Skocz do zawartości

Zdjęcie

Oleje i płyny

177 odpowiedzi na ten temat

#141 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:01

Oleje i płyny

"Dużo czytałem na temat AGROL U i wiem, że nie nadaje się do skrzyń MF" - to nie prawda. Nadaje się tylko nie jest polecany przez użytkowników. Jest to budżetowy olej i tyle. Do takiego ciągnika wystarczy UTTO np. Agro UTTO z Orlenu i zmiana jak instrukcja pisze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Oleje i płyny Dzisiaj, 04:16
  •  

#142 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:24

Oleje i płyny

a możliwe żeby jakimś cudem Agrol U zważył się z  UTTO z rafinerii Jasło 10W40? tzn wydaje mi się że się zważył bo i w MFie i w U5314 olej zawiera pełno tak jakby bąbelków, piana hmm. Hydraulika w każdym razie działa jak należy

#143 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:42

Oleje i płyny

Agrol U  jest w technologi Utto, też na nim jeździłem, teraz mam Agro Utto 10w30 z Orlenu. Są to te same oleje różnych producentów, z obserwacji powiem że trochę za gęste i lepszym by był 10w40 np:Agro stou z Orlenu. 

Obydwa oleje są z tej samej grupy tylko jeden gęściejszy a drugi rzadszy i to cała różnica

Na gęściejszym (AgrolU, Agro Utto) po niżej zera są problemy z półbiegami (Ares) i trzeba chwilę poczekać żeby się olej rozgrzał.

#144 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 23:04

Oleje i płyny

a nie pomyliło Ci się? z tego co czytam gęściejszy jest 10W40 a nie 10W30

#145 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 12:43

Oleje i płyny

Chyba obaj nie znacie co to oznacza:

10W - oba mają taką samą klasę gęstości w niskiej temperaturze. 

STOU - olej uniwersalny (silnik, przekładnia i hydraulika ), ten z Orlenu jest w 2 klasach 10W30 i 10W40 ( utrzymuje lepkość przy wyższych temperaturach niż ten wcześniejszy)

UTTO - olej hydrauliczno przekładniowy i też Orlen ma już tylko 10W30 ale inni producenci mają też inne.

Agro STOU 10W40 z Orlenu ma wyższą lepkość od UTTO tego producenta ale i wyższą liczbę zasadową dlatego nie powinno się zalewać po jakiś słabszych jakością olejach bo wyczyści każdy syf. Przy dużej liczbie tarczek ( sprzęgła wielopłytkowe ) ma lepsze właściwości czyszczące co jest dużym plusem ale przy prostych skrzyniach nie ma to wielkiego znaczenia.

Co prawda to pomimo tej samej klasy olej STOU z Orlenu ma niższą temperaturę płynięcia czyli teoretycznie może być wykorzystywany w niższych temperaturach niż UTTO tego producenta.

#146 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 17:21

Oleje i płyny

Dla scisłości jest agrol U,agrol UTTO, agrol STOU  są to oleje nadające się do przakładni z tym że Agrol U jest olejem w pełni mineralnym 15W a pozostałe są półsyntetykami 10W

#147 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:00

Oleje i płyny

Co prawda to pomimo tej samej klasy olej STOU z Orlenu ma niższą temperaturę płynięcia czyli teoretycznie może być wykorzystywany w niższych temperaturach niż UTTO tego producenta.

Czyli co, niby nie wiem a jednak trochę racji mam. A poważnie to masz kontakt z tymi olejami czy tylko teoretyzujesz? Bo ja używałem Agrolu U który był zimą za "gęsty", teraz mam Agro Utto 10w30 z Orlenu który jest trochę "rzadszy" ale na mrozie jeszcze skrzynia od razu nie chodzi. Czy Agro Stou będzie jeszcze "rzadszy" i nada się na zimę? Dodam że wszystkie wymienione oleje według specyfikacji spełniają normę do skrzyni. Ale gdy pierwszy raz wymieniałem olej to ten zachodni był prawie jak woda, nie wiem jaki jest jego odpowiednik z polskich olejów.

#148 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, kulturystyka, informatyka = taki lekko szalony MIX :]

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:42

Oleje i płyny

Liczba przed W oznacza lepkość na zimnym oleju więc aby był bardziej rzadki trzeba by było szukać czegoś z 5W

Liczba po W oznacza lepkość na gorącym oleju więc jest duża różnica np. W30, a W40

I teraz pytanie co wybrać czy W30 czy W40, co zaleca producent ? Pytam, bo oleju jeszcze nie wymieniałem od zakupu, a na tym co mam to niestety ale skrzynia dość mocno przy +30 się nagrzewa.

Z fuchsa 10W40 za olej trzeba gdzieś 1400zł za 4 x20l, do tego dochodzą jeszcze filtry Donaldsona 3szt i robi się konkretana sumka, ale chyba zostanę przy fuchsu.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" -_-

#149 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:50

Oleje i płyny

Tak naprawdę to do MF-ów i podobnych (skrzyń GIMA) ma byś olej GA 12 http://agro-serwis.c...ift GA12 PL.pdf

#150 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:53

Oleje i płyny

ciekaw jestem ile kosztuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Milosz27

Milosz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika i hodowla.

Napisany 30 grudzień 2015 - 21:56

Oleje i płyny @andrewk myślałeś nad olejami z tedexu sa dużo tansze niz fuchs. Znajomy robi w firmie uslugowo-transportowej i maja wszystko na tedexie i zero problemow. Ja mam w jd w skrzyni agra UTTO w silniku 15w40 dokaldnej nazwy nie pamietam ale wszystko tedex i smialo mogę polecić. Oprocz mnie pare osob w okolicy takze uzywa tych oleji i złej.opinii nie slyszalem jeden z gosci mial tez MFa lal utto problemow nie mial. Silnikowy dużo lepszy niz fuchs bo fuchs po 300mth byl praktycznie jak nowy zero zanieczyszczen a nie oto chodzi i od tego czasu jezdze na tedex i jestem zadowolony. Jak dobrze pamietam to za 20l agra utto placiłem 160zł netto.

Przyjmę deszcz w każdej ilości... B) 

#152 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, kulturystyka, informatyka = taki lekko szalony MIX :]

Napisany 31 grudzień 2015 - 08:03

Oleje i płyny

Tańszych olei od fuchsa na rynku nie brakuje :D

ptaszyna gdzie wyczytałeś o oleju GA 12 ? W mojej instrukcji jest tylko wzmianka aby olej spełniał normę CMS M1143 / M1144.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" -_-

#153 Share Milosz27

Milosz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika i hodowla.

Napisany 31 grudzień 2015 - 08:32

Oleje i płyny Tylko czy warto przeplacac za fuchsa :D ja tam fuchsa nie polecam wiadomo jest pelno tanszych typu agrol i innych rozlewek. Ja mam ten sprawdzony :)

Przyjmę deszcz w każdej ilości... B) 

#154 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 10:02

Oleje i płyny

ptaszyna - mam kontakt z tymi olejami oraz znam teorię ( takie mam lub miałem zalane w ciągnikach). 

Co do oleju z Orlenu Agro STOU 10W30 czy 10w40 to nie wiem czy jest rzadszy od UTTO tego producenta czy nie ale wiem że ma niższą temperaturę płynięcia. Ale tu piszemy o temp. skrajnych i jeśli dużo używasz ciągnika zimą w duże mrozy ( ale to chyba nie w Polsce :)) to zalej STOU 5W30 ( temp. płynięcia -51*C) a tak poważeni to jakieś uszlachetniony z STOU 10W40 np. Orlen STOU Platinium 10W40 ma temp. płynięcia -44*C

Fuchs to markowy producent, ceny to też kwestia dostawcy. Lepszy olej np. seria Platinium z Orlenu to też nie mały wydatek. 

Ja wiem jedno - lepiej tańszy a wymieniać jak instrukcja nakazuje niż najlepszy olej a przeciągać wymiany.

#155 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 11:57

Oleje i płyny

Z ostatnim Twoim stwierdzeniem zgadzam się w 100%. Lubię wspierać polskich producentów i temu szukam Polskiego oleju a myślę że Orlen to też już jest jakaś marka. Wiem że lepkość i gęstość to dwie sprawy które się myli, szczególnie "gęstość" oznacza co innego niż się powszechnie myśli. Chodzi o to by olej bardziej przypominał wodę niż płynny miód

#156 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 17:27

Oleje i płyny

ptaszyna gdzie wyczytałeś o oleju GA 12 ? W mojej instrukcji jest tylko wzmianka aby olej spełniał normę CMS M1143 / M1144.

Dowiedziałem się od właścicieli MF-ów, i w mojej instrukcji od Aresa (skrzynia ta sama co w MF) jest podany na pierwszym miejscu a potem min. to co wymieniasz czyli inne zamienniki spełniające określone normy.

#157 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 20 luty 2016 - 15:50

Oleje i płyny

Głupie pytanie, ile jest korków spustowych od hydrauliki ?

Wystarczy spuścić z tego najniżej położonego czyli koło filtra sitkowego ? Znalazłem jeszcze coś na wysokości lewarka, tak jakby korek... hmm...

#158 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:44

Oleje i płyny

jak spuścisz olej korkiem na spodzie tylnego mostu, to odkrecając potem ten przy lewarkach zejdzie Ci jakies 2-3 litry z tego zagłebienia skrzyni w które ten korek jest wkręcony

#159 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:12

Oleje i płyny

Dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share andrzej_dudik

andrzej_dudik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:płeć piękna
    maszyny rolnicze,budowlane,przemysłowe
    motocykle

Napisany 23 luty 2016 - 19:35

Oleje i płyny

A wie ktoś może jaki symbol ma olej bp do przekładni, bo przywiozłem ciągnik z Francji i chciałbym kupić na zapas