ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ansu    392

W kukurydzy się sprawdziło w burakach cukrowych możne również przynieść korzyści system pasowej uprawy gleby Strip-Till

Uniwersytet Hohenheim ( Niemcy) przeprowadził dwuletnie badania pasowej uprawy gleby pod buraki cukrowe ( tzw. zabieg Strip-Till ) w porównaniu do siewu w mulcz.

 

Jesienią wykonano pasowe spulchnienie gleby na głębokość ok. 20cm przy pomocy specjalnego agregatu. Wiosną w tych pasach przy pomocy systemu GPS zasiane zostały buraki cukrowe. Gleba pomiędzy pasami pozostała nie uprawiona.

 

Zastosowanie zabiegu Strip-Till znacząco zmniejszyło erozję, poprawiło infiltrację wody oraz zwiększyło plony cukru technologicznego o 5 do 10%.

Czy ktoś się spotkał z tym w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

http://www.liz.pl/index.php/news/2053/#news_2053

Technologia pasowego spulchnienia gleby - tzw. Strip Till z jednoczesnym siewem buraków cukrowych (zdj) w bieżącym roku pozyskała nowych zwolenników. W porównaniu do roku ubiegłego areał buraków uprawianych w tej technologii w rejonie plantacyjnym Pfeifer & Langen Polska S.A. zwiększył się i osiągnął poziom ponad 260 ha.

Zalety technologii Strip Till to między innymi:

• Lepsze zabezpieczenie gleby przed erozją wietrzną i wodną

• Ochrona zasobów wody w glebie

• Łagodzenie wpływu ekstremalnych warunków pogodowych na buraki cukrowe

• Wyższe plony buraków cukrowych poprzez głębsze spulchnienie gleby

• Możliwość wcześniejszego siewu buraków cukrowych

• Możliwość wykonania podczas siewu nawożenia pod korzeń (zdj.2)

• Oszczędność czasu i nakładu energii

post-30-127343157197_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wagabunga    0

O tej technologi czytałem w jednym z tegorocznych numerów Top Agrar. To ciekawa technologia pozwalająca na redukcję kosztów uprawy, jednak wymagająca specjalistycznego sprzętu. Zakup takiego siewnika dla większości plantatorów jest nieopłacalny. Jednak dobrze wsiąść pod uwagę tę technologię, gdy zmiana siewnika jest nieunikniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitoo777    0

Strip-till to ciekawa technologia, jednak wymaga dokładnosci. Obecnie w tej technologi mam zasiany rzepak. W Strip-till szczegulnie wazne jest stosowanie odpowiedniego płodozmianu, oraz siew mieszanek międzyplonów. Świadcze równiez usługi siewu w tej technologi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Orientuje się ktoś jaki jest koszt siewu buraka cukrowego wraz z uprawą strip till?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

A ja jestem przeciwny takim wynalazkom. Dilerzy naciągają klientów na drogi sprzęt. Im ktoś upraszcza bardziej uprawe tym zwiększają się koszta chociażby w odchwaszczaniu czy zabiegach fungicydowych i to bez gadania. Ja osobiście orze po zbożach a bezorkowo sieje tylko po rzepaku i nie zauważyłem spadku plonu. Obecnie w modzie są agregaty typu horsch pronto czy waderstad rapid bądź spirit itd. a ja np. kupiłem w tym roku siewnik solo 6m z rolkami , po siewie wał rolex i nie zauważyłem żadnej różnicy we wschodach. A po orce i tak pod rapida na glinach trzeba uprawić i tak.... Ale ja sieje 6930 155 koników 6m a agregatem jedynie byłoby 3m. Jest 2razy szybciej i wychodzi mi to samo. Mało tego. Siewniczek kosztował mnie 100netto a za agregat 200mało... I jeszcze jedno. Mam pytanko? Dlaczego Amazone zaczął produkować pługi? Bo dobrze wiedzą że wielu zrezygnowało z uprawy bezorkowej a nawet jeśli nie to po części zrezygnują prawie wszyscy i jak już ktoś kupi od nich cały sprzęt to i jeszcze pług na koniec wcisną.... Biznes moi drodzy to biznes....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Wybierasz rozwiązanie najlepsze dla siebie tak jak ja :) samym strip tillem i tak nie pociągnie bo raz na kilka lat trzeba wyrównać pole- koleiny, wyrwy, zwierzyna. Zachwaszczenie wzrasta ale jak się ma dobry płodozmian to idzie to wyeliminować tak samo jak ograniczyć choroby. Ta sama roślina wraca u mnie na pole średnio co 4 lata. Większość w okolicy rzepak z pszenicą na zmianę. Nawet jeżeli po latach okaże się że źle zrobiłem wybierając taki system to wrócę do orki. 

Życie jest krótkie i za rok może mnie nie być więc nie zamierzam tak daleko sięgać w przyszłość co będzie. Trzeba robić to co teraz jest dla nas najlepsze i przynosi nam zysk a zasiać rzepak i nawozy za 15l/ha za takie uważam oczywiście bez przesady :)

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glicer    25

Od 2 lat sieje.Wtym roku siewnikiem Mzuri.Heh miałem go kupic ale dostałem kubeł zimnej wody.Po zbozach  rzepak myszy spustoszyły.połowa do zaorania.Biore jednak aktywnego pneumatyka Pottingera.przeginają z cenami na siewniki bezorkowe.3 m średnio 250!!!Ale osobiście jestem za ale jak sami widzicie myszy mnie wyleczyły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Constantin    0

Koledzy, mam takie pytanie, czy opłacałoby się konstruować agregat do siewu pasowego do ciągnika 95 km, a mianowicie do case 956?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

link do mojej maszyny :)

Nawozy za redlicą na dno czy obok N czy NPK

Również coś buduję mam zęby talerze siewnik 13 rzędowy do przerobienia na nawozy kółka podobne jak poznaniak amazone. Ciekawe czy kołeczki się nie połamią?

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

To był dopiero test ale wszystko jest ogólnie ok i nie ma potrzeby dużych zmian.teraz dalsze etapy budowy. Nawozy będą aplikowane na głębokość 20-25 cm NPK. Docelowo będzie jeszcze aplikacja doglebowa rsm w międzyrzędzia. O jakie kołeczki Ci chodzi że się mogą połamać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jest takie jakie można do grochu jeszcze mam. Jakie jest do nawozów??

 

8-08.jpg
8-06.jpg

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj