Skocz do zawartości

Zdjęcie

Światła w przyczepie

84 odpowiedzi na ten temat

#61 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4015 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 07:36

Światła w przyczepie

Jak masz kogut w przyczepię to podłącza się pod rozetę do świateł pozycyjnych i montuje się wyłącznik hermetyczny.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Światła w przyczepie Dzisiaj, 17:44
  •  

#62 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:16

Światła w przyczepie

em a z koguta idzie dwa kable :) to jeden do pozycyjnych a drugi ?

#63 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 14 marzec 2015 - 09:11

Światła w przyczepie

Jeżeli w przyczepie jest lampa błyskowa, to należy doprowadzić do niej osobną wiązkę z wtyczką. W ciągniku można podłączyć ją do gniazda zapalniczki, lub zrobić to profesjonalnie i wyprowadzić osobne gniazdo podłączone do obwodu lampy błyskowej ciągnika. Wykorzystywanie do zasilania lampy obwodu świateł pozycyjnych jest niezgodne z przepisami, oraz dobrą praktyką instalatorską, ponieważ ten obwód nie ma odpowiedniej wytrzymałości prądowej. W zasadzie podłączenie do pozycyjnych to jest najgorsza amatorszczyzna i druciarstwo. Pomijam już fakt zasadności używania lampy błyskowej w przyczepie.

#64 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 10:05

Światła w przyczepie

nowy beczkowóz prosto z Francji :) tylko wyrwał sie przewód i nie wiadomo jak to teraz podłączyć któreś kable były dzielone tylko nie wiadomo jakie 

#65 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 10:29

Światła w przyczepie

W beczkowozie lampa błyskowa jest niepotrzebna.

#66 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 10:33

Światła w przyczepie

jest to potrzebne ponieważ maszyna wystaje poza obrys Ciągnika i potrzebuje duzo miejsca 

#67 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 12:02

Światła w przyczepie

Jeżeli nie przekracza szerokości 3m i wysokości 4m to nie potrzebuje lampy ostrzegawczej. A jeżeli przekracza to taki zestaw nie może poruszać się po drogach publicznych.

#68 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 13:00

Światła w przyczepie

Trochę mijasz się z prawdą bo szer. od której obowiązuje "kogut" to 2,55m,  wysokość to nie wiem czy ma znaczenie.

Kupiłem rozrzutnik  szer.2,85 m z Francji ( w galerii) w oryginale pełno sprawny i jest w nim kogut podłączony pod pozycyjne z prostej (tak mi się zdaje) przyczyny musi być zawsze włączony gdy jedziemy na światłach -w domyśle po drodze. Dokładnie nie wiem pod które wyjście jest podłączony ale wiem że od pozycyjnych są dwa "bolce" w gnieździe i pewnie jest to rozdzielone ale nie sprawdzałem.

Edytowany przez ptaszyna, 14 marzec 2015 - 13:15.

#69 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 13:07

Światła w przyczepie

Trochę mijasz się z prawdą bo szer. od której obowiązuje "kogut" to 2,55cm,  wysokość to nie wiem czy ma znaczenie.

Kupiłem rozrzutnik  szer.2,85 m z Francji ( w galerii) w oryginale pełno sprawny i jest w nim kogut podłączony pod pozycyjne z prostej (tak mi się zdaje) przyczyny musi być zawsze włączony gdy jedziemy na światłach -w domyśle po drodze. Dokładnie nie wiem pod które wyjście jest podłączony ale wiem że od pozycyjnych są dwa "bolce" w gnieździe i pewnie jest to rozdzielone ale nie sprawdzałem.

nie był by to problem gdybyś otworzył wtyczkę i zrobił zdj :D bo "kogut" jest podłączony pod pozycyjne . We tak jak kolega powiedział 2,85 m i potrzebujemy kogut :) i taka maszyna dostaje pozwolenie  na poruszanie sie po drogach :)  jeśłi nie ma swiateł ostrzegawczych wtedy jest niedpouszczona do ruchu :) 

#70 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 16:58

Światła w przyczepie

http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/8222-kogut-8221-kiedy-mozna-go-uzywac,54416.html

Trochę mijasz się z prawdą bo szer. od której obowiązuje "kogut" to 2,55m,  wysokość to nie wiem czy ma znaczenie.

Może we Francji takie przepisy obowiązują, ale nie w Polsce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2192 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 18:11

Światła w przyczepie

A widzisz wiesz że są dwa a nie wiesz do czego słuzą ,ano do tego żeby zawsze było jedno światło pozycyjne czyli jak sie przepali bezpiecznik to działa drugie tak jest podłączona każda nowa przyczepa laweta ,swoją droga to dobre rozwiązanie bo nie obciąża jednej nitki przewodu ,a wiele przyczep ma dodatkowo obrysów-ki ,które co nie co tez pobierają .Co do koguta to jak sie ktoś upiera ze musi byc to najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie osobnego przewodu na wolny bolec w standardowym bo jest jeden wolny i sterować nim niezależnie ,tym bardziej że można sprzęt wyposażyć w światła do jazdy dziennej ,a wtedy kogut włączony osobno na pewno spełni swoją funkcje .

#72 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 18:54

Światła w przyczepie

Ja przynajmniej nie staram się mądrzyć a Tobie @Tomasz78 do końca nie wyszło. Są pojazdy w których można włączyć osobno lewą lub prawą stronę postojówek i temu są dwa wyjścia i tym drugim jest 7 wyjście środkowe, bardzo często nieczynne ale akurat w moim MF-ie i Aresie są czynne i mają osobne bezpieczniki choć nie ma możliwości osobnego włączania stron.

@Elektrotechnik przeczytaj drugą stronę artykułu który wkleiłeś jest tam mowa o pojazdach ponadgabarytowych. Tu jest napisana szerokość takiego pojazdu 250 cm. http://www.nadgabary...ponadgabarytowy

Ogólnie w tym artykule dużo gdybania i w sumie wynika że przepisy są mało precyzyjne że niby nie można ale lepiej tak- co to ma być to są przepisy. Na inteligencje Policjantów to za wiele bym nie stawiał i koguta z rozrzutnika nie zdejmę.

Do @kozak2011 u mnie w rozrzutniku kogut jest podpięty pod postojówki ( nie osobno) bo całe oświetlenie pozycyjne to raptem 2 żarówki 5W

#73 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 20:55

Światła w przyczepie

Drogi administratorze !  ustawa ta mówi bardzo wyraźnie ! 

art. 54
1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

2. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że:

1) na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni,

2) jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych.

2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h.

3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

4. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3. 

art. 31.

1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
...
5. pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej
stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej
widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia
trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;

wiec normalnie taka maszyna musi miec kogut :) a to ze robi sie 30 czy 60 no to inna sprawa :) 

@ptaszyna może możesz mi powiedzieć dokładnie w jakie wejscia jest podłączone numerki z wtyczki :)

#74 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 21:17

Światła w przyczepie

Postój to nr 5 a dodatkowy to nr 7 (środkowy), w gnieździe są to bolce. Mogą mieć oznaczenie 58R i 58L , litery oznaczają prawą i lewą stronę.

#75 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 22:44

Światła w przyczepie

art. 31.

1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
...
5. pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej
stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej
widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia
trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;

wiec normalnie taka maszyna musi miec kogut :) a to ze robi sie 30 czy 60 no to inna sprawa :) 

Czyli wg. Ciebie rozrzutnik jest holowanym pojazdem silnikowym? Ja myślałem, że jest to zespół pojazdów (ciągnik-rozrzutnik) Jeśli mówimy o poruszaniu się pojazdów ponadgabarytowych to do ruchu nie dopuszcza je kogut tylko odpowiednie zezwolenie wydawane przez starostę.

#76 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 23:26

Światła w przyczepie

Myślę że chodzi tu o pkt. 3 art. 54. Po uzyskaniu pozwolenia i tak musisz używać koguta tak że jedno nie zastępuje drugiego.

#77 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 09:18

Światła w przyczepie

Jest dokładnie tak jak pisze @lukejro i @ptaszyna. Przyczepa, rozrzutnik, czy beczkowóz nie jest pojazdem holowanym i jeżeli nie przekracza wymiarów transportowych to zabrania się używania lampy. A jeżeli przekracza to wtedy trzeba używać, ale tak jak pisze @ptaszyna trzeba mieć pozwolenie na transport ponadgabarytowy. Także @kozak2011 przepisy, które zacytowałeś zabraniają Ci używania lampy błyskowej.

#78 Share kozak2011

kozak2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 12:07

Światła w przyczepie

tak wiem przepraszam za kłótnię :) doczytałem się w przepisach ze nie trzeba mieć pozwolenia jeśli pojazd jest ponadgabarytowy  i ma fabrycznie zamontowane swiatła :)

#79 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 14:28

Światła w przyczepie

Możesz podać gdzie to znalazłeś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share czesio200

czesio200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:kobiety, rolnictwo, maszyny, motoryzacja

Napisany 12 maj 2015 - 19:30

Światła w przyczepie

witam mam w przyczepach nowe instalacje porobione

i problem polega na tym, że gdy połączę ze sobą przyczepy to kierunki i stop ledwo świecą lub wcale.

nie ma różnicy która przyczepa pierwsza i do jakiego ciągnika.

gdy podłączam jedną przyczepę wszytko jest dobrze.

co może być problemem czy jest możliwość, że są za cienkie kable?

kabel kupowałem w sklepie rolniczym "na metry" i był cieńszy od starych...

pytanie czy dać drugi taki kabel od wtyczki  do gniazda z tyłu przyczepy( wtedy tak na chłopski rozum prąd płynąłby prosto na drugą  przyczepę oddzielnym kablem)  czy wywalić kabel i dać jeden grubszy?

czesio200