Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zgrzytajace biegi

222 odpowiedzi na ten temat

#201 Share ursus55

ursus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 06:28

Zgrzytajace biegi

Witam czy ktoś mi by napisał jak powinna wyglądać regulacja sprzęgłą na 3łapki? jaki powiniwn być odstęp łapek itd.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zgrzytajace biegi Dzisiaj, 07:21
  •  

#202 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 07:22

Zgrzytajace biegi

W 912  to wyciągałem pompę podnośnika, i miałem dorobiona   blaszkę 3mm, wkładałem miedzy łożysko a łapkę i tak regulowałem. Wtedy dobrze biegi wchodziły, Do tego regulacja hamulca, na połowę  padała.

#203 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 09:04

Zgrzytajace biegi

Ważne jest ustawienie dźwigienek.  Osie śrubek regulacyjnych mają być idealnie równoległe do osi wałka sprzęgłowego.  Później dopiero ustawiamy śrubkami wymiar 22mm,  od czoła piasty WOM.  Bez zachowania prostopadłości,  ścierają się śrubki regulacyjne,  sprzęgło nierówno bierze i pedał ciężko chodzi.  Bez  zachowania wymiaru, pedał ciężko chodzi (widełki nie działają  na  łożysko oporowe, pod kontem zbliżonym do prostego), oraz brakuje regulacji na cięgnie.   Cięgnem ustawiamy jałowy  skok pedału na 3,5-4cm  (daje to niezbędny luz, pomiędzy łożyskiem a  łapkami). Kiedy skok będzie większy - braknie zakresu na wysprzęglenie, bez działania hamulca skrzyni ;).  Hamulec skrzyni, ja ustawiam eksperymentalnie-  tak aby  szło wysprzęglić, bez jego działania i jak najlepiej hamował po wciśnięciu pedału w podłogę   ;)

Dopiero  po takiej regulacji, idzie przyzwoicie zmieniać biegi-  można sobie wyhamować przednią część skrzyni kiedy potrzeba (na postoju i  przy zmianie w górę)  i wysprzęglać bez jego działania-  redukować bez zgrzytów   ;)

Mój poemat dotyczy bezpośrednio c385 ;)  Ale we wszystkich sprzęgłach, idea jest podobna - siły  przy wysprzęglaniu działające  równo i pod  kontem, jak najbardziej zbliżonym do prostego :)  Przy odrobinie dobrej woli, można to wymierzyć, bo do prawidłowej regulacji i tak trzeba rozpołowić ciągnik. Chyba, że ktoś ma  inny  pomysł, na ustawianie kątów?  :)

#204 Share ursus55

ursus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 06:34

Zgrzytajace biegi

Ok. a jaka ma być odległość w mm. od górnej części piasty WOM do ? górnej części śrubki regulacyjnej? 22mm? Jak dokręcam głowne śruby łapek to wychodzą mi one na 31mm i nie mam już miejsca na regulację śrubkami co może być przyczyną?

#205 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 20:53

Zgrzytajace biegi

Jeszcze raz:  ;)

Ważne jest ustawienie dźwigienek.  Osie śrubek regulacyjnych mają być idealnie równoległe do osi wałka sprzęgłowego.  Później dopiero ustawiamy śrubkami wymiar 22mm,  od czoła piasty WOM.  

A ustawienie dźwigienek, tudzież łapek,  reguluje się właśnie tymi   "głównymi śrubami łapek",  , dopierdzielanymi zazwyczaj na pałę,  do oporu i wychodzą jakieś dziwne wymiary, a każda (ta mała) śrubka regulacyjna patrzy pod innym kątem - to nie ma prawa poprawnie działać   ;)   Raz- że wtedy pedał ciężko chodzi, dwa- łapki nierówno biorą, przez różne kąty. ;)    

#206 Share Zetix

Zetix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 luty 2016 - 16:47

Zgrzytajace biegi

Witam. Pacjent to 6 Ursus 1201 ... posypała się mikropompka i nie działał żółw zając - postanowiliśmy wrzucić nową szybką skrzynię ... wymieniona mikro pompka wszystko gra i buczy - do tego wymieniona tarcza sprzęgłowa łożysko i chyba docisk jak się nie mylę.

Teraz taka sprawa - odebraliśmy od mechanika traktor i już na wstępie jak zapaliłem nie spodobało mi się że nie mogę wrzucić normalnie biegu tylko jest zgrzyt - on mówił że tarcza musi się ułożyć i tak ma być.

okej poleciałem do domu podczas jazdy następne biegi wchodziły okej ale wróciłem do domu ... odpaliłem traktor ponownie puściłem sprzęgło (bez biegów) później chciałem wrzucić 2 / 2 ale po prostu żadnego biegu nie da się wrzucić bo ciągle jest ZGRZYT . Po wrzuceniu 1/1 na siłę traktor lekko rusza i ciągnie jakby sprzęgło wgl nie wyhamowywało napędu skrzyni dopiero jak przyhamuję na tym biegu wybiję to mogę wbić jakiś bieg inny , ale ponownie jak wrzucę na luz puszczę sprzęgło skrzynia się rozpędzi to dalej ten sam problem.

Regulowałem śrubą nad filtrem (tam z kontrą) wkręciłem do końca... do połowy... do zera... ciągle ten sam problem . Panowie - o co tutaj chodzi? Ten traktor pierwszy raz został rozjechany i coś w nim robione. Olej uzupełniony wszystko fajnie jedzie tylko biegów nie mogę wbić. Mam wyregulować jakoś sprzęgło czy jak? Jak się do tego zabrać?

Rocznik ursusa to 1980

#207 Share JANCZAK1176

JANCZAK1176

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 679 postów

Napisany 14 luty 2016 - 16:59

Zgrzytajace biegi

Pokrzywił tarcze sprzęgło  przy zjeżdżaniu cięgnika,nie rozłącza napędu na skrzynie  ,tam jest docisk na słoneczku?

#208 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 14 luty 2016 - 17:08

Zgrzytajace biegi

O ile dobrze pamiętam to 1201 ma sprzęgło jak zwykła 385.

"tarcza musi się ułożyć" - można się uśmiać. Mechanik zrobił cię w ci**a, wziął kasę, a Ty masz ciągnik po remoncie do remontu. Sprzęgło jak i skrzynię - albo się dobrze poskłada i działa, albo się coś spierdzieli, innych opcji nie ma.

#209 Share Zetix

Zetix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:15

Zgrzytajace biegi

Wziął ogromną kasę bo 2,200zł wyszło za części jakieś tam tryby wałki na szybką skrzynię jakąś mikropompkę i jakąś tam obudowę pompy hydraulicznej no i jakieś łożyska tarcza itp.

No jak mi to powiedział to sam w to nie wierzyłem bo to bez sensu. On do mnie że mam go nie denerwować bo tyle ciągników już rozjeżdżał i robił skrzyń że to hańba dla niego. Ten ciągnik od 80roku nie miał rozbieranej skrzyni i rozjeżdżany nei był i wszystko chodziło IDEALNIE , mogłem tylko wymienić tą mikropompkę i zółw by działał itp .. a podkusiło mnie na tą szybką skrzynie ... fakt że leci fajnie maszyn nie mam ciężkich ale ... teraz takie problemy. A jak on mi powie że sprzęgło do regulacji to mam go od razu bić zaprowadzić traktor i niech rozbiera na własny koszt tak ? Jeszcze mi mówił że jeździł i wszystko gra i buczy...

Edytowany przez Zetix, 14 luty 2016 - 17:16.

#210 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 14 luty 2016 - 17:20

Zgrzytajace biegi

a jak pedał sprzęgła?? ma luz czy nie  na skoku?? bo powinno byc ok 5 cm... jak nie ma to wyreguluj tą śruba na klucz 13 przy tej dzwigni od pedału sprzęgła jak zerkniesz pod kabinę to zobaczysz...

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share Zetix

Zetix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:22

Zgrzytajace biegi

Ma luz na pedale sprzęgła ... czyli oddawać mu traktor do ponownego rozjazdu ? Zepsuł akcje ?

#212 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:26

Zgrzytajace biegi

może za duży jest... też nie będzie dobrze wyprzęgając... najpierw to bym mu kazał przyjechać do siebie i niech spróbuje wyregulować , jak nie da rady to wtedy niech zabiera do poprawki... podejrzewam , że dobrze wyregulować i powinno byc ok..

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski

#213 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:41

Zgrzytajace biegi Finn a doczytałes ze kręcił śruba od taśmy wzmacniacza byle jak? wiele razy czytałem że trzeba się z tym ostrożnie obchodzić... nie wiem czy ma to jakiś wpływ na skrzynie biegów ale rzuciło mi się to w oczy.

#214 Share FINN

FINN

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1416 postów

Napisany 14 luty 2016 - 18:17

Zgrzytajace biegi

masz 3 punkty regulacji skrzyni...

1 luz na łozysku oporowym

2 hamulec skrzyni

3 regulacja taśmy wzmacniacza, co ni jak ma sie do zgrzytania w skrzyni ;)

jesli zgrzyta to to albo sprzęgło albo hamulec skrzyni....

#215 Share Zetix

Zetix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 luty 2016 - 18:34

Zgrzytajace biegi

Panowie ... ten traktor ma 36 lat i przez ten czas nigdy nie był rozbierany... biegi wzmacniacz chodził jak złoto ... nigdy nie było zgrzytu filtry oleje zmieniane no po prostu fabryczna precyzja ...aż dziwne.

Dopiero po tym wszystkim jest taki problem- Tam obok filtra lekko regulowałem o pół obrotu i żadnego efektu ... później więcej też do końca też ... To co może być przyczyną? Mówią że sprzęgło regulowali i wszystko gra , luz jest ... podczas jazdy biegi wchodzą z lekkim zgrzytem a wcześniej tak nie było.

#216 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 14 luty 2016 - 18:39

Zgrzytajace biegi

A co to w ogóle za skrzynia? Robili w niej coś, sprawdzona chociaż była?

#217 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 luty 2016 - 18:42

Zgrzytajace biegi Finn, Gdzie znajdę dwa pierwsze pkt o których napisałeś?

#218 Share Zetix

Zetix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 luty 2016 - 18:42

Zgrzytajace biegi

To jest normalna skrzynia ursusowska - padła mi mikropompka i nie działał żółw zając ... postanowiłem przerobić ją na szybką skrzynię - wałki tryby no i cały ten zestaw do tej szybkiej skrzyni ... teraz zamiast 4 jest 3 a na 3 jest 4 - traktor jedzie 45kmh a tak to wszystko zostało jak było ... + wymiana tej tarczy docisku itp . Jutro jadę mu ten traktor zostawić

#219 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 14 luty 2016 - 19:10

Zgrzytajace biegi

Więc winę zużytej skrzyni można wykluczyć, skoro nie wsadzałeś gotowej używki. Jeśli regulacja nie pomoże to znaczy że sknocił przy zjeżdżaniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share daro74

daro74

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:45

Zgrzytajace biegi

może pękła śruba od dźwigienki sprzęgła, nieraz tak się zdarza.