Skocz do zawartości

Zdjęcie

Strip-Till

140 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 19:49

Strip-Till

link do mojej maszyny :)

Nawozy za redlicą na dno czy obok N czy NPK
Również coś buduję mam zęby talerze siewnik 13 rzędowy do przerobienia na nawozy kółka podobne jak poznaniak amazone. Ciekawe czy kołeczki się nie połamią?

Edytowany przez ansu, 11 listopad 2014 - 19:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Strip-Till Dzisiaj, 21:19
  •  

#22 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 20:09

Strip-Till

To był dopiero test ale wszystko jest ogólnie ok i nie ma potrzeby dużych zmian.teraz dalsze etapy budowy. Nawozy będą aplikowane na głębokość 20-25 cm NPK. Docelowo będzie jeszcze aplikacja doglebowa rsm w międzyrzędzia. O jakie kołeczki Ci chodzi że się mogą połamać?

#23 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 listopad 2014 - 20:14

Strip-Till O koleczki wysiewajace pewnie mu chodzi. Od siewnika zbożowego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 20:25

Strip-Till

trzeba zmienić na typowe do nawozów i będzie ok. zbożowe się nie nadadzą bo będą kruszyć granulki

#25 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 20:46

Strip-Till

Jest takie jakie można do grochu jeszcze mam. Jakie jest do nawozów??

8-08.jpg
8-06.jpg

Edytowany przez ansu, 11 listopad 2014 - 20:46.

#26 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 21:33

Strip-Till

http://rozrzutnik.co...e-siewnik-nodet

cos podobnego :)

Edytowany przez RolnikMati, 11 listopad 2014 - 21:35.

#27 Share Constantin

Constantin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 16 listopad 2014 - 09:16

Strip-Till

Ja mam aparaty wysiewające z takimi kółkami w siewniku meprozetu ;) 

#28 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 20:26

Strip-Till

Koncepcja do siewu buraków strip till: krój talerzowy (mam), gwiazdy wygrabujące, głębosz(mam) 20mm z redlicą 60mm na głębokość 200-300mm pomiędzy talerzami(mam) wypukłymi do środka zagniatające rowek,  i pozostaje  wałek doprawiający: strunowy z płaskownika, czy z łańcucha6 22zł/kg 1m/15zł jak strip hawk, czy kółko gumowe pompowane jak od taczki ..,, jakiś inny. Talerze i wałek na amortyzatorach gumowych (mam) jak w agregatach talerzowych.

coś w tym stylu tylko talerze przy głęboszu odwrotnie i bez kółek

Strip-Hawk-Strip-Hawk-Easy.jpg

#29 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 09:40

Strip-Till

I już nie dulgo większosć dużych gospodarstw będzie uprawiało ta metodą,i stwierdzenie iż po paru latach powróca do pługa jest mylne.Siew pasowo-punktowy daje same pozytywy,dobrostan gleby i jego przywrócenie po przez tą uprawe potrafi się odwdzięczyć.Stwierdzenia typu iz zwieksza nam sie zachwaszczenie ok ,ale stosowanie odpowiednich poplonów ograniczy nam wzrost chwastów i znacząco poprawi strókture gleby.

#30 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 09:06

Strip-Till Siewnikiem mechanicznym sial ktos rzepak co 3 lej / 4

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 09:43

Strip-Till

W wtorek 31-03 o godzinie 9; 30 jest  spotkanie w temacie Strip till na polu w rzepaku, koło Żarowa w Tarnawie w gospodarstwie Pana Grzegorza Ożgi.

W programie;

Wyjście w poletka doświadczalne siane Strip Till. Omówienie biostymulatorów, Grene części  i temat zazielenienie.

Zapraszam naprawdę warto.

#32 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 19:28

Strip-Till

Jak było???????????

#33 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:19

Strip-Till

Strip Till tak szybko nie zogości w gospodarstwach nawet tych dużych. Już widać że nawet gospodarstwa duże które stosują samą uprawę bezorkową wracają po części do pługa i jednak przeorują co 3-4 lata. Wystarczy spojrzeć co dzieje się na polach gołym okiem po sianej pszenicy w monokulturze. Niech mi ktoś powie że tym sposobem zebrał więcej z ha..... bajka. Oszczędności na paliwie też nie są aż takie duże, a doprawianie po przykładowo cultusach broną typu carier kiepskie na ciężkich ziemiach..... Co z teorii jak widać jak to się ma w praktyce. Na takie eksperymenty pozwalają sobie zazwyczaj nie gospodarstwa rodzinne tylko przedsiębiorstwa mające zysk z innych interesów a dla których (pole) jest przykrywką od prania pieniędzy......

#34 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 08:36

Strip-Till

Deszcz  padał jak wyszliśmy w pole. Ale to co się chciało to było.

Tylko rzepaki są tam siane tą technologią. Do pszenic nie przymierza się.

Ciekawie to wyglądało, odmiany tylko KWS nawet te co mają tylko byś dostępne w  tym roku. Oczywiście szerlok najgorzej wyglądał, jasny i niski.

Rzepaki, ładne, siane 1 kg/ha około 25 sztuk.  Gęste, niby, ale miedzy rzędzia na 45 cm i takie wrażenie wychodzi.

Plony z tamtego roku od 4,6 do 5,34,  F1 ponad 5, z działek 2 ha więc można wierzyć,  ale klasy ziemi nawet 1 przeważnie 2-3.

Potem na sale, omawianie techniki przez KWS, potem  zachwalanie odżywek, biostymulatorów, Biostyna, które osobiście polecam bo stosuję, nie które.

GRENE  przedstawiciel się reklamował, będzie sklep  w  Świdnicy otwarty, temat PROW i zazielenienie, tu dopiero czeski film.

#35 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 02 kwiecień 2015 - 13:08

Strip-Till

petro11 Z tego co wiem, główne założenia uprawy konserwującej to przede wszystkim PŁODOZMIAN , a nie całe życie żyto po życie.. Jak ktoś uprawia w monokulturze to nie powinien sobie głowy zawracać strip tillem.

#36 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 18:56

Strip-Till

Dokładnie,w monokulturze przy uprawie bez orkowej bardzo szybko pojawią się problemy.

Przedewszystkim ze zwalczaniem chwastów.

#37 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 21:58

Strip-Till

Czyli uważacie że co roku inna roślina? Ale co wtedy z opłacalnością? Np. posiałem bobik na wiosnę. Na jesieni dam pszenicę i zakładam że po bobiku będzie lepszy plon niż po rzepaku (tak jest zazwyczaj ponieważ lepsze stanowisko). Później zdecydowanie przydałoby się posiać jeszcze raz pszenicę bo plon może obniżyć się o jakąś tonę nie mniej z ha, ale jak pszenicę po pszenicy strip tillem to już wiadomo że nie wypał i znaczny spadek plonu, więc co wtedy? Zostawiać na łubin na wiosnę jak nie sieje buraków? A jak sucha wiosna się trafi to będzie 1,5t łubinu z ha albo mniej a w suchy rok pszenicy po pszenicy po orce ukosze 6 spokojnie i w tym momencie cały stripp till może się nie zwrócić przez kilka lat. Dlatego zostaje przy swoim: po bobikach i rzepakach nie orze tylko raz cultus, agregat i siew, a po pszenicy orka i pszeniczka drugi raz która wyda dobry plon. W silosach mam pełno, parametry ok bo mniejsza presja chorób i tańsza ochrona i to tyle. Wątpie że strip tillem ktoś więcej zarobi. Ale cóż sprzęt chcą sprzedać to wymyślają w końcu nowy PROW to cisną......

#38 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 22:45

Strip-Till

Nie co roku inna ale dobry płodozmian. Na początek dajmy pszenica- kukurydza- soja lub bobik- pszenica- rzepak. I od początku. Przed kukurydzą porządny poplon a nie jakaś tam gorczyca siana we wrześniu. wszystko w strip tillu tylko pszenca siana po synkro pottinger co 12cm. Płodozmian mam w takim wypadku super. Wystarczy że zbiorę tyle samo, przy mniejszych kosztach i zarabiam więcej. Wg moich obliczeń w rzepaku zaoszczędzam około 420zł na hektar. przy np 50 ha w danym roku jest niezła sumka. A inne uprawy? Mniej czasu spędzam w polu to mam czas żeby robić coś innego przyjemniejszego a jeżeli nie to zawsze jest czas żeby zarabiać w tym czasie gdzie indziej. Jeden przejazd i posiane a nie podorywka, agregat, siew plus rozsiew nawozów nie wspominając o jakości gleby, dżdżownicach, braku nakładek czy innych wyżej wspomnianych zaletach. Jedyny dodatkowy nakład to 2-zabiegowa ochrona graminicydem w rzepaku i to nie zawsze. Poza tym przy siewie pasowym prawie niemożliwe jest wymarznięcie a jeżeli nawet wystąpi lub będzie susza i rzepak nie powschodzi to ponoszę dużo mniejsze nakłady i mam z tego tytułu fundusze na przesiewki

#39 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:09

Strip-Till

Hmmm to tak w zasadzie nie warto iść w tym kierunku w moim przypadku. Soja na mazurach to nie da rady, kukurydzy nie sieje, na agregat tego typu nie mam czasu żeby robić w garażu. Także musiałbym kupić siewnik, suszarnie do kukurydzy, przystawkę do kukurydzy do kombajnu i ciekawe co jeszcze.... To tak na wstępie to pół bańki..... Wystarczy robić tak jak się robi tylko zrezygnować z orki po strączkowych, czy burakach na rzecz grubera i już oszczędności spore. W USA metoda znana od dawna i tam faktycznie się nie bawią. Ma bamber 100tys. ha i ciśnie striip tillem ale nie dawno czytałem artykuł i zbierają 5t pszenicy max i 2.5 rzepaku.... ale dotacje mają konkretne i ot zysk im wychodzi jak wychodzi. U nas słabo to się rozkręca. Próbują niektórzy, próbują i znam takich co po pług lecą po 3latach..... Niech rolnik zadba o glebę, odpowiednio nawozi, ureguluje Ph, dba o strukturę a i zysk będzie...... to w pierwszej kolejności, a bez tego żadna metoda nie jest pomocna i opłacalna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 14:21

Strip-Till

Zasobność i pH to podstawa, a strip-till głównie ma zastąpić orkę w uprawie pod rośliny siane w szerokich rzędach kukurydza buraki, rzepak itd. Można sklecić coś w garażu jak ktoś potrafi, skorzystać z usług lub kupić jak kogoś stać i wykorzysta. Nie musi całkowicie przechodzić na bezorkowo. Strip-till, możne być elementem uprawy w rożnych gospodarstwach