Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z wilgocią w oborze

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mateuszm

mateuszm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 16:42

Problem z wilgocią w oborze Witam mam taki problem że każdej zimy wilgoć w oborze jest tak duża że leje się po ścianach, a jak wy sobie z tym radzicie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z wilgocią w oborze Dzisiaj, 09:30
  •  

#2 Share wojtek1607

wojtek1607

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 17:00

Problem z wilgocią w oborze Może ma za słaba izolacie ( ocieplenie ). A ile mam lat budynek?

#3 Share zetor12741

zetor12741

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Dziewczyny
    No i rolnictwo

Napisany 12 listopad 2009 - 17:23

Problem z wilgocią w oborze Dobra wentylacja i tyle. A jaką masz oborę??

Edytowany przez andrzej2110, 12 listopad 2009 - 17:30.
Caps Lock

Zetor Forterra 115, Ursus c-385+tur, Zetor 7745, Zetor 7211

#4 Share Pawel820

Pawel820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 12 listopad 2009 - 17:37

Problem z wilgocią w oborze Musisz zrobić jakąś wentylacje
Moja stajnia km MTZ Belarus 820 i MF 255

KPK Kumurun Team

#5 Share SzaX

SzaX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 18:20

Problem z wilgocią w oborze Pewnie sufit za nisko i zła wentylacja...

#6 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 19:25

Problem z wilgocią w oborze Mam taki sam problem , niby mam wyciągi powietrza i pouchylane okna, (ale to i tak za mało budynek jest niski) a może wentylatory by pomogły bo słyszałem pozytywne opinie :)

#7 Share bel920

bel920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 19:32

Problem z wilgocią w oborze Też mam problem z wilgocią nowa i wysoka obora ale od jesieni woda się lała, latem zamontowałem wentylatory kupione na allegro i wyłącznik czasowy, włączam co około 30min na 5min i problem wilgoci został zredukowany do ok 70%

#8 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 20:05

Problem z wilgocią w oborze Welbowana ta obora, my mamy w kalenicy wywietrznik i w ścianach i problemu nie ma

#9 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 20:21

Problem z wilgocią w oborze Na dwie sztuki bydła wywietrznik do kalenicy 40x40 cm i niema problemu

#10 Share mateuszm

mateuszm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 11:07

Problem z wilgocią w oborze No właśnie obora jest niska ze stropem:/ a jakieś chemiczne wynalazki wchłaniające wilgoć albo coś w ten deseń??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 12:00

Problem z wilgocią w oborze Po co sobie życie utrudniać, lepiej zainwestować w system wentylacji i problemu nie będzie

#12 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 18:32

Problem z wilgocią w oborze Zamontuj jakąś rurę od kalenicy przez strop i będziesz miał wentylację grawitacyjną tylko żeby gdzieś nachodziło "świeże" powietrze np.przez okno
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#13 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 18:55

Problem z wilgocią w oborze Ja mam wentylatory ale jakies felerne mi sie chba trafily bo po 2 miesiacach silniki padly ;) Teraz mysle nad wyciagami o ktorych pisze ferdek1 mam jeszcze polowki dzwi takie jak w stadninach ale ich uzywam tylko w lato.

#14 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 19:45

Problem z wilgocią w oborze To nie chodzi o wentylację, tylko izolację. Zawsze tam, gdzie jest różnica temperatury - skrapla się para wodna. Jeśli leje Ci się z sufitu, to po prostu nie jest odizolowany od góry. Zawsze część słomy prasuję w małe kostki i dokładnie układam na strychu. I nigdy nie biorę tej najniższej warstwy, dopiero jak się zrobi ciepło na wiosnę. A na ścianach też się skrapla, kiedy zrobią się większe mrozy, szczególnie na rogach ścian. Lekarstwem na to może być tylko ocieplenie ścian, zawsze od zewnątrz, np. styropianem. Mnie na to nie stać. Ten stan trwa dość krótko i jakość się przetrzyma. Wilgoć znika gdy temperatura na zewnątrz podniesie się przynajmniej do minus 5 st.C. W zasadzie u mnie wystarcza izolacja sufitu, słomą od góry. Wentylacja niewiele da, a zwiększenie nawiewu zimnego powietrza z zewnątrz, może tylko pogorszyć sytuację i dodatkowo spowodować wyziębienie obory.

#15 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:15

Problem z wilgocią w oborze Zdecydowanie przyłączam się do kolegi powyżej. Woda na ścianach to nie wina wentylacji a izolacji ścian! U mnie wentylacja jest tylko grawitacyjna w oborze bydła aż nadto a w zimie i tak nie mam problemów z wilgocią na ścianach. Ściany są podwójne ze szczeliną w środku i to wystarczy jako izolacja do obory. A jeśli ktoś już postawił oborę z pojedynczą ścianą to chyba musi pomyśleć o ociepleniu z zewnątrz. Ale steropian to raczej mało praktyczne ocieplenie na obory - łatwo zniszczyć.

#16 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:31

Problem z wilgocią w oborze Michu7 jak możesz się zgadzać jak masz wentylację w stodołach nie ma izolacji a wilgoci nie ma :) bo i zwierząt producentów pary też nie :D Izolacja swoją drogą ale bez przesady delikatna (wg domów) ważna jest wentylacja obsada bardzo duża to i wymiana powietrza musi być
Ot weźcie kąpiel/prysznic przy zamkniętej wentylacji i bez wietrzenia i powiecie może że macie za słabą izolację łazienki :)

#17 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:39

Problem z wilgocią w oborze Wiadomo że 40 cm luźnej słomy na stropie to minimum,

#18 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:44

Problem z wilgocią w oborze W stodołach nie ma różnicy temperatur, na zewnątrz i wewnątrz, to nie ma skraplania pary wodnej. Co innego w oborach. Jak nie ma izolacji to co? Puścisz wentylator na ściany i problem zniknie? Może tak, ale czy to dobre dla zwierząt, stać w takim przeciągu?
Zresztą otwórz wrota obory, na oścież, przy minus 20 st. C. Będziesz miał full wentylację, ale zobaczysz od razu jak para się skrapla - dosłownie mgła w oborze, że ręki wyciągniętej nie ujrzysz. Po jakimś czasie powietrze się oczyści i mgła zniknie, ale temperatura w oborze obniży się poniżej zera i taki będzie efekt full wentylacji.

#19 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 21:37

Problem z wilgocią w oborze Izolacja ale tyle co ściany są starczy po co styropian to nie pomoże
(Wspominałem o łazience)zaizolujesz oborę zamkniesz szczelnie i co ? Którędy "wyjdzie " para wodna właśnie po to jest wentylacja po co jakieś wentylatory' komin wentylacyjny powyżej dachu i grawitacyjny wyciąg będzie który można regulować i żadnych przeciągów nie będzie ani nawet ochładzania

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share drViohman

drViohman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 21:45

Problem z wilgocią w oborze Oczywiście, że jakaś wentylacja musi być. I stosunek nawiewu do wywiewu powinien wynosić: 1 : 2.
Ale izolacja ścian i sufitu jest najważniejsza. Bez niej, na zimnych ścianach - para wodna nie wyjdzie, tylko skropli się, powodując problemy, jak u autora tematu.