiowe, także jeśli mamy rejestrowaną przyczepę to musi być kat T!!!

#9 Share jaro1014

jaro1014

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 19:21

Rejestracja rozrzutników???? Z kategorią B można jeździć ciągnikiem z przyczepą jednoosiową lekką to jest do 750kg

#10 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 19:59

przyczepy zbierające chyba też, ale już beczkowozy muszą być rejestrowane, bo jest to kat. przyczep specjalistycznych,

Niby czemu zbierające nie a beczki tak? to można jednakowo definiować. Obie same się załadowują tylko ze jena wozi ciecz a druga ciało stałe :(

PS czy ktoś kto kupił nowo beczkę nie dawno to jo rejestrował?? ma ona wogóle miejsce na blachę??

Ferdek a wóz ciągnięty ciągnikiem pod co podepniesz??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 20:05

Rejestracja rozrzutników???? Z przyczepą zbierającą nie wiem niepotrzebne o niej wspominałem
Beczkowozy nowosprzedawane mają chyba nawet hologację i mają miejsce na tabl. rejestr. - nie wiedziałeś @Andrzej? Było o tym w gazecie, beczkowóz - przyczeoa towarowa - podkategoria - pojemnik - przeznaczenie - ascenizacyjne czy jakoś tam tak, było o tym już dawno jak ktoś brał beczkowóz na prow :(
A wóz ( w domyśle konny ze skrzynią normlana) ciągnięty przez ciągnik jak i inne wynalazki powinny być rejestrowane, bo każda przyczepa ma być rejestrowana, ale tutaj polskie prawo "głupieje" bo jest jeszcze kat. pojazd wolnobierzny a więc nie poruszający się szybciej jak 25km/ha i niepodlegają rejestracji tylko przyczepy będące pojazdami wolnobierznymi i przyczepy motocyklowe, pytanie teraz jaka przyczepa jest wolnobierzna a jaka towarowa, myślę że pod tą kat. czasami można by podciągnąć te wszystkie jednoosiówki przyczepki SAM itd oczywiście zależnie od hymoru policjanta i przyczepa musi mieć obowiązkowo sprawne oświetlenie i hamulce :)

#12 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 20:41

Rejestracja rozrzutników???? ja widziałem już "beczkę" z tablicą rejestracyjną, pracuje taka niedaleko mnie w zakładzie oczyszczania miasta

#13 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 20:56

pytanie teraz jaka przyczepa jest wolnobierzna a jaka towarowa,

Żadna nie jest wolnobieżna. Czemu??? Bo nie wiesz co to jest "pojazd wolnobieżny"

34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego,
(...)
50) przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem,
51) przyczepa lekka - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg,

Dz.U.1997.98.602 - Prawo o ruchu drogowym

Przy okazji co to jest ciągnik :(

44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych,

bullet_black.png

#14 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 21:47

Rejestracja rozrzutników???? na kat. B mozna jezdzic ciagnikiem z maszyna/narzedziem zawieszanym lub jednoosiowym o dopuszczalnej masie calkowitej 750 kg. robie teraz prawko na T i wiem ze nawet jesli bedzie to przyczepa typu SAM to nie mozna z nia jezdzic. no chyba ze ma homologacje na przyczepe jednoosiowa ale czesto sie zdaza ze rolnicy maja takie przyczepki do "wozenia swin" i nie sa one zarejestrowane i do tego policja jak najbardziej moze sie przyczepic. rozrzutnik mozna tlumaczyc jako przyczepe jednoosiowa i raczej jest on ciezszy niz 750 kg a do tego dochodzi ladownosc np. 4 t i juz nie mozna jezdzic na kat. B.
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#15 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 22:19

Rejestracja rozrzutników???? Ha ha ha każdy user ma inną wersję tak jak napisałem wyżej, rozrzutnik może mieć i 12 T łaodowności i ciągnik 200km i można legalnie jeździć po drogach publicznych na prawojazdy kat B, znajomy pracuje na farmie i jeździ u1734 z rozrzutnikiem i maszynami i nie raz kontrolowała go policja i miał B to tylko żeby z przyczepami nie jeździł mówili, poza tym mam orzeczenie komendy powiatowej i każdy na kat B może prowadzić ciągnik z rozrzutnikiem dowolnej wielkości, tak jak i maszynami,
@Andrzej te wyrywki z kodeksu są zbyt ogólne są dzienniki ustaw do których na necie trudno się dokopać i tam było troche szerzej o tym napisane, i tak przyczepy w rozumieniu pewnych przepisów też mogą być pojazdami wolnobieżnymi, ale przepisy w tej kwestii w polskim prawie są tak luźno określone że jednoznaczni nie da się wielu kwestii okręlić,
@Heniuś przyczepa typu SAM nigdy żadnej homologacji nie dostanie, bo homologacja jest od producenta, co nie zmienia faktu że przyczepa taka musi być zarejestrowana, a skoro już wspomniałeś o homologacji to rozrzutniki nie mają raczej homologacji i tak więc nici z rejestracji :(

#16 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 27 listopad 2009 - 23:12

Rejestracja rozrzutników???? tak po za tym to raz widzialem gdzies jakas maszyne z rejestracja tylko nie wiem co to bylo, chyba sieczkarnia Claas Jaguar 840 :( czy to mozliwe??
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#17 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 listopad 2009 - 08:37

Rejestracja rozrzutników???? W Polsce wszystko jest możliwe, a to czy dany pojazd został zarejestrowany czy nie to głównie dobra wola stacji diagnostycznej i wydziału komunikacji, tak jak pisałem przepisy są bardzo nieprecyzyjne i nie ma wyszczegolnione dokładnie że kombajn zbożowy to pojazd wolnobierzny a sieczkarnia do kukurydzy już nie czy ładowarka teleskopowa,

#18 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 28 listopad 2009 - 09:17

Rejestracja rozrzutników???? A po co ci lista pojazdów wolnobieżnych?? Masz napisane ze pojazd silnikowy (czyli samobieżny) którego V-max=25km/h/. Wszystkie pojazdy które spełniają ten warunek są pojazdami wolnobieżnymi z wyłączeniem ciągnika. Czyli sieczkarnia, kombajn, pokosówka, opryskiwacz samojezdny itd są pojazdami wolnobieżnymi.

bullet_black.png

#19 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 29 listopad 2009 - 10:57

Rejestracja rozrzutników???? No dobra ja rozmawiałem osobiście z policjantem z drogówki i sie pytałem czy mając prawko B moge jeździć ciągnikiem. To dostałem odp ze tak mogę ale o masie całkowitej max 3,5tony bo na tyle kategoria B ma uprawnienia. To jak to teraz jest??
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 29 listopad 2009 - 13:13

Rejestracja rozrzutników???? To mu powiedz żeby poszedł się pouczyć przepisów.

bullet_black.png