rom19

Program restrukturyzacji dla plantatorów buraka cukrowego

Polecane posty

rom19    0

Słyszeliście o tym programie? co ewentualnie można zakupić za środki z tego programu? proszę o odp. te osoby które chcą skorzystać z tego dofinansowania.

link do strony ARR która wdraża to działanie: Agencja Rynku Rolnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obikey    0

Witam,

mam zamiar skorzystać z tego programu. Liczę, że uda mi się wyciągnąć pełne 50 tyś. dofinansowania. Planuję zakupić przyczepę i wał uprawowy, ale to może się jeszcze zmienić. Wygląda na to, że nie ma ograniczeń co do rodzaju sprzętu, o ile nie będzie to sprzęt wyłącznie do uprawy buraka c. Problem w tym, że sprzęt musi być nowy, a to jak wiadomo ogranicza wybór, bo za 125 000 na nowego sprzętu takiej klasy, jaka by mnie interesowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rom19    0

szeroki jest zakres możliwości, ale chyba żadna budowa nie może być objęta tym programem... ja myślałem o budowie magazynu na zboże albo jakimś beczkowozie, sam nie wiem, a czas przyjmowania wniosków niedługo się zacznie.

a nie wiesz czy przez korzystanie z tego dofinansowania nie będzie trzeba zrezygnować całkowicie z uprawy buraka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hospodar   
Gość hospodar

Można otrzymać dofinansowanie o wartości 40% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 tys. Minimalna wartość zwrotu dla jednego producenta nie może być mniejsza niż 5 tys zł. Czyli jak ktoś miał ok 6 ha buraków lub mniej to nie może skorzystać gdyż 40% kosztów kwalifikowanych nie będzie większe niż 5 tys zł. Zwrot wynosi 50% ceny netto wartości inwestycji, ale nie więcej niż 40% kosztów kwalifikowanych lub nie więcej niż 50 tys. Aby wykorzystać pełne 50 tys zwrotu trzeba było mieć co najmniej około 60 ha buraków.

Kolejność rozpatrywania wniosków będzie przebiegać od największego producenta do najmniejszego.

Zwrot inwestycji może obejmować wszystkie działania rolnicze, nie związane z produkcją buraków cukrowych. Czyli np zakup suszarni, zakup silosów na zboże, zakup maszyn uprawowych itp.

 

Ps. Ja już wniosek mam gotowy.

 

Edit

 

Teraz wszedłem na stronę ARR i zobaczyłem że zmienili wartość minimalnej pomocy z 5 tys na 2 tys zł. Czyli będą mogli skorzystać producenci którzy mieli około 2,5 ha buraków cukrowych.

Edytowano przez hospodar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rom19    0

czyli jest jakaś zależność miedzi ilością limitu buraków a wielkością dofinansowania?

myślałem, że ilość limitu jest potrzebna tylko do ustalenia kolejności rozpatrywania wniosków

Edytowano przez rom19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hospodar   
Gość hospodar

@rom19 - No jak najbardziej. Nie może być więcej niż 40% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Weź swoje poniesione koszty przemnóż przez 0,4 i o tyle dofinansowania możesz się ubiegać.

 

szeroki jest zakres możliwości, ale chyba żadna budowa nie może być objęta tym programem... ja myślałem o budowie magazynu na zboże albo jakimś beczkowozie, sam nie wiem, a czas przyjmowania wniosków niedługo się zacznie.

a nie wiesz czy przez korzystanie z tego dofinansowania nie będzie trzeba zrezygnować całkowicie z uprawy buraka?

 

Nie ma obowiązku rezygnacji z uprawy buraka cukrowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hospodar   
Gość hospodar

4.1 Wysokość pomocy wynosi do 40% faktycznie poniesionych przez

wnioskodawcę kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem warunków,

o których mowa w pkt 4.2.

4.2 Wysokość kwoty pomocy, określona zgodnie z pkt 4.1 na jednego

wnioskodawcę i na jedno gospodarstwo nie może być wyższa niż 50 tys.

PLN.

4.3 W ramach wniosku o przyznanie pomocy, wnioskodawca może ubiegać się

o refundację części kosztów kwalifikowalnych wynoszących co najmniej 5 tys.

PLN, przy czym wysokość pomocy przyznanej na zakup maszyn i urządzeń

objętych jednym wnioskiem o przyznanie pomocy nie może być niższa niż

2 tys. PLN na jednego producenta rolnego i na jedno gospodarstwo rolne.

 

Nie wystarczy czytać - trzeba czytać ze zrozumieniem. Parę postów wyżej przełożyłem to z urzędowego języka na polski co tutaj jest napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rom19    0

Można otrzymać dofinansowanie o wartości 40% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 tys. Minimalna wartość zwrotu dla jednego producenta nie może być mniejsza niż 5 tys zł. Czyli jak ktoś miał ok 6 ha buraków lub mniej to nie może skorzystać gdyż 40% kosztów kwalifikowanych nie będzie większe niż 5 tys zł. Zwrot wynosi 50% ceny netto wartości inwestycji, ale nie więcej niż 40% kosztów kwalifikowanych lub nie więcej niż 50 tys. Aby wykorzystać pełne 50 tys zwrotu trzeba było mieć co najmniej około 60 ha buraków.

 

wytłumacz dokładniej zależność hektarów buraka do wielkości dofinansowania. wydaje mi się, że nie ma wpływu ile ma się buraków, tylko ile wynoszą koszty kwalifikowane (poniesione przez Ciebie na zakup sprzętu). jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem    37

oczywiście że wysokość pomocy nie ma nic wspólnego z wielkością kwoty cukru z której produkcji zrezygnowal rolnik!! ale ma ogromne znaczenie przy kolejności rozpatrywania wnioskow, z im wiekszej kwoty zrezygnował rolnik tym wyzsze miejsce w kolejce będzie miał jego wniosek. Radze nie robić zbyt wielkich planów bo do wykorzystania jest tylko 43 miliony PLN co dzieląc przez 50tyś PLN na rolnika daje nam 870 osób które dostana pieniążki z 26 tysiecy rolników do tej pomocy uprawnionych - skorzystaja tylko duże gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid2009    0

Bardzo bym prosił o małe wyjaśnienie i pomoc. Sieje 2,6 ha buraków i mam 190 ton limitu. Przez program chciałbym zakupić dmuchawę ssąco-tłoczącą do zboża za 10 tys zł. Czy mogę skorzystać z tego programu? jaka wielkość pomocy mi sie należy i jak to obliczyc? Mysle że wiele osób na tym skorzysta. Z góry dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem    37

@dawid2009 siejesz te buraki czy siałeś?? to jest program tylko dla tych rolników którzy stracili prawo do uprawy buraków cukrowych i dostali za to odszkodowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondzio284    0

Od 2 lat uprawiam buraki cukrowe to znaczy odkąd mam gospodarstwo czy jest jakaś możliwość żebym otrzymywał dopłatę cukrowa bo obecnie jedyna płatność to podstawowa do ha bez upelniajace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xmen    20

Na cały kraj jest trochę ponad 10 mln euro, uprawnionych coś ok 25 tys rolników, kalkulator w rękę i zobaczycie ile wychodzi na jednego uprawnionego. Porażka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misi3k    0

Jak powinna wyglądać oferta (należy dołączyć 3) którą należy dołączyć do wniosku?

Czy taka oferta może być wydrukowana z maila od firmy z której chcemy kupić sprzęt?


Sklep z filtrami do maszyn rolniczych --> kingrabat.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ja złozyłem dziś wniosek w Białymstoku o godz 9 i byłem już około 6 więc zainteresowanie jest.

Miałem limit tylko 43t więc nielicze zabardzo na sukces ale wniosek nic niekosztował a kwota o jaką sie ubiegałem to około18tyś.Warunki są mało atrakcyjne i choć jestem na vacie to inwestycje przepuszczam przez prow atam choć 60%zwracają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

jak bedzie juz kolejosc ustalona rozpatrywania wnioskow to daj ktos znac?? ja oczywiscie jesli bede cos wiedzial to rowniez napisze. w wlkp mowili ze do swiat ta lista ma byc. jakby ktos juz cos wiedzial to prosze o kontakt albo na prix albo na gg albo tutaj. pozdrawiam


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

tyle to wiem.... tylko ciekawe na ile wnioskow starczy kasy;]


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

mam nadzieje ze jak najszybciej wyjdzie kto dostanie kase bo też czekam z przychylnością na 50tys:) ciągnik czeka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

a jakie limity cukru panowie mieliscie?? bedzie wiadomo miedzy nami chociaz kto przed kim:P no do swiat ma byc kolejnosc. pozdrawiam


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

jak już pisałem do Ciebie 14.37ton cukru

a to jest kwota rozdzielona na województwa czy ogólnie krajowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj