Skocz do zawartości

Zdjęcie

Strip-Till

140 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 15:01

Strip-Till

Najważniejsze spróbować na swojej ziemi a nie opowiadać ze ktoś coś z kimś za ile :) jak sie u siebie zasieje zadba jak o resztę to wtedy trzeba wnioski wyciągać ja próbuje 2 rok rzepak po pszenicy oz i nie mam żadnych zastrzeżeń w tym roku będę próbować pszenice po rzepaku wszędzie nawóz NPK  pod korzeń, swojego siewnika nie mam bo drogi na moje pola ale opłaca mi sie wynająć chociaż swojego sprzętu nie wytłucze :) agrotechnike trzeba mieć i duzo obserwować ale jak w każdej technologi w tych cieżkich czasach gdzie musi być minimum 8 t pszenicy i blisko 5 rzepaku na lekkiej ziemi :)

http://mzuri.eu/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Strip-Till Dzisiaj, 11:59
  •  

#42 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 259 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 06 kwiecień 2015 - 18:49

Strip-Till

siał ktoś buraki  metodą strip tilll? ile można posać nawozu obor redlinki na ha ??

#43 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 21:31

Strip-Till

czy macie jakieś doświadczenie w uprawie cyklotilerem ze zdemontowanymi zębami na co drugiej sekcji? zastanawiam się czy po takiej modyfikacji będą uprawione pasy czy też rozrzuci to glebę na boki?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 22:02

Strip-Till U nas w okolicy już trzeci rok jadą metodą pasową siewnikiem horsh focus. Używają do siewu pszenicy i rzepaku. Pszenica po pszenicy odmiana mewa sypała 2 lata z rzędu powyżej 8 ton klasa gleby 4 a,b. Średnia z 260 ha. Rzepak dwa lata wstecz oraz tamtegoroczne sypały średnio z 500 ha 4,8 t/ha natomiast w tym roku średnia z podobnego areału 3,4 t/ha. Powód to sarny, dziki susza. Przed siewem horsch focusem jadą broną talerzową horsch Joker (zaraz za kombajnem) następnie 1,5 tygodnia przed siewem glifosfat. Nie mają problemu z chwastami jak narazie. W rzepaku idzie doglebowy oraz później nalistny. Rzepak na niektórych polach siali co 2 rok, pole prowadzili tak samo jak na innych gdzie rzepak był po 4 latach. Według mnie jeśli ktoś ma 500 ha powinien zainteresować się tą metodą. Pole po horsch focus wygląda pięknie. Wschody rzepaku tegoroczne pomimo długiej suszy bardzo dobre.

Edytowany przez krychu, 08 wrzesień 2015 - 22:03.

#45 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 22 wrzesień 2015 - 21:19

Strip-Till

Ciekawe kolego kto ci naopowiadał jakie plony osiągnęli w gospodarstwie. Ja też nasłuchałem się niezłych bajek odnośnie plonów. Np. plon w gospodarstwie rzepaku sianego siewnikiem do buraków 7 ton a pszenica w tym gospodarstwie 11 ton średnia. Co roku w dużych gosp. wymyślają coraz większe bzdury i tyle. Widzę co dzieje się na polach u mnie na mazurach gdzie b. dużo jest gospodarstw popegerowskich gdzie pierze się pieniądze i nikomu nie zależy na wysokich plonach. Sprzęt za miliony a rośnie dziadostwo na bardzo dobrych glebach, a kierownicy opowiadają stek bzdur. Największe plony osiągają ale gospodarstwa mniejsze które sami u siebie robią bez traktorzystów co olewają robotę i tam są naprawdę zadbane kawałki.

#46 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 22 wrzesień 2015 - 21:53

Strip-Till Naopowiadał mi to najlepszy kompan z średniej szkoły który jest kierownikiem wyżej opisanego gospodarstwa. Testowali też na swym gospodarstwie siewnik mizuri którego nazwał niedopracowany. Twierdzi że między mizuri a horsch focus jest przepaść. Sąsiad teraz również zakupił Focusa pozbywając się horsch pronto. Na próbie lepiej wypadł od trzyletniego horscha pronto.

#47 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 23 wrzesień 2015 - 06:50

Strip-Till

Ciekawe kolego kto ci naopowiadał jakie plony osiągnęli w gospodarstwie. Ja też nasłuchałem się niezłych bajek odnośnie plonów. Np. plon w gospodarstwie rzepaku sianego siewnikiem do buraków 7 ton a pszenica w tym gospodarstwie 11 ton średnia. Co roku w dużych gosp. wymyślają coraz większe bzdury i tyle. Widzę co dzieje się na polach u mnie na mazurach gdzie b. dużo jest gospodarstw popegerowskich gdzie pierze się pieniądze i nikomu nie zależy na wysokich plonach. Sprzęt za miliony a rośnie dziadostwo na bardzo dobrych glebach, a kierownicy opowiadają stek bzdur. Największe plony osiągają ale gospodarstwa mniejsze które sami u siebie robią bez traktorzystów co olewają robotę i tam są naprawdę zadbane kawałki.

Coś w tym jest znam przypadek 3 braci R, którzy to tez twierdzą ze maja  srednio 11 t pszenicy i rzepak tez sypie fenomenalnie, a kierownik spytany jak sypie pyta cie - a ile powiedzial szef i oczywiscie potwierdza ze szef ma racje bo jak by inaczej hehe, pola mają zadbane ale takiej sredniej to nie mają- ale gadają co innego

Kolego petro11 z jakiego rejonu mazur jesteś - moze byc na PW

#48 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 26 wrzesień 2015 - 20:58

Strip-Till

Żaden Horsch czy Amazone bądź Vaderstad nie wpłynie na plon tylko i wyłącznie warunki atmosferyczne. Sam w gospodarstwie przez 15 lat siałem Kvernelandem na bronie aktywnej a od dwóch lat przerzuciłem się na siewnik solo ze względu na szybszy siew i wcale nie ma różnicy w plonie. A oto przykład: obok mojej działki sieją Horschem Pronto i jak suchy rok to i tak lipa i wschody marne. Drugi obok sieje Amazonem Cirrusem i przychodził do mnie pytać się czym tak dobrze uprawiam bo u niego po talerzówce bryły i nic ten Cirrus nie pomoże..... Ja jestem przeciwnikiem uprawy talerzówkami bo nie da się porządnie doprawić i tyle. Brył masa, ślimaki wpierniczają rzepak a wschody do d....y. Mam porządny ciężki agregat który zastąpił brony i tyle. Talerzówką to sobie można doprawić ale wstępnie żeby nie zasychało. Minus agregatu kompaktor to zapotrzebowanie na moc bo na 6m trzeba 200kucy, a na plus że siejemy siewnikiem solo i tam ciągnik potrzeba na 6m około 120KM. W talerzowych siewnikach na 4m potrzeba już 200km  żeby to szybko chodziło, a uwrocia i tak zajeżdżone będą obowiązkowo. Jeżeli ktoś i tak ma zamiar przeorywać niektóre kawałki to staje się bezsensowne kupowanie tego typu sprzętu. A i jeszcze jedno. Obowiązkowo większe gospodarstwa muszą siać strączkowe więc wczesną wiosną nie da się wjechać ciężkim sprzętem więc pozostaje sam siewnik. 

#49 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 27 wrzesień 2015 - 20:37

Strip-Till

Troszke bym się nie zgodził tu z tobą.

W tym roku kupiłem talerzówkę kompaktową z Agro-maszu,  na podwójnym wale, a mam Ostroja kompaktora, to samo co Lemken, i wcale  już go nie używam,  tylko tą talerzówkę, uprawia super, po 3 razy i pyłem dosłownie zostaje po  bardzo mocno zbrylonej ziemi przeważnie po 2 razy uprawiam i starczy, 3 razy wczoraj uprawiałem  na 2 klasie  po orce na BAAARDZO zbrylonej ziemi.

Sieję Focusem  półzawieszanym z Uni z talerzówką , wschody super po siewnikach solo  takich nie miałem nigdy.

Dużo  dla wschodów zależy od przygotowania ziemi pod siew, ważne żeby nie przesuszyć, odpowiednio zaprawić zboże siewne.

Mi w ładnych warunkach po 6 dniach już rządki było widać na polu, ale bywało też że i  po 16 dniach pojawiały się dopiero.

#50 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 27 wrzesień 2015 - 21:50

Strip-Till prwada jest taka że każda maszyna jest dobra w określonych warunkach i nie każda się sprawdzi na każdej glebie u mnie ciężkie gliny w tym roku rzepak jak i w tamtym posiany bezorkowo tzn. raz terrano z podcinaczami na 20-25 cm .później brona wirnikowa i pronto po siewie wały .rzapak zdjecia w galerii.ci co orali to sobie w brodę pluja w tym roku bo wschodów praktycznie brak nawet na 2 klasie taka susza .za moją miedzą gosciu co robi w vaderstadcie posiał sobie jakimś ich siewnikiem strip till i jest najlepszy w całej okolicy ale podejrzewam że jak by był deszcz to żadnej różnicy by nie było. mój pług stoi w krzakach ale go nie sprzedam bo np.jak mokry rok (np.2014)to po pszenicy pod pszenicę lepiej zaorac (szybciej wyschnie ziemia)także każda technologia ma swoje plusy i minusy i uważam że kazdy sam musi stwierdzić co w jego przypadku najlepiej się sprawdzi . ja planuję kupić jeszcze bronę wirnikową 4m z ciężkim wałem .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 28 wrzesień 2015 - 16:15

Strip-Till

hm a ja powiem tak - w dobrych warunkach - nie ma znaczenia sposób uprawy i maszyna - bo nawet rzepak posiany rozsiewaczem do granul i przywalony talerzówką powychodzi - co sam testowałem  - ale - w niekorzystnych warunkach pokazują się różnice w technologi uprawy. Co do horsha focusa td - to jest siewnik do siewu uproszczonego nie strip tilla - a skoro sieje w ziemie uprawioną talerzówka i pięknie pole wygląda - to można powiedzieć że to jest co najwyżej agregat uprawowo siewny - a nie siewnik strip till (pasowy) zresztą zastąpienie talerzówki w siewniku agregatem intensywnie mieszającym ( tiger) nie czyni go pasowym :) ale marketing przyznaje dobry. 

#52 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 19:19

Strip-Till powiem że do rzepaku w strip till mógłbym sie przekonać po próbie na własnym polu ale zboża to nieporozumienie chyba że w rzędach 15-16 cm i nie po zbożach.

#53 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 21:13

Strip-Till

strip till do takich wąskich rzędów nie będzie strip tillem - bo jak uprawiasz co 15 cm głęboko to powiedzmy sobie szczerze uprawiasz całą powierzchnię gleby. Zresztą i tak nie dało by się tego wykonać bo by się zapychał a uzyskanie odstępu miedzy sekcjami  przez długość doprowadziła by do absurdalnych wymiarów siewnika , ale większość producentów sprzętu do strip tilla stosuje podwójne redlice wysiewające czyli masz dwa rządki co 10 cm i przerwę 23 i znów dwa co 10 cm - albo inne rozwiązania siejące w szerokim pasie co trzydzieści kilka cm. I nie ma znaczących różnic w plonowaniu. Kwestia spróbowania - niestety ceny sprzętu są powalające - np cros-slot. Gdyby nie to że mam ziemniaki w płodozmianie przeszedłbym od razu na pełną uprawę konserwującą ( zerową) - czyli stałe ścieżki i siew talerzowy np jd 750 - tańsze rozwiązanie i nie do pobicia jeśli chodzi o koszty i niezawodność. 

#54 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 21:59

Strip-Till

Wszystkie metody wymyślane są tylko po to żeby rolnicy nałykali się tych bajek o cudach uprawy i żeby kupowali ich sprzęt. Czy to orka, czy metoda uproszczona bądź pasowa daje podobne rezultaty..... marketing robi swoje. Przkład Amazone. Tak cisnęli żeby bezorkowo uprawiać, a okazuje się że co drugie gosp. przeoruje kawałki i wraca po części do orki..... to zaczęli pługi produkować... itd. Jak ktoś ma 20 czy 50ha to po co próbuje w ogóle innych metod siewu jak wiąże się to z wymianą całego sprzętu. U mnie gosp. ma 260ha mozaikowej gleby i sieje siewnikiem solo wszystko. Uprawa dobra to i wschody równe i nie gorsze jak siew agregatem. Jedyne co uprościłem to uprawę po rzepakach i bobiku cultusem ( jeden przejazd) potem kompaktor raz i siew.  Jak ktoś ma ciągnik w gospodarstwie około 200kucy to polecam właśnie cultusa czy inny kultywator tego typu ale koniecznie 3 belkowy i po jednym przejeździe bronki czy kompaktor i siejemy. Nie mogłem nigdy się wyrobić bo wszystko szło pod pług a teraz na luzie... Teraz modne są ostatnio talerzówki ale tu nie ma porównania. Trzeba spulchnić przed siewem na około 20cm a wszyscy skrobią 5-10cm. Pszenica na wiosnę będzie marnie się korzenić.

#55 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:15

Strip-Till

Mi robota tylko talerzówka  wcale nie odpowiada, jednak jakimś gruberem na około 20 cm trza zrobić.

#56 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:47

Strip-Till Brona talerzowa też powinna być. Zaraz za kombajnem przerwać parowanie nie ma nic lepszego.

#57 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:54

Strip-Till

Oczywiście za kombajnem ale pod siew gruber.

#58 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 01 październik 2015 - 20:25

Strip-Till

czy ja wiem czy moda czy po prostu ściemnianie sprzedawców i niewiedza kupujących - ale tu się zgodzę każdy system uprawy ma swoje wady i zalety - czasami bardzie widoczne, czasami mniej - ale tak jak mówisz nie ma specjalnych różnic w plonie - ale w kosztach już są i to spore - pomijam ekonomikę zakupu jakiekolwiek nowego sprzętu poniżej 200 ha bo to po prostu nie ma sensu i w normalnym kraju albo by ktoś wynajmował sprzęt albo brał usługę.Wystarczy spojrzec ile w nieczech jest opryskiwaczy :) 1/4 tego co u nas - dlaczego - bo taniej i lepiej wziąć usługę porządnym sprzętem , niż truć się samemu w ciapku bez szyb z opryskiwaczem bez komputera nie mówiąc o sekcjach sterowanych gps.   - ale wracając koszty na ha licząc tylko samo paliwo to róznicą min  20 litrów przy 500 ha daje ci 10 000 litrów rocznie czyli 40 000 plus robocizna - wydajność 4 ha na godzinę pasowa kontra orka uprawa plus siew plus nawożenie - róznica 80 godzin kontra 300 godzin licząc godzinę za 15 zl to kolejne 30 tys rocznie - koszt sprzętu porównywalny - nowy dobry pług plus dobry agregat plus siewnik - agregat do siewu pasowego więc można różnicę w cenie pominąć.więc rożnica 70 tys rocznie na 500 ha  dużo niedużo - kwestia jak kto liczy .  Zostaje kwestia estetyki i zabiegów śor - które przy pasowym są zbliżone do pełnej uprawy - nie jak przy uproszczonym wyższe, oraz  specyficznych warunków -

w tym roku liczę że zwróci mi się połowa siewnika :) do strip tilla. ale takiej suszy najstarsi nie pamiętają. A sąsiedzi 2 razy siali rzepak i teraz przesiewają pszenicą - która pewnie też nie wyjdzie bo deszczu w prognozach nie widać. A po pasowym w ściernisko wyszedł powiedzmy poprawnie. Zostaje jeszcze kwestia filozofii uprawy - czyli czy  obracnie ziemi ma sens biologiczny - ale to już zostawiam dla fanatyków różnego typu wód święconych ,em-ów i innych leków na raka aids i nawozów w jednym. 

#59 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 01 październik 2015 - 21:06

Strip-Till w Niemczech jest 1/4 opryskiwaczy i jeszcze mniej gospodarstw oraz inne przestrzenie agrarne. dlatego jest mniej. zasiałem w tym roku prawie 40ha rzepaku strip tillem. rzepak nie najgorszy zobaczymy co dalej bedzie. jak na razie nie myślę o zmianie uprawy
Wymieniłem około 30 śrub 8.8 w maszynie przy tej suszy. Ciągnik spalił z dojazdami 17,5 l/ha. Jak dla mnie rewelacja
Wymieniłem około 30 śrub 8.8 w maszynie przy tej suszy. Ciągnik spalił z dojazdami 17,5 l/ha. Jak dla mnie rewelacja
najwiekszy minus to cena maszyn. ale mozna to obejsc robiac samemu. nie jestem tak glupi żeby dać np za mzuri 330 tyś + vat. a z resztą mnie nie stać. wole sam zrobić a za te pieniądze kupić 15 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share glicer

glicer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 02 październik 2015 - 00:30

Strip-Till

Kolego Rolnik mati,apstrahujeszz miedzy mzuri 15 ha ziemi?przykre!Nie stać Cie?wiec w jakim celu piszesz?Samsiałem 3 lata striiptilem,nawet zamówiłem MZURI,dzis nie powiem ze popełniłem błąd,w ubiegłym roku po prostu myszy postawiły kropke nad ,I",wogole,nie obrazajac nikogo trudno tu podyskutować skoro większość do dzi nie widzi roznicy miedzy uproszczona a bezorkowa itd.,wrACajac,racja,maszyny,hmmm,nie drogie,po prostu kosmicznie drogie,,za 3 metrowego utargowałem około 260,biorąc pod uwagę ze myszy zżarły mi 40  plonu,kupiłem wypasionego pottingera za 135,ja zawsze netto,pisze,własciwie nie wiem co jest celem tej mej pisaniny,hmmm,pewnie realistyczny dystans do wszystkiego,jak zasiałem striptillem,przedstawiciele krzyczeli,super,mieszaniec lubi powietrze ITD,Jak po 3 latach zamówiłem populacje,w rzepaku,to było zdziwienie(czarnoziem u mnie),a ja po prostu po 3 latach zatęskniłem za populacją,nic mi ten mieszaniec nie pokazl mimo ze miał super warunki,pisze o czornoziemi,jak już mi dostarczył nasiona to mowi,rozmawiałem z przedstawicielami  i oni potwierdzają,mieszaniec na słabsze ziemie,na dobre-populacja.Pytam się,musiałaem sam doswiadczac?robią wszycho aby sprzedać,doradzają?buuu,chodze,pije,po tych naszych zlotach fajnych firm,co się dowiaduje?firme interesuje sprzedaż,wiec szkolenie nie dotycząą fachowości,ale tylko socjo......,,to tak jak z politykami,dobrze zbajerujesz-sprzedasz,kibicuje tym co sami doświadczają,probują,Siałem przez 3 latka oczywiście w rozstawie 45 rzepak,ubiegły rok skusiłem się na pszenice,hmmmmmm,powiem tak,to często nie wybor,mozliwe ze kaprys,moze szukanie nowości,heheehe czasem mowią ze nygustwo,pewnie mimo małego ale zawsze doświadczenia w striipTillu,nie wciagne się w dyskusje,ale,własnie ale,doswiadczycie,podzielcie się,pozdrawiam